Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

koncerti

Featured Replies

15 hours ago, Rudolf Pingvinoglu said:

Bingo. U normalnim uslovima bi se najveći deo dinamike mogao ispeglati kompresorom, ali Ekslov vokal toliko oscilira u jačini da to teško može da se sredi samo kompresorom, bez da ga izravnaš kao kobasicu i ubiješ mu dušu. Moguće je da je kompresor bio negde u lancu, ali mislim da je glavni posao radio tonac i da je uradio šta je mogao.

Snimao sam par puta pevače koji su imali te velike skokove u jačini, u roku od sekunde...naravno da su bili daleko od nivoa Eksl Rouza što je celu stvar činilo još komplikovanijom, ali se ipak sve dešavalo u kontrolisanim, studijskim uslovima - i opet je trebalo mnogo vremena da se kompresija namesti koliko-toliko ok. Live, sa takvim bendom, gde moraš da reaguješ u sekundi...pakao za tonca.

Imam veliko iskustvo terenskog snimanja raznih događaja.

Imali smo digitalne bežične mikrofone čije baze se vezuju analogno na digitalnu kameru ili VTR. Nivo se podešava na mikrofonu, na bazi izlazni i na kameri/VTR.

Najbolje rezulte sam dobijao kad dobije oko -3dB na urlanje u mikrofon i obavezno bez ikakvih automatika, sve manual. Normalan glas dođe oko od -16dB do -9dB što se onda u postprodukciji vrlo lako sredi i zvuči fantastično.

Profi video uređaji snimaju 48kHz PCM, sa s/n preko 98dB što nije baš studijski ali je više nego dovoljno. Ponekada sam koristio i mod sa 4 kanala koji je 32Hz PCM, ali sam to koristio samo za govor.

Mada realno to je dobar kvalitet, iako se neke moje kolege ne slažu, kažu bez 96kHz ništa, a onda mi pričaju kako su kupili neku ploču i kako se dobro čuje. (to je 50dB sa skupom opremom i to samo prva pesma na LP, dok isto visoki teško idu preko 15kHz i samo sa novom i teškom iglom, na novoj ploči)

15 hours ago, Rudolf Pingvinoglu said:

Limiter je verovatno bio postavljen na miks svih instrumenata sa stejdža, uključujući i glas...ali da ne davim više ovom pričom.

Limiter mora da postoji na izlazu ispred pojačala zbog zaštite. Naravno, može da se doda i po kanalima.

Kompresor je već mnogo složenija priča. Ja imam stav da u procesu miksanja/odbrade može smo jednom zvuk da prođe kroz neki kompresor. Da li je to jedan ispred limitera ili po kanalima sa različitim podešavanjima...

Ako kompresor nije lepo podešen ume da prođe pik pre nego što ga uguši.

Ako su dva kompresora u redu tu prođe svašta, a svašta se i izgubi (poslušaj radio 202)

Edited by dvb-t manijak

  • Replies 10.6k
  • Views 927.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • kakvi su to ljudi...   posle bg koncerta u areni mislim 2011 sam prisao 3D-ju i rekao mu da imam divnu drugaricu koja boluje od teske depresije i da veceras nije mogla da bude tu da ih vidi.

  • Ian Mancunian
    Ian Mancunian

    Massive Attack sinoć posećeni i pronađeni veličanstveni, kao i uvek! Imao sam dvojbu da li da se cimam do Bristola, ali nakon noćašnjeg iskustva, gorko bi zažalio da nisam. Jer uvek je najbolje kući

  • Ian Mancunian
    Ian Mancunian

    Oasis na Wembliju, u sredu. U nekim momentima je izgledalo da će se stadion raspolutiti na pola - 80k ljudi koji dva sata, ni jedne sekunde ne staju sa horskim pevanjem, skakanjem, grljenjem i nekom g

Posted Images

7 minutes ago, dvb-t manijak said:

Imam veliko iskustvo terenskog snimanja raznih događaja.

Imali smo digitalne bežične mikrofone čije baze se vezuju analogno na digitalnu kameru ili VTR. Nivo se podešava na mikrofonu, na bazi izlazni i na kameri/VTR.

Najbolje rezulte sam dobijao kad dobije oko -3dB na urlanje u mikrofon i obavezno bez ikakvih automatika, sve manual. Normalan glas dođe oko od -16dB do -9dB što se onda u postprodukciji vrlo lako sredi i zvuči fantastično.

Profi video uređaji snimaju 48kHz PCM, sa s/n preko 98dB što nije baš studijski ali je više nego dovoljno. Ponekada sam koristio i mod sa 4 kanala koji je 32Hz PCM, ali sam to koristio samo za govor.

