Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

3 hours ago, El Guapo said:

I ja sam razmišljao o 3400g, ali sam čitao da je u toj klasi Intel još uvek u igri sa 10400
 

 

Što se grafike tiče nisu nikako u klasi, amd omogućuje i nešto brži ram. Opet, intel je sa 6 jezgara (12:8 thread ova)... Znači, šta kome više treba. 

Link to comment
4 hours ago, Zverilla said:

Super ti je savet, šteta samo što je njemu beskoristan. 

1. Čovek hoće da radi na tom kompu a ne da se igra. Tako da mu Vega11 "integrusa" sasvim radi posao što se tiče brzine. Plus štedi pare za druge komponente

 

2. Ceo budžet mu je 400-500e

 

--

@steins ova konfiguracija je ok, ali za klinca koji hoće da se igra a ne za tebe. ko sto napisah, mislim da ti je GTX 1050 nepotrebna. Za rad sa high-res slikama ti je dovoljna integrisana karta u onaj 3400g procesor. Al značiće ti više memorije i više brzog diska.

Ako se ipak odlučis da uzmeš tu konfiguraciju, obavezno uzmi bolje napajanje. Ta MS Industrial su teško stanje i ljudi se veoma žale na njih da često ckrkavaju, a znaju da povuku i druge komponente u smrt sa sobom. Ja nisam oduševljen LC-Power napajinjama ali ona su ferari u odnosu na ova MS, a kostaju tipa 1000-1500din više

 

 

 

pa što je onda naveo 1050ti, to nije prosta bacačica slike :happy: ako mu je samo to potrebno može da uzme rx 550 za 9k dinkića, ona je duplo sporija od 1050ti ali i 30% brža od integruše u 3400g

Link to comment
On 3.12.2020. at 7:47, Zverilla said:

Super ti je savet, šteta samo što je njemu beskoristan. 

1. Čovek hoće da radi na tom kompu a ne da se igra. Tako da mu Vega11 "integrusa" sasvim radi posao što se tiče brzine. Plus štedi pare za druge komponente

 

2. Ceo budžet mu je 400-500e

 

--

@steins ova konfiguracija je ok, ali za klinca koji hoće da se igra a ne za tebe. ko sto napisah, mislim da ti je GTX 1050 nepotrebna. Za rad sa high-res slikama ti je dovoljna integrisana karta u onaj 3400g procesor. Al značiće ti više memorije i više brzog diska.

Ako se ipak odlučis da uzmeš tu konfiguraciju, obavezno uzmi bolje napajanje. Ta MS Industrial su teško stanje i ljudi se veoma žale na njih da često ckrkavaju, a znaju da povuku i druge komponente u smrt sa sobom. Ja nisam oduševljen LC-Power napajinjama ali ona su ferari u odnosu na ova MS, a kostaju tipa 1000-1500din više

 

 

 

 

19 hours ago, gone fishing said:

pa što je onda naveo 1050ti, to nije prosta bacačica slike :happy: ako mu je samo to potrebno može da uzme rx 550 za 9k dinkića, ona je duplo sporija od 1050ti ali i 30% brža od integruše u 3400g

 

Čekajte, polako. 

Ja sam vas verovatno zbunio sa onom konfiguracijom koja je bila drugarska™ ponuda jednog poznanika. 

Poenta moje potrage je u sledećem - imam računar star 10 godina i kontam da ga je vreme pregazilo a skrpio sam nešto love /Vučiću fala/ da mogu da razmišljam o tome da se ponovim.

Gejmerski dani su daleko iza mene - poslednja igrica koju sam instalirao je Serious Sam pre jedno 6 meseci i koju sam uključio sveukupno 10x. 

Sada komp koristim za Office, surf, slušanje muzike, gledanje Netflixa i rad sa programima tipa eFilm i Radiant viewer zbog posla.

 

E sad, ja sam ipak old skul pa imam taj glupavi otpor prema integrušama, a realno, sumnjam da mi je nešto više od toga potrebno. *

Sa druge strane kontam da je 8Gb RAMa neki minimum/optimum da bi sve ferceralo, kao i SSD koji bi mi služio za sistem i ovih recimo 5 programa koje koristim /office, vieweri za DICOM, ipref, musicBee/. 

Imam u starom kompu HD od 1Tb koji nije mnogo korišten pa ću njega prebaciti da mi služi kao skladište. 

Od ploča mi se nameće taj 3400g da bi izbegao trošak na grafiku i te pare usmerio na monitor /jedino mi je bitna gomila USB ulaza zbog periferija i da ima pristojan zvučni izlaz/

Kućište mi apsolutno nije bitno - ima jednog Čifteka od 30kg /koštao me koliko levi bubreg i doveo u ozbiljnu opasnost od razvoda/  koji mi poslednjih cirka 7 godina služi kao podupirač za grede u potkrovlju. 

Kontam da je i napajanje relativno bitna stavka i da ne sme da bude manje od 600W. 

 

Eto to je to. 

 

*naposletku uvek mogu da ubacim neku grafiku kad skupim kintu 

Edited by steins
Link to comment

Значи оно што ја користим :happy:

Не препоручујем да се то купи у 2021, те плоче су већ 12 година старе и почињу да отказују, ок може се то поправити ако нађете мајстора расположеног да се бакће са тим. 

