Jump to content
IGNORED

Kupovina racunara i komponenti


Sludge Factory

Recommended Posts

On 21.11.2020. at 8:15, steins said:

Ljudi treba mi pomoc.
Vreme mi je da pazarim novi komp a potpuno sam van tokova oko komponenti.
Dajte mi preporuku za neku osrednju konfiguraciju, ne treba mi nista fansi ni skupo pošto planiram da pribavim i veci monitor

Ps cak sam se mislio o nekoj mini PC konfiguraciji ali su me odgovorili


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Šta god da kupiš gledaj da ne bude Intel u ovom trenutku.

 

edit: a šta je ideja, ko će da ti sklapa konfiguraciju?

Edited by Anonymous
Link to comment
On 21.11.2020. at 8:33, Zverilla said:

Igraš se ili ne? Radiš nešto ozbiljno (šta?) ili samo standard (net , office, koji film)? Koliki max budžet bez monitora?

 

Čisto da znamo gde da guramo više para :)

 

Slabo se igram.Najpre standard, ali bi mi odgovarala korektna grafika zbog posla /često gledam preglede od kuće/. E sad oko monitora i jeste glavna začkoljica jer moram da pazarim neki kvalitetniji monitor pa moram da balansiram. Kad je cifra u pitanju, recimo do nekih 400, 500e bez monitora.

15 minutes ago, Anonymous said:

 

Šta god da kupiš gledaj da ne bude Intel u ovom trenutku.

 

edit: a šta je ideja, ko će da ti sklapa konfiguraciju?

 

Ne znam kako misliš, ko će da mi sklapa konfiguraciju? FIzički ko će da mi sklapa? 

Link to comment
7 minutes ago, steins said:

 

Slabo se igram.Najpre standard, ali bi mi odgovarala korektna grafika zbog posla /često gledam preglede od kuće/. E sad oko monitora i jeste glavna začkoljica jer moram da pazarim neki kvalitetniji monitor pa moram da balansiram. Kad je cifra u pitanju, recimo do nekih 400, 500e bez monitora.

 

Ne znam kako misliš, ko će da mi sklapa konfiguraciju? FIzički ko će da mi sklapa? 

 

Da, nemam pojma da li ćeš sam to da sklopiš, ili će to neka firma da ti to uradi. Ukoliko će to da sklopi neka firma obavezno i njih pitaj za savet. Mislim da ti grafika uopšte nije kritična (stavi nešto po razumnoj ceni), za monitor ti ne mogu pomoći.

Link to comment

U svakom slučaju gledaj da bude 8GB RAM-a, SSD za OS i programe obavezno, HD za bekap. Svaki današnji procesor će ti završavati posao, prosečna ploča i nemoj da štediš na kršu od kućišta i napajanja.

Link to comment
11 hours ago, steins said:

 

Slabo se igram.Najpre standard, ali bi mi odgovarala korektna grafika zbog posla /često gledam preglede od kuće/. Kad je cifra u pitanju, recimo do nekih 400, 500e bez monitora.

 

 

Sa sličnim potrebama, ja sam zadnjih 2 meseca "proučavao" pa kupovao komponente. Evo do čega su me dovele recenzije/preporuke:

Cpu - Ryzen 5 3400g (125e), integrisana, kažu dosta dobra grafika

Mb - Asus prime b450m-a (70e)

M.2 ssd 500gb Crucial p5 (85e)

Hdd 1tb Seagate barracuda (40e)

Ram 16gb Hyper x fury (70e)

Kućiste - Thermaltake versa h18 (35e)

Napajanje - Thermaltake smart rgb 500w (45e). Sve ukupno 470e.

Moguće uštede su da ti je dovoljno 8gb ram-a, običan ssd. 

 

Link to comment

ja sam napravio skoro identicnu konfiguraciju, za skoro identicne pare :)

 

cpu: ryzen 5 3400g (moze i ryzen 3 3200g, u igrama je tek za nijansu sporiji ali ako se radi malo ozbiljnije na kompu znaci podrska za multithreading koju ima 3400g)

mobo: gigabyte a520 s2h (bazicna, ali ima podrsku za usb 3.2 sto je kul i bolje od vecine b450 ploca koje imaju usb 3.1)

RAM: 16gb transcend ddr4 3200 (posto je integrisana grafika koja krade od radne memorije, valja uzeti 16giga rama, sto brzeg za pare koje se imaju. 3200 je dobar, 3600 jos bolji, ili 3200 koji se moze overklokovati. crucial ballistix 3200 se bez problema mogu naterati na 3600 ali ih nema na gigatronu

disk: kingston a2000 500GB: nvme disk, super brz i prilicno jeftin. ako treba mesta za podatke, onda dodati i neki standardni HDD. ja otkad sam poceo sve da strimujem, i 250giga mi je vise nego dovoljno. po brzini je slican sa crucial p5 kog je preporucio variola, vidi sta moze jefinije da se nadje od ta dva

kuciste - koje ti se svidi :) . ja sam uzeo neko od 50e da bih mogao da formiram cenu kompletne konfiguracije

napajanje: SEASONIC 500W - SSR-500GB3 - ovo je bazicno a pristojno napajanje (ne bih uzimao jeftinija poput LC Power, ako skikne napajanje moze da ti spali sve u kompu. a jeftina nit su nesto pouzdana niti imaju dobru zastitu komponenti koje napajaju)

 

sve zajedno izaslo u gigatronu 59500

 

zaboravio sam koje firme pripadaju the bratu, ove sam koristio jer imaju ok pretragu. pogledaj nudi li neko nesto bolje/jeftinije

i naravno, vrdaj komponente levo-desno spram saveta i onoga sta ti tacno odgovara i po ceni i po zahtevima

 

Link to comment
On 23.11.2020. at 17:40, Zverilla said:

 

napajanje: SEASONIC 500W - SSR-500GB3 - ovo je bazicno a pristojno napajanje (ne bih uzimao jeftinija poput LC Power, ako skikne napajanje moze da ti spali sve u kompu. a jeftina nit su nesto pouzdana niti imaju dobru zastitu komponenti koje napajaju)

 

 

Ovo je veoma korisna informacija, nisam znao da se LC Power profušerisao.

 

Ja ću uvek stavljati Chieftec napajanja kad god mogu, ali se obično cenom ne uklapaju u konfiguracije.

Link to comment
8 hours ago, Anonymous said:

 

Ovo je veoma korisna informacija, nisam znao da se LC Power profušerisao.

 

Ja ću uvek stavljati Chieftec napajanja kad god mogu, ali se obično cenom ne uklapaju u konfiguracije.

Nisu oni postali osetno gori nego što su bili, već su naprosto jeftini što vuče sa sobom uštede na svemu. 

I onda se dešava ovako nešto https://www.tomshardware.com/reviews/psu-buying-guide,2916-11.html

 

  • +1 1
Link to comment

Kakva je ovo manija sa ekstremno malim hard diskovima, u sklopu konfiguracija? Moracu u startu da dokupim eksterni (ili kupim rack, da bih pretvorio neki od starih u eksterni). Dve novije igre, zauzmu preko 200 GB, ne kapiram. A tek kada se pojave BG 3 i slicni naslovi (Cyberpunk 2077 ko zna koliko ce zauzimati).

Link to comment

od tajlandske poplave i poskupljenja 2011. kao da je prestao da se povecava kapacitet HD-ova u gotovim konfama. pretpostavljam da se primetilo da to ne utice odsudno na prodaju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...