Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, pasha said:

tps://www.cbs58.com/news/kenosha-county-declares-state-of-emergency-curfew-for-second-night-following-police-shooting

Kaze drugar iz srednje - "to je u centru, mi smo na periferiji - u selu, kod nas (jos?) nista"... 

Link to comment

Zanimljivo je kako su crnci gradjani drugog reda u Americi, kao što su Cigani gradjani drugog reda u Srbiji. Zapravo, Cigani nisu ni gradjani drugog reda, oni su, prosto, Cigani, neka bića koja tu obitavaju ni na nebu ni na zemlji, kao vilini konjici - ljudi u Srbiji koji Cigane zaista ravnopravno doživljavaju mogu da se nabroje na prste.

Ali u Americi čak i gradjani drugog reda imaju taj duh koji im je usadjen, da glasno govore za sebe i u stanju su da se pobune. Ne mogu da zamislim pobunu Cigana u Srbiji.

Recimo, prosjaci u Njujorku su nekako preduzimljivi, proaktivni, dostojanstveni - pridju prolazniku i na ravnoj nozi predoče svoj slučaj, glasno i jasno. U Srbiji, prosjaci su ponizni, ćutljivi.

Imam teoriju da je taj outgoing duh zapravo uzrok raznih pucnjava a ne pristup oružju. Čak su ljudi u ludilu drugačiji ovde i u Srbiji ili u Evropi. U Evropi su ljudi tiši, više se drže za sebe. I kad polude, isto je tako. U Americi je drugačiji duh. To se manifestuje i u ludilu. Kao da su ljudi i normalni i ludi u granicama svoje kulture i duha nacije.

Link to comment
25 minutes ago, trustno1 said:

U Evropi su ljudi tiši, više se drže za sebe.

I Španci? Teorija ti je potpuno pogrešna, pre bih rekao da u Americi vlada "ja pa ja" duh od malena.

Link to comment
I Španci? Teorija ti je potpuno pogrešna, pre bih rekao da u Americi vlada "ja pa ja" duh od malena.

Nisam možda sasvim dobro objasnila pa ne mislimo na isto kad kažemo “tihi”. Španci pa i Grci pa i mi nismo možda “tihi”. Ali, razmotri ovo. Amerikanci kada pričaju imaju glas koji ispuni prostoriju. Nisam srela ni jednu naciju koja ima takav glas. Italijan i kad se dere nije tako. Znaš o čemu pričam? Britanci pričaju isto engleski ali njihov glas ne ispunjava prostoriju. Može se reći da to dolazi od tog “ja pa ja”. Kad sam rekla tihi, mislila sam da su ljudi više okrenuti ka sebi nego ka drugim ljudima - u odnosu na Amerikance. Pa tako i kad poludiš nisi toliko okrenut ka drugim ljudima.

Tačno je i to što kažeš “ja pa ja” - mislim, može se i tako reći, morali bismo da objasnimo šta tačno mislimo pod tim. Ali poenta je da mi se čini da je taj duh, vaspitanje, kako da nazovem, zapravo razlog za one pucnjave. Pošto kad vidim ludake na ulici, vidim potpunu razliku u ponašanju ovde i u Evropi. Čini mi se da ovaj duh nacije zapravo daje mogućnost ili čak vodi takvoj manifestaciji ludila. To bi značilo da je pristup oružju zapravo sekundarna stvar a suštinska je duh naroda.
Link to comment
46 minutes ago, trustno1 said:


Nisam možda sasvim dobro objasnila pa ne mislimo na isto kad kažemo “tihi”. Španci pa i Grci pa i mi nismo možda “tihi”. Ali, razmotri ovo. Amerikanci kada pričaju imaju glas koji ispuni prostoriju. Nisam srela ni jednu naciju koja ima takav glas. Italijan i kad se dere nije tako. Znaš o čemu pričam? Britanci pričaju isto engleski ali njihov glas ne ispunjava prostoriju. Može se reći da to dolazi od tog “ja pa ja”. Kad sam rekla tihi, mislila sam da su ljudi više okrenuti ka sebi nego ka drugim ljudima - u odnosu na Amerikance. Pa tako i kad poludiš nisi toliko okrenut ka drugim ljudima.

Tačno je i to što kažeš “ja pa ja” - mislim, može se i tako reći, morali bismo da objasnimo šta tačno mislimo pod tim. Ali poenta je da mi se čini da je taj duh, vaspitanje, kako da nazovem, zapravo razlog za one pucnjave. Pošto kad vidim ludake na ulici, vidim potpunu razliku u ponašanju ovde i u Evropi. Čini mi se da ovaj duh nacije zapravo daje mogućnost ili čak vodi takvoj manifestaciji ludila. To bi značilo da je pristup oružju zapravo sekundarna stvar a suštinska je duh naroda.

Khm,pitaj Kauboja za taj tihi Skandinavija duh ,sede na Korculi i citaju knjige.Cujes leptira kako mase krilima.I odjednom Breivik pobije 100ljudi,plus malo bomba,white power nikad izrazeniji.Sta sa tim?

Rasizam je malo problem u Americi,i to da policija dolazi iz redova vojske i vrlo voli da puca.

Link to comment
×
×
  • Create New...