Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

E za ovo je potreban makroekonomista, a ne istoričar :)

Ali koliko se meni čini, ne bi oni da baš prave Veliku Kajmaniju, nego više (samo ekonomski, ne politički) nešto između Koreje, US, da bućnem tu i Tursku, uglavnom nešto sa vrlo niskim porezima i veoma business friendly. I sad, a ispraviće me eknomisti ako grešim, ja zapravo mislim da je to najodrživije u stvari na dugi rok. Jer: engleski jezik, ipak geografska blizina Evrope, imidž, veoma povoljna poslovna atmosfera, dobra avio infrastruktura...sve to bi pre ili kasnije donelo velike investicije. Ali pre "kasnije", nego "pre". U svakom slučaju ne odmah jer bi svi prvo čekali malo da vide na šta to liči. A posle bi se te investicije preko poreza prelile i u budžet i bla bla. 

Šta je problem. Zemlja bi prošla kroz solidnu ekonomsku krizu, a iz nje bi izašla kao potpuno drugačije društvo i to zaista može samo preko Labour mrtvih. Classes as we know them today bi bile ništa u odnosu na klase kakve bi bile tada. NHS bi verovatno pukao somewhere along the road ili bi bio sprdnja u odnosu i na ono što je danas (a svi znamo da nije sjajan). Da li bi Škotska htela u tom eksperimentu da učestvuje je ogromno je pitanje, verovatno ne bi. Mislim da bi se u nekom momentu otcepila i krenula EEA putem i probala da napravi neko društvo slično skandinavskim, verovatno malo siromašnije. 

Šta je još problem - takva Britanija bi teško održala status velike vojne i nuklearne sile. Totalni naslon na US. 

Šta je generalna ideja, cijenim, iza svega toga. Generalna ideja je da je projekat welfare države nepovratno otišao u istoriju i Britanija bi trebalo da se razvija sličnije azijskim brzorazvijajućim ekonomijama. 

U najkraćem mislim da je to ono u šta žele da uvale UK. 

 

Naravno, sve ovo je SF iz prostog razloga sto je UK ekonomija i radna snaga jedna od onih sa najnizom produktivnoscu u OECD a da ne pricamo o nekakvim Korejama i Singapurima. A investicije dolaze uglavnom u formi kapitala i nekretnina a ne u formi visoke technologije i produkcije upravo zbog lose produktivnosti. 

Edited by Anduril
Link to comment

Naravno, sve ovo je SF iz prostog razloga sto je UK ekonomija i radna snaga jedna od onih sa najnizom produktivnoscu u OECD a da ne pricamo o nekakvim Korejama i Singapurima. A investicije dolaze uglavnom u formi kapitala i nekretnina a ne u formi visoke technologije i produkcije upravo zbog lose produktivnosti. 

 

Naravno da je SF, ali neki čini mi se imaju upravo takve ideje. Jer to je jedino što je iole racionalno.

Link to comment

To niko (posebno ne EU27) ne zeli da radi. Ono sto ja smatram da ce se raditi, je da ce ova torijevska vlada sad insistirati na transitional deal-u, kako bi pred sledece izbore (za koje se oni nadaju da ce moci da ih odloze bar do 2019 ili kraja 2018) kad ce ponovo moci da se prave da se "nista nije desilo", da je alternativa "haos", itd. Prvo mislim da je tesko da ce uspeti toliko da odrze vladu, a drugo mislim da ce tek tad biti porazeni na izborima, jer u ocima obicnog sveta ce se do tada cela ta prica o "global britain", uspehu, sansama, itd, itsl totalno ispuhati. A ekonomija ce usled neizvesnosti patiti u nekoj meri, kojoj pitanje je, ali svejedno.

 

I - evo ga

 

 

 

Some in government speculate that Britain might have to seek a temporary extension of single market membership until the legislative process is complete. Brexiters fear a “Norway-style” holding operation could become permanent.

https://www.ft.com/content/e79e9f26-4f67-11e7-bfb8-997009366969

 

Mislim, ceo tekst govori o tome koliki je to haos od varijanti a pregovori iduce nedelje

Edited by MancMellow
Link to comment

 

 

Theresa May to Tory MPs: ‘I got us into this mess’
 
After Theresa May’s week got off to a shaky start with the news that the Queen’s Speech may be delayed while the Conservatives attempt to come to a ‘confidence and supply’ agreement with the DUP, she will be hoping that her appearance at tonight’s meeting of the backbench 1922 committee is enough to regain her party’s confidence.
 
