Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

Па и због тога. Има понуду за широку потражњу: дворске сплетке, епске битке, неочекиване обрте ... сисе ...

Link to comment

Ma daj.

 

Ne odnosi se konkretno na tebe, ali si mi dao šlagvort. Nije mi jasno zašto ljudi traže uvek nešto "iza", neku "suštinu" ili štaznam. Serija je popularna zato što je priča odlična i zanimljiva i likovi su živopisni i harizmatični. Zašto bi trebalo da postoji išta više od toga?

Podsetio si me sad na to kako mi je lepo bilo dok sam izbivao sa foruma. Ne moze covek da podeli neku svoju misao, makar bila i pogresna, a da ne pozali zbog toga.

 

EDIT. Za ove ispod, pa zar obilato prikazivanje seksa i golotinje nije upravo to sto sam rekao? Slabo ste vi o tome razmislili.

Edited by Indy
Link to comment

Podsetio si me sad na to kako mi je lepo bilo dok sam izbivao sa foruma. Ne moze covek da podeli neku svoju misao, makar bila i pogresna, a da ne pozali zbog toga.

 

 

Iskreno ti se izvinjavam što sam pokušao da diskutujem sa tobom na diskusionom forumu. Nije mi bila namera da te uznemiravam i neću više.

Link to comment

Iskreno ti se izvinjavam što sam pokušao da diskutujem sa tobom na diskusionom forumu. Nije mi bila namera da te uznemiravam i neću više.

Ja se tebi i ostalima izvinjavam sto sam izneo svoje misljenje na forumu na za to namenjenoj temi.

 

Nece mi se ponoviti.

Link to comment

Hm, mislim da tekst prilično promašuje temu. Iako je razvoj serije zaslužio svaku kritiku, ovaj lik to radi kroz tanko prikrivene žanrovske predrasude. Ispravno primećuje da je pao kvalitet u odnosu na prvu sezonu, ali iz toga ne izvlači zaključak očigledan bilo kom čitaču knjiga - da autori prosto ne umeju da pišu dobre dijaloge. Dok su ih muzli od Martina sve se manje-više kotrljalo, ali što više skreću od njega i kreativno se razmahuju, samo dokazuju svoju nesposobnost.

 

Ali ne, njegove su zamerke: ima previše likova, previše se oslanja na holivudsku formulu i isprazne vizuelne efekte, oteglo se majku mu, a tu su sve nekakvi zmajevi i zombiji, bljak :isuse: Prilično jeuska perspektiva svoditi GOT na specijalne efekte i "Holivud"; serija je stekla popularnost kvalitetno napisanim scenariom, pobogu, a ne CGI zmajevima. Da je sve u raskoši produkcije, niko ne bi ni primetio nosedive kvaliteta kako su sezone odmicale, jer sisa i CGI i dalje ima koliko hoćeš.

 

BTW, ne vidim kako su nagrade relevantne za bilo šta. Sve dok GOT ima gledanost - a nažalost, još je ima - boleće konkurenciju dupe za nagrade i critical acclaim. A ako imitatori krenu receptom "uzmimo dobar literarni predložak da ga lovingly izmasakriramo", sve je moguće.

Ispašće da baš branim autora teksta, što mi nije namera jedino što mogu je da se osvrnem da svoj doživljaj teksta.

Ne slažem se da se zamerke baziraju na žanrovski predrasudama, čak mislim da tu najviše mašiš poentu.

 

Autor ne zamera upotrebu zmajeva, zombija, sisa per se, dapače, lepo kaže da to može da izgleda drugačije (po njemu bolje, ja ipak ne mogu trenutni TrueBlood da smislim) kao npr. u Walking Dead i True Blood-u, on zamera tretiranje materije, on priča o jednom standardu kvaliteta koji je već nekoliko godina prisutan na TV, o novom kvalitetu u dramatizaciji bilo koje teme, o potencijalu GOT-a da bude kako kaže kruna svih serija jer source material sadrži toliko tema, sjajno upakovanih, među kojima su da- i zmajevi, i zombiji, itd...Teme, žanrovski klišei, nisu nedostatak ove serije, ni cilj kritike, već obrada istih. Na to tip misli kad kaže holivudizacija TV i ulazak iste kroz GoT na TV. Taj osećaj koji imam već nekoliko godina dok gledam neki blockbuster, ta praznina izmedju dva shock value događaja, to za mene prožima celu četvrtu sezonu GOT-a.

