Jump to content
IGNORED

Kako izgleda 1 Srbin?


Indy

Recommended Posts

dakle, oni su se našli u ovoj zemlji ne zato što su tako želeli, planirali, sanjali, već zato što se desio jedan užasan rat
Ovo je i meni palo na pamet, al me mrzelo da pisem. Moguce da Amerikanci sa foruma imaju generalno lose misljenje o novijim srpskim imigrantima bas iz razloga sto dobar deo njih zabole za bilo kakav americki san i melting pot i te fore, nisu dosli zbog toga. Jednostavno ih to ne zanima, tu su otprilike zato jer im je lakse da budu tu nego bilo gde drugde. Sto je tuzno i nije opravdanje, ali mozda jeste deo objasnjenja.Po Evropi srpska dijaspora zna dakle da izgleda smehotresno i onako generalno turbofolk, ali po ekonomskim indikatorima stoji prilicno solidno. Mereno ostalim indikatorima socijalne integracije takodje. Nista losije od drugih juznoevropskih zajednica (Italijana, Grka) u tim zemljama, a u Nemackoj ipak znacajno bolje od Turaka.
Link to comment
  • Replies 410
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    46

  • bus

    43

  • B_B

    28

  • msmodesty

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moguce da Amerikanci sa foruma imaju generalno lose misljenje o novijim srpskim imigrantima bas iz razloga sto dobar deo njih zabole za bilo kakav americki san i melting pot i te fore, nisu dosli zbog toga. Jednostavno ih to ne zanima, tu su otprilike zato jer im je lakse da budu tu nego bilo gde drugde. Sto je tuzno i nije opravdanje, ali mozda jeste deo objasnjenja.
moguće. možda u US i drugim delovima Kanade postoji i veći procenat neizbegličkih imigranata. Kvebek je imao veliki izbeglički program za sve narode iz Bosne i Hrvatske, pa je moj uzorak jako specifičan pošto je najveći broj Srba došao u izbegličkom statusu. zanimljivo je što su uglavnom primali porodice sa decom sličnog uzrasta, tako da je ova generacija koju sam ja upoznala faktički odrasla zajedno, išli su prvo u iste škole jezika, naseljeni su u državnim stanovima u sličnim kvartovima (a Gatino nije veliki, tako da su se svi poznavali još od detinjstva i nije neprirodno što se druže međusobno, kako ovi mlađi, tako i stariji). dakle, u pitanju je jedna posebna populacija, pa verovatno moj uzorak ne može da se poredi sa ostalim uzorcima, a naročito ne sa evropskim imigrantima, kao što si pomenuo, koji su tamo još od sedamdesetih i koju su emigrirali iz Srbije zbog ekonomskih ili nekih drugih razloga u svojoj mladosti (a kojima ni finansijski nije teško da doputuju do Srbije i više puta godišnje ako se zažele familije, zavičaja ili čega već, što je ovim ljudima iz mog uzorka u velikom postotku nemoguće). Edited by mei
Link to comment

