Jump to content
IGNORED

Kako izgleda 1 Srbin?


Indy

Recommended Posts

A kako na tebe tačno utiče, tj. na koji način te lično pogađa to što se oni stide svog porekla? Da li to utiče na tvoje osećanje sopstvene vrednosti? Da li podriva tvoj identitet? Zašto bi uopšte jedna grupa priželjkivala da po svaku cenu uključi u sebe i one koji se stide što joj pripadaju ili ne žele da budu njeni članovi (pogledati i pod Bošnjaci, Crnogorci, pa i Hrvati :D)? Meni bi prirodna reakcija bila da kažu: "Pa ko ih brate šljivi ako neće da se druže s nama."I hoćeš da kažeš da se ljudi rađaju kao Srbi? Meni se više nekako čini da to postaju. :D
Uf, e pa taj stid, kao sto opisah, prelazi u mrznju, generalizaciju. A to mi smeta isto kao sto mi smetaju stavovi rasiste, iako se npr. njegov rasizam ne odnosi na boju moje koze.
I hoćeš da kažeš da se ljudi rađaju kao Srbi? Meni se više nekako čini da to postaju. :D
A tvoja ocekivanja su da ce me ovo posebno pogoditi jer sam ...Hocu da kazem da je nacionalna pripadnost sticaj okolnosti.
Link to comment
  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    46