Mislim da mi se i najviše dopao tekst zbog ove rečenice:

 

"The Game of Thrones mi deluje kao serija koju sve više i sve teže gledam "zbog efekata", što je odavno kriterijum za većinu holivudskih blokbastera. Oće li biti Khaleesinih sisa, oće li zmajevi konačno nekog spržiti, gde su zombiji, kad će više neko nekom da istisne oči i smrvi lobanju? To je otprilike prostor koji je The Game of Thrones za mene stvorio i ostavio me da u njemu držim očekivanja. Jer kuda ide priča zapravo? "

 

GOT nije necessary brza serija, ali taj banalnost koja joj je zajedničnki imenitelj sa holivudom, leži u lenjoj 1D dramaturgiji i karakterizaciji (mislim na 4. sezonu) kojoj je cilj da nas voda izmedju dva shock value high point-a. Ovom autorskom dvojcu je karakterizacija (koja je veliki kvalitet knjige) neka jbt nužnost kroz koju jedva čekaju da protrče, što brže mogu, ne bi li stigli sa jednog venčanja na drugo, ili sa opsade jednog zamka na drugi, ili ubistva jednog lika na ubistvo...drugog.

Kako drugačije objasniti onakvu jadost od ubistva Tywina, izbacivanje Tirionove motivacije, glupi dijalog, dati 3 minuta pred kraj takvoj sceni. Umesto da se oslanjaju na odličan pathos iz knjiga, oni neretko jednostavno protrče kroz isti. Isto ono što tip kaže da gleda zbog efekata, ja to razumem i vidim ne kao CGI efekte (jbt. valjda je toliko jasno) nego efekat as in shock value efekat.

To bi sve bilo ok da potencijalno ne preti da se prelije na ostatak TV produkcije. Ja mislim da su šanse za to 50-50. Ne treba biti fatalista :D ali ne treba ni potceniti bahatost koja proizilazi iz takvih rejtinga. Brojke njima mogu da posluže kao kontra argument za bukvalno...sve. Brojkama se jebiga vode svi, producenti, management, tu je ta opasnost od prelivanja najača. Zato mislim da nagrade ipak nešto znače (ne u smisliu da su on point, već jbg stvar prestiža), nivelišu malo stvar, itekako su HBO i ST gladni istih, i ukoliko GOT bude kažnjavan, onda će u taj prazan prostor drugi gledati da ulete, kao što rekoh u prethodnom postu, gledajući da mimikriraju pre-recession HBO-Wire, Oz, i Sopranos (nisu svojevremeno osim Sopranosa nešto nagrađivane, ali danas jesu etalon kvaliteta) ili AMC do kraja Mad Men-a ?

 

To je to. :)

Edited by 4de5
Link to comment

Ne znam, bio sam po utiskom da promiče neki žanrovski prezir, ali mrzi me sad da tražim primere. Mislim da je pogrešna konstatacija da u GOT efekti - sise & zmajevi - služe da nadomeste odsustvo narativnog sadržaja. Da je tako, oni bi odavno batalili beskrajne dijaloge i posvetili svo vreme akciji i seksu bez ustručavanja. Ne, oni znaju da je GOT izgradio reputaciju na nekakvim intrigama i sivim likovima i priči. Problem je u tome što upravo takav sadržaj očajnički pokušavaju da ubudže, a jadni ne umeju. Zato dobijamo patetične pokušaje imitacije Martinovog stila, koji su daleko gori nego ništa.

Link to comment

Pa sve apsolutno stoji što si napisao, ali moje viđenje S04 i ovog teksta jeste upravo u sledećem:

kada imaš "Problem je u tome što upravo takav sadržaj očajnički pokušavaju da ubudže, a jadni ne umeju. Zato dobijamo patetične pokušaje imitacije Martinovog stila, koji su daleko gori nego ništa. " onda sise i zmajevi jesu sve što ostane, u takvoj konstalaciji su shock (wow) value kao što rekoh i to je onda jako, jako malo.

Zmajevi i zombiji nisu per se ni fileri, ni banalni, niti apriori treba nešto da nadomešćuju, ALI u rukama ova dva klovna karakterizacija je minimalna, težište pada na 'efekte' efekti podupreti ničim izgledaju tanko, hence sve je jako ispod nivoa današnjeg TV standarda, a i u ovom slučaju kvaliteta knjiga iz kojih su proizašli.

Link to comment

Stvar u vezi Vujanovićevog promašaja je u tome što suština njegovog teksta stoji u "ako serija ima dobar budžet, onda je sranje" i to bezuslovno. Ceo tekst je bazirao na tome, pozivao se i na druge serije, ali cela ta njegova konstrukcija je vrlo tanka. No, to je njegov posao u kritikama, da bude agent provocateur.

