Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

u pola 11 uvece

ako im ne smeta galama, stanvnicima, okej. ali ako smeta, sto ne traze smenu gradonacelnika?

 

ima da kupim par bull horns za svaki slucaj :laugh:

 

 

Link to comment

Ovaj covek prica o radu od kuce iz ugla ljudi koji to nikada nisu radili, i sad odjednom vide da to moze i da nema problema.

 

Ima problema. O tome je pisao jedan covek koji radi u startapu u Silicon Valley; startap je morao da zbog "rada od kuce" odlozi product launch nekoliko meseci. Ljudi su jednostavno efikasniji kada rade zajedno, pod istim krovom.

Link to comment

Nemam pojma, sve ima prednosti a bogami i mane.

Suprug radi od kuće već godinama i (da kucnem u drvo) sve je ok. Kako bi bilo da radi u kancelariji, ko zna? Kako ustanoviti? Nabaviti dva identična supruga, koji rade u dve identične firme i da jedan radi od kuće a drugi iz kanca pa uporediti nakon par godina?

Link to comment

Ima još prednosti za zaposlene, meni mnogo važnijih od bežanja od kuće. Mnogo više se lično napreduje kada se ide u ofis. Od dubljih, spontanijih i kreativnijih razmena sa kolegama sa kojima tesno sarađuješ kroz koje postaješ bolji u svom poslu do prilike da se upoznaš sa dešavanjima u širem okruženju. Banalne stvari kao što su tabla na kojoj se crta, small talk na hodniku sa kolegom iz drugog tima ili nekim sa nivoa iznad tvog, usputna pitanja u stilu "aj kad si već tu da pitam" su na izgled skoro beznačajne ali se lična korist koja se iz njih stiče akumlira.

 

Što se kompanija tiče, razvoj softvera je na primer oblast za koju važi da je pogodna za rad na daljinu, a i tu je možda i najpopularniji organizacioni framework Scrum za koji njegovi kreatori kažu da je značajno manje efikasan kada su u pitanju distribuirani timovi.

 

Radio sam i 100÷ od kuće i 100÷ u kancelariji, trenutno radim od prilike pola-pola i najviše mi se dopada upravo to, iako živim na 10 minuta biciklom od kancelarije.

  • +1 5
Link to comment

@Heaviside To je sve tačno što kažeš, ali jesi li čitao Rework? :)

U kancelarijama si često neproduktivan jer ti stalno neko priča iza glave, na primer. Kad se osamiš kod kuće možeš nekad da za jedan dan uradiš više nego za tri u kancu.

 

Hoću da kažem, sve to stoji što kažeš ali neke firme odlično funkcionišu na remote-only principu. Da li bi funkcionisale bolje da su uživo ili kombinacija? Ne znam. But, why change a good thing?

 

Link to comment
55 minutes ago, Heaviside said:

Ima još prednosti za zaposlene, meni mnogo važnijih od bežanja od kuće. Mnogo više se lično napreduje kada se ide u ofis. Od dubljih, spontanijih i kreativnijih razmena sa kolegama sa kojima tesno sarađuješ kroz koje postaješ bolji u svom poslu do prilike da se upoznaš sa dešavanjima u širem okruženju. Banalne stvari kao što su tabla na kojoj se crta, small talk na hodniku sa kolegom iz drugog tima ili nekim sa nivoa iznad tvog, usputna pitanja u stilu "aj kad si već tu da pitam" su na izgled skoro beznačajne ali se lična korist koja se iz njih stiče akumulira.

 

Pogotovo za mladje/novije zaposlene koji sad nemaju pristup iskusnijim kolegama (jer su svi kod kuce).... 

  • +1 4
Link to comment
2 hours ago, trustno1 said:

Nemam pojma, sve ima prednosti a bogami i mane.

Suprug radi od kuće već godinama i (da kucnem u drvo) sve je ok. Kako bi bilo da radi u kancelariji, ko zna? Kako ustanoviti? Nabaviti dva identična supruga, koji rade u dve identične firme i da jedan radi od kuće a drugi iz kanca pa uporediti nakon par godina?