obiw,malkmus, bus pogotovu objasnio, 1 scepa se izvinjava zbog generalizacije, ali i dalje mislim da je vecina onakva kakvom sam je opisao - da nije takva, srbija bi bila daleko normalnija drzava nego sto je danas ...isto tako dobro znam zasto sam spomenuo ranije crnce, gay, i falafel a i poglede - iz jednostavnog razloga zato sto su 1 rasizam,homofobija i ksenofobija siroko rasprostranjeni u srba kako u matici, tako i u tudjini. 1 razlicitost lako zapadne srbinu za oko - meni to uz sve ono ranije navedeno jako smeta i ne prija mi, zbog toga se osecam u srbiji lose, a i zbog toga se ovde medju odredjenim srbima osecam lose, ako trebam nekome da polazem racune zbog tog mog stava, onda u qrac. ...neko je to uspeo da procita izmedju redova, ali je vecini promaklo. bar se nadam da se u tome slazemo. da mi ovde nabijate da sam pun predrasuda je totalno bezveze posto mi nikako nije jasno kako mogu da imam predrasude o necemu cega sam ja sam pripadnik :blink: ? na stranu to sto mi je tu neko nametnuo da sam mentalno onakav ili ovakav iz moja 2 posta ...znaci ono sto sam naveo je jedno iskustvo, licno osecanje - posto sam jelda ziveo u srbiji, jesam srbin i ziveci u jednoj takvoj zemlji okruzen srbima,gledajuci sta i kako radimo, i kako se ponasamo, koja su nasa razmisljanja itd... pa posle ovde takodje sa onim sto sam naveo ja sam dosao do negativnog osecanja prema srbima...to traje evo vec dobrih 5+ godina...ja se nadam da ce me moj narod jednog dana iznenaditi pa da mogu da promenim misljenje. ja bih ako mogu da sa ovim (ako nisam nikog uvredio gore napisanim) zavrsim razglabanje o mom mentalnom sklopu ... posto se kao sto sam rekao, daleko otislo od izgleda 1 srbina..a usput sve ovo se diskutuje na nekim drugim topicima (bezveze trositi vreme i prostor). btw ,evo i bilja se uvatila za zube: Karijes

Link to comment

U Ontariju je možda malo komplikovanija situacija, jer postoji mnogo slojeva, od jako stare imigracije do juče pristiglih iz zemalja bivše Jugoslavije (prvenstveno Srbije i Makedonije, rekao bih). U Torontu, recimo, izbeglički talas iz devedesetih (onaj deo koji uopšte nije dobro prošao) i dalje živi u delu grada gde se prvo nastanio, severno od Danfortha, grčkog dela Toronta. Ima i onih koji su došli devedesetih (što kao izbeglice, što kao de fakto izbeglice od Slobine Srbije) koji su se bolje snašli, pa su se raštrkali diljem grada. I ova novija imigracija, koja je došla ovde posle 2000., živi po celom gradu (ima ih posebno, osim u već pomenutom Danforthu, u kraju Yonge/Eglinton, i jedan značajan džep u zapadnom delu grada (Etobicoke i Mississauga). Naravno, ima i sveta koji se ne drži tih srpskih, hrvatskih, bosanskih itd. delova grada, nego prosto živi gde mu odgovara. Po otvorenosti prema novoj sredini, naravno, ima sveta od onih koji, kao što reče mei, samo idu kod srpskih zubara do onih koji sa drugim Srbima imaju kontakta otprilike samo zato što su upoznali ljude koji su im se dopali, a ne zato što su tražili isključivo prijatelje Srbe (nešto kao što je opisao Obi). Ja sam u ovih mnogo godina uglavnom naletao na tip koji bu u Beču izlazio na ono mesto sa KDPa (kako se zvaše?) gde nemaju obrve, neke što idu po raznim srpskim urancima i poselima i iz Toronta podržavaju porodične vrednosti u domaji i slične tipove, od kojih, se jasno, sklanjam kao đavo od krsta. Naravno, upoznao sam i nekoliko ljudi iz zemalja bivše YU koji su mi postali prijatelji, a upoznao sam i tu neku fizičarku iz Montreala koja se preganja s nekim živuljkama po Arizoni. Zamislite, kupa se, nema trajnu, ima dobre zube, ne sluša narodnjake, a ima se šnjom i o čemu prodivaniti. ^_^

