Jump to content
IGNORED

Broadband Internet provajderi


JozoMujica

Recommended Posts

 

 

Odlicno, sad ce i Kurta i Murta moci da bez ogranicenja torrentuju preko bilo kog kucnog hotspota. 

 

Ne znam sta je tu dobro.

Dobro je to sto cu moci opusteno da koristim unifi kad mi treba. Sigurno nece pustiti kurtu i murtu da torentuju...

 

Jedino ogranicenje do sada bila su radius-like 5 giga protoka, vezana za tvoj/moj/Kurtin/Murtin SBB nalog.

 

Bilo ogranicenje do sada? Nisam primetio a letos sam ga prilicno intenzivno koristio.

 

edit: u uslovima koriscenja ipak stoji kvota od 5 GB (clan 2)

Edited by katamaran
Link to comment

može biti problem za ping u online igrama (pucačinama), kada android uređaj povuče neki update skače ping, isto i kada je uključen neki torrent 

Link to comment

 

Dobro je to sto cu moci opusteno da koristim unifi kad mi treba. Sigurno nece pustiti kurtu i murtu da torentuju...

 

 

Pa ne znam sta da ti kazem obzirom da 'opusteno' koriscenje moze da bude moguce tamo gde su SBB-ovi korisnici i to (gotovo) iskljucivo ukoliko su im ovi iz SBB-a nakarikali unifi, obzirom da prosecni korisnik tesko da je uopste i cuo za tamo neki unifi a kamoli da ga je voljno ukljucio ili iskljucio. 

 

Kablovski operateri su isparcelisali teritoriju grada tako da je pre izuzetak nego pravilo da se u nekoj zgradi nalazi vise od jednog KDS operatera. Drugim recima, odes li na teritoriju gde caruje radius vektor ili PTT KDS ili ikom ili whatever, vrlo verovatno neces videti unifi.

.....

 

Summa summaarum - ne zelim da mi iko bez pitanja i bez moje dozvole ukljucuje to sranje na kucnom uredjaju. Ko zeli i kome treba neka ukljucuje i koristi, nemam nista protiv.

 

Edited by ManicMiner
Link to comment

 

Summa summaarum - ne zelim da mi iko bez pitanja i bez moje dozvole ukljucuje to sranje na kucnom uredjaju. Ko zeli i kome treba neka ukljucuje i koristi, nemam nista protiv.

 

 

Gubiš samo jednu stvar iz vida, to što se uređaj nalazi kod tebe u kući, ne znači da je tvoj. Nije, već je njihov, ako ti ne odgovara kako oni postupaju sa njim, možeš uvek da otkažeš ugovor i vratiš im ga. 

Da se razumemo, ne branim ja SBB (mada mi se ideja sviđa), samo pišem kakav odgovor možeš da dobiješ ako se buniš. :)

Link to comment

A gde u tom ugovoru pise da SBB ima pravo da uredjaj koji iznajmljuje meni odjednom krene da iznajmljuje i drugim/trecim/pedesetim licima?

 

Osim toga u ugovoru pise da ce korisnici unapred biti obavesteni o promenama uslova koriscenja opreme, pa ne vidim da se to desilo.

Link to comment

A gde u tom ugovoru pise da SBB ima pravo da uredjaj koji iznajmljuje meni odjednom krene da iznajmljuje i drugim/trecim/pedesetim licima?

 

Mislim da ne piše ni da nema pravo. :D

Link to comment

Ali zato eksplicitno pise da korisnik mora da bude obavesten ukoliko se uslovi koriscenja promene.

 

Ako ovo nije ozbiljna promena koja zasluzuje da korisnici budu obavesteni a zatim i pitani da li se sa promenom slazu ili ne slazu, ne znam sta jeste.

Link to comment

 

 

 

Pa ne znam sta da ti kazem obzirom da 'opusteno' koriscenje moze da bude moguce tamo gde su SBB-ovi korisnici i to (gotovo) iskljucivo ukoliko su im ovi iz SBB-a nakarikali unifi, obzirom da prosecni korisnik tesko da je uopste i cuo za tamo neki unifi a kamoli da ga je voljno ukljucio ili iskljucio. 

 

Kablovski operateri su isparcelisali teritoriju grada tako da je pre izuzetak nego pravilo da se u nekoj zgradi nalazi vise od jednog KDS operatera. Drugim recima, odes li na teritoriju gde caruje radius vektor ili PTT KDS ili ikom ili whatever, vrlo verovatno neces videti unifi.

.....

 

Summa summaarum - ne zelim da mi iko bez pitanja i bez moje dozvole ukljucuje to sranje na kucnom uredjaju. Ko zeli i kome treba neka ukljucuje i koristi, nemam nista protiv.

 

 

I pre ove price sa hotspotovima unifi je mogao da se nadje svuda po gradu. Ako ti toliko smeta unifi za par dana ces moci da ga iskljucis i mirna Backa.

Link to comment

Primetices kad ti u zgradi osvane (lupam) 10-15 unifi hotspotova koji dodatno zagadjuju etar i/ili kad se bas na tvoj ruter nakace 2-3 lika koji krenu da torrentuju kao blesavi. Posledica su smanjivanje kvaliteta wireless signala kucne mreze (sto tebe ne dotice obzirom da je ne koristis, za razliku od vecine ljudi), losiji ping i vrlo verovatno cesca ispadanja ili zagusenja segmenta mreze na koji si ti nakacen.