  • bus

    43

  • B_B

    28

  • msmodesty

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

nisam siguran da ti ova teorija bas stoji. cini mi se da se vise radi o kulturoloskim razlikama i razlikama u skolskim programima nego o tome da ljudi imaju rupe u obrazovanju. mi ocekujemo da su dobro obrazovani oni kojima se znanja podudaraju s nasim ocekivanjima. to otprilike znaci da cemo se sokirati ako ne znaju dela dostojevskog i ne poznaju kontinentalnom filozofiju a nece nas impresionirati njihovo poznavanje hjuma, industrijske revolucije i istorije jednog raj-a (indija).
Ne znam sta da ti kazem na ovo, posto si ti, koliko kapiram, i sad tamo, ali bas kad je rec o istoriji, veliki broj samih onih koji su je zavrsili, a nisu PhD, imaju nedopustiva neznanja za istoricare, to ti jamcim, jer sam i sam to po struci i otprilike imam ideju sta se sme, a sta ne sme ne znati. Ali generalno, ja mislim da su definitivno bolje obrazovani u proseku, ali ne mnooogo. Jednostavno, bolje.
ono sto je mene prilicno odusevilo ovde je da ljudi ne prestaju da uce s dvadeset nego ako / kad ih nesto zainteresuje, bace se na to. tako moj komsija poceo da svira klavijature s preko pedeset. uci note, vezba, svako malo me zovne da mi nesto odsvira. ne podudaraju nam se ukusi, on voli mjuzikle pa je nakamarao raznih nota tog tipa i to svira. e, sad, neko ko je iz nasih krajeva bi mogao smatrati da covek ima lezeran pristup muzickom obrazovanju jer ga klasicna muzika ic ne interesuje pa ne uci baha i sopena ali ja to ne bih tako postavio.
e ovo si skroz u pravu, i to je velikim delom, vise nego prosecan kvalitet formalnog obrazovanja, i razlog zasto su bolje obrazovani.
Link to comment
Meni bi prirodna reakcija bila da kažu: "Pa ko ih brate šljivi ako neće da se druže s nama."
Naravno da je reakcija upravo takva, samo koristim priliku da ovdje na forumu izrazim svoje negodovanje.Ili si mislio da sa svojim "zutozubim" kolegama sa trajnama idem da ih bijem? Edited by B_B
Link to comment
Uf, e pa taj stid, kao sto opisah, prelazi u mrznju, generalizaciju.
Ja mislim da si ti upravo sad malo generalizovao. :D Da li bi mogao malo podrobnije da objasniš mehanizam kojim stid prelazi u mržnju? Da li je to neka zakonitost? Da li se dešava uvek ili samo ponekad? Koji intenzitet stida daje koju količinu mržnje i pod kojim atmosferskim okolnostima?
Link to comment
busu puko film, udario po fusnotama :lol:
Још горе, мени више изгледа као да је у трку измислио копфноте.
elem, ne mogu da verujem da se još raspravlja o činjenici da nam emigracija obiluje tim prototipovima gastos srba, čije društvo je svakako za izbegavati ako se želi očuvati zdravlje duha u tuđini, naročito ako je to weltanschauung od kojeg se i pobeglo at the first place, što reče bus.
Мене је комшија, такође повратник, упозорио пре поласка да не спрежем с нашима, јер нико те неће зајебати ко свој. Тога сам се и држао. Оно мало што сам имао контакта - нисам их тражио, нашли ми Амери, све мислећи да сви дођоши воле да се виђају са својимарж и да ваљда проводе викенде бусајући се у носталгију - му је дало за право. Чак један стари београдски господин, са све манирима, кућерином (на којој је имао цреп и Андерсонове прозоре - неће гиљотину, вели) је нашао за сходно да покуша да ми ували неког млађег а даљег рођака да га увалим на праксу у фирму, као ја сам тамо неко мудо, а њега у ствари знам преко свог шефа :isuse:.У ствари, један од разлога за селидбу на обалу је било и то што је место врвело избеглицама доведеним преко ајсикјуа ирца. Случајно се затекнемо у дућану поред неке такве породице, и онда пола сата слушамо тираду, брзином од петнаест "и зато нам тако и иде" на сат.Што, дабоме, спада у оно од чега се утекло.
Link to comment
Ili si mislio da sa svojim "zutozubim" kolegama sa trajnama idem da ih bijem?
Ja ne znam ama baš ništa o tebi. Na osnovu kojih podataka zaključuješ da bih ja ovako nešto mogao o tebi misliti? :unsure:
Link to comment
Prosecni Englez je mnogo bolje obrazovan od prosecnog Srbina, za pocetak.Ne morate odmah da skacete kao da vam je neko nabio prst u oko.
Prosečan Srbin mnogo više vremena provodi trezan u odnosu na prosečnog Engleza, za početak. A kada si pijan kao letva, obrazovanje nije od velike pomoći.Elem, pogrešno si me skapirao. Ja uopšte ne skačem na bilo šta. Dapače, moje mišljenje o Srbima je da su izloženi takvoj mešavini frustracija, nasilja, predrasuda i ispiranja mozga, da je pravo čudo kako bilo ko od njih uspeva da sačuva svoj um od te centrifuge. Ono što mi je zasmetalo u čitavoj priči je postojanje nekakve vrednosne skale nacija na koju ćemo stavljati iste (nebitno koje). Sad, ako si i ti pobornik takvog skaliranja onda su nam mišljenja suprotstavljena ali moram da kažem da nisam stekao takav utisak.
Link to comment
ali znam da dijeliti ljude i traziti prijatelje na osnovu njihove higijene ili izgleda, nije pravilno.
ja imam problem s ljudima koji se ne kupaju. ako neko smrdi na bajat znoj - zao mi je ali tu nema druzenja. ovde gde zivim svi imaju kupatila, toplu vodu, sapun, nema razloga da se neko ne kupa redovno. a ima dovoljno interesantnog, pametnog, plemenitog i postenog sveta koji se kupa tako da smrad ne moram da trpim. i necu. ako sam zbog toga pun predrasuda - neka sam. mora i to neko da bude.
Link to comment
Sad, ako si i ti pobornik takvog skaliranja onda su nam mišljenja suprotstavljena ali moram da kažem da nisam stekao takav utisak.
Nisam, uopste nisam pristalica bilo kakvih "velikih skala" (na kojima se gubi dimenzija 1 coveka, iliti pojedinca; ili lokalne zajednice, barem). Ako negde i zvucim tako, onda se ne odrazavam precizno. Ali, jesam 1 pristalica filozofije karme, logike "svako drvo se poznaje po svom plodu", zatim Treceg Njutnovog Zakona, i uopste toga da se situacija u kojoj se nalazis (ti, ili tvoj narod), u grubim crtama poklapa sa tvojim sopstvenim akcijama (koje se poklapaju sa tvojim stanjem uma, more or less). PS. Nisam uspeo da nadjem statistiku o alkoholizmu medju razlicitim zemljama (izlazi mi samo potrosnja alkoholnih pica, sto niukom slucaju nije isto)... Sumnjam da su Englezi mnogo pijaniji od Srba u proseku (na zurkama, jesu).
Link to comment

ova informacija nije nikome korisna a mene vredja. neka bude tako ali mislim da nije fer.

