Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

ja  :fantom:

 

vec sam jednom obrazlagala koliko je ajvar bzvzna hrana...

 

al sama ta rec, i ideja gomilanja hrane, koja i nije hrana, nego nesto sa strane, koje ti zapravo ni ne treba... 

Edited by darling
Link to comment

ja  :fantom:

 

vec sam jednom obrazlagala koliko je ajvar bzvzna hrana...

 

al sama ta rec, i ideja gomilanja hrane, koja i nije hrana, nego nesto sa strane, koje ti zapravo ni ne treba... 

 

salata ?

 

i ja ne volim ajvar, baš bih voleo da pročitam to objašnjenje :)

Link to comment

ne arhiviram :D

 

al i dalje mislim da je ajvar pod 1. losa hrana, dvaput termicki obradjena paprika potopljena u industrijsko suncokretovo ulje, kao takav, telu moze samo da skodi, al pod 2. dobar je za zivce, jer ljudi uzivaju u ajvaru. pod 3. ajvar ima toliko intenzivan ukus, da poklopi sve ostalo, uz sta god da ga jedes, svejedno je, ajvar dominira. pod 4. kad pocnes da jedes, ne mozes da stanes, dok ne stuces teglu.

kad stuces 8 tegli u mesec dana (ko ja pre par godina), smuci ti se, sto ostavi sirok prostor da mudrujes o tome zasto je ajvar bzvz :D

Link to comment

ja  :fantom:

 

vec sam jednom obrazlagala koliko je ajvar bzvzna hrana...

 

al sama ta rec, i ideja gomilanja hrane, koja i nije hrana, nego nesto sa strane, koje ti zapravo ni ne treba... 

 

I u pravu si i nisi. Ima ljudi kojima danas i dalje treba zimnica, jer bi u suprotnom morali da bacaju hranu koju su uzgajali preko godine. Za sve ostale si donekle u pravu, ali ipak mora nesto da se jede.

 

edit:  mislim da na kraju krajeva mnogo manje ljudi danas sprema zimnicu nego ranije.

Edited by Venom
Link to comment

Rešenje za pod 4. je da jedeš mega ljut ajvar.

 

il' se odselis iz srbije.

onda svaku teglu ajvara koju preneses, tretiras kako zasluzuje - kao bozanstvo.

razmisljas ko je od gostiju vredan da se podeli ajvar s njim (naravno - niko)

kada se sipa, obavezno sterilnom kasikom se prespe u tanjir pa se onda jede, da se ne bi slucajno ukvario (nema vise ko nekad svinjski sto sam iz tegle trpao pravo u usta :( )

tanjir se posle olize, kao i tegla kada dodje taj tuzni dan da ajvara u njoj vise nema

 

inace, volim da ga i treci put termicki istretiram u mikrovalnoj, kad se podgreje ima bolji ukus na dim i pecene paprike

Link to comment

ni ja ne volim ajvar,volim kisele krastavcice....ali zimnica je ok i potrebna je,u teoriji i proslosti, da se visak uzgojene hrane i berbe iz baste spremi i spakuje za zimu jer kad zaveje do krova i ne moze se izkuce uvek treba imati hrane krompira i brasna,suvog mesa,kisele zimnice i ajvara i zima moze 3meseca da traje..darling je gradska cura i nema pojma sa zivotom :p

Link to comment

pa darling nema elementarni kredibilitet da pise o zimnici, zato sto ne jede nista od te teze hrane uz koju je dobra zimnica keva. znaci dimljena i pecena mesa, razni zimski slozenci, svinjarije itd. u vegetarijanskoj ishrani ili baziranoj na morskoj ribi, nasa varijanta zimnice nema sta da trazi. ali i tu naravno ima ozbiljnih izuzetaka ako se izadje iz ogranicenja koje su nametnule glupe i ortodoksne domacice. vec u vojvodini ima raznih etnickih varijeteta koji nisu nuzno kiseli vec idu u pravcu kiselo slatkog, sto ne menja mnogo kada pricamo o uparivanju zimnice sa osnovom hranom ali ipak, nije sve crno. evo jedan moj prijatelj pravi krastavcice koji nisu uopste kiseli. stranac je i on to zove salty cucumbers, to je potpuno kolosalno u poredjenju sa sranjem u sta se pretvori 80% ukiseljenih krastavcica na srpski nacin. isto vazi i za ajvar. suncokretovo ulje u njemu je zato sto srpska domacica ili nije cula za maslinovo ulje a vecina onih koje su cule i probale misli da ono smrdi i da je nejestivo. uzmi pa malo prosaraj osnovni recept, koriguj neke stvari u skladu sa modernim tekovinama u kuvanju, nemoj da ga sameljes do izbezumljenja, napravi nesto izmedju cepkane paprike i ajvara i mozes da pozoves burdejna da ti dodje u posetu. izmrvi dobar jak sir, evo ovaj homoljski u to, pospi sitno seckanom mirodjijom ili korijanderom, nabaci na tostiran hleb iz sarla i mozes da pokazes srednji prst dzejmiju.

 

nazad na kiseli kupus. danas se u stanu pojavila dobra vila mira iz barande, nasa kucna pomocnica. videla me kako nesto kao buskam rupu i vadim koren, nasmejala se i rekla, ostavi ja cu. brate, kakva tehnika rukovanja nozem u cilju vadjenja korena iz kupusa, ja ono nisam video. kapiram da je do sada ostavila sleper kiselog kupusa. inace mi je rekla da ostavim dan dva usoljen kupus bez nalivanja vode, da kupus upije so i pusti vodu. naravno, za ovih 8-9 kila kupusa sam kupio preveliku kantu, ladno staje barem 20. nema veze, sledece godine. ili cu da dokupim jos malo.

 

odustao sam od trpanja kineskog kupusa u to jer kad sam mu izdubio koren, krenuo je da se razlistava. to me smara i pravi mi guzvu u kanti, tako da sam promenio plan i pravicu ponovo kimci. za razliku od pretprosle godine kada sam napravio kimcija za sve korejance u srbiji da prezive zimu, ovaj put je sve pot kontrolom. 2 kila kin.kupusa, u to ce se dodati rendana sargarepa i daikon, nece biti vise od 3kg povrca, taman za nas. ne znam cemu se vise radujem.

 

super je biti domacica, jupi!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...