Edited by bus
Link to comment
... zato sto su 1 rasizam,homofobija i ksenofobija siroko rasprostranjeni u srba kako u matici, tako i u tudjini ....
Ceka se sta ce 1 harper da kaze na ovo :D Ne znam zasto mu ovo smeta (i ako jeste delimicna generalizacija, tj. odnosi se na, recimo, ne bas neznatan deo nase populacije). Ja sam od (inace) sasvim finih Srba u USA slusao o camugama, i tome sl. Mislim da su ti ljudi posebno skloni takvim "razmisljanjima" kada su u grupi, postoji gotovo jedan stid da se ne bude takav, sto smo uostalom videli u BG-u u saglasnosti onih koji su za "porodicne vrednosti" i protofasisticke gomile koja je (organizovano) divljala dan kasnije. I tad sam pisao na toj temi da toga ima u svim nacijama, medjutim ono sto u Srbiji jeste problem je masovnost, jedna takoreci opsta prihvacenost tih vrlo neprivlacnih stavova. Licno sam to primetio u vecoj meri u nasoj naciji negde od 1988-1989-1990 (a ostalo je istorija). Nisu stvari koje su se desile kod nas desile bez veze, a desavaju se i dalje, to uostalom niko nije bolje rekao u istoriji 1 foruma od samog harpera.Da li sve to, gore nabacano, ima neke veze sa samim fizickim izgledom, to je vec malo nategnuta teza, ali moguce je da se prepoznaje u drzanju (vise nego u samoj fizionomiji). Prisecajuci se sada predstavnika nase etnicke skupine sa 1 multikulturnog skupa u Kanberi pre 5-6 godina, to se u naseg sveta prepoznaje i po B.O. (tj. smradu). Zaista bih voleo neverne tome iz majcice da prosetam medju tom grupicom koja je predstavljala Srbiju, grupa od 20-30 koja je mozda imala zajedno isto toliko zuba, zaudarala do neba i koja se istakla time sto je prodavala lutke Draze Mihailovica. Ako je scepa sretao takve oko Chicaga, onda zaista oprostite mu na generalizacijama.. Edited by Indy
Link to comment

1 Srbin može da izgleda kao tipičan in-bred nusprodukt, a može da izgleda i kao bilo koji urbani istočni Evropljanin. Po mom skromnom mišljenju, obrazovanje i kulturni nivo okruženja mogu da utiču na fizičku pojavu više od bilo koje grupe gena sa Dinare, iz Anadolije ili odakle već.Tema mi je inicijalno bila veoma zanimljiva ali onda videh da tu opušteno postoji nekakva distributivna skala naroda i da se Srbi na njoj, onako generalno negde kotiraju (nebitno gde). I to zato što u proseku posećuju Burek i nisu previše pametni. Probajte u tom slučaju da napravite profil prosečnog Engleza, po mogućnosti petkom uveče u bircuzu, pa mi javide gde je on na skali u odnosu na prosečnog Srbina. Da ne pominjem da su me neki Srbi koji posećuju Burek i čitaju Svet/Story ljubaznije ugostili i prema meni se bolje poneli od nekih uzvišenih Srba koji su patentirali globalnu distributivnu skalu vrednosti čitavih naroda.

Link to comment

Prosecni Englez je mnogo bolje obrazovan od prosecnog Srbina, za pocetak.Ne morate odmah da skacete kao da vam je neko nabio prst u oko.

Edited by Indy
Link to comment

40% visokoobrazovanih naspram 6% visokoobrazovanih je mnogo (velika razlika), mladicu.I, jeste, poceli ste da me nervirate. :DEDIT. Toliko o tome

