Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

Pa i ja za moka pot i klasicnu domacinsku, srednje pecenu i jos uvek ih tu nisu pokvarili, a nije da ne ocekujem, ipak je dugo godina koristim -.-

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kome nije daleko ima dobra prodavnica/ispionica kafe u Cara Nikolaja II, ispod ugla sa Mileševskom i restoranom La Piazza.

 

Odlična neskupa kafa za tzv. tursku, to pije moja žena, 89din/100gr. Za espreso, tj. mene, imaju gomilu varijanti, ja uzimam vrlo povoljnu 1100 din/kg koja je po meni malo bolja od Lavazze a koja košta 1300-1500 din/kg kod dilera na pijacama. Onda imaju skuplje varijante do 2500 din/kg, njihov LaLa blend, a možeš i sam da praviš svoj blend kafe sa raznih kontinenata ako si hipster/ka.

 

Ristreto na licu mesta im je 110 din, normalni espreso 140 a imaju sve skupa jedno 40 raznih napitaka od kafe. Momci su ljubazni i posvećeni, trude se da svakome pogode ukus koji želi. Unutra je prijatno, ima i mala galerija za intimno druženje. Imaju i čajeve i ceđene sokove ali to me slabo interesuje pa nisam ni probao.

 

Topla preporuka.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
6 hours ago, Luther said:

Kome nije daleko ima dobra prodavnica/ispionica kafe u Cara Nikolaja II, ispod ugla sa Mileševskom i restoranom La Piazza.

 

Odlična neskupa kafa za tzv. tursku, to pije moja žena, 89din/100gr. Za espreso, tj. mene, imaju gomilu varijanti, ja uzimam vrlo povoljnu 1100 din/kg koja je po meni malo bolja od Lavazze a koja košta 1300-1500 din/kg kod dilera na pijacama. Onda imaju skuplje varijante do 2500 din/kg, njihov LaLa blend, a možeš i sam da praviš svoj blend kafe sa raznih kontinenata ako si hipster/ka.

 

Ristreto na licu mesta im je 110 din, normalni espreso 140 a imaju sve skupa jedno 40 raznih napitaka od kafe. Momci su ljubazni i posvećeni, trude se da svakome pogode ukus koji želi. Unutra je prijatno, ima i mala galerija za intimno druženje. Imaju i čajeve i ceđene sokove ali to me slabo interesuje pa nisam ni probao.

 

Topla preporuka.

Kako se zovu, sad si me zainteresovao sa ovom turskom. 

Link to comment
3 minutes ago, James Marshall said:

Kako se zovu, sad si me zainteresovao sa ovom turskom. 

 

Zove se LaLa, od La Piazza kreneš Cara Nikolaja II prema Maksima Gorkog, 15-20 metara sa desne strane, valjda drugi lokal, ne možeš da promašiš. Imaju otvor na izlogu za kupovinu kafe i drugih napitaka za poneti. 

  • Hvala 1
Link to comment

moracu da probam kad budem u tom kraju

 

naucila sam da kratku kafu moram da trazim kao ristretto, sto zvuci sabanski ali jebiga, kad na srpskom trazim kratku dobijem samo neproduzenu, a jadnu i tanku, ne razumijem zasto.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, morgana said:

moracu da probam kad budem u tom kraju

 

naucila sam da kratku kafu moram da trazim kao ristretto, sto zvuci sabanski ali jebiga, kad na srpskom trazim kratku dobijem samo neproduzenu, a jadnu i tanku, ne razumijem zasto.

 

Pa možeš da im kažeš koji ćeš odnos kafa/voda. 1:1 1:2 ili 1:3. Mislim da stavljaju 16 gr kafe ili 18 zaboravio sam, imaju preciznu vagicu kojom to mere. Mada meni je bitnije da kupim dobru kafu za kućni aparat za espreso po povoljnoj ceni.

  • +1 1
Link to comment

Stvar je sa dobrim espresom jako komplikovana. Kvalitet i ukus zavise od:

svezine kafe, kvaliteta przenja, kvaliteta i uniformnosti samlevene kafe (cestice treba da budu priblizno iste velicine, ne previse sitne da ne bi doslo do preterane ekstrakcije a ni previse krupne kada dolazi do preslabe ekstrakcije), onda naravno kvalitet zavisi od espreso masine, temperature, pritiska pare i brzine strujanja pare tj vruce vode. Kafa mora biti uniformno prostrujana parom po preseku, ako dodje do 'kanalisanja' vode kroz kafu to je lose.

 

  • +1 3
Link to comment

kao da teraju space shuttle

 

čuš barista, turi vodu i zakuvaj kad baci ključ i gledaj da ne zajebeš nešto od ta dva

Link to comment
14 minutes ago, 3opge said:

Stvar je sa dobrim espresom jako komplikovana. Kvalitet i ukus zavise od:

svezine kafe, kvaliteta przenja, kvaliteta i uniformnosti samlevene kafe (cestice treba da budu priblizno iste velicine, ne previse sitne da ne bi doslo do preterane ekstrakcije a ni previse krupne kada dolazi do preslabe ekstrakcije), onda naravno kvalitet zavisi od espreso masine, temperature, pritiska pare i brzine strujanja pare tj vruce vode. Kafa mora biti uniformno prostrujana parom po preseku, ako dodje do 'kanalisanja' vode kroz kafu to je lose.

 

Zabari drze mnostvo kafe sopova po Juznoafrickoj Republici, prvi put sam video tu kulturu ispijanja kafe i sav taj propratni ritual pravljenja kafe. Uz to furaju neki crveni caj, rooibos tea. Uzivancija, moram priznati.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...