Jump to content
IGNORED

Kolaps elektroenergetskog sistema?


James Marshall

Recommended Posts

Kako javljaju mediji u BiH, Srbija kupuje velike količine uglja iz Banovica.

Navodno bi zbog toga moglo biti ugroženo stanovništvo srednje Bosne koje se tradicionalno grije na ugalj.

  • Hvala 1
Link to comment

ovde je cena mešanog drveta (grab, cer, bukva) 8000. utovar i istovar i transport posebno ze doplaćuje. nema ljudi za seču. dnevnica je 5000 plus hrana. meni ove sezone ne treba. dobio bih, da treba, metar ili dva bez doplate.

Link to comment

mru banovici su trenutno (ali  i od pocetka godine) u velikom kurcu. slabo se sta izvlaci.

ru pljevlja su u trenutno u remontu, vuce se samo  grah i i orah i to ako se ima srece.

miljevina prodaje na veliko 1t za 100e, a realno je krsina od uglja, mnogo slabija od banovica ako njihov mrki uzmemo kao neku referencu.

stanari ce se vuci tek od avgusta.

djurdjevik ide tu i tamo, ali su 3x menjali cenovnik od pocetka godine, kada su prvi put promenili cene unazad 3-4 godine. slicno kao i miljevina.

od kolubare i kostolca nema nista ove sezone za komercijalnu prodaju.

 

mada stovarista ne pitaju uvoznike za cenu i sve sto kupe prodaju. nadrealna je situacija trenutno, kao i sa peletom i drvima.

 

drzava jeste napravila neke ugovore sa rudnicima> pljevlja, banovici, kamengrad je zvljava spodoba spomenula nedavno, krajem juna>

 

Quote

Sada jurimo da kupimo ugalj, i zapanjen sam cenama. Sve mi ovo možemo da izdržimo zahvaljujući investicijama. Dajte kamionima da prevozimo iz Kamengrada, koštaće nas jeftinije. Gledamo da od Kineza kupimo više od milion tona, i onda bi znali da smo najveći deo problema rešili", govorio je predsednik.

mislim da sam procitao negde da je plan da do kraja 2023. uvezemo 3.000.000t  - potpisano je 300.000t sa pljevljima i 100.000t banovica. uspredbe radi, kolubara kad je zdrava, a mora biti zdrava, kopa 70ak hiljada tona dvevno. a gde je tu kostolac :rolleyes: ok, kopa se i sad nesto, al opet.

 

uglja bas slabo ima, stoga i ovakve nenormalne cene u prodaji za gradjanstvo.

 

a carski je i to, sto je pre 15ak dana propo tender za zeleznicki prevoz (niko se nije javio), procenjena vrednost 300.000.000,00RSD, cisto da se vidi organizacija prevoza zvaljave spodobe>

 

Spoiler

Превоз угља (отпрема у комплетним возовима- мин. 600 t/воз нето)

 

Отпремна – Упутна станица

Вреоци - Свилајнац

тона

107,000

 

Пријепоље - Свилајнац

тона

30,000

 

Бановићи - Свилајнац

тона

40.000

 

Алексинац (Адровац)
- Свилајнац

тона

32,000

 

Зајечар (Грљан)
- Свилајнац

тона

29,000

 

Ибар (Пискања)
- Свилајнац

тона

41,743

 

Постава и извлачење
 кола са места утовара (13 и више кола Адровац)

кола

3,200

 

Постава и извлачење
 кола са места утовара (13 и више кола) Зајечар (Грљан)

кола

2,900

 

Постава и извлачење
 кола са места утовара за Ибарске руднике Баљевац

кола

600

 

gde je i sta radi srbija kargo? ako se ne varam, to je subvencionisano preduzece, pa recimo da njihova eventualna odluka uslovljena malom procenom, ne pije bas vodu.  a jos se trazila referenca u vidu strucnih lica (masinovodja), vlasnistvo ili zakup nad lokomotivama i vagonima i referenca u vidu realizovanog slicnog ugovora u prethodne tri godine.

 

 

Edited by holden kolfild
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Ovde je trenutno 350 eur/t. Meni nije jasno koja je fora sa tom cenom peleta i kako drzava ne moze da izregulise to trziste pred nastupajucu krizu. Toliki ljudi presli na pelet i ti ih sad vracas na struju, koje jebeno nema i nece je biti? Mi iz nefinansijskih razloga presli na pelet prosle godine, ali ove godine keva planira da se greje na struju. Ne mora vise da