No, bice da je Scepa ipak u pravu. Kad vas vidim ovako gastarbajterski drljave i ja bih vas izbegavao. Doduse, ne zato sto ste Srbi.
Topik je Indy otvorio na "imigraciji" i tema je shodno tome otisla u pravcu. Licna iskustva nas "drljavih gastarbajtera" nisu ni jednom dotakla Srbiju i Srbe u Srbiji. A nasa imigracija jeste DRLJAVA iz vise razloga. Kao sto rece Mei, jedan je rat:
što se tiče par starijih ljudi koje sam srela (roditelje od par drugara ili slučajno), oni nisu integrisani, ne izgledaju previše zadovoljno, ali iz tih nekoliko susreta glavni utisak mi je bio nekakva tuga. to su ljudi koji su izgubili svu imovinu, napustili svoje domove, živeli po prihvatnim centrima u Srbiji par godina, i na kraju došli u Kanadu kao izbeglice. dakle, oni su se našli u ovoj zemlji ne zato što su tako želeli, planirali, sanjali, već zato što se desio jedan užasan rat, u kome su oni izgubili sve osim života.
Ili jednostavno zaostavstina stare balkanske gastarbajstershtine gde su u Evopu obicno isli ljudi koji su prihvatali poslove koji su im tada bili jednimo pristipacni - fizikalisanje i cishcenje. od tuda ta "smehotresna" imigracija.
Ovo je i meni palo na pamet, al me mrzelo da pisem. Moguce da Amerikanci sa foruma imaju generalno lose misljenje o novijim srpskim imigrantima bas iz razloga sto dobar deo njih zabole za bilo kakav americki san i melting pot i te fore, nisu dosli zbog toga. Jednostavno ih to ne zanima, tu su otprilike zato jer im je lakse da budu tu nego bilo gde drugde. Sto je tuzno i nije opravdanje, ali mozda jeste deo objasnjenja.Po Evropi srpska dijaspora zna dakle da izgleda smehotresno i onako generalno turbofolk, ali po ekonomskim indikatorima stoji prilicno solidno. Mereno ostalim indikatorima socijalne integracije takodje. Nista losije od drugih juznoevropskih zajednica (Italijana, Grka) u tim zemljama, a u Nemackoj ipak znacajno bolje od Turaka.
Odlicno su se snasli, sto kaze Kampokei, ekonomski dobro stoje, vrlo su integrisani ali turbofolk ostaje kao zaostavstina cisto radi zabave. nemam ja nista protiv kad se kroz Boulevard Royal cuje kako treshti balkanski narodnjak. ja onda dodam Kultur Shock i otvorim prozore.Ta evropska smehotresna imigracija je dolazila lancano. U mom selu su cele familije isle tako - jedan brat ode u Stockholm, par meseci ranije dovede svog mladjeg brata, ovaj svoju zenu i deci u tako su Dragojlovici zavrsili u Francuskoj, neki drugi u Nemackoj i slicno. Sa njima je krenuo i turbofolk. Ja se sa ovim finim inezenjrima u Lux-u ne druzim. probala sam i tih cetvoro koje sam upoznala bilo je dovoljno da odustanem. ta grcevita zelja da se integrisu u luxo posh drustvo je odvratna.sa druge strane, druga generacija turbofolk imigracije je sjajna. letos smo igrali moravac u basti ovih dana idem da uzmem malo kiselog kupusa od jedne prijateljice. Njena mama je cistacica, tata mesar imaju ogromnu kucu i veliki podrum za kace za kiseli kupus.licna iskustva, mali uzorak, generalizacije - JEBOTE KAKVE PRIMEDBE! , rekoh vec nismo na odbrani doktorata na ovu temu. pricamo, trachamo, nikog ne vredjamo.sad ce bas nekom d apadne kruna sa glave ako kazem da sam videla krezave balkanceBTW - meni je ova tema vise na temu balkanca nego srba (ja tu ne znam da odvojim srbe od bosanaca, crnogoraca, makedonaca ili hrvata)ali ta vecna zabrinutost .... iza toga stojim. prijateljica belgijanka rece za svog muza turcina - he is eternal wOrrior" stalno se o necem brine. bice da je to:http://www.youtube.com/watch?v=LqfoahKwlwM
