Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

Семпер Идем смо исхвалили овде на сва звона али стварно је сјајна књига, штета што није заокружена/завршена

 

Читам Хамсуна - Плодови земље

 

Човек је геније ту нема шта, негде сам давно прочитао (можда чак и овде на форуму) да нико не пише као Хамсун и сложио бих се сто посто са тим.

 

Планирам да прочитам све од њега што је преведено ал некако одуговлачим глупо ми је да збрзам некако шта ћу после :)

 

За сада сам прочитао Глад, Мистерије, Пан, Викторију и ево сад ову, нема лоше књиге у најмању руку.

  • +1 4
Link to comment
6 hours ago, John Coltrane said:

Koja je tema? 
Muku sam mučio sa Limenim dobošem pa odustao, a baš mi treba malo samoće uz knjigu u rukama.

jesi čitao nešto od hajnriha bela? on je pripadao istoj književnoj grupi, i piše o istom vremenu. možda bi ti on bolje lego.

Link to comment
55 minutes ago, slepa živana said:

jesi čitao nešto od hajnriha bela? on je pripadao istoj književnoj grupi, i piše o istom vremenu. možda bi ti on bolje lego.

 

Ne. Znam ko je, nobelovac, dugački naslovi knjiga, ali nisam ništa čitao.

Hvala na preporuci, probaću posle Lebovića, uzeh je u biblioteci i sad ću da krenem prvo sa njom.

 

 

Letos sam uzeo Mačka i miš i ona me je zainteresovala za Dancig triologiju. Al nekako ne ide. I to mi je čudno zato što sam čitao Grasove intervjue i čitao neke tekstove/kolumne/komentare. To mi se desilo samo sa još jednom knjigom Sto godina samoće. 3 puta sam pokušavao i nisam odmakao dalje od 20 strana.

 

 

Link to comment

uzeo u biblioteci, doneo i pročitao:

 

1. još jedna knjiga patrika ziskinda. - posle "kontrabasa" sjajno i "goluba" - otkačeno,  na red je došao "gospodin zomer" priča za malo stariju decu, poetična, o detinjstvu i o usamljeniku koji stalno pešači, po svakakvom vremenu. lepo za čitanje

 

2. dimitris sotakis "priča o supermarketu" - priča o novinaru sa novog zelanda, nezadovoljnog sopstvenim životom koji na putu za timor doživljava brodolom i nađe se na pustom ostrvu. svidi mu se promena i reši da napravi supermarket. na pustom nenaseljenom ostrvu. razradi u glavi (nema na čemu da piše) kompletan projekat od nabavke materijala za gradnju do marketinga.

 

3. toporov "stanar" - znate film romana polanskog. ne treba preprič

Edited by djordje geprat
Link to comment

Huan Hoze Miljas, "Nek niko ne spava"

 

Odlična atmosfera, sve vreme mislim kako bi mogao da se napravi film i kako bi ličio na atmosferu u "Pričaj s njom" (moj omiljeni film).

Jer grad je isti, Madrid. Glavni lik je isto usamljenik, kao Benigno. I postoji realnost koja se više zamišlja nego postoji, kao tamo...

 

I guglam malo pisca, delo, na srpskom ništa. A onda guglam "Millas, pelicula" i bingo! Neki reditelj (mlađi, meni nepoznat) priprema film. 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Milovan Đilas - Crna Gora. Roman o Mojkovačkoj bici i Crnoj Gori pre, za vreme i posle Prvog svetskog rata, kao i odonos između Crnogoraca, Srba i srpstva generalno. Knjiga pisana u KPD Sremska Mitrovica pedesetih godina valjda. Nisam znao da je Đilas potpuno promenio pogled na crnogorsku naciju posle političkog pada i da je umro izjašnjavjući se kao Srbin, smtrajući Crnogorce kao poseban ali ipak integralan deo Srba.

 

Jezik je jako lep, lako se čita knjiga mada je pomalo i esejistički orijentisana. Izdanje SKZ, mislim da vredi čitati.

Link to comment
11 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Milovan Đilas - Crna Gora. Roman o Mojkovačkoj bici i Crnoj Gori pre, za vreme i posle Prvog svetskog rata, kao i odonos između Crnogoraca, Srba i srpstva generalno. Knjiga pisana u KPD Sremska Mitrovica pedesetih godina valjda. Nisam znao da je Đilas potpuno promenio pogled na crnogorsku naciju posle političkog pada i da je umro izjašnjavjući se kao Srbin, smtrajući Crnogorce kao poseban ali ipak integralan deo Srba.

 

Jezik je jako lep, lako se čita knjiga mada je pomalo i esejistički orijentisana. Izdanje SKZ, mislim da vredi čitati.

Iskoristi zalet i dodaj Besudnu zemlju, vredi...

  • Hvala 1
Link to comment
On 8.9.2021. at 21:44, gospa buba said:

obavezno komentarishi kad zavrshish, bash me zanima. ja sam vezana za tu njegovu prichu, posebno haklberija, i uzrastom i teritorijalno, meni je ceo njegov opus bio dar s neba, kao da mi je vratio neshto moje, shto su mi uzeli (i jesu). mislim da sam sve knjige dvaput oplakala, pa tek treci put chitala kao random chitalac.

valjarevic je opet neshto slichno, a drugo, predivno jednostavan, tu zamishljam sebe kako chitam isto to pre 20 godina, kad nisam, a ne znam zashto, prosto mi promaklo. i mnogo mi je kul iz te pozicije.

a sejranovic mi je ful sad, povratak na svoje sad.

sent from novi mnogo jak bubamoto.


 

 

Tezak zivot! Bilo mi je malo lose od tolikog "pucanja" glavnog lika. Kao neko ko je dvaput probao da duvne, neuspesno i zapravo nezainteresovano, mogu samo kroz neku maglu da zamislim kako izgleda to sve, ali vec samo nabrajanje koktela i ostalog i njihova ucestalost su bili :unsure:

Zaboravila sam da zabelezim neke citate, imao je izmedju ostalog jedno lepo sumiranje o putnicima bekpekerima i njihovoj laznoj autenticnosti. Jako lepo pise Bekim a na teske teme. Sve one kao usputne crtice izmedju prica su odlicne, i dobar je balans izmedju plovidbe i njih. Svakako preporucujem knjigu (i imam zelju da citam i ostale njegove), mada ovu ne bih opet citala.

 

---

 

Sad sam na "Zaveri budala". Konstantno zelim da isamaram Ignacija.

  • +1 2
Link to comment
11 hours ago, Hamlet Strašni said:

Milovan Đilas - Crna Gora. Roman o Mojkovačkoj bici i Crnoj Gori pre, za vreme i posle Prvog svetskog rata, kao i odonos između Crnogoraca, Srba i srpstva generalno. Knjiga pisana u KPD Sremska Mitrovica pedesetih godina valjda. Nisam znao da je Đilas potpuno promenio pogled na crnogorsku naciju posle političkog pada i da je umro izjašnjavjući se kao Srbin, smtrajući Crnogorce kao poseban ali ipak integralan deo Srba.

 

Jezik je jako lep, lako se čita knjiga mada je pomalo i esejistički orijentisana. Izdanje SKZ, mislim da vredi čitati.

 

Reci koji apsurd, obzirom da su ga smatrali stvaraocem CG države/nacije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...