Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

Jel ima razloga da se kupuje 970 EVO M.2 NVMe 1 TB, razlika u ceni u odnosu na 960 EVO SATA III je ozbiljna.

 

15000 mi deluje kao razumna cifra, 20000 već ne.

 

Jel' ima neko iskustva sa ovim?

Link to comment

Nvme je dosta brzi od sata

 

Ali Samsung  je generalno zestoko precenjen, pošto se cena Samsung sata cesto vrti blizu cene ne-samsung nvme diskova

 

Umesto pola tera 970nvme BiH pre uzeo 1tb Kingston a2000 za iste pare ili 500gb za upola manje 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Zverilla said:

Nvme je dosta brzi od sata

 

Ali Samsung  je generalno zestoko precenjen, pošto se cena Samsung sata cesto vrti blizu cene ne-samsung nvme diskova

 

Umesto pola tera 970nvme BiH pre uzeo 1tb Kingston a2000 za iste pare ili 500gb za upola manje 

 

 

 

 

Jebi ga, ja sam kupio prvi Samsungov SSD ikad (930, 120 GB) i evo ga još uvek veselo radi, tako da mi je to proverena firma. Prethodno sam imao neki koji je crkao posle godinu dana korišćenja. Sad, nadam se da su i ostali poradili na pouzdanosti.

 

Nisam baš u toku, SSD i dalje kapiram kao nepouzdan medij.

 

edit: znam i ja da je NVMe brži, ali me zanima koliko se to primeti u realnosti. Ne planiram nikakav video editing, nego pripremu za štampu, plus igre.

 

edit2: sad gledam cene ostalih, Samsung ga je zaista zacepio, mislim da ću rizikovati sa alternativom.

Edited by Anonymous
Link to comment

SATA SSD vs NVMe, nema neke velike razlike u podizanju sistema ili softvera, obrije se sekunda, ništa primetno za prosečnog korisnika.

Za pripremu za štampu, nakrcaj samo memorije i nije loš SSD kao scratch disk.

 

A Samsung uzimaš zbog big production pouzdanosti.

Ja isto još uvek ne mogu da prezupčim u glavi da su SSD pouzdani u rangu HDD a sve su bliži ako ne i isti. Pucam i dalje ozbiljan novac na WD Black i Gold seriju a ovo i dalje zaobilazim. (samo sistemski i scratch u NVMe) Užas navike i godina.

Link to comment
51 minutes ago, Anonymous said:

 

 

 

edit: znam i ja da je NVMe brži, ali me zanima koliko se to primeti u realnosti. Ne planiram nikakav video editing, nego pripremu za štampu, plus igre.

 

 

Dve mašine, nakrcane svim i svačim...

 

Jedna najskuplji NVME Samsungov koji se mogao naći u to vreme kad sam uzimao, druga SATA III Samsung konzumerski...

 

Startovanje značajno brže, rad nešto fluidniji, imam problem sa satrijim igricama i snimanjem, pisao sam o tome, na NVME... Pošto dosta koristim virtualne mašine, brže se podižu sa NVME, značajno brže... Kad se recimo podignu, nema neke razlike... MOže da znači malo i generacioje procesora i7Gen8 vs i7Gen3, ali mislim da to ovde ne utiče previše...

 

ALi, ako ti esencijalno nije bitna brzina da ti rad zavisi od toga, možeš sebi da dopustiš malo duži start, ne moraš da ideš na NVME...

Link to comment
51 minutes ago, Anonymous said:

Nisam baš u toku, SSD i dalje kapiram kao nepouzdan medij.

 

Pouzdan ili ne, ali mislim da većina daje 5 godina garancije. Tj moj poslednji samsung je imao toliko.

Link to comment
1 minute ago, Mil@n said:

 

Pouzdan ili ne, ali mislim da većina daje 5 godina garancije. Tj moj poslednji samsung je imao toliko.

Džabe ti garancija ako ti bitni podaci crknu...

