Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Često sastavljam konfiguracije za prijatelje i rodbinu i uvek me kopka jedno pitanje kako drugi postupaju u ovom slučaju.

 

Dosta ljudi koristi komp za interenet i gledanje filmova. Od igara igraju igre tipa pasijans i mine što radi i na kompu starom 10 godinu. Da li ima smisla sastavljati im išta bolje od ovih gotovih konfiguracija od 30k, a i to čisto da mogu da garatnujem da će sve raditi kako treba u narednih 5-6 godina ako ne i više. Ja jedino gledam da uzmem malo više RAM-a za njih čisto jer ti ljudi retko menjaju komp pa da mi ne kažu za 5 godina i ovo nešto sporo radi što si mi ti preporučio ostalo sve mislim da bi mogao bukvalno najjeftinije da im preporučim.

 

Slično i za laptop, desktop od 30k je negde laptop u rangu 40-50k. Da li ima smisla njima preporučivati išta bolje. Brata sam pre 7 godina naterao da kupi laptop za 1000 evra i dalje ga koristi i nema nikakvih problema jer ništa osim interneta i ne rade na njemu, pa se uvek mislim da sam tu preterao.

Link to comment

Naravno da ima smisla, desktop od 30k je obicno govno i nicemu ne sluzi.

Bolje da kupi tablet za te pare, bice korisnije.

 

Neki i3 za 100e, ploca za 80-100e, kuciste i napajanje 100e, ram 16GB i ssd od 500GB nek bude 150e... To je neki minimum ako ti taj neko nije zakleti neprijatelj. Tih 400-450e moze da se dogradi i grafom od 200e i za pristojnu sumu ima komp koji nije govno, a moze da pokrene nesto vise od pasijansa.

 

Ako treba office racunar onda je to druga prica.

 

P.S. gotovu konfiguraciju ne bih predlozio ni Djuki Bizonu

Edited by Milosh76
  • +1 1
Link to comment

Minimum i3, 8GB memorije i kršten ssd. Integrisana grafika je sasvim dovoljna ako ne planiraju igre. Ako je baš svaki dinar bitan onda jbg, ogradi da možda neće raditi bog zna kako brzo tamo za koju godinu

Link to comment
3 hours ago, Milosh76 said:

Naravno da ima smisla, desktop od 30k je obicno govno i nicemu ne sluzi.

Bolje da kupi tablet za te pare, bice korisnije.

 

Ništa mu ne fali,može čak i da igrice od pre par godina . Ja imam 5600 bez g ,dakle bez grafike samo je malo jači 

 

https://www.bcgroup-online.com/desktop-racunari/zeus-amd-ryzen-5-5600g\16gb\m.2-512gb\500w-197037

 

Jedino što ima verovatno krš napajanje ,koje ne bi bilo loše da se promeni po isteku garancije 

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, Fakundo Sava said:

 

Ništa mu ne fali,može čak i da igrice od pre par godina . Ja imam 5600 bez g ,dakle bez grafike samo je malo jači 

 

https://www.bcgroup-online.com/desktop-racunari/zeus-amd-ryzen-5-5600g\16gb\m.2-512gb\500w-197037

 

Jedino što ima verovatno krš napajanje ,koje ne bi bilo loše da se promeni po isteku garancije 

Ovo je sve sto ti treba ako ne prcas igrice. M2 SSD od 512GB ce sigurno biti ok i u kapacitetu i u brzini jos par godina, 16GB RAMa za buduce OS koji ce sve vise da jedu RAMa i solidan procesor. Ako se ne pregreva kao stari AMD-ovi bukvalno savrsenstvo za te pare.

  • +1 1
Link to comment

Osim najjeftinije ploce i uzasnog napajanja, a opet sve zavisi od potreba korisnika.

 

Za iste pare se moze sklopiti bolje, da potraje duze.

 

Gotove konfiguracije su najgora moguca opcija, bas zbog noname napajanja i ssda koji ubacuju u njih.

