Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Imam kuci trenutno Dell U2719D monitor i sasvim je ok za moju upotrebu (programiranje i redovan business).

Problem je sto imam relativno kompleksan software i nedostaje mi prostora a nemam volje setovati virtual desktope i sl.

Prva ideja mi je bila nabaviti isti takav ali onda sam shvatio da mi i to nece biti dovoljno plus se jako tesko nabavlja.

 

Trenutna opcija mi je Dell UltraSharp 43 4K-USB-C Hub-Monitor – U4323QE. Steta sto nije rezolucija jos bolja ali sta je tu je.

Bitno mi je da nije curved a i ovi portovi dobro dodju da se resim dockinga. Svidja mi se da nema ivica kao u slucaju kod recimo 4 monitora.

 

Jedino sto me brine je da li je ovih mojih 70 cm udaljenosti dovoljno za toliki monitor.

 

Kakvi su vasi setupi? Ima li neko bolji predlog.

 

 

 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Trebam dobru Nvidia graficku (za stable diffusion potrebe) pa gledam mozda RTX 4070 Ti SUPER 16G. Da li je ona ok, da li postoji nesto slicno, za manje para, trebam je samo za fotografije, necu raditi animacije niti sam gejmer. Mora 12G VRAM uglavnom i NVIDIA.

 

Osim toga, da li je moj AMD Ryzen 5 3600 kompatibilan sa tom/ takvom grafickom ili moram da pazarim i procesor i koji?

 

Isto i za plocu. Postojeca je Micro-Star International Co. Ltd B450 TOMAHAWK MAX (MS-7C02) (AM4)

 

Hvala.

Link to comment

Ne znam oko cena, ali ta kartica je ubica.

Procesor međutim nije, tj ok je za neku casual upotrebu, ali za takvu grafiku bolje uzmi nešto jače. Ne znam koji je budžet za procesor, kontam ništa ispod Ryzen 5800, modeli sa X na kraju su jači, pa gledaj i njih.

 

Ploča je ok, memoriju trpi do 4133mhz, mislim da ti ne treba brže. Dva modula po 16 i dosta.

Edited by Mil@n
  • Hvala 1
Link to comment
31 minutes ago, Mil@n said:

Ne znam oko cena, ali ta kartica je ubica.

Vaznije od cijene/ budzeta mi je da to sljaka besprijekorno.

 

32 minutes ago, Mil@n said:

ništa ispod Ryzen 5800, modeli sa X na kraju su jači, pa gledaj i njih.

Ovo bi, dakle, bilo sasvim ok? https://olx.ba/artikal/58647896

 

33 minutes ago, Mil@n said:

Ploča je ok, memoriju trpi do 4133mhz, mislim da ti ne treba brže. Dva modula po 16 i dosta.

Sta bi ovo tacno predstavljalo? Glup sam za ovo, da ne nagadjam :sleep:

 

35 minutes ago, Tpojka said:

@kipo

Prema potrebama magisteriale bih vijećao.

Zao mi je, ne razumijem ovo :inn:

Link to comment

Ukoliko je potrebno 256b ali tj. ili 384/512b BUS, dobije se na brzini i laganijem radu. 

 

Sad vidim da je ta 192 koji ako su i više nego potrebni, bilo koja izmedju 192 i 256 će da zadovolji.

Link to comment
19 minutes ago, kipo said:

Vaznije od cijene/ budzeta mi je da to sljaka besprijekorno.

 

Ovo bi, dakle, bilo sasvim ok? https://olx.ba/artikal/58647896

 

Sta bi ovo tacno predstavljalo? Glup sam za ovo, da ne nagadjam :sleep:

 

Zao mi je, ne razumijem ovo :inn:

 

To je ok procesor, ali kažem, ako imaš para za više, pruži se za neki još bolji, tako da zavisi od budžeta. Vidim kod nas na kp da je 5800x oko 180e kod "Mađara" (likovi koji uvoze iz HUN, pa skidaju sebi profit od povrata poreza). To i nisu neke prevelike pare. Dalje imaš 5900, 5900x, 5950x i sl. 

Što se tiče kompatibilnosti procesora tvoja ploča ima socket/ležište AM4 pa ćeš po tome znati. To znači da tvoja podržava prve tri generacije Ryzen procesora dok četvrta ima soket AM5 pa to ne gledaj.

 

2 modula znači da imaš uštekano u ploču 2 modula/stika po 16GB rama što ukupno iznosti 32GB rama, što je više nego dovoljno za ogromnu većinu stvari kojima se "obični" ljudi bave danas, od gaminga pa do zahtevnijih procesa. Bolje je dva stika od 16 nego 1 od 32 zbog dual channel režima rada memorije (kao malo brže radi).

 

 

Edited by Mil@n
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, Mil@n said:

 

To je ok procesor, ali kažem, ako imaš para za više, pruži se za neki još bolji, tako da zavisi od budžeta. Vidim kod nas na kp da je 5800x oko 180e kod "Mađara" (likovi koji uvoze iz HUN, pa skidaju sebi profit od povrata poreza). To i nisu neke prevelike pare. Dalje imaš 5900, 5900x, 5950x i sl. 

Što se tiče kompatibilnosti procesora tvoja ploča ima socket/ležište AM4 pa ćeš po tome znati. To znači da tvoja podržava prve tri generacije Ryzen procesora dok četvrta ima soket AM5 pa to ne gledaj.

 

2 modula znači da imaš uštekano u ploču 2 modula/stika po 16GB rama što ukupno iznosti 32GB rama, što je više nego dovoljno za ogromnu većinu stvari kojima se "obični" ljudi bave danas, od gaminga pa do zahtevnijih procesa. Bolje je dva stika od 16 nego 1 od 32 zbog dual channel režima rada memorije (kao malo brže radi).

 

 

OK, jasno. 2x16 RAM vec imam. Hvala lijepo.

  • +1 1
Link to comment
20 minutes ago, kipo said:

Ne razumijem ali hvala

 

Kakav je monitor na kojem se radi (npr. konstantna radna rezolucija)?

Link to comment
1 minute ago, Tpojka said:

 

Kakav je monitor na kojem se radi (npr. konstantna radna rezolucija)?

1920x1200, dell u2412m

 

Mogao bih i monitor nabaciti ako znaci dosta, svakako dugo kontam uzeti veci 

Link to comment

Što veća rezolucija (ali i broj monitora) veća je potreba za širom BUS magistralom (s vremenskog aspekta latencije).

 

Edit: Sa druge strane kaže neko ko se ne razumije u GPU ili ih ne koristi dovoljno. :unknow:

  • Hvala 1
Link to comment
13 minutes ago, Tpojka said:

Što veća rezolucija (ali i broj monitora) veća je potreba za širom BUS magistralom (s vremenskog aspekta latencije).

Jasno, hvala.

Link to comment

To je vrhunski monitor, ne bi ga ja menjao dok ne crkne :happy:

Jedino ako ti 60 Hz nije malo ili sama rezolucija, svakako je 4070 overkill za njega

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...