Jump to content
IGNORED

Svet


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

12 hours ago, Indy said:

Palo mi je na pamet da reći da je nešto "proxy war" ne znači nužno da je on i nepravedan. Sam taj termin kao da ima samo negativnu konotaciju, ali to ne mora biti value judgement

@Indy, ti si generalno upravu - podrzavati stranu koja se brani nije nije nuzno lose, naprotiv.

 

Problem lezi u 2 stvari:

1. Onaj koji dobija pomoc biva u podredjenom polozaju, neka vrsta "taoca", u odnosu da onog ko daje pomoc. Ne moze sam da donosi odluke i vremeno interes davaoca pomoci postaje primaran cilj.

 

2. Na kraju se sve svodi na pricu o restoranu koji otvaraju pile i prase. Ako ponude "ham&eggs", prase mora da da celog sebe. 

 

Takodje, ne manje bitno, do kog momenta ce trajati pomoc. Primeri Kurda u Siriji i normalnih Avganistanaca nam govori da ces imati podrsku dok ne postanu kusur u pokerskoj partijih velikih. Naravno da ima i primera gde su se i Rusi, i drugi, povukli kada su imali vaznija posla.

Da li se slonovi tuku ili vode ljubav, trava ce biti izgazena :(

 

  • +1 4
  • -1 1
Link to comment
On 14.10.2023. at 23:23, Indy said:

@Roger Sanchez@Lucia@boldrock

 

Pošto sam dobio nekoliko thumbs-down na temi o Izraelu (i nešto više thumbs up, ali bez obzira) na vrlo kratki komentar o "proxy warfare", evo možda će nekog zanimati da štogod pročita. Ovo je konkretno za ukrajinski rat, ali može da se primeni drugde (ali ne bih nastavljao tu priču na temi o Izraelu/Palestini koja je dovoljno komplikovana i bez skretanja.) (Nisam ekspert za geopolitiku i vojna pitanja, nemam nameru da umrem na ovom brdu... - ovo je informativno, tj. hoću reći da ne lupam skroz.)

 

The US isn’t at war with Russia, technically – but its support for Ukraine offers a classic case of a proxy war

 

 

ja sam ti dao par thumbs down jer si me iznervirao postovanjem u vezi moje banovine - izgledalo mi je kao klasičan slučaj signalizacije vrline /virtue signalling/ bez ulaženja u to šta sam sve i stvarno napisao /a korak po korak sam pokušavao da izgradim dobru temu, sad kad je propala nema veze/.

 

na kraju te bog kaznio i lajkovao te forumaš koji je RIP-ovao teroriste heroje iz banjske.

 

nema veze, idemo dalje.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

image.thumb.png.c25e0232bc62d67478f554d23c19146e.png

 

 

Koreisti opet izgubili. Od dva losa kandidata, ja glasao za Luisu. Bolja je riba od izvikane supruge Noboe, Lavinije dvadeset godina mladje.

 

 

image.png.7da4952203c2b121816e63d6fc4c7a54.png

 

 

 

 

image.png.50ccca8e914f1c1a9043c38dc5ebc310.png

 

Edited by Budja
  • +1 2
Link to comment

Korea zreo za ludacku kosulju u potkrovlju stana u Briselu gde zivi, Luisa sva nasmejana u govoru u kom je priznala pora, najbolji i najrelaskiraniji govor u kampanji, Noboa ceako rezultate u svojoj hacijendi na obali sa mamom i zenom (mama mu je izabrala drugu zenu) i tetkom (mama i tetka ce da vode politiku), potpredsednica Noboe hiljadu kilomatra daleko trubi nesto u stilu Mileia (zagrizeni libertarijanac i trampista za koju niko ne zna kako je Noboa izabrao), i tako...

 

Noboa, 35 godisnji naslednik, kako je jel te red, banana imperije (familija su mu najveci izvoznici banana), Harvard, Keloog i tako to, ali jos uven ne moze dve prostoprosirene recenice da sklopi al zato su mu furali zenu, koja je popularna modna influenserka. Juce Noboa dosao na glasanje, mladjarija hoce da se slika sa Lavinijom uz vristanje kao da su Bitlsi, a ona kaze "moze al da bude  i Danijel na fotki"...

  • +1 2
  • Haha 2
  • Tužno 1
Link to comment

S druge strane Luisa, koju je licno Korea izabrao sbog slepe odanosti (zli jezici kazu da je tu bilo nesto vise od politicke veze). Bivsa poslanica koja se istakla u borbi protiv abortusa, evangelista, isla po lokalnim megacrkvama. Dva deteta, jedno u 15 godina (tipicno za obalu, a narocito za Manabi i Chone odakle je Luisa), drugo nesto kasnije, ne zna se sa kim, samohrana majka. Prvo su furali imidz narodske zene, tehnokumbija stil i da vice na bini "ziveo  Korea". Za drugi krug su joj natakli naocare, i furali stil poslovne zene, samohrane maje, takoreci Dzulija Roberts. U tom  stilu je rasturila Nobou na debati ali nije bilo dovoljno...

Link to comment
11 hours ago, cedo said:

 

oduvek je to banana drzava :wub:

 

0606banana.jpg

 

Zapravo, sada smo drzava:

 

image.jpeg.3d4ade1d30bd95f8c44f3dbf6cd6d542.jpeg

 

Izvoz Januar - Mart 2023 y milionima USD

Nafta                                1.899

Gambori                           1.872

Banane                             1.055

Rude                                   801

Riblje konzerve                   304

Cvece                                  282

Kakao i preradjeni kakao    209

Izvor: https://contenido.bce.fin.ec/documentos/Estadisticas/SectorExterno/BalanzaPagos/balanzaComercial/ebc202305.pdf

 

Azija je luda za nasim gamborima i tunjevinom. Ameri i Rusi za cvecem, rone suze cvecari u okolini Kita zboga rata u Ukrajini.