  • +1 1
Link to comment

Pa to je jasno, ali da su toliko kritični, ne bi davali tako dugu garanciju. Postoji razlog što obični od 3.5" i dalje imaju "samo" 2 godine garancije...

A kontam da je svako ko ima iole bitne podatke toliko normalan i da ih redovno bekapuje..

Link to comment
8 minutes ago, Kenjeee said:

SATA SSD vs NVMe, nema neke velike razlike u podizanju sistema ili softvera, obrije se sekunda, ništa primetno za prosečnog korisnika.

Za pripremu za štampu, nakrcaj samo memorije i nije loš SSD kao scratch disk.

 

A Samsung uzimaš zbog big production pouzdanosti.

Ja isto još uvek ne mogu da prezupčim u glavi da su SSD pouzdani u rangu HDD a sve su bliži ako ne i isti. Pucam i dalje ozbiljan novac na WD Black i Gold seriju a ovo i dalje zaobilazim. (samo sistemski i scratch u NVMe) Užas navike i godina.

 

Meni i ovo za pripremu radi savršeno (stari 730 EVO), ali već počinje da me nervira tih 120 GB, OK sasvim dovoljno za OS i programe, ali svaka nova igra mi zauzme čitav SSD. 1TB već zvuči kao solidan kapacitet, a ipak bi da kupim nešto s čim ću biti zadovoljan nekoliko godina kad već kupujem.

Link to comment

Ssd ima nižu pouzdanost i dodatni problem je da ga je teško/nemoguće opraviti u slučaju ozbiljnog kvara (sa mnoogo para ćeš izvući većinu podataka gotovo sa svakog HDD.a)

 

Za HDD.ove - crkavaju od 0.7 do 2 posto na godišnjem nivou (ovo su backblaze statoskike za 2020 .https://www.backblaze.com/blog/backblaze-hard-drive-stats-q1-2020/). Ako pogledaš istorijski, veoma zavisi od serije i tipa, i nema neke preterane korelacije što se tiče cene (mislim da su im prošle godine više crkavali seagate NAS diskovi od seagate low-end diskova). Tako da - samo redundancija pomaže ako su podaci bitni

Link to comment
6 minutes ago, radisa said:

Dve mašine, nakrcane svim i svačim...

 

Jedna najskuplji NVME Samsungov koji se mogao naći u to vreme kad sam uzimao, druga SATA III Samsung konzumerski...

 

Startovanje značajno brže, rad nešto fluidniji, imam problem sa satrijim igricama i snimanjem, pisao sam o tome, na NVME... Pošto dosta koristim virtualne mašine, brže se podižu sa NVME, značajno brže... Kad se recimo podignu, nema neke razlike... MOže da znači malo i generacioje procesora i7Gen8 vs i7Gen3, ali mislim da to ovde ne utiče previše...

 

ALi, ako ti esencijalno nije bitna brzina da ti rad zavisi od toga, možeš sebi da dopustiš malo duži start, ne moraš da ideš na NVME...

 

E jebi ga, mi u firmi dignemo VM-ove na serveru i gase se jedino kad nam nestane struja. Ali je, svejedno prilično korisna informacija.

Link to comment
4 minutes ago, Anonymous said:

 

E jebi ga, mi u firmi dignemo VM-ove na serveru i gase se jedino kad nam nestane struja. Ali je, svejedno prilično korisna informacija.

I ja kad podignem kod klijenta, ne gasim... :D

 

No ja imam specifičan problem, da mi klijenti, kad sam na njihovom VPN-u ugase preistup netu... Onda imam mašine sa spremljenim alatima, 2-3 komada, 32+gb rama u mašini, i onda kad radim, upalim VM-ove da radim na njima, a imam net na svojoj mašini... A i jednostavnije je, ako menjam kompjuter, samo kopiram celu VM i nastavim da radim... Kad dođe neko novi u firmu, damo mu VM i on odmah ima sve alate u poslednjoj iteraciji...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...