Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

1 hour ago, Vapad said:

Pitanje je za @Ayatollah, koji je budžet? Što planiraš dok? Šta ti treba od drugih konektora, više "običnih" USB ili ti je USB-C ok, treba li ti mrežna RJ-45 ili ne (asusi ih nemaju više koliko vidim :()

Ja sam promenio službene dell-ove na Lenovo V15, ipak je biznis mašina, dobre su cene, i za korisnike koji nisu zahtevni može da se nađe nešto, tipa
ovo, ima 16GB DDR5, ima pristojan hd, normalna veličina, ima par usb, usb-c i RJ-45 i HDMI a tu je oko 500e (isto to ima i sa i5 ali obratiti pažnju da je na njemu po spec DDR4, tj. ipak je value manji).

 

 

Nemam neki striktno određen budžet, mogu da dam i 500 evra i 1000, ako vredi ali ne bih da preplaćujem da bih dobio kapacitete koji mi nisu potrebni. Dok planiram zbog jednostavnijeg kačenja na set monitora, tastature, miša i napajanja u ofisu, koji ću da koristim jedno 70% vremena barem (radim najviše u Wordu i Outlooku, i što je veći monitor to je lakše za oči i generalno), a laptop zbog preostalih 30% vremena tokom kojih ću da skidam laptop i nosim ga kojegde da radim. Trebali bismo da imamo barem jedan mrežni štampač i izlaz na net, ali mislim da van toga nećemo posebno umrežavati laptopove.

 

Suma sumarum - ako su i5 i 16 GB good to have i nisu nesrazmerno skupi, nemam nikakav problem da dodam koju stotinu evra i uzmem ih odmah, jer ne bih hteo da menjam mašinu na svake 2-3 godine, obzirom da je plaćam svojim parama, a ne iz firminog budžeta. SSD je must have, tu nemam nikakve dileme, i pretpostavljam da će mi 512 Gb biti puna kapa.

Link to comment

Узгред, не знам да ли ћете се везивати у мрежу, али моје искуство је да је дропбокс са неким од плаћених опција сасвим ок решење. Додуше нас има троје који радимо тако и шљака ок. Немамо профи варијанту него бизнис али доста добро функционише.

  • Hvala 1
Link to comment

Nemoj bacati pare, zaboga. 

Kupis licencu za par evra i instaliras sam.

 

Ovo su neka dva random modela, najbolje videti model uzivo pa googlati gde je najpovoljnije.

Gigatron ima veliki izbor, ali su bas skupi.

Link to comment

My two cent, mada dugo nisam kupovao novu mašinu, pa ne znam da li je to rešeno, ali  sma za to da treba izbegavati procesore sa U u nazivu... Mislim da je i Vapad tako nešto natuknuo, sa svakim U procesorom u životu imao neke neočekivene glicheve u čekanju događaja i čudno ponašanje kada izlazi iz sleepa i tako to...

 

 

 

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

Nemoj bacati pare, zaboga. 

Kupis licencu za par evra i instaliras sam.

 

Ovo su neka dva random modela, najbolje videti model uzivo pa googlati gde je najpovoljnije.

Gigatron ima veliki izbor, ali su bas skupi.

 

Ako postoji šanse da će se koristiti bilo gde u poslovnom okruženju onda bi trebalo da ima legalnu licencu. BCgroup su među najpovoljnijima, jedino ako će da pretražuje oglase na KP inače ne bih gubio vreme

Link to comment

Meni je OneDrive sjajan. Doduše sam ga koristim, nije neki porodični ili biznis paket, već je deo Office365 paketa u kojem sam jedini korisnik, ali kapiram da ne bi bilo nikakve razlike ni da imam nešto od toga.

 

A što se tiče laptopa, baš sam prošle nedelje prešao na HP ProBook i prezadovoljan sam. Videću ujutru kad dođem u kancelariju koji je tačno model u pitanju, čini mi se da je G9, ali nisam siguran.

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

My two cent, mada dugo nisam kupovao novu mašinu, pa ne znam da li je to rešeno, ali  sma za to da treba izbegavati procesore sa U u nazivu... 

 

 

 

 

 

 

Zašto? Moji ThinkPadi (T580 sa i7-8650U, Yoga 260 sa i5-6200U) - nikad ništa od tih opisanih simptoma (niti bilo kakvih drugih... )

Link to comment
38 minutes ago, Indy said:

Zašto? Moji ThinkPadi (T580 sa i7-8650U, Yoga 260 sa i5-6200U) - nikad ništa od tih opisanih simptoma (niti bilo kakvih drugih... )

Ja imam Yogu, i7 sa U, pako od koriššenja...Dao sam ga ženi, jer nisam mogao da ga koristim, pa ga sad ona koristi kad treba od kuće da radi... Na njemu ima Firefox, Office i ništa više... Bukvalno, ume iz čista mira da stane, i tako stoji 3-4 sekunde, i tako je bilo od kad sam ga dobio... Firefox, ako otvoriš 10ak tabova, slično ponašanje, dok ne pregura, onda posle 10-ak minuta opet... Malo veća tabela u excelu, slično... Pitao sma i kolege koje su uzele u to vreme istu mašinu, svi smo imali slične simptome... Posle sam imao u rukama neki Assus isto sa U proecesorom, mislim da je bio I5, slično ponašanje...

 

Napominjem da je to bilo pre 5+ godina (yoga, bogami i 7-8), zato sam rekao, moguće da je to rešeno u međuvremenu... Prosto, kao da nije mogao da pogodi kada da digne procesor, kad dođe opterećenje, ili da mu treba vremena da ga podigne, i onda  se zaglavi...

Link to comment

meni su se dve stvari stvari pokazale kao značajne - ram i ssd


za sve ostalo ne primećujem bitne razlike u radu sa standardnim biznis programskim paketima

 

jači procesor sa više jezgara, bolja grafička, to mi znači samo na desktopu za igre

Link to comment
53 minutes ago, Braća Strugacki said:

za sve ostalo ne primećujem bitne razlike u radu sa standardnim biznis programskim paketima

...

 

Ovo što radiša opisuje viđam dosta često po terenu, štaviše nekad se uopšte ne bude iz sna, nego moraju da se restartuju. E sad, nisam proveravao tačno kakav je CPU u svakom tom slučaju. Međutim, mislim da nije CPU taj koji menadžuje "sleep" (i uopšte power) na laptopima (PC-ima). Možda je nešto drugo u pitanju.

Edited by Indy
Link to comment

Proverio sam, moj je HP ProoBook 440 G9, sa 15GB RAM, i5-1235U i procesorom. Zasad radi ko zmaj. Nakačen je na docking i imam dva monitora.

Edited by napadaj
  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...