Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

stavi kupus na terasu ako ne mrzne, bolje je da bude na hladnijem i da se sporo kiseli. skini labavije listove i iskopaj korijen. na dno kace stavi listove, onda posoljene glavice. Na 100 kila kupusa idu 3 kila soli, pa izracunaj. dodaj bibera u zrnu, pokrij čistom krpom, pritisni nekakvim tegom, zalij vodom i to je to. Nabavi 2 metra gumenog creva (obicno bastensko) i svakih sedam dana gurni crevo do dna kace i snažno duni par puta da promješaš  so koja padne na dno. tom prilikom i operi onu krpu i to je to.

Link to comment

ja sam kupovala listove za sarmu u vaakumskom pakovanju. proizvođač ćulum, futog. listovi fini, tanki savitljivi. jedino nekada budu suviše kiseli, a nekada nedovoljno. kako se zalomi. kupus nisam kiselila, niti nameravam.

kiseli kupus jedem u gostima ili u kafani.

Edited by mammy two shoes
Link to comment

stavi kupus na terasu ako ne mrzne, bolje je da bude na hladnijem i da se sporo kiseli. skini labavije listove i iskopaj korijen. na dno kace stavi listove, onda posoljene glavice. Na 100 kila kupusa idu 3 kila soli, pa izracunaj. dodaj bibera u zrnu, pokrij čistom krpom, pritisni nekakvim tegom, zalij vodom i to je to. Nabavi 2 metra gumenog creva (obicno bastensko) i svakih sedam dana gurni crevo do dna kace i snažno duni par puta da promješaš  so koja padne na dno. tom prilikom i operi onu krpu i to je to.

 

toooo. to mi reci  :thumbsup:

 

ja sam kupovala listove za sarmu u vaakumskom pakovanju. proizvođač ćulum, futog. listovi fini, tanki savitljivi. jedino nekada budu suviše kiseli, a nekada nedovoljno. kako se zalomi. kupus nisam kiselila, niti nameravam.

kiseli kupus jedem u gostima ili u kafani.

 

ne volim taj. od futozana sam zimus ponekad kupovao na limanskoj pijaci ali nevakumiran i neuporedivo je bolji. 

 

Mislim da ću da prvi put napravim malo kiselog kupusa u onoj manjoj bačvi. 

 

taj rad. 10 glavica, meni taman za zimu dosta, jednom dvaput sarmu da napravim i par puta kupus salatu da me zelja mine, dok je jos svez.

 

ne bih radio ovo da se kafane nisu mnogo izosljarile sa kupusom. prosle godine sam mozda samo jednom pojeo da valja, po mojim kriterijumima. da bude hrskav i blago kiseo, da mi ne napravi gorusicu.

Link to comment

kupi glavica koliko ti treba da se nabiju u burence jer je pritisak bitan. neke iseci na cetvrtine da ih bolje nabijes pa ces njih iskoristiti za salatu. drzi bure nedelju dana u toplom pa onda na terasu. ja ne volim da je jako kiseo pa kontam da nema potrebe drzati mesec dana u toplom. imas one burice sa pipom na dnu pa mozes preko nje istakati rasol pa prelivati odgore. al vodi racuna da glavice zaglavis tako da donji otvor ostane slobodan.

bolje je na pijaci kupovati nego taj vakumirani jer vakumirani je previse mekan i ukus mu nije neki i jos zna da varira.

ja uzeo malocas kupusa i sargarepe za ribanje al mi neko (keva) pokrao sve kantice :@

kad pomenu limansku ima sjajna tezga sa velikim izborom susenih pecurki. ima i mariniranih u tegli al to cu overiti sledeceg vikenda.

na rezgi pored ima sirupa od zove i mix malina visnja.

Link to comment

ima i onaj štos da staviš zrnevlje kukuruza u koren da bude žut ko dukat, ili cveklu da bude roze rasol. sve teoretski znam.

dobijala sam oko nove godine glavicu kupusa od mamine komšinice. bio je savršen, ali komšinica se odselila.

Link to comment

meni reklo da se izdubi koren i da se onda rupa napuni solju, da je to prava mera. jel to tacno?

sto se cvekle tice sad ima ovih duguljastih koje su kao stvorene da se njima zatvori poneka rupa od korena na glavici.

Link to comment

stavi kupus na terasu ako ne mrzne, bolje je da bude na hladnijem i da se sporo kiseli. skini labavije listove i iskopaj korijen. na dno kace stavi listove, onda posoljene glavice. Na 100 kila kupusa idu 3 kila soli, pa izracunaj. dodaj bibera u zrnu, pokrij čistom krpom, pritisni nekakvim tegom, zalij vodom i to je to. Nabavi 2 metra gumenog creva (obicno bastensko) i svakih sedam dana gurni crevo do dna kace i snažno duni par puta da promješaš so koja padne na dno. tom prilikom i operi onu krpu i to je to.

Ja dok sam stavljao kupus sa pok. ćaletom mi smo crevo stavljali dok ređamo i ono je ostajalo unutra i onda u razmacima "pretakali" .To uzmeš kraj creva koji je gore ustima povučeš vazduh dok ne krene raso, kao da vučeš benzin iz kola, pa u veću šerpu sa strane.Onda to sipaš nazad pa opet dok ne promešaš.
Link to comment

ma možeš i tako, novije bačve imaju i onu malu česmu pri dnu pa se i tako može izliti. ali nema potrebe za malu količinu. ovako je brže a efekat je sličan, samo da se so promiješa. 

 

ovo sa sjecenjem glavica na pola i na četvrt da bude bolji pritisak je dobra fora. 

 

što se tiče tega, dovoljna je plastična kantica ili flaše nalivene vodom ili tako nešto. samo ne nešto što rđa.

Link to comment

Dobro izdubi koren i nakrkaj so u rupu - to je dovoljno. Keva tako celog života i odličan joj kupus. Istina, ona prostor medju glavicama popunjava ribancem koji se obaška soli - vazda odikativno, i posle nabija drvenim maljem ili pesnicama dok ne pusti vodu

Link to comment

 

 

što se tiče tega, dovoljna je plastična kantica ili flaše nalivene vodom ili tako nešto. samo ne nešto što rđa.

Ehhhh moj cale dovukao oblutak iz Lima za tu svrhu i to vozom!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...