Nismo mi debili zato sto je kriza vec je kod nas kriza zato sto smo debili.
Edited by Indy
Link to comment
Ja sam u ovih mnogo godina uglavnom naletao na tip koji bu u Beču izlazio na ono mesto sa KDPa (kako se zvaše?) gde nemaju obrve,
aaaj, onaj ludi topic sa obrvama :lol:. inače moda u Otavu kasnije stiže, pa nije bilo takvih. ali imali smo dva hipstera -_-.
neke što idu po raznim srpskim urancima i poselima i iz Toronta podržavaju porodične vrednosti™ u domaji i slične tipove, od kojih, se jasno, sklanjam kao đavo od krsta.
kod vas je mnogo veća populacija. i u Hamiltonu, kako me obavestiše moji izvori. verovatno bih i ja naletela na neke slične u Otavi i Montrealu, da sam se kojim slučajem našla na pravom mestu i u pravo vreme.
Naravno, upoznao sam i nekoliko ljudi iz zemalja bivše YU koji su mi postali prijatelji, a upoznao sam i tu neku fizičarku iz Montreala koja se preganja s nekim živuljkama po Arizoni. Zamislite, kupa se, nema trajnu, ima dobre zube, ne sluša narodnjake, a ima se šnjom i o čemu prodivaniti. ^_^
e, ali ta nije iz Toronta pa se ne računa :D. ali zato ja znam nekog našeg psiholingvističara iz Toronta, sve ko ta tvoja (osim možda tog zverinjaka u Arizoni, to si verovatno izmislio) i još više, a koji mi trenutno pravi turističke zazubice fotkama iz Lisabona i od kojekuda ^_^.
Link to comment
40% visokoobrazovanih naspram 6% visokoobrazovanih je mnogo (velika razlika), mladicu.I, jeste, poceli ste da me nervirate. :D
To je formalno. Bolje su obrazovani, to stoji i glupo je negirati, a nemam ni razloga. Ali posle price sa mnogim Englezima(ipak skoro 4 godine tamo nije bas sekunda) dosao sam do zakljucka da i oni koji su daleko od neobrazovanih imaju teske rupe u opstem znanju. Da si rekao Skandinavci ili Nemci verovatno bi bio potpuno u pravu(verovatno, posto nisam tamo ziveo, ali ono sto sam upoznao sam bas stekao takav utisak).Ili, recimo, tokom 90-tih sam u periodu od 10 godina, kad se sve sabere skrpio(dakle kumulativno) 2 godine u Slovackoj. Moj utisakje da su bolje obrazovani i od Srba i od Engleza. A pricamo o utiscima, ne :PEdit: mi smo debili karakterno, ne toliko po obrazovanju, a jos manje po "entelegenciji". Edited by M16
Link to comment

Ok, da napisam i ja nesto licno, iako ne vidim da je za tekucu diskusiju uopste bitno. Ja sam od 92. vani. Za svo to vrijeme sam Balkan posjetio 3x. Prijatelje nikada nisam trazio na nacionalnoj osnovi. Jedan od mojih prijatelja je sticajem okolnosti "nas"(nije sticajem okolnosti moj prijatelj), rijetko komuniciramo na "nasem" jer se obojica bolje sluzimo "domacinskim" jezikom. Sretao sam, ne trazeci ih, ovakve i onakve ljude, "zutozube" kao i ispeglane i ugladjene nacionaliste ali isto tako sam sretao i muskarce i zene sa trajnama kao i moderne zene i muskarce koji su jednostavno bili dobri ljudi (nisu bili zli). Ali sretao sam i ljude naseg porijekla koji su davali sve od sebe da sakriju odakle su, stidjeli se svog porijekla (jos uvijek ne razumijem kako se neko moze ponositi ili stidjeti necega za sta nista nije uradio, jednostavno se rodio takav), pljuvali na sve ljude sa balkana, u principu generalizovali, naravno ne primjecujuci da im preko bijega od licne nacionalne pripadnosti, ta ista nacionalna pripadnost definise zivot, a to se obicno zavrsava isko kao kod prve navedene grupacije, univerzalnom zlobom, koja se rijetko zaustavlja na pripadnicima licne nacionalne pripadnosti.I dalje mi nije jasno, kojim dijelom mojih postova zasluzujem da mi se stavi etiketa borca za nacionalni ponos ili nesto slicno? Da li je %gledano veci dio "nasih" fasisticka marva, nego recimo Kanadjana? Da, ali to nije predmet diskusije. Zaista ne znam koliko je dio fasista sa pokvarenim zubima, a koliki kod nefasista, ali znam da dijeliti ljude i traziti prijatelje na osnovu njihove higijene ili izgleda, nije pravilno. Ponavljam se n-ti put, a kao odgovor dobijam jeftino poentiranje i neobrazlozene etikete.Ja sam vani (iz diskusije), kao mobilni toalet.