Mada realno to je dobar kvalitet, iako se neke moje kolege ne slažu, kažu bez 96kHz ništa, a onda mi pričaju kako su kupili neku ploču i kako se dobro čuje. (to je 50dB sa skupom opremom i to samo prva pesma na LP, dok isto visoki teško idu preko 15kHz i samo sa novom i teškom iglom, na novoj ploči)

Limiter mora da postoji na izlazu ispred pojačala zbog zaštite. Naravno, može da se doda i po kanalima.

Kompresor je već mnogo složenija priča. Ja imam stav da u procesu miksanja/odbrade može smo jednom zvuk da prođe kroz neki kompresor. Da li je to jedan ispred limitera ili po kanalima sa različitim podešavanjima...

Ako kompresor nije lepo podešen ume da prođe pik pre nego što ga uguši.

Ako su dva kompresora u redu tu prođe svašta, a svašta se i izgubi (poslušaj radio 202)

Ma znaš i sam, to je čitava nauka. Kada radim muziku za TV to je uvek 24bit/48kHz, peak na master šini gađam oko -6dB, provuče se neki i malo preko ali ostane uvek dovoljno mesta za mastering inženjera...mada oni to uvek sprže na kraju, ponekad se pitam što se trudim uopšte. Oko sempl rejtova mogu da kažem samo da smo jednom radili test sa akustičnom gitarom, kanal je bio fantastičan (Avalon VT737), konverteri Apogee...i zaključak je bio da gitara zvuči sve manje "tvrdo" što je sempl rejt veći. Valjda zato ljudi koje rade velike sešne za filmove, gde ima puno orkestracije, gde je bitna dinamika i maksimalna lepota zvuka, vole 96/192 kHz ali se nisam toliko bavio time. Uglavnom, za potrebe pop/rok/metal i ostalih popularnih žanrova čini mi se da je 48 sasvim dovoljno...mada ima ljudi koje rade i u 88.2, 96, kako ko voli i šta mu je cilj. A sada ima i nenormalno dobrih plug-inova koji rade bolje ako je sempl rejt veći, pa ima i toga.

Kompresija je isto posebna nauka, kako podesiti attack, release, threshold...pa koji je tip kompresora, da li je opto, VCA, itd. Ovaj Avalon je bio opto pa je bio malo sporiji, imali smo muke sa pevačima koji su imali brz atak, ne može da ga uhvati...ludilo. Onda stavljaš još jedan kompresor u miksu ili radiš automatizaciju jačine u softveru. Možeš da stavljaš kompresor više puta ali sve to zavisi od žanra muzike i željenog zvuka (pričam za produkciju, ne za emitovanje). Neki žanrovi jednostavno ne funkcionišu bez toga i bez limitera na svakom kanalu, npr. neki žanrovi elektronske muzike za klub. Sa druge strane, kada sam video setovanja nekih poznatih rok producenata što bi bio drugi kraj spektra u odnosu na elektroniku, šlogirao sam se, gain reduction im je ladno 10dB i to na vokalu, bas, na primer, odmah sprže sa 15dB redukcije...jedino nemaju limitere na svakom kanalu. Valjda to dobro ide uz trend limitovanja mastera do maksimuma da bi sve bilo što jače, jer onda mastering inženjer dobije kobasicu od snimka na kojoj nema pikova koji mogu da mu prave problem. I tako...

P.S. oko vinila i analogije bolje da ne počinjemo, ja maštam od nekoj dobroj mikseti i jednom Študeru da snimam na njega...rasplakaću se ako počnemo.

Edited by Rudolf Pingvinoglu

I onda se to sve ponovo iskompresuje u faking mp3 ili za Youtube, vrli muzički urednici to skinu puste na radio, ali samo tako da pikuje na mikseti. Onda opet kompresija, pa limiter, pa digitalno kodiranje za emitovanje, pa za FM opet raskodiraju, pa predajnik, pa preemfaziz. Dobro se i čuje nešto.

Ajde, udavismo ljude.

1 minute ago, dvb-t manijak said:

I onda se to sve ponovo iskompresuje u faking mp3 ili za Youtube, vrli muzički urednici to skinu puste na radio, ali samo tako da pikuje na mikseti. Onda opet kompresija, pa limiter, pa digitalno kodiranje za emitovanje, pa za FM opet raskodiraju, pa predajnik, pa preemfaziz. Dobro se i čuje nešto.

Ajde, udavismo ljude.

...ili ti snimak ode na TV stanicu koja nema limiter na izlazu, pa te onda zovu i pitaju što ovo distorzira, meni se desilo...ali ajde, nećemo više.