 

Kabl kao takav je po defaultu losija tehnologija nego ADSL (bus vs star), sto znaci da na magistrali aka bus-u kojim je tvoj kraj ili tvoja zgrada povezana na ostatak SBB-ove infrastrukture mogu da se jave zagusenja i ispadanja kojih ranije nije bilo.

 

Naravno, nije obavezno da se ovo i desi, mozda bas na tvoj modem/ruter nikada niko i nece da se povezuje osim tebe samog, ali opasnost pojave zagusenja je dramaticno veca nego ranije.

 

 

 

Pa moze da bude hotspot obzirom da SBB standardno isporucuje 'integrisani' modem/ruter/wifi uredjaj. Nije to kao nekada gde si od njih dobijao samo modem a zatim naknadno kalemio opremu po volji, ne, sada dobijas all-in-one resenje koje oni mogu da kontrolisu.

 

Ja sam od njih i trazio najobicniji modem zeleci da iza njega stavim svoj uredjaj obzirom da je taj Cisco/linksys tesko djubre koje konstantno baguje i zakiva, ali mi nisu dali. Da jesu ne bih uopste razmisljao da li ce ukljuciti hotspot kod mene ili nece, jer onda ne bi ni mogli.

 

 

Odlicno, sad ce i Kurta i Murta moci da bez ogranicenja torrentuju preko bilo kog kucnog hotspota. 

 

Ne znam sta je tu dobro.

 

Ne znam, ja imam neko njihovo govno od modema već 6-7 godina, jednom su ga mijenjali za neki noviji, ali je samo modem i ništa više. Nisam znao da sad isporučuju ovaj kombo modem/ruter/hotspot. Onda je to dripački. Ja znam da u onim nekim paketima nude kao besplatno ruter (bar je tako bilo prije nekog vremena), mislio sam da su odvojeni, ali kao što rekoh, ja ionako imam neki svoj ruter koji podešavam kako mi volja (po mac adresama)

Link to comment

I pre ove price sa hotspotovima unifi je mogao da se nadje svuda po gradu. Ako ti toliko smeta unifi za par dana ces moci da ga iskljucis i mirna Backa.

 

To o cemu pricas nekada se zvalo SBB wifi zona, opremu je po kaficima i klubovima besplatno postavljao SBB a ako se dobro secam bila je neka fora da se salju SMS-ovi pa platis koriscenje. Moguce je da su korisnici SBB-a imali mogucnost da i besplatno koriste wifi zonu, stvarno sada ne mogu da se setim.  A sta su vlasnici kafica od toga imali? Pa verovatno besplatni net za sopstvene potrebe i mogucnost da na vrata kafica zalepe 'WIFI'.

 

Sada ce SBB naglo da prosiri unifi aka wifi zonu tako sto ce bez pitanja da ukljuci opciju na kucnim uredjajima svojih korisnika i posle promotivnog perioda naplacivace usluge putem SMS-a za one koji nisu njihovi pretplatnici.

 

Ovo su, koliko se meni cini, dve potpuno razlicite situacije. Meni je potpuno ok kada dodje tamo neka ekipa iz SBB-a pa postavi opremu uz tvoj pristanak i blagoslov (kafici, klubovi), ali mi je tesko dziberstvo kada se to radi iza ledja musterija koje blage veze nemaju o cemu se radi.

Link to comment

Kako bez pitanja?

Izgleda da su negde probali a negde ne?

Ako su spremili anekse ugovora onda nije bez pitanja...

 

 

poslato sa WC šolje by BVK

Link to comment

Jeste. Pozurili su sa pustanjem. Mene su vec unificirali.

 

To o cemu pricas nekada se zvalo SBB wifi zona, opremu je po kaficima i klubovima besplatno postavljao SBB a ako se dobro secam bila je neka fora da se salju SMS-ovi pa platis koriscenje. Moguce je da su korisnici SBB-a imali mogucnost da i besplatno koriste wifi zonu, stvarno sada ne mogu da se setim. 

 

Nisu  u toku :) Vec vise od godinu dana traje promotivni period za unifi. SBB korisnici su mogli da se kace sa svojim podacima dok su svi ostali mogli da se zakace tako sto upisu unifi/unifi kao u i p. Mahom ga ima po ugostiteljskim objektima i njihovoj okolini al sam znao da ga navatam i na otvorenom. Po njihovom sajtu trenutno u Beogradu postoje 654 unifi hotspota. Letos sam ga bas arcio. Cak sam par puta preko unifi pogledao utakmicu na plazi :)

 

Mislim da ce 90% kacenja na unifi ici na vec postojecu mrezu jer ovi kucni ruteri uopste nemaju neki domet.

 

edit:

 

Ukoliko je korisnički uređaj jednom konektovan na primarni SSID ( lokalna WiFI mreža ), korisnik neće imati pristup Unifi SSID- u na ličnom homegateway uređaju upravo iz pomenutog razloga

 

Zato ja nikako nisam uspevao da se zakacim na unifi i pored punog signala kad mi se pojavio u kuci...

Edited by katamaran
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...