Edited by B_B
Link to comment
Edit: mi smo debili karakterno, ne toliko po obrazovanju, a jos manje po "entelegenciji".
Ma, OK... nisam hteo da teram mak na konac na ovoj temi, ali nekako uvek se tako zavrsi. Debila ima bas svuda, ali eto kod nas nekako bas zadnjih par decenija kolo vode.Samo, za ljude koji su iz nekog drugog filma, naglo uranjanje medju odredjenu sortu Srba moze da bude prilicno traumaticno. Tako da razumem scepu. Moja dobra drugarica zivi decenijama u Norveskoj i potpuno se "poskandinavila". Pritom, nije jako dugo bila dolazila u ex-YU. Kada je naisla negde oko 1990. godine, bila je skroz traumatizovana, najiskrenije. Pomalo kao da neku vilenjakinju iz Rivendella zgrabi 1 Nazgul i tresne je u sred Mordora.
Link to comment
Ali sretao sam i ljude naseg porijekla koji su davali sve od sebe da sakriju odakle su, stidjeli se svog porijekla (jos uvijek ne razumijem kako se neko moze ponositi ili stidjeti necega za sta nista nije uradio, jednostavno se rodio takav),
A kako na tebe tačno utiče, tj. na koji način te lično pogađa to što se oni stide svog porekla? Da li to utiče na tvoje osećanje sopstvene vrednosti? Da li podriva tvoj identitet? Zašto bi uopšte jedna grupa priželjkivala da po svaku cenu uključi u sebe i one koji se stide što joj pripadaju ili ne žele da budu njeni članovi (pogledati i pod Bošnjaci, Crnogorci, pa i Hrvati :D)? Meni bi prirodna reakcija bila da kažu: "Pa ko ih brate šljivi ako neće da se druže s nama."I hoćeš da kažeš da se ljudi rađaju kao Srbi? Meni se više nekako čini da to postaju. :D
Link to comment
To je formalno. Bolje su obrazovani, to stoji i glupo je negirati, a nemam ni razloga. Ali posle price sa mnogim Englezima(ipak skoro 4 godine tamo nije bas sekunda) dosao sam do zakljucka da i oni koji su daleko od neobrazovanih imaju teske rupe u opstem znanju. Da si rekao Skandinavci ili Nemci verovatno bi bio potpuno u pravu(verovatno, posto nisam tamo ziveo, ali ono sto sam upoznao sam bas stekao takav utisak).Ili, recimo, tokom 90-tih sam u periodu od 10 godina, kad se sve sabere skrpio(dakle kumulativno) 2 godine u Slovackoj. Moj utisakje da su bolje obrazovani i od Srba i od Engleza. A pricamo o utiscima, ne :PEdit: mi smo debili karakterno, ne toliko po obrazovanju, a jos manje po "entelegenciji".
nisam siguran da ti ova teorija bas stoji. cini mi se da se vise radi o kulturoloskim razlikama i razlikama u skolskim programima nego o tome da ljudi imaju rupe u obrazovanju. mi ocekujemo da su dobro obrazovani oni kojima se znanja podudaraju s nasim ocekivanjima. to otprilike znaci da cemo se sokirati ako ne znaju dela dostojevskog i ne poznaju kontinentalnom filozofiju a nece nas impresionirati njihovo poznavanje hjuma, industrijske revolucije i istorije jednog raj-a (indija). i ja sam tako bio zapanjen njihovim nepoznavanjem nekih meni elementarnih stvari a onda sam provalio koliko sam supalj u mnogim temama koje su njima opsta kultura pa sam malo to ipak izvagao. ono sto je mene prilicno odusevilo ovde je da ljudi ne prestaju da uce s dvadeset nego ako / kad ih nesto zainteresuje, bace se na to. tako moj komsija poceo da svira klavijature s preko pedeset. uci note, vezba, svako malo me zovne da mi nesto odsvira. ne podudaraju nam se ukusi, on voli mjuzikle pa je nakamarao raznih nota tog tipa i to svira. e, sad, neko ko je iz nasih krajeva bi mogao smatrati da covek ima lezeran pristup muzickom obrazovanju jer ga klasicna muzika ic ne interesuje pa ne uci baha i sopena ali ja to ne bih tako postavio.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...