Мах рама који иде на те плоче је 8 гига па сте и ту ограничени

3850 је 13 година стара графа која троши 100w сзрује и има 2,5× лошији фпс од интегруше у 3400г

  • +1 1
Link to comment

Stigao mi novi komp, ali cu morati da sacekam do ponedeljka sa instalacijom svega. Ne mogu da povezem monitor i graficku, posto stari nastavak za kabl od monitora, nema odgovarajuce cinceve, a drugi nisam dobio.:isuse:

Link to comment

Hm, podmladak mi raste, doslo vreme da dobije svoj komp.

 

Dilema - laptop ili desktop? Glavni argument za desktop je sto bih voleo da od malih nogu nauci da postoje ekrani za zabavu i ekrani za skolu/posao. Bojim se da bi laptop bio nosen u krevet, vukao se po podu, ciman kao muzicki uredjaj i tako dalje, odnosno bio shvacen iskljucivo kao tablet s tastaturom. A s druge strane, desktop je nesto sto je ovim novim generacijama mozda potpuno anahrono.

 

Dilema 2 - Linux ili MS? Meni sve kaze da detetu stavim Linux. Sad je totalno user friendly, sigurniji je na svaki moguci nacin, ima manje programa za gubljenje vremena i zajebanciju. A opet, s obzirom da je nestandardni izbor, bojim se da bi izbor Linuxa smanjio/ponistio mogucnost serovanja iskustava i programa s drugim klincima.

 

Ufff... nemam pojma. Jezim se od kombinacije laptop-MS, a to je klincima danas default choice.

Link to comment
On 24.11.2020. at 23:28, Moća said:

Neka preporuka za gaming monitor do 30k?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

 

Temeljno sam istražio kada sam kupovao, ovaj nije imao loš review i sve jedan test je bio pozitivan. Ja nemam nijednu primedbu osim malo šire postolje ali kontam da to nikome ne smeta niti primećuje, meni malo smeta zbog csa jer igram sa mišem skoro ispod monitora, navika:

 

https://www.winwin.rs/monitor-24-viewsonic-xg2401-tn-1920x1080-full-hd-1ms-144hz-8624500.html

 

Inače 60 i 144hz dupe glava, CS GO na primer - ogromna razlika. Ne igram puno igara, ali sam probao valorant, bolesno izgleda to sve, u kombinaciji sa AMD freesyncom pogotovo.

Link to comment
5 minutes ago, Milosh76 said:

Trazice ti igricu da instaliras, a igrice nigde biti nece :D

Lepo desk na W10, pa kad se zainteresuje za alternative, instaliraj Linux

 

Ma znam. Samo bih radije da igrice igra na nekom nintendu, ps4 ili slicnom, tj. da te dve stvari odvojimo. jebiga, ne znam. to je ekstra trosak u buducnosti (imamo samo neki stari skrbavi wii), ali meni deluje da je klincima (i ne samo klincima) danas tesko da se fokusiraju i zato sto isti uredjaj koriste za sve od gledanja filmova i igara do ucenja. Ko da imas udzbenik, a posle svake lekcije dodje strip.

Link to comment

@steins pominjao sam da kopm koristim za slične stvari i da sam krenuo sa sličnim budžetom. Isto sam imao mašinu od 10+ godina ali sa integrisanom grafikom (doduše intel) pa mi sa te strane nije bila frka. Sve preporuke u tom cenovnom rangu su me navele na taj 3400g. Ako se odlučiš za njega pojuri po oglasima da bi uštedeo par hiljada. Takođe, verovatno će ti 8gb rama biti sasvim dovoljno, ali znaj da grafika "pozajmljuje" za sebe oko 25% (kod mene na linuxu, mislim da sam video da je i kod win slično). Što se napajanja tiče, cpu je 65w i prema proračunima je sve ukupno manje od 350 dovoljno, tj. i sa 500w si sasvim obezbeđen (tu gledaj neko sa 5 god. garancije) . Ako ne kupuješ hdd i kućište, ostaje ti dovoljno prostora da se uklopiš uz kupovinu kvalitetnih ostalih komponenti. 

  • +1 1
Link to comment
33 minutes ago, Anonymous said:

Laptop, plus monitor, tastatura i miš za njega. Ako im kupiš konzolu i desktop sa linuksom cenim da će taj desktop skupljati prašinu do veka.

 

Pa to jeste realna mogucnost. S tim da sad klinci imaju boga oca da rade za skolu na kompu vec u tom uzrastu - raznorazne prezentacije, zoomovi i gluposti, tako da bi bio koriscen makar za to. Ili samo za to.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Gledam nesto cene m2 ssd-ova i naletim na sledece cene...

 

https://gigatron.rs/ssd/samsung-ssd-970-evo-nvme-mz-v7e500bw-154606

 

Pa onda holandski gigatron/tehnomanija

 

https://www.mediamarkt.nl/nl/product/_samsung-970-evo-nvme-m-2-500gb-1573188.html

 

I najpovoljnije kod nas

 

https://www.exceed.rs/artikal/samsung-500gb-m-2-nvme-mz-v7e500bw-970-evo-series-ssd

 

 

Na amazonu je jos jeftinije

 

https://www.amazon.nl/Samsung-Intern-Solid-State-Drive/dp/B07CGGP7SV/ref=sr_1_1?__mk_nl_NL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=MZ-V7E500BW&qid=1609878912&sr=8-1

 

 

Pa ako planirate kupovinu ssd, a imate nekog preko, bolje se strpite. Za sebe sam siguran da hocu, do februara/marta.. mozda i cene padnu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...