Jump to content
IGNORED

Sta citate?


morgana

Recommended Posts

skinuo sam sa police i doneo ovde u selo knjigu pročitanu pre, bezmalo, 50 godina. služio sam vojsku u stubičkoj slatini, izlazio u zagreb i u knjižari naleteo na "tvornicu oficira" H.H.Kirsta. pročitao je u kasarni tokom leta 1971. ja utisak kao i kod prvog čitanja. vojna škola u nekom gradiću koja fabrikuje oficire za front a kao sirovinu koristi zastavnike/podoficire. odličan prijevod na hrvatski. izdanje "vjesnika" leta '65. potražite i pročitajte. 

  • +1 2
Link to comment
On 11.1.2021. at 21:25, francuski sobar said:

 

Čitam nešto bosansko. :D :D :D :sad: (Smejem se, smejem se a ... plakao bih) :blush:

 

  Reveal hidden contents

 

... Првог у мјесецу била пензија па народ навалио у продавницу да се подмири. Kупци са околних села се смјењују, а скоро стална постава мјештана поразмјестила се по гајбама, пакетима и крњавим столицама различитих облика и боја, сједи и претреса дневну домаћу и свјетску политику. Пије се пива и духани.  Продавница је, иначе, центар свијета у малим мјестима. Дугогодишњи  шеф продавнице Рагиб Салан брзо и вјешто подмирује муштерије и стално нешто задиркује Лолу. Намигује и другима  да му припомогну. Лола препоштен и правдољубив до бесвијести, и сам учествује у зафрканцији, вјешто имитирајући појединце, по чему је био општепознат и омиљен.

Kад се попила бога ти питај већ која пива, а Рагиб мало претјерао, у већ ошамућеном и, због неке само њему познате ситне увреде, дуже вријеме зашутјелом Лоли, јавља се порив за довођење ствари у ред. Kористи прву тишину и гласно да га сви чују лансира своју омиљену ратоборну паролу:
- Јебем ја тебе, Рагибе!

Kомшиница Винка стоји до Лоле и тихо га сјетује да не говори Рагибу ружне ријечи.
- Ондар, јебем и тебе, Винка!

Остали се смију, али и прибојавају да и они не дођу на ред. И доћи ће. Недуго затим Лола, ријешен за општи обрачун, устаје, па онако малехан а чуст иде од једног до другог и  упереног прста рафала:
- Јебем и тебе Мирко...; јебем и тебе тетак Илија...; јебем и тебе Плочо..., јебем и  тебе буразеру..., јебем и тебе Борка, ...а ти Стојо, ...иди у пизду материну! (Стоја му је сестра и њој, толико је још свјестан, мора ићи псовка друге конструкције).

У том моменту у продавницу улази чувена госпођа Јакшићка са електране, иначе поријеклом Загрепчанка, оличење учтивости и културног опхођења, пред којом нико није смио ни помислити на било какав простаклук, а нарочито псовку. С обзиром да је успјела чути дио Лолиног сочног асортимана штурмирала је још с врата:
- Јао, господине Славко (то је право Лолино име), како се то изражавате, како Вас није срамота!

Из Лоле, на неочекивану али и најизазовнију жртву, незаустављиво сукну и посљедњи осветнички пламен:
- Е, јебем и тебе, госпоја! ...

 

 

 

 

šta je ovo , krv ti jebem!? ko je ovo objavio, nisi valjda dao pare za ovaj šit?:lolol:

  • Haha 1
Link to comment

@Pramheda

Desavalo mi se nekada da pocnem knjigu i odustanem jer mi bas ne ide ... kad sam bila mladja i gutala knjige.

Sad sam u zivotnoj fazi kad mi bas treba taj neki poticaj koji knjiga ume da mi da pa ne odustajem, nego se vratim posle nekog vremena. Trenutno sam na 5 zapocetih knjiga, znam da cu da ih procitam ... Kad mi ne ide, citam po tridesetak strana, pa onda sutra nastavim.

Jedinu knjigu koju sam skoro bas onako sa prezrenjem ostavila je Spavalica od Bilingema, muci se covek sa pisanjem i ne ide mu i sve je morbidno. 

 

 

 

 

Edited by mirjam
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Pramheda said:

Ljudi, je l' vam se desilo nekad da duže vreme prelazite s knjige na knjigu i onda se zasitite i ne čita vam se uopšte?

Ja posle Crnjanskog. Oduvao me je i premašio moja očekivanja, tako da od početka godine ništa ne čitam s pažnjom iako povremeno probam. Vidim @maheem pominje "Kod Hiperborejaca". Trenutno raspoloženje mi je takvo da mi je to možda i najdraže njegovo delo.

 

Ruku na srce, ne čitam ja mnogo, ali osetio sam potrebu da ga pomenem jer mi retko šta drži pažnju a njegova dela baš jesu držala.

Edited by Milošica
Link to comment
25 minutes ago, koksy said:

 

 

šta je ovo , krv ti jebem!? ko je ovo objavio, nisi valjda dao pare za ovaj šit?:lolol:

 

Nisi ti ni k od bosanca izgleda, ne vidiš poetiku duše dok ti se ne ncrta konteks. :dry:

Link to comment

teško mi ide. ne može preko 50 strana na dan. mučno i traži koncentraciju. i prevrtanje stranica unazad. čitam "jedna od nas", dokumentarac o andrašu breiviku, njegovo detinjstvo, mladost, ideologija, priprema masakra u oslu i ostrvu uleja. jeziv opis njegovog lova na decu po ostrvu. došao sam do njegove predaje i hapšenja. staću tu jer vrti mi se u glavi film  o ubijanju i onaj o saznanju roditelja o gubitku dece. užas u detaljima.

 

PS: nije mi jasno zašto je u naslovu "jedna" umesto "jedan". "en av oss"

Link to comment

završio sam s čitanjem. ostavila je snažan utisak na mene.  ja sam o tom masakru znao da se desio, minimum informacija. utisak po jačini ravan onome kada sam pre mnogo godina pročitao londonovo "priznanje", "limeni doboš" i nedavno obnovljenu "tvornicu oficira"

 

malo znam o norveškoj. tamo na "putovanjima" je baš o putovanjima. ne bih ovde razvlačio na tu stranu, potražiću knjigu da je stavim na policu. ovaj primerak je bibliotekin. da, moja žestoka preporuka.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Samo bih se nadovezao na Kumsovu preporuku i povezao sa ovim što ste čitali - u jednom delu Moje borbe, iskreno se ne sećam koji od 6, KUKnausgor se dotiče i teme Breivika i stravičnog zločina koji je počinio.

Link to comment

bezvezan dan. sneg se topi. vlažno i na zemlji i u vazduhu. za knjigu i muziku. 

 

eto, s pauzom za ručak, pročitah zabavno švedsko štivo. naizmenična poglavlja o stogodišnjaku koji je iskočio kroz prozor staračkog doma, maznuo kofer s novcima i krenuo u avanturu i njegovom forestgampisanju pre toga. franko, truman, erlander, staljin, mao, kim, čerčil, suharto, de gol

snimljen je i film

 

zabavno štivo posle onog o brejviku.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...