Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

1 hour ago, Vapad said:

 

Pa ako kupuješ novu :D

 

Evo listam ovde prema relative performance, već za par hiljada na kupujem prodajem možeš trostruko bolju, ima GTX660 za 8k recimo. Mada dugo ne pratim pa ne znam kako se meri sa novima... Tu ti zavisi šta ti treba i koje napajanje imaš. Mogu se džaba naći neke zveri koje vuku 200w opušteno, baš egzotike ima za sitne novce, 448bita i te stvari, dođe mi da kupim samo da vidim kako fercera :D

 

 

 

Nemam iskustva sa kupovinom polovnih komponenti, ali aj ronjacu malo. 

Link to comment
Just now, gone fishing said:

za tu karticu treba i kršteno napajanje, a ako ni njega nije menjao 10 godina pitanje je kako će raditi

- od novih grafa ima za 105 € gt 1030 koja je 5x jača od gt 610, onda do 250€ nema ništa kršteno da se kupi i prva grafa koja je pristojna za 1080p igranje ( na medium podešavanjima) je gtx 1650 sa DDR 6 VRAM, ona je 15x brža od gt 610

 

Jesi siguran sa 6? Pošto mislim da je prva grafika sa 6GB rama 40+ hiljada. A sa 4 su jeftinije i ušle u neki iole normalan opseg od 30k dinara  pošto valjda eterum ne može da se kopa sa 4 (ili uskoro neće moći), i ne znam da li još neki novčić.

Link to comment

ddr 6 memorija na grafi, pošto ima i verzija sa ddr 5 :D prva verzija je za oko 10% brža, za 1 do 2 crvene više 

- ova kartica svakako ima samo 4GB VRAM-a što će za 2 najviše 3 godine :happy: postati usko grlo čak i za 1080p u novim igricama

Edited by gone fishing
Link to comment
15 minutes ago, gone fishing said:

ddr 6 memorija na grafi, pošto ima i verzija sa ddr 5 :D prva verzija je za oko 10% brža, za 1 do 2 crvene više 

- ova kartica svakako ima samo 4GB VRAM-a što će za 2 najviše 3 godine :happy: postati usko grlo čak i za 1080p u novim igricama

 

Pa zato i pisah, mislio sam da misliš na 6GB rama, a ne DDR6, no nije ni bitno. 

 

Svakako je užasna ssituacija sa grafikama, osećam se kao da nas neko jebe u guzicu. Pre 2 godine sam kupio 5 1660s po 31.500, sad mi za to treba tipa 3 soma eura, crknite govna, i rigovi, i svi koji imate veze sa time... :D

Link to comment
  • 3 weeks later...

Treba mi mala pomoc/sugestija. Nasledio sam desktop star cirke 7 godina, ne znam u kakvom je stanju jer nema graficku karticu, na integrisanoj nema HDMI, a ja nemam VGA kabl :isuse: sto znaci pre ponedeljka zivim u neznanju.

 

Ono sto sam uspeo da odgonetnem je da ima jedan 4GB DDR3 modul 1333 i da je ploca ova (nikad cuo ranije za ovaj ASRock :huh:). Procesor ne znam koji je.

 

Nagradno pitanje da li ovo moze da se dotera da win10 radi solidno za surf i office? Kupio bih jos jedan 4GB modul, mada se premisljam da li da uzmem jedan od 8GB ali vece brzine? Ploca podrzava do 2400, ali sa overclockovanjem, bez toga mogao bih do 1866 (sto nisam video da iko igde prodaje), tj. do 1600.

Da li mi je neophodna graficka? 

Link to comment

  

3 hours ago, goofs said:

Treba mi mala pomoc/sugestija.

 

 

Imas VGA, ali imas i DVI ...sto znaci, ako ti monitor podrzava DVI, to ti je bolja opcija od VGA.

 

Drugo, ploca ti podrzava DDR3 RAM memoriju, sto znaci da mozes kupiti i 2 stapa po 8GB posto podrzava do 32, ali ima samo 2 slota. Dakle ili jos jedan od 4GB DDR3 ili 2 od 8GB

 

Dual Channel DDR3 memory technology
- 2 x DDR3 DIMM slots
- Supports DDR3 2400+(OC)/2133(OC)/1866/1600/1333/1066 non-ECC, un-buffered memory
- Max. capacity of system memory: 32GB*

 

Trece, mozes gurati WIndows 10, ali mu povecaj RAM pre toga.

 

Cetvrto... osim RAM memorije, dodaj mu i SSD od 240 GB, recimo, za sistem i programe, mnogo bolje ce ti raditi komp.

 

Peto, ne treba ti grafa za pocetak, posto imas integrisanu graficku.

 

 

 

Edited by Milosh76
  • Hvala 1
Link to comment

Zahvaljujem, tako nesto sam i planirao otprilike.

 

U medjuvremenu sam dobavio VGA kabl, poterao komp, na njemu je Win7 i radi sasvim fino, brzo se podize sistem. Iskreno, posto je komp namenjen za surf i Office, Skype, da li uopste ima poente da prelazim na Win10? Da li ce me MS forsirati da uradim upgrade, hoce li Chrome i drugi browseri prestati da rade ili da se updateuju zbog "zastarelog" operativnog sistema?

Link to comment
3 minutes ago, goofs said:

Zahvaljujem, tako nesto sam i planirao otprilike.

 

U medjuvremenu sam dobavio VGA kabl, poterao komp, na njemu je Win7 i radi sasvim fino, brzo se podize sistem. Iskreno, posto je komp namenjen za surf i Office, Skype, da li uopste ima poente da prelazim na Win10? Da li ce me MS forsirati da uradim upgrade, hoce li Chrome i drugi browseri prestati da rade ili da se updateuju zbog "zastarelog" operativnog sistema?

Ja radim i to porilično ozviljne stvari(vrlo specifičan software, u najmanju ruku, koristim) još uvek na Win7, i ništa mi ne štekće... Tako da, opušteno, možeš da ga ostaviš...

  • Hvala 1
Link to comment

Jel ima neko preporuku za dobar printer, crno-beli radi posao, da boja sto duze traje, da moze da istampa 40-50 strana teksta a ne umre, jos ako je u kombu sa skenerom (ali moze i bez skenera). Najosnovnije da stampa 50ak strana dnevno a traje sto duze bez da moram da menjam toner svaki cas ili da stuca i kvari se?

Link to comment

Pa verovatno HP, M15a/w zavisno da li hoces sa wi-fi, ili M28 ako hoces sa skenerom. Ako neko ima nesto pametnije neka predlozi... Doduse sad je i prilicna nestasica stampaca.

Link to comment

HP M28W kod mene fercera svakodnevno već 3,4 godine bez ikakvih problema (20-70,80 str na dan), toner postoji zamenski za 1600,1700 din, nakupovao ih svojevremeno po toj ceni gomilu.

Za toliku količinu štampe preporuka sa moje strane.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Hoću da kupim mini desktop za kanc. Već ste mi prporucivali neki ali ne znam da li je to još aktuelan model. Znaci ofis, surf i igrice iz 20. veka. 
 

Preporuke šta da kupim i gde da kupim u Bg na taj način na udjem platim i izadjem. Hoću oko 500 evra da dam. Ima li to smisla?

Link to comment

А јел знате, јел може да се пребаци плаћена лиценца за вин са једног на други комп?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...