Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Mene bi apsolutno iznenadilo da ih ne bude..prosto je nemoguce da ih ne bude.

 

Sa pitaj Boga kojom cenom gasa i cvrstim ogrevom koji kosta kao kokain, svi ce da se uhvate struje radi grejanja. A nas sistem puca i kad su manji zahtevi. 

 

Ovde mi sad fali slika USB Grcica sa naslovom "Nemacete struje".

  • +1 2
Link to comment
3 minutes ago, SNARC said:

Mene bi apsolutno iznenadilo da ih ne bude..prosto je nemoguce da ih ne bude.

 

Sa pitaj Boga kojom cenom gasa i cvrstim ogrevom koji kosta kao kokain, svi ce da se uhvate struje radi grejanja. A nas sistem puca i kad su manji zahtevi. 

 

449CB23A-0F95-48E3-A3A9-2F9066FED8B2.thumb.jpeg.c18317c00e650ba4baa5886d7cfb1144.jpeg

 

  • Wub 1
  • Haha 2
Link to comment

ništa, kupiti one kamperske ili radničke lampe na punjenje pa da makar imamo svetlo i radio preko zime. 

 

restrikcija od dva sata preko noći ne znači ama baš ništa. smanjiće potrošnju za 1%. TA peći i ostali aparati će se upaliti kad dodje struja i samo je pomaknut špic potrošnje. 6 sati će nešto značiti ali će i uzrokovati haos u privredi. ne sumnjam da će SNS krenuti u priču kako je struja luksuz i kako se trebamo vratiti prirodi.

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, nautilus said:

ništa, kupiti one kamperske ili radničke lampe na punjenje pa da makar imamo svetlo i radio preko zime. 

 

 

Treba nam posebna tema za snakazenje tokom restrikcija. Lampe i tranzistori, svece, upaljaci, gasni resoi, power bankovi ...

Link to comment

tu funkciju može da obavlja i mobilni, barem nećemo više morati da palimo sveće

- ne znam koliko su upotrebljivi oni power bank gadžeti, verovatno bi mogli da izdrže četvorosatni nestanak struje, što bi imho bio neki najlošiji scenario ako bude bilo restrikcija....

Link to comment
1 hour ago, nautilus said:

ništa, kupiti one kamperske ili radničke lampe na punjenje pa da makar imamo svetlo i radio preko zime. 

pozdrav iz zime 1992/1993, filipsova kombinovana: svetlo, radio i narandzasti far. via pancevacki buvljak.

da nisam vec otisla, otisla bih da se udavim u wc solji.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 2
Link to comment

Mi ozbiljno razmišljamo da nabavimo smederevac.

Grejanje na gas, ali ne može da radi ni ako nema struje, a kao da će pa gasa biti.

A sa druge strane, pitanje je da li će biti i drva, odnosno, biće kao zlato :mellow:

Link to comment

U mom bablu ide se da svako ko moze nadje alternativu i skine se sa struje. Ide se i na drva, da zavrsimo sa sumama ako moze kao da nismo dovoljno nasekli do sada, iako je suprotno energetskoj efikasnosti i gomili ugovora/donacija sto smo potpisali u vezi zamena stolarija i masovne gasifikacije. Gas je potpisan a opet ljudi uzimaju po nekoliko metara, za svaki slucaj, to nije dovoljno al se vidi pravac. Mislim da i oni zele da se sto vise skinemo sa grejalica.

TA peci se pune nocu kada je jeftinije 4 puta, problem je dnevna aktivnost.

Edited by villiem
Link to comment
13 minutes ago, Kenji said:

Dudo gasni kotao troši jako malo struje pa može da radi na akumulator sa konverterom. Upravo to sebi sad kontam da napravim.

@dùda

Meni nije ni palo na pamet da kotao troši :D. Ja sam prvenstveno mislila na pumpu. 

Kotao u podrumu, a greje se prizemlje i sprat, treba izbaciti na tu visinu.

Link to comment
20 minutes ago, Kenji said:

Dudo gasni kotao troši jako malo struje pa može da radi na akumulator sa konverterom. Upravo to sebi sad kontam da napravim.

@dùda

Dobra ideja,sad gledam posto su konverteri,akumulator vec imam.

Link to comment
20 minutes ago, villiem said:

U mom bablu ide se da svako ko moze nadje alternativu i skine se sa struje. Ide se i na drva, da zavrsimo sa sumama ako moze kao da nismo dovoljno nasekli do sada, iako je suprotno energetskoj efikasnosti i gomili ugovora/donacija sto smo potpisali u vezi zamena stolarija i masovne gasifikacije. Gas je potpisan a opet ljudi uzimaju po nekoliko metara, za svaki slucaj, to nije dovoljno al se vidi pravac. Mislim da i oni zele da se sto vise skinemo sa grejalica.

TA peci se pune nocu kada je jeftinije 4 puta, problem je dnevna aktivnost.

pa da upravo su gaseri napravili ovu nestašicu drveta i dupliranje cena, naravno tu su i inverteristi koji su isto kupovali ogrev, za svaki slučaj, jbg prerano je vučkara krenuo da širi paniku kako neće biti struje i gasa u zapadnoj evropi ove zime, da je ovih dana pokrenuo tu temu ljudi koji se inače greju na drva, ugalj ili pelet bi se snabdeli za zimu po normalnijim cenama...

Link to comment
9 minutes ago, dùda said:

Meni nije ni palo na pamet da kotao troši :D. Ja sam prvenstveno mislila na pumpu. 

Kotao u podrumu, a greje se prizemlje i sprat, treba izbaciti na tu visinu.

Treba pogledati koliko troši pumpa. Kod mene je u sklopu gasnog kotla i iznenadilo me koliko je mala. (Neki talijanski kotao uzeo ga pre dve godine)

Kod mene je sve ukupno 200w

Pritom pumpa radi samo dok kotao gori, što nije non-stop. Nije neizvodljivo čak i da je jača pumpa.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...