 

 

  • +1 4
Link to comment
4 hours ago, Budja said:

Sramim se priznati. Ko su ti?

Karakala, Elagabalus, Alexander Severus i njihove bake, majke i tetke počevši od Julije Domne

Link to comment
2 hours ago, Roger Sanchez said:

Karakala, Elagabalus, Alexander Severus i njihove bake, majke i tetke počevši od Julije Domne

 

nije vam ovo Hari Poter tema...

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
On 14.8.2023. at 7:31, Budja said:

Cestitke novom predsedniku Argentine  koji ce biti izabran  u oktobru.

 

Libertarijanac, lud, ali opasno  lud (videti pod zivot sa psima i strah  od ljudi), ekonomista Javier Milei.

 

Danas su bili argentinski "primaries" i ovo su rezultati koji, osim ako  mu ne nadju neko pedofiliju/zoofiliju (posto se zna da je lud i korumpiran), mu garantuju izbor.

 

image.png.dbd71809854fce31bbb64853d7339fbb.png

 

Narandzasti  su tradicionalna desnica, ovi plavi su peronisti.

 

Primarni izbori 13. avgusta:

Milei 7,1 milion glasova, 30%
Masa 5 miliona glasova, 21,4%
Drugi kandidat Masine koalicije 1,4 miliona glasova, 5,9%

 

https://en.wikipedia.org/wiki/2023_Argentine_primary_elections

 

Prvi krug izbora 22. oktobra:

Milei 7,9 miliona glasova, 30%
Masa 9,6 miliona glasova, 36,7%

https://en.wikipedia.org/wiki/2023_Argentine_general_election

 

Bloomberg o prvom krugu:

Quote

Not many politicians would stand a chance in an election after overseeing an inflation rate of almost 140%. Yet Massa, who doubles up as economy minister, has used all the tricks in the book to give support to voters who are fearful of losing a cradle of subsidies and social-welfare handouts regardless of Argentina’s unsustainable finances. 

Days before the vote, Massa’s campaign posted signs in subway stations and train stops showing the difference in fare prices Argentines would pay under him versus Milei: the present 59 pesos, or 6 cents, compared to 700 pesos without the subsidies the current Peronist administration gives. 

These kind of stunts paid off. Massa gained 3 million votes on Sunday compared to his coalition’s third-place finish in the August primary. Meanwhile, frontrunner Milei lost votes.

Massa carved a clear path to the presidency by tapping into the entrenched Peronist network of governors, labor unions and social movements. (...)

Until Sunday, Javier Milei’s disruptive message, including trading insults with his rivals from the pro-business Juntos por el Cambio coalition, was seen as his key asset. But Milei ended up almost seven percentage points behind Massa, showing that his break-it-all-down style has hit a wall with voters who don’t completely buy into the radical changes he’s selling.

Milei admitted as much in his post-election speech, when he said he was “willing to do tabula rasa” and unite forces with Juntos — whose candidate placed third — to defeat Peronism. That would require toning down some of his rhetoric and more radical proposals to potentially negotiate a common agenda with the more conservative members of Juntos. 

Milei’s lack of government experience will also come under the spotlight as the results signaled Argentines aren’t as willing to embrace the unknown as initially thought. 

Martin Rapetti, executive director of Buenos Aires-based consulting firm Equilibra, said that a very important cohort of Juntos voters, as represented by candidate Patricia Bullrich, don’t want Massa to win, but that doesn’t mean that they’ll vote for Milei.

“What should be clear to markets is that Massa offers more governability than Milei, regardless of preference between candidates,” he said.

https://www.bnnbloomberg.ca/how-massa-halted-milei-s-momentum-argentina-election-takeaways-1.1988180

 

Intervju Takera Karlsona sa Mileijem iz septembra:

 

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Argentina, ocekujmo neocekivano,

 

Po rezultatima prvog kruga, Masa je sada favorit.

 

Izlaznost je bila mnogo veca nego na argentinskim primaries. Ta masa je glasala za Masu. Kazu da je Patricia izgubila nesto glasova Juntos x cambio i da je to takodje otislo Masi.


Sada je Masa favorit.

 

Masa se predstavlja kao ujedinitelj, nastoji da se tiho distancira od kirsnerizma i pozicionira u centru kao racionalan politicar. Odlican je govornik i deluje smireno. To je nameran kontrast u odnosu na ludog i nepredviljivog Mileia.

 

 

Milei nastoji brzopotezno da gravitira ka centru. Mora da izdaje saopstenja "NO a venta de organos" sto je bukvalno milion puta izjavljivao, kao i ono da, ako treba da bira, bira mafiju a ne drzavu.

 

E, sad, nastaje karambolo u opozicionoj koaliciji Junto por cambios. Patricia Pato Bullkrich, njihova kandidatkinja, zajedno sa predsednikom Makrijem podrzali brzopotezno Mileija. Tradicionalna partija radikala (iz koje je bio prvi demokratski predsednik nakon sloma vojne hunte Raul Alfonsin) je tu podrsku odbacila kao i koloritna Elisa Lily Carillo y njena partija, dva vazna clana koalicije, plus gradonacelnik Buenos Airesa Lareta, koji je u primarnim izborima izgubio od Patricije. Oni su pozvali da se belolisticari.

 

Meni mirise da dobija Masa u drugom krugu.

 

 

  • +1 2
Link to comment
×
×
  • Create New...