Speaking to MPs for the first time since the result, the Prime Minister finally showed real remorse. A contrite May took responsibility for losing her party’s majority; ‘I’ve got us into the mess and I will get us out of it.’ She also promised to help those who had lost their seats and said sorry more than once.
 
While some MPs would have liked to hear these sentiments sooner, her words appear to have been quite effective. As one MP remarks: ‘It went as well as it could, she showed some humility and admitted things had gone wrong.’ There was a consensus that the last thing the party needs is another election and May in turn promised to serve as long as her party needed her.
 
However, there was also the sign of battle lines being drawn. Brexiteer MPs used the meeting to suggest that the bad result was not about the EU, blaming public spending and school cuts. With Ruth Davidson, the leader of the Scottish Conservatives, today saying she’s convinced the Prime Minister will now put the ‘country’s economic future first’ in Brexit negotiations, it’s clear that a row over the nature of Brexit is on the cards.

 

https://blogs.spectator.co.uk/2017/06/theresa-may-tells-tory-mps-im-sorry/

 

 

Zanimljiva rasprava ko bi mogao biti sledeći...i zašto

 

Link to comment

 

"the end of Brexit process"

 

No such thing. 

 

Jedi nacin da Der Prozess privedu kraju je cross-party pristup. Ako na Lab strani ima voljnih. Inace, sa ovom "vecinom" ga nikad nece privesti kraju. 

 

Juce u komentarima u FT-u mislim lepo sumirano.

 

Citalac 1: If they go for a soft-Brexit they'll destroy the party

 

Citalac 2: If they don't they'll destory the country

 

The Dark Shire 

Link to comment

nisam jedini  :fantom:

 

Justin Trudeau deploys the politics of hype. Jeremy Corbyn offers politics of hope

 

You know Justin Trudeau from the Buzzfeed photo-spread or the BBC viral video: the feminist Prime Minister of Canada who hugs refugees, pandas, and his yoga-mat. He looks like he canoed straight from the lake to the stage of the nearest TED Talk — an inclusive, nature-loving do-gooder who must assuredly be loved by his people.

 

Then there’s what the columns of trans-Atlantic punditry told you about Jeremy Corbyn: the rumpled, charmless leader of UK’s Labour party whose supporters are fringe lunatics and his stances out-of-date utopianism. If he dared run an election with his political program, he would just as assuredly be rejected by the electorate.

 
 

But last week Corbyn pulled off the biggest political upset in modern British history. The Labour party, rather than undergoing a widely-advertised demise, is within striking distance of forming government. Millions, it turns out, are ready to embrace radical policies that take on vested interests, put services back into public hands, and spend massively on education, clean energy and healthcare.

 

Link to comment

Corbyn još nije došao na vlast. A drugo, Trudeaua nikad nisam ni video kao bilo šta drugo nego centristu. Samo što se to sad, u ovo vreme dominacije desnice i desnog centra nalazi u malo drugačijoj perspektivi.

Link to comment

 

Michael Gove has indicated the Government is ready to pursue a softer Brexit deal and work with Labour to get it through Parliament.

The new Environment Secretary said the EU referendum result must be honoured but it is "really important" that the exit package is "in the interests of the whole country".

 

Telegraph 

 

post-izborni manevar ili stvarni "change of heart"...

Link to comment

Corbyn još nije došao na vlast. A drugo, Trudeaua nikad nisam ni video kao bilo šta drugo nego centristu. Samo što se to sad, u ovo vreme dominacije desnice i desnog centra nalazi u malo drugačijoj perspektivi.

 

nije tekst dubinska analiza levo-desno podele, vise osvrt na vec primecen trend.iz amerike. progresivan si ako se bavis pravima manjina i pravis pozitivnu javnu sliku a zastareo ako potegnes ekonomiju i bankare.

trudo grli izbeglice ali mu zato ministar ekonomije sedi na bilderbergu pored direktora bank of canada.

Link to comment

I zato ce rezultati Trudoa biti daleko ozbiljniji nego Korbinov eksperiment.

 

nema eksperimenata u postojecem finansijskom poretku. morace da tresne jos jedna svetska kriza da bi se usudili.

Link to comment
×
×
  • Create New...