Link to comment

Uh, ja to nigde ne vidim, tu konstataciju za budžet (sasvim je moguće da mi je promaklo) niti se slažem sa tako nečim. Ne bih da se na njega više osvrćem, niti da ga branim, moje viđenje onog što on navodi kao holivudizaciju TV sam mislim lepo objasnila u prethodnom, velikom postu. Sa takvim viđenjem kao problemom GoT-a se slažem. To nema nikakve veze sa budžetom ili žanrom ili CGI-om, nego sa dramaturgijom. :)

Link to comment

još 2 epizode imam (upravo ubiše Vipera :( ) ali moram da malo gunđam :D

 

- budale kod Krastera još i ajde što su ubačene, i onaj fajt, ali zašto je i Bran & ekipica morala biti tamo

baš je besmisleno

 

- za koji đavo divljani idu okolo i nekontrolisano ubijaju tamo neke seljake?

 

- čemu bezuspešan pokušaj oslobađanja Theona?! (od strane sestre)

Link to comment

- Savet mudraca je odlučio da je Branovo putovanje u knjizi suviše dosadno, pa su ga prvo skratili izbacivanjem Coldhandsa, a onda produžili potpuno besmislenim svraćanjem kod Crastera. I još su zaplet izrežirali majstorski "Ext; polumrak; BRAN, HODOR, JOJEN, MEERA idu kroz šumu, i onda začuju bebu kako plače; BEBA: (SFX); HODOR: Hodor? ..." Ako ti je to besmisleno, čekaj samo da vidiš poslednju Branovu scenu u finalu, feat. Elfchild of the Forest, 6th-Level Wizard (Evoker).

 

- Divljani idu okolo i ubijaju seljake u uzaludnom pokušaju da namame stražu da izađe iz Castle Black i napadne ih. Zašto bi to hteli, nemam pojma. Valjda će Mance to nekako da sazna i onda napadne sa severne strane dok su ovi dole zauzeti...? Tako nešto. Naravno, cela radnja na Zidu ove sezone je bačena u bunar u napadu kreativnosti. Umesto da Ygrittin napad sa juga bude na početku sezone i posle gledamo brooding heroja kako broodishe okolo, gledaćemo napad sa severa i sa juga istovremeno, i izgledaće uglavnom očajno. Eksplozivni burići!

 

- Bezuspešan pokušaj oslobađanja Theona je najkomičniji trenutak u celoj sezoni IMHO. Ramsey koji golih prsa junačkih uleće u borbu i niko mu ne može ništa jer nosi plot armor, i onda genijalni "Release the hounds" trenutak kad Yashar i ekipa oklopljeni i naoružani do zuba pobegnu navrat-nanos da ih pas ne bi ujeo za nogu :isuse: Tako su brzo pobegli da psi nisu mogli da ih stignu!

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Ramsey koji golih prsa junačkih uleće u borbu i niko mu ne može ništa jer nosi plot armor, i onda genijalni "Release the hounds" trenutak kad Yashar i ekipa oklopljeni i naoružani do zuba pobegnu navrat-nanos da ih pas ne bi ujeo za nogu :isuse: Tako su brzo pobegli da psi nisu mogli da ih stignu!

pa vala baš :lol:, em ne vidim smisao izmene u odnosu na knjigu em je smehotresno maksimalno

 

sad će neko da kaže da sam geek, ali baš mi dosta toga uopšte ne smeta što je izmenjeno, barem zasad :), međutim sve ovo što sam navela u prethodnom postu mi je baš ono "čemu to služi a uz to i ne radi"

Link to comment

Naravno, cela radnja na Zidu ove sezone je bačena u bunar u napadu kreativnosti. Umesto da Ygrittin napad sa juga bude na početku sezone i posle gledamo brooding heroja kako broodishe okolo, gledaćemo napad sa severa i sa juga istovremeno, i izgledaće uglavnom očajno. Eksplozivni burići!

 

Hmm da, malo čudno sve to bilo (btw cela epizoda samo Zid :D), a definitivno je moglo bez patetične scena Jona i drage mu ustrijeljene divljakuše "ah ja te volim, ah ti ništa ne znaš, ah, eh", kao i debelog Sama i njegove divljakuše "ne ostavljaj me, pa ne ostavljam te, samo idem gore da se bijem, ja da budem ovde a ti gore pa to jeste ostavljanje", mislim :lolol:

 

 

Inače imam još poslednju epizodu pa ću onda iščitati i sve komentare :)

Edited by Hjortron
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...