  • +1 1
Link to comment

da loše su cene i dalje deru early adoptere :D

- end of life am4 pristojna platforma se može sastaviti za 230€, npr ASUS PRIME B550M-ACSM, ryzen 5 3600 i 16 GB RAM, za aktuelnu am5 platformu približnih performansi npr  AMD Ryzen 7500F, MSI PRO B650M-P i DDR5 6000MHz Fury Beast DDR5 2x8GB treba iskašljati 400€

- kome nije bitan pci e 4.0 može uštedeti 4000, prvo navedena kombinacija i uzeti b 520 ploču

 - da živimo u americi mogli bi sastaviti pristojan gaming komp za 300 $, mislim možemo i mi poručiti novu rx 580 sa aliexpresa za 60$ ali je pitanje koliko će nas odrati prvo pošta za dostavu onda carina + pdv, oni izgleda ne moraju da plaćaju tu globu i stvarno za 60$ se kod nas može kupiti samo polovna rudarska kartica ili nova bacačica slike, ništa bolja od integruša, pa skrnava nvidia 1030 je 110+ $ pri tome je 4x sporija u igricama od kineske rx 580 :vesala2:

 

- evo i video uputsva za samostalno sastavljanje desktop mašine :happy:

 

 

Edited by gone fishing
  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Milosh76 said:

Osim najjeftinije ploce i uzasnog napajanja, a opet sve zavisi od potreba korisnika.

 

Za iste pare se moze sklopiti bolje, da potraje duze.

 

Gotove konfiguracije su najgora moguca opcija, bas zbog noname napajanja i ssda koji ubacuju u njih.

 

Imam 15-ak sličnih konfiguracija starih par godina, sasvim su ok ploče (Asus H510M-K). Napajanje jeste no-name, ali zasad nikakvih problema, ssd se slažem da su slaba tačka, jedan ili dva su mi crkli relativno brzo, jedan Biostar ili tako nešto i jedan Kingston, oba sam zamenio sa Samsungovim

Link to comment

sasvim ok ploče za core i3 procesore, baš bih voleo da vidim kako bi se ponašala sa core i7 ili i9 oc cpu, ta ploča nema hlađenje naponske sekcije i ima samo 2 slota za RAM memoriju, znači da će biti neupotrebljiva za upgrade kada za 2 najviše 3 :D godine serveri počnu da izbacuju odgovarajuću generaciju xeon procesora, koji će završiti na aliexpresu za 30$ po komadu i moći da produže život toj ddr4 mašini do 2035 godine, naravno ne na ovoj socijalnoj ploči :happy:

Link to comment

Koliko procenata korisnika overklokuje svoje procesore, 1%? Manje od 1%? Takvi svakako neće uzimati konfiguracije za 300-400e

Link to comment
7 hours ago, gone fishing said:

da loše su cene i dalje deru early adoptere :D

- end of life am4 pristojna platforma se može sastaviti za 230€, npr ASUS PRIME B550M-ACSM, ryzen 5 3600 i 16 GB RAM, za aktuelnu am5 platformu približnih performansi npr  AMD Ryzen 7500F, MSI PRO B650M-P i DDR5 6000MHz Fury Beast DDR5 2x8GB treba iskašljati 400€

- kome nije bitan pci e 4.0 može uštedeti 4000, prvo navedena kombinacija i uzeti b 520 ploču

 - da živimo u americi mogli bi sastaviti pristojan gaming komp za 300 $, mislim možemo i mi poručiti novu rx 580 sa aliexpresa za 60$ ali je pitanje koliko će nas odrati prvo pošta za dostavu onda carina + pdv, oni izgleda ne moraju da plaćaju tu globu i stvarno za 60$ se kod nas može kupiti samo polovna rudarska kartica ili nova bacačica slike, ništa bolja od integruša, pa skrnava nvidia 1030 je 110+ $ pri tome je 4x sporija u igricama od kineske rx 580 :vesala2:

 

- evo i video uputsva za samostalno sastavljanje desktop mašine :happy:

 

 

 

Mene samo zanima koliko bi to kod nas koštalo u našim šopovima?

 

Jebeni Huti i Crveno more, znam iz mog posla koliko transporti sa istoka kasne i koliko dobavljači sa zapada pomeraju svoje isporuke.

Verovatno je pitanje trenutka kada će krenuti nivelacija cena.

 

Link to comment

Pa cene sam napisao :happy:, osim za grafu, njen neki ekvivalent je rx 6500 koji je 180 Jevreja kod nas ali je neisplativ jer se za nekih tridesetak € više može pazariti rx 6600 koja je oko 65% brža u igricama

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...