Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

South Australia breaks record by running for a week on renewable energy

...

Bruce Mountain, director of the Victoria Energy Policy Centre, said he believed that aside from some small island grids such as those in Hawaii and Tasmania, it was likely that South Australia’s six-day run on renewables was a record for a grid supporting an advanced economy.

 

During the unprecedented 156-hour renewable run, the share of wind in total energy supplied averaged 64.4 per cent, while rooftop solar averaged 29.5 per cent and utility-scale solar averaged 6.2 per cent, clean energy website RenewEconomy.com.au reported, using Mr Eldridge’s data.

...

 

U Južnoj Australiji se inače nalazi rudnik sa najvećim rezervama uranijuma na svetu koji je uz jedan rudnik iz NT, godinama u  vrhu proizvodnje uranijuma u Australiji.

 

Share & Enjoy

  • Hvala 1
Link to comment

Svaka njima čast. Ali uz populaciju od svega 1.77 miliona na površini skoro 13 puta većoj od Srbije (mnogo više prostora za vetrenjače i panele) i puno sunca, ipak im je posao mnogo lakši.

 

Nažalost - komšije im i dalje koriste ugalj kao glavni izvor energije.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Nisam siguran koliko ima veze sa ovom krizom, ali primerih da su bar u mom kraju zamenili sijalice na uličnoj rasveti sa znatno slabijima. Videh prethodnih dana da se penju po banderama i rade nešto, ali nisam mnogo obraćao pažnju. Večeras prolazio peške po nekim sporednim ulicama, i iznenadio se koliko se slabo vidi. Trebalo mi je vremena da skontam šta je u pitanju, i koliko su nove sijalice slabije. 

Edited by mraki
Link to comment

Pa ja sam mislio da su i prethone varijante bile led. Mislim, menjali su to nešto relativno skoro, nisu valjda stavljali tad obične. :unsure:

Nisam siguran da umem da prepoznam led vs obično svetlo.

Odavno sam prestao da koristim obične, ali uvek uzmem one žute led sijalice, sa što manje kelvina, pa je tu valjda i samo osvetljenje sličnije starom. Ne volim nikako ono hladno, neonski belo.

Edited by mraki
  • +1 1
Link to comment

A i postoji tzv. svetlosno zagađenje...
Pa se ptice koje lete noću iznad gradova zbunjuju.
Inače, meni jedna bandera bije tačno u prozor spavaće sobe, pa uveče spuštam roletnu.
A video sam i da je neko u bloku autolakom prafarbao stranu koja bije ka zgradi...
[emoji15][emoji15][emoji15]







... Shiit has hit the fan



Link to comment

ponegde je zaista slabije ulicno osvetljenje. u kneza milosa npr.

one godine kada je bilo kosovo za patike i kada su palili US ambasadu bilo je dovoljno svetla da doticno zbivanje slikam bez blica.

pre par godina vozam se nocom kroz istu i pomislih 'ala si ocoravio covece, vidi kako nevidis nista'  :(  ali nije me mrzelo pa dovatih kameru sa suvozackog sedista i svetlomer mi rece da tu fali skoro 3 blende svetla u odnosu na kako je nekada bilo.

ako sam ja corav, rog (foto aparat) ne laze.

stavljaju slabije svetlo.

  • +1 2
Link to comment
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
Quote

"Brinem za zimu, nafta je ponovo skočila, struje nigde biti neće, gasa ko zna, biće teška zima za sve nas", upozorava Vučić.

Predsednik Srbije je ukazao na mnoge izazove u energetskom sektoru. Upozorio je da će se Srbija ni kriva ni dužna naći u teškom energetskom položaju.

"I dalje trošimo 350 tona mazuta u Obrenovcu jer nam ugalj nije dovoljnog kvaliteta. Uvezete 20.000 tona mazuta pa vidite da vam treba 120.000 tona za celu zimu. Svi žele da im bude toplo. Niko od nas ne kreće se zimi u džemperu, a niko ne pita kako ćemo da napunimo gasovod", kazao je.

"Od 1, novembra nemamo više prava na uvoz ruske nafte. Ako nam se u rafineriji dogodi neki peh, kako ćemo da nađemo deolove, da je popravimo?", upitao je.

"Sada kopamo 62.000 tona uglja, a 92.000 tona nam treba zimi. Povećaćemo, kopaćemo možda i 85 hiljada, ali odakle da ga uvezemo", naglasio je Vučić.

"Neće biti struje u regionu ove zime. Jedini koji će sigurno imati struje su Bugari, zbog nuklearke. Ali kada govorite Srbima o nuklearkama onda je 'ne, ne, ne'", istakao je Vučić.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/jedini-koji-ce-sigurno-imati-struje-su-bugari-2170830

Edited by vememah
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...