Edited by Rudolf Pingvinoglu

Jbt kako smarate tehnikalijama vidi se da ste mjetalci fantom

No dobro Gansi su uvek trpani u taj kos, nisu oni krivi sto su rodjeni u LA u vreme hair metala iako se radi verovatno o jedinim punokrvnim naslednicima najveceg benda ikada - Stounsa.

Pojacano razmisljam o ovom dogadjaju od petka I on sustinski veze nema sa originalnim Gansima ali valjda bas zato kao svojevrsna katarza itekako prija. Kao srecan kraj price prozete nizom malih razocarenja, spletki I kojekakvih sranja. O tome treba da se prica I pise, Paradise City bre.

Falio je samo Izzy Stradlin (Jel ziv uopste?) I recimo Patience na akustari I cao zdrao

Edited by dillinger

Postava GNR kada su bili na vrhuncu (Izzy, Dizzy, Matt, Duff, Slash, Axl) je najupečatljivijs postava rok/hm istorije, imajući u vidu ne samo muzički kvalitet, već osebujnost karaktera.

Živ je Izzy, tu i tamo svirka ponešto, ali generalno nije puno aktivan. Mislim da živi od royaltiesa, za svaki ovakav cert njemu kaplje poneki dukat.

Bilo je priče da će se i on pridružiti bendu kad je objavljen reunion, ali je on odbio jer mu se ne da ponovo rokerski život (bilo je i nekih tračeva da nije bio zadovoljan raspodelom kinte, nemam pojma). Fortus je odličan gitarista, jedini preživeli član iz Akslovih Gansa i Kineske Demokratije (verovatno sada i član sa najdužim stažom u bendu, posle Aksela), mada bi hajp uz Izzyja svakako bio jači.

Stvar je pukla oko para, nisu hteli da se ravnopravno deli, iako je Izzy iskomponovao skoro pola stvari na AFD I UYI 1/2.

Meni licno bez njega I Adlera, ili barem Soruma, to nije GnR, vec samo par bivsih clanova koji sviraju zajedno.

24 minutes ago, Nikodije said:

Postava GNR kada su bili na vrhuncu (Izzy, Dizzy, Matt, Duff, Slash, Axl) je najupečatljivijs postava rok/hm istorije, imajući u vidu ne samo muzički kvalitet, već osebujnost karaktera.

Teeeeško pored jednog Mayhema fantomm

23 minutes ago, Nikodije said:

Postava GNR kada su bili na vrhuncu (Izzy, Dizzy, Matt, Duff, Slash, Axl) je najupečatljivijs postava rok/hm istorije, imajući u vidu ne samo muzički kvalitet, već osebujnost karaktera.

Ako ćemo o karakterima, originalna postava je ono, klasik zvezde...ali Buckethead se izdvaja...čoveku su napravili kokošinjac u studiju dok su snimali Chinese Democracy, da u njemu svira i snima.

Manager Recalls Buckethead's Ins...
No image preview

Manager Recalls Buckethead's Insane Demand for Guns N' Ro...

'He's very shy; very, very, very shy,' Doug Goldstein said.

Priča o pornićima i inspiraciji je izgleda izmišljena, ali kokošinjac nije.

Edited by Rudolf Pingvinoglu

On 19. 7. 2025. at 13:34, goofs said:

Nisam video info da su prebačeni, bar ne za sada. Svi ti Hengtajm koncerti su planirani za Hangar luke Beograd (što je neka industrijska hangarčina tamo), ali su valjda zbog lepog vremena i verovatno krš ventilacije pomerili koncerte za vedro nebo 50 metara dalje. Što je super odluka, a i u slučaju neke oluje mogu da se šiftuju nazad.

Bio stori pre desetak dana, svi njihovi veci dogadjaji koji su predvidjeni za Hangar ce biti na otvorenom sem ako ne bude padala kisa. To je tacnije bio spisak njihovih dogadjaja uz par korekcija.

Prvo su objavili posebno da ce W.A.S.P. i The Sisters of Mercy biti na otvorenom.

jel ima neko karte za tsom?

Odgledah sinoc PSB u Luki. Prava uzivancija i vremeplov u mlados' 💓

Izvinjavam se na ovom neprkladnom intermecu svim metalcima ovog foruma.

image.png

24 minutes ago, Lo Zingaro said:

Odgledah sinoc PSB u Luki. Prava uzivancija i vremeplov u mlados' 💓

Izvinjavam se na ovom neprkladnom intermecu svim metalcima ovog foruma.

image.png

NT pravo iz Kladova!

Šta je/ko je PSB?

54 minutes ago, Ras said:

NT pravo iz Kladova!

Nije pevaljka neg' estradna umetnica...umeeetnica. Oči moje...

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.