Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

bem mu misa, ne bi bilo glupo. no, apdejt, vonj vec krene da diskretno puni kujnu. otvorim veceras poklopac u neizdrzu, vidim da se vec neka pena pravi, raso poprimio roza boju od meleza. sad vec deluju zdravo sem jedne glavice koja mi je sumnjiva, nju cu da ispitam kad sutra kupim crevo da duvam mehurice u raso. mislim da ce ovo jako brzo da ide, veceras cu jos pride da dokotrljam kantu pored pecke koju moja skvo upravo raspaljuje. tu ume da bude dobrano preko 30 stepeni. cenim da ce sutra morati vanka od smrada.

 

razmisljam da kupim kantu od 30l i u nju prebacim sve ovo sto imam, a da kupim novu turu futoskog za slucaj da ovo rikne i da ga ostavim kako alah dz.s. zapoveda.

Link to comment

Očistiš paprike od semenki, svaku posoliš unutra, pa to ostaviš jedno tri sata da deluje.

Kulus narendaš, posoliš i pobiberiš, i ovlaš dodaš sirćeta, vulgaris alkoholnog.

Kad su paprike odležale istreseš vodu koju su proizvele, napuniš do vrha, pritisneš koliko može, ređaš u tegle. Ubaciš koji biber u zrnu, pa zaliješ onom vodom iz paprika. Ostatak dopuniš prokuvanom vodom sa malo sirćeta i soli. Za sedam dana spremno za jelo.

A jeste meni lakše definitivno

Link to comment

Sto, pa nije to bure od sto litara, imam 10 kila kupusa unutra, sad i manje kad sam trecinu bacio.

 

Elem, duvao sam  :lolol: . I probao sam kupus, lepo je slan i "impregniran", nije primio kiselost jos. Bice super, jeo bi ga i ovako u nekoj prilagodjenoj salati. Rasolu vali samo kiselost, sve ostalo je tu, smrad i slanoca.

Link to comment

bebd2091713aa6d1094a347824162eb9.jpg
 

Kimchi prebacen u velike tegle (3kg).

 

Lepo je fermentisao na terasi, ali cu ga ostaviti dan dva u toplom da jos malo odradi a onda cu da ga vratim. Pakleno smrdi. Jezivo je ljut, preterao sam, ali tako i pamtim original tako da kapiram da sam pogodio.

 

Kupus isto iznet na terasu. Stajao je nekih 5 dana u kuhinji, dosta mu je valjda. Rasol se vec napravio, roze, smrdi, slano - samo nije kiselo. Probao kupus, jab to jeo i ovako. Hrskav je i slankast, naravno nije kiseo. Kapirao za jedno 2-3 nedelje ce biti super.

Edited by yolo
Link to comment

naleteo na fantasticne kornisone na pancevackoj pijaci. skupi u pm, 100 din kilo, mada retroaktivno po secanju mislim da tako dobri i tako sitni nisu kostale manje na kalencu ni pre mesec dva kad je bilo bolje vreme za kupovinu. enivej, kupio 4.4 kg pa razmisljam da li sve da ih napravim kao slane krastavcice ili da deo kiselim.

 

zasto slani a ne kiseli? prosle godine sam dobio na poklon od jednog austrijanca u beogradu teglicu slanih, i to je bio najbolji krastavac u tursiji koji sam probao. ni trunke kiseline, agresivnosti, samo dobar twist na temu tursije uz prisutne zacine (bluk, korijander, mirodjija). pored toga, davio sam se u slicnim po raznim jevrejskim gostionicama, od bruklina do haife, pa mi je ukus pomesan sa asocijacima na njihovu divnu kuhinju.

 

koga zanimaju slani, neka baci pogled na ovo

 

http://www.nytimes.com/2013/07/10/dining/homemade-pickles-require-just-three-ingredients.html?_r=0&adxnnl=1&adxnnlx=1416144292-Hy3nJfP+4iRA4zD4zzg2/w

 

http://www.simplebites.net/make-old-fashioned-brine-fermented-pickles-like-your-great-grandmother/

 

bitno je ovladati bazicnim pravilima laktofermentacije, sto je jedan od nastarijih nacina za cuvanje povrca preko zime. kimci i kiseli kupus su neki od najpoznatijih nacina.

 

ja cu pokusati da napravim po ovom receptu koji mi se svidja zato sto je starinski. trenutno me jako loze te anti moderne tehnike rada sa namirnicom.

 

http://www.npr.org/blogs/thesalt/2012/07/12/156619002/three-secrets-to-crispy-pickles-and-a-lost-recipe-found

Link to comment

ja cu pokusati da napravim po ovom receptu koji mi se svidja zato sto je starinski. trenutno me jako loze te anti moderne tehnike rada sa namirnicom.

 

http://www.npr.org/blogs/thesalt/2012/07/12/156619002/three-secrets-to-crispy-pickles-and-a-lost-recipe-found

 

ha!

nista bez stipse! 

 

jos se secam kad sam mami jurio stipsu po beogradu (svakih x godina je bila nestasica, i panika u sezoni tursije, gde je pronaci)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...