Videces po tome koliko napreduje na poslu. Generalno je teze napredovati u firmi ako ti ne vide facu svaki dan. To moze da se resi time sto skaces iz firme u firmu, svake 2-3 godine. Ali u jednom momentu dodjes do plafona; za sledeci korak ti je potrebno da budes na licu mesta, da te senior management gleda svaki dan.

 

Ne mora ni to da bude lose, da se razumemo, ima ljudi kojima je bitnije da ne moraju da provode po pola sata - sat do posla i isto toliko nazad. Svo to putovanje, ili kolima ili podzemnom zeleznicom, se odrazava na organizam. Jednom kad sjebes zivce i nabijes pritisak, mnogo je tesko da ih vratis u normalu.

Link to comment

@trustno1

Nisam ni napisao da je rad od kuće uvek lošija solucija nego da odlazak u kancelariju ima prednosti koje nisu puko "bežanje od kuće". Mnogo toga zavisi od vrste posla, iskustva zaposlenih i njihovih međuljudskih odnosa, broja ljudi u kancelariji, pravila ponašanja itd. Ja ostanem kod kuće kada hoću da se baš udubim jer smo u nekoj vrsti open-space-a. Na prošlom poslu nisam imao taj problem jer nas je bilo dvojica u kancelariji, a razgovore sa drugima smo obavljali van kancelarije. Sa druge strane, mnogo manje sam komunicirao sa ostalim kolegama i generalno smo mnogo manje radili timski i zbog toga smo bilo mnogo manje pradiktivni nego što smo mogli da budemo. Nekada se isplati da se izgubi malo na individualnoj produktivnosti da bi se postigla sinergija, ne uvek naravno. Ono što dokazano pomaže kod distribuiranih timova je upoznavanje uživo i rad pod istim krovom jednom ili dva puta godišnje u trajanju od makar dve nedelje.

Edited by Heaviside
Link to comment

@ObiW i @Heaviside - sve se slažem. Ali imam dva zapažanja. :)

 

Prvo, naravno da ćemo se svi složiti da nije isto pričati uživo i pričati onlajn. Ne moram da objašnjavam zašto, vi ste već objasnili. Ali, pitam se da nije stvar u navici: možda ćemo se jednog dana toliko navići na remote work da će sve nijanse funkcionisati i na taj način?

 

Drugo, možda nikad neće biti isto pričati onjaln i uživo, možda prosto nije i ne može biti isto. Ali, ako svi počnu da rade od kuće, onda će sve tako funkcionisati, svi će imati jednake uslove i navići ćemo se na takav način rada pa ćemo tako remote i napredovati u firmi. Ne vidim da bi potpuno remote rad mogao da sveukupno bude gori od rada u kancu. Možda će prosto to imati neke negativne strane, isto kao što i rad u kancu ima neke negativne strane, samo će biti drugačije.

Link to comment
53 minutes ago, trustno1 said:

@ObiW i @Heaviside - sve se slažem. Ali imam dva zapažanja. :)

 

Prvo, naravno da ćemo se svi složiti da nije isto pričati uživo i pričati onlajn. Ne moram da objašnjavam zašto, vi ste već objasnili. Ali, pitam se da nije stvar u navici: možda ćemo se jednog dana toliko navići na remote work da će sve nijanse funkcionisati i na taj način?

 

Drugo, možda nikad neće biti isto pričati onjaln i uživo, možda prosto nije i ne može biti isto. Ali, ako svi počnu da rade od kuće, onda će sve tako funkcionisati, svi će imati jednake uslove...

 

Pa necemo, za neke bi to bio pakao. Imas malu decu u kuci,  samo ti ulecu u radnu sobu. Evo sad sam pricao sa kolegom, upade mu cerka u ofis, morao je da prekine na kratko da je smiri, rasplakala se mukica. Kad pricam sa jednim drugim koji nema kucu, samo cujem kako mu zena pere sudove u kujni  i prica na arapskom sa sinom. Secam se da sam imao kolegu koji je imao petoro dece, taj je iznajmljivao ofis da ne bi radio od kuce. 

  • +1 2
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka featured and unfeatured this topic
×
×
  • Create New...