Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

3 hours ago, maheem said:

Velika preporuka: Kristian Novak - Ciganin, ali najlepši.

Širina, struktura, karakteri, pripovedanje,... Bomba od romana, oduševljen sam

 

makartov prodavac na sajmu knjiga pre nekoliko godina mi je preporucio tu knjigu ali jos nije stigla na red, a u planu je.

 

mala trivia: kristian novak je bio vicesampion evrope u karateu pre desetak godina.

  • +1 1
Link to comment
On 26.12.2021. at 13:46, James Marshall said:

Ovo što je (potpuno nevezano za to sam donio odluku da pročitam) mislim Teofil u posljednjem vremenu recenzirao - En Eplbaum - Sumrak demokratije. Za sada mi se sviđa vizura, nisam toliko detaljno bio upoznat kolike su sličnosti nas i Poljaka u tom polju, matrica je uvijek ista. Mislio sam da ovaj naš kopira Orbana, ali sad vidim da je to jedan širi pokret, ili su jednostavno podudaranja značajna.

Pročitajte ovo koga interesuje jedna poštena i kulturna kritika ovog populističkog raspada iz vizure nekoga ko bi se mogao nazvati old skul konzervativac. 

Link to comment

Nisam znao za film, pokušaću da ga pronađem. Jel ga preporučujete?

I opisi u knjizi su na momente prebrutalni, a film je u još većoj opasnosti da sklizne u plastično dočaravanje.

 

Link to comment

Trenutno se rvem sa Gradom u zrcalu, Mirka Kovača. Poneka veoma zabavna epizoda, slikoviti opisi krajolika i egzotični porodični portreti, ali kad se podvuče crte, izgleda mi ne leže ovakve porodične hronike.

Deluje mi da je g-din Kovač ovde pisao više, što bi se reklo, za svoju dušu.

 

S vremena na vreme me podseti na Velikićevog Islednika. 

Link to comment

Treba pročitati dnevnike Tarkovskog samo da vam na momenat dočara kakva je patnja, u stvari, snimanje filmova bila pre 40, 50 godina i to u trenutku kad 1 Bergman za njega izjavljuje da je najbolji režiser u tom trenutku (prva polovina ‘70.) Dakle zapisi su već posle Rubljova par godina. 

  • +1 3
Link to comment

Završio Ciganina, ali najlepšeg - maestralno od početka do kraja.

Sad paralelno čitam Sali Runi - Bajni svete gde si, već prepoznatljiv stil, slično Normalnim ljudima i Razgovori s prijateljima; Nebojša Milenković  -Savršeni antotalenat za sreću, pitkije i rekao bih bolje napisano od njegovog prethodnog dela, lepo pripovedanje kroz erotiku; Sergej Trifunović - Stovarište, zabavno. Već sam sve ove njegove dogodovštine čitao u magazinima i slušao u intervjuima al ima smisla što ih je istovario u kednu knjigu.

Interesanto da tri pomenute knjige, sve sem Sergejeve, prate paralelne priče različitih ali povezanih karaktera.

 

Link to comment
2 hours ago, maheem said:

 

Sad paralelno čitam Sali Runi - Bajni svete gde si, već prepoznatljiv stil, slično Normalnim ljudima i Razgovori s prijateljima;

 

Kakva je Runi? Uzeo sam bajni svet pre nekog vremena, ali nikako da dođe na red.

Pre neki dan sam i pogledao 2 epizode normalnih ljudi, ali me nije kupila.

Link to comment
On 13.12.2021. at 11:37, maheem said:

Od kratkih priča stranaca Karver (bog), Čiver, Džon Apdajk.

Od domaćih/regionalnih savremenih su mi super Oto Oltvanji, Karakaš i Tuševljaković.

Kristian Novak me je kupio u podcastu pa ću kad se vratim probati njegove knjige. Nebojša Milenković ima novu knjigu Savršeni antitalenat za sreću, dopala mi se prethodna Nešto što strašno podseća na život.

 

 

Hvala na preporukama! Doduše, nije bilo priča u biblioteci ovih domaćih pisaca koje si pomenuo, samo romana. Bibliotekarka mi je onda dala Jelenu Lengold i njene priče, i jako lepo piše, ali su mi priče sve nekako neupečatljive. Ali sam sad uzela "Baltimor", njen roman, pa joj dajem još šanse.

Tuševljaković je super, čitala "Jaz". Zanimljivo da na kraju, u zahvalnici, on se baš zahvaljuje J.Lengold na pomoći.

Karakaš mi se isto sviđa, pročitala "Kako sam ušao u Evropu".

 

Uzela sam sad još jedan roman od Oltvanjija (njegovih priča takođe nema).

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, Profesionalac said:

Kakva je Runi? Uzeo sam bajni svet pre nekog vremena, ali nikako da dođe na red.

Pre neki dan sam i pogledao 2 epizode normalnih ljudi, ali me nije kupila.

Pa na tragu Normalnih ljudi al, pošto je Sali starija i iskusnija, podigla je pisanje na viši nivo. Ljubavni odnosi, odnosi uopšte i zanimljivi pogledi na standardna životna i svetska pitanja.

Edited by maheem
  • Hvala 1
Link to comment

O, lepog li topika🙂
Nadjoh vec 14 naslova koji obecavaju, a nisu svi postovi procesirani😀. Moracu da se masim clanske karte, pa da posle pokupujem sta mi se svidi.


Trenutno odmaram mozak uz Brajsonove Beleske sa malog ostrva. Za relax mode koristim jos Daglasa Adamsa i Kisona. 

 

Preporuka skorije citanog: Sapiens, Juval Noa Harari. Neobicno pitak i citljiv istrazivacki rad na temu razvoja nase vrste. Oduvao me je prvi deo knjige o tome zasto je sapiens jedina prezivela homo vrsta.

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...