Link to comment
Ja mislim da si ti upravo sad malo generalizovao. :D Da li bi mogao malo podrobnije da objasniš mehanizam kojim stid prelazi u mržnju? Da li je to neka zakonitost? Da li se dešava uvek ili samo ponekad? Koji intenzitet stida daje koju količinu mržnje i pod kojim atmosferskim okolnostima?
Izvuceno iz konteksta desetine postova, zvuci kao generalizacija.
Ja ne znam ama baš ništa o tebi. Na osnovu kojih podataka zaključuješ da bih ja ovako nešto mogao o tebi misliti? :unsure:
Na osnovu istih podataka si zakljucivao i sam lijepio etikete "uvrijedjenih kada se pomene pogresivost nebeskih" i slicno...na sta sam nokoliko puta pokusao ukazati.Da sam bezobrazan, mogao bih reci, da sada ocekujem sledecu duhovitu opasku. Ocigledno je da se, iz bilo kojih razloga (ne sumnjam da mislis da znas koji su to razlozi - da i ja nesto impliciram), ne razumijemo, te stoga sumnjam, da da dalja diskusija na ovu temu ima ikakvog smisla.
Link to comment
Izvuceno iz konteksta desetine postova, zvuci kao generalizacija. Na osnovu istih podataka si zakljucivao i sam lijepio etikete "uvrijedjenih kada se pomene pogresivost nebeskih" i slicno...na sta sam nokoliko puta pokusao ukazati.Da sam bezobrazan, mogao bih reci, da sada ocekujem sledecu duhovitu opasku. Ocigledno je da se, iz bilo kojih razloga (ne sumnjam da mislis da znas koji su to razlozi - da i ja nesto impliciram), ne razumijemo, te stoga sumnjam, da da dalja diskusija na ovu temu ima ikakvog smisla.
ja bus-a znam, tebe uopste ne znam ali ti mogu reci - nista se niste razumeli :)
Link to comment
Poštedi me, Harpere. Ovde si danas nastupio kao poslednja neizbaždarena sirovina, što me je, moram priznati, vrlo neprijatno iznenadilo. Vidim iz tvoje poslednje dve rečenice da još uvek ne nameravaš da prestaneš. Taj prostački ton, ipak, zadrži za rodbinu i prijatelje. :)
A sto bih ga zadrzao za rodjake i prijatelje? Rado ga delim sa autorima prefinjenih komentara tipa - taj komesarski pristup diskusiji možete zajedno sa onim prazilukom da isponabijate sebi u dupeta. Mada, mozda je stvarno bolje da prestanem jer mi je zao da te gledam kako se iz posta u post sve vise premeces u nesto sto me je ozbiljno iznenadilo. To je problem sa tom "gastarbajterskom" bezanijom, dovoljno je samo malo da zagrebes i eto odmah onoga od cega se tako panicno bezi. Doduse, sa popravljenim zubima. :D Utisak kao statisticki uzorak. :isuse: Edited by harper lee
Link to comment

Uopste ne razumem koji je tvoj problem, harpere.Obicno te odlicno razumem, i kad se ne slazem.Sad ne znam ni da li se ne slazem, toliko nista ne razumem koja je tvoja pozicija (osim da te bus i scepa nerviraju, iz razloga koji mi - takodje - nisu jasni).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...