Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Evo mojih 5 centi kao nekog ko 10+ godina radi prodaju a 20+ servis. Najlošiji budžet laptopovi su HP i Lenovo, desetine u najboljem slučaju smo imali na servisu sa mehaničkim kvarovima. Naime, u 99 posto slučajeva šarka slomi zadnje kućište panela pa se laptop ne može ni otvoriti ni zatvoriti bez da se napravi još veća šteta. Treći je Acer koji takođe ima dosta tih kvarova. Loša plastika prosto. Tu prednjače HP serije 250/255 od G5 do G9. Oni bukvalno 10 godina imaju isto kućište i samo menjaju komponente. Sad su napokon promenili sa G10 serijom, videćemo kako će ići s reklamacijama ali su barem neuporedivo lepši :) S druge strane, i HP i Lenovo imaju odlične medium segment laptopove, sa alu kućištem, tip C punjenjem, u cenovnom rangu od 70-90K (kod Lenova čak i sa H serijama Intel i5 procesora)

 

Što se tiče procesora U serije, nikakvih problema nismo imali od ovih što smo prodali ali mi se sasvim sporadično desi da neko donese nov laptop sa Celeron ili Pentium i da to radi katastrofalno čak i za te klase procesora. Dešava se sledeće, CPU po specifikaciji radi na 1GHz do 3.5Ghz ali ga ploča spušta na 0.3Ghz zbog lošeg hlađenja ili pasivnog hlađenja što je još češće. Tako da @radisa to tvoje je za momentalnu reklamaciju, baci pogled pod opterećenjem kako se ponaša CPU u task menadžeru i kakvi su mu klokovi. Ne bi me čudilo da je to slučaj

 

Što se tiče kupovine, minimum i3, i5 ili Ryzen 3, Ryzen 5. Ryzen 3 i 5 laptopova ima za 45-50K regularne cene, nema nikakve svrhe uzeti ubogi Pentium za recimo 39K. Ići na 12-tu ili 13-tu gen Intela ili petu ili sedmu AMD Ryzen. Obratiti pažnju kod sedme Ryzen, oni sa oznakom 20 kraju su slabiji od Ryzena pete generacije iste klase i to vrlo često znatno. Ryzen 5 7520 je skoro 50% slabiji od Ryzen 5 5625U. Vrlo nekorektno sa strane AMD, to teško neko može znati ko nije u materiji a većina kupaca nisu. Svako očekuje sa novom serijom bolje performanse, posebno što su cenovno laptopovi sa Ryzen 7520U skuplji od Ryzen 5 5625U

 

 

  • +1 2
  • Hvala 6
Link to comment

ne mora se biti sexpert za procesore da bi zaključio da će šestoglavi cpu prethodne generacije uvek biti brži od četvoroglavog aktuelne serije, kada rade na istom taktu :happy:

Link to comment
2 hours ago, gone fishing said:

ne mora se biti sexpert za procesore da bi zaključio da će šestoglavi cpu prethodne generacije uvek biti brži od četvoroglavog aktuelne serije, kada rade na istom taktu :happy:

Da, al to ako se razumeš. Ljudi uglavnom dođu vide novije, skuplje i zajebu se. Još nezainteresovani ili nestručni prodavci i odeš kući sa skupljim i lošijim uređajem :) Nemam pojma, možda je do mene al ja ne očekujem da je grafička oznake RX 8700 slabija od one oznake RX 7700 a skuplja je i novija.

 

Evo 4 jezgra Ryzen 3 5425U iz 2022   https://www.cpubenchmark.net/compare/5216vs4715/AMD-Ryzen-5-7520U-vs-AMD-Ryzen-3-5425U koji šije Ryzen 5 7520 sa istim brojem jezgara i većim taktom od njega. To je obmana kupaca blago rečeno

Stavili su zen2 arhitekturu kao nov™ uređaj 

Link to comment
On 17. 11. 2023. at 23:57, notenoughreasonsforclaire said:

 

Nadovezao bih se na ovaj post jer planiram kupovinu monitora kao dodatka za laptop, a u narednih nedelju dana će biti boljih uslova za to. Da li ovaj stvarno vredi 30k, ili će za ono što mi je potrebno biti dovoljan i neki jeftiniji? Posao radim preko laptopa, ima tu dosta pisanja, ali i gledanja tabela i podataka. Potrebna mi je jasna preglednost kao i kod čitanja na internetu/preko interneta što isto tako često praktikujem. Za sada ne obrađujem fotografije, ali verovatno će i to jednog dana biti aktuelno.

 

Da aktuelizujem ovo pitanje od pre mesec dana. Vidim da sada ima dosta monitora na kojekakvim akcijama, te sam odredio budžet od +/- 150 EUR za kupovinu. Bio bih zahvalan na svim predlozima.

Link to comment
  • 3 weeks later...
On 13. 12. 2023. at 23:07, bags said:

Veceras impulsivna kupovina za mog t480s (sa ovim racunam barem jos 3 god :inn:):

 

1. SK hynix Gold P31 1TB - 70 EUR

2. Crucial SO-DIMM 32GB DDR4 - 60 EUR

 

 

   

 

Noice!

 

Gde si uzeo?

Link to comment

Lenovo ThinkPad je golf dvica laptopova. Ja i dalje imam moj prvi poslovni od pre 12 godina, odbija da umre :D ThinkPad je i laptop of choice za operacije u svemiru NASAe pa ti vidi. Jbg, to je jos iz vremena kada je IBM znao da pravi stvari kako treba ;) 

 

IBM je nedugo nakon prodaje laptop biznisa prodao Lenovu i svoju intel liniju servera koja se zove PureFlex a takodje i Storage Systeme koji idu uz to - Storwize familiju (v3700, v5000, v7000 i SVC). Firma gde sam radio je nastavila da ih prodaje, kvalitet se nije menjao, samo si morao da budes Lenovo partner a ne IBM. Posto je IBM prodao samo intel familiju servera a zadrzao svoju internu POWER proizvodnju cipova to je dovelo do konfuzije na trzistu jer sad imas IBM PureFlex servere sa POWER cipovima i Lenovo PureFlex servere sa intel cipovima.

 

Inace Storwize familija storidza je dugo bilo nesto najbolje na cemu sam radio - izuzetno jednostavno i intuitivno za koriscenje a opet sa vrlo mocnim featureima. Storwize je prvi uveo inline kompresiju i ona je jos pre 10 godina garantovala minimum 50% space saving. To je sad vec postao industrijski standard ali npr. Infinidat koji je najnoviji izraelski proizvod koji mi sada koristimo i dalje ne moze da prebaci 40% savinga pa ti vidi.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Ja nemam predstavu sta uzeti kad ovaj moj izdahne. Cak je t490 odmah posle otisao u pogresnom smeru a da ne govorim kasnije o t14. Sve zalemljeno. :sad: Meni je covek u produzenoj garanciji zamenio plocu na t480s za 50 min. Ja sam do sada stavio us tastaturu, novi wifi, ram i hdd.

 

Framework gura sasvim dobro i ako unaprede decije bolesti i stave recimo bolje displeje ulaze sigurno u uzi izbor.

 

HP poslovna linija je isto dokazano dobra uz par budalastina poput nestandardne tasture ali isto popravljivost i mogucnost upgrade bas na visokom nivou.

 

Dell je potpuno posustao. Cak i biznis serije imaju milion sitnih problemcica.Pogotovo na Linuxu je dosta bagova.

 

Isto treba kod izbora paziti na dockove ako se koristi kao glavna madina. Koliko monitora podrzavaju i koje rezolucije i naravno cenu. Recimo tu je HP prilicno skrnav. Zena ima bas dobru masinu ali dock jednom dnevno poludi. Menjali ga nekoliko puta u ovih nepunih godinu i uvek neko problem. Lenovo je tu jos uvek tu vodeci i pored visokih cena.

 

Link to comment

Posle Frameworka, po tom pitanju su najbolji generički modeli koje prave Clevo i TongFang. Mada kod njih može kvalitet biti upitan. Od ovih manjih "proizvođača", čini mi se da System76 vodi malo više računa o kvalitetu i ukupnom utisku, ali mislim da oni ne šalju van USA/CAN

  • +1 1
Link to comment
On 31. 12. 2023. at 12:43, bags said:

Stigao je system76 u eu.

 

Clevo navodno ima i sjajne tv.

 

Ja mislim da je za Linux varijante neki i od starijih Lenovo ThinkPad Carbon serija odličan, nešto mi je system76 bio uvek skup kad sam gledao.

 

Ali za novu mašinu, svakako nije loša opcija.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...