Jump to content
IGNORED

Kafa


dig_chohano

Recommended Posts

Jeste blasfemija, ali kazu da je ovo dobro biggrin.png

a1a5132954061999197f84517b9c4dfe.jpg

Da se razumemo kafa mi je bozanski nektar, ali bih sve da probam, otvorenog sam uma biggrin.png Nisam nikad pila cikoriju.


Znači da si mlada kad nisi pila divku
Link to comment

ja povuko ručicu, a nisam šolju podmetnuo. 

lenjost level mrzi me moka pot instalirat. 

kolka je razlika između doce gustoa i nespressa? zna li ko? 

Link to comment
7 hours ago, nisam ja said:

ja povuko ručicu, a nisam šolju podmetnuo. 

lenjost level mrzi me moka pot instalirat. 

kolka je razlika između doce gustoa i nespressa? zna li ko? 

 

ne moze da se poredi, ogromna je razlika. 

Link to comment
On 3.3.2021. at 10:15, nisam ja said:

uh, 60 soma. 

jedino da izađem na raskrsnicu svako jutro i prodam 50 kafa. 

pa ne bas. 

 

sve zavisi od toga sta zelis i sa cim poredis

 

ako poredis sa cenom turske, onda ti je moka kuvalica najbolja opcija (dobijes najvise u ukusu za smesno male pare)

 

ako hoces pravi espreso i kafe izvedene iz njega, onda ti se full automat od 60.000 otplati nakon godinu dana ako ga poredis sa nespreso prevarom:

60.000 - 12.000 = 48000

dve kafe dnevno, i razlika u ceni po kafi od 60 dindzi:  48000 / (60 * 2) = 400 dana.

a ako ti je nov aparat skup, kupi neki servisiran, oni su bili 200ak eurona svojevremeno.

 

ako kafu pijes jako retko, onda su kapsule ok,

inace su skupo zadovoljstvo (ili moras da uzimas lindine, koje su jeftinije ali je kafa osetno losija od nespresove/one koja izadje iz full automata)

Link to comment

nema baš pravila, ali najčešće popijem 2-3 kafe dnevno.  od toga je 1-2 u kući, od toga su ako ih imam kapsule u 70% jer mi lakše. kad ih nemam il kad imam vremena pijem moku. znači kutija mi traje 10ak dana koju platim 500 dinara kod švercera. 1kafa 32 dinara. 

kolko izađe kafa iz kesice kad mi namelju 200 grama, nemam pojma, a zavisi dal kuvam u onoj za dve ili onoj većoj za tri kafe. u prevodu nisam neki potrošač. 

a dolče gusto aparat sam dobio. 

još se nisam bavio prepakivanjem kapsula 🤣

Link to comment

Ako si pravi ljubitelj kafe, jedina sansa da imas koliko toliko dobru kafu jeste da je kupis u zrnu. A koja masina ce da je prokuva, nije bitno. 

 

Ono sto je problem, barem u Srbiji, jeste naci dobru kvalitetnu kafu. ono sto se nudi po prodavnicama je drugorazredni kvalitet. 

 

A kapsule, kesice...je bacanje para. 

 

Espresso masinu isto ne trositi pare kupiti najjevtiniju al da je dobra marka, tipa delonghi i kupiti odvojeno elektricnu masinu za mlevenje kafe

(ovo pricam iz 20 god. iskustva) 

 

 

https://frankarm.com/products/kmi-pump-delonghi-espresso-bar-black-15-maker

 

 

Bitno je zrno (poreklo, organska, neorganska) i svezina. 

Edited by mustang
Link to comment

Već sam ovde preporučio da se proba kafa u Gradskoj pržionici. Još će ispasti da ih reklamiram, ali iz pozicije zadovoljnog korisnika smatram da imam pravo na to.

Kod njih kupujem pečenu kafu, u količinama koje su mi dovoljne za pola meseca. Poslednji put kada sam kupovao tamo, nisu imali već ispečenu kafu koju sam želeo, pa su tih 0,5kg pekli baš za mene, što znači da dobijate kafu koja je sveža, ili ekstra sveža. Kupujem svetlu, ili srednjepečenu kafu.

Kafu kod kuće meljem u običnom el. mlinu (bez naprednih regulacija) u količinama koje su mi dovoljne za 2 - 3 dana.

Preferiram presu, osim radnim danima ujutru, kada pijem kafu iz pota.

Prestao sam da za presu ostavljam krupnije mlevenu kafu - meljem finije i upotrebljavam istu granulaciju i za pot i za presu. Ovo "finije" je nešto krupnije no što bi se kafa mlela za espreso aparat. 

Poslednja iskustva:

-BRASIL ROBUSTA CONILON FAZENDA VENTURIM - nije za pot i nije za ljubitelje tamnopečenih kafa. U presi, uz minimalno ugađanja dobio sam gotovo spektakularan rezultat - aroma, aroma, aroma! Upotrebljavam nešto veću količinu kafe no uobičajeno, prelijem vodom koja je provrla (a ne tek prostrujala) i natapam uobičajena 4 min.

-BRASIL SANTOS CERRADO BLASER DULCE NY2 17/18 SS FC - ova arabika će dati tamniju aromu, bliža je iskustvu koje se dobije sa industrijskim kafama, nije joj potrebno posebno ugađati i podjednako dobra u presi i potu - dobar olraunder.

-EL SALVADOR SHG SANTA MARIA - još jedna jako dobra svetla/srednjepečena kafa, podjednako dobra u presi i potu, ali koja meni ne odgovara (dobio sam na probu) zbog kiselog ukusa (opis arome na linku: citrusni, grožđa)

 

Kafa (gradskaprzionica.rs)

 

Iz Kafeterije sam dobio od prijatelja da probam Kubu za koju je on tvrdio da mu je među najboljim kafama koje je probao (priprema espreso u aparatu). Na žalost, do mene je došla već izvetrela, da bih iole mogao da podelim oduševljenje, a čak i da sam oduševljen cena od 4.000 din po kilogramu me ne zanima.

 

Edited by Ras
  • +1 1
Link to comment
Tast mog brata je pio cikoriju za vreme rata u Bosni. Kad mu sad neko pomene istu, dobija ubilački poriv [emoji3]
moj otac slichno. lete sholjice rolf.gif

predratna frankova (pre wwi) je bila crveno plava i generacija moje prababe je koristila ambalazu za shminkanje, plavo za ochi, crveno za usne :hihi:

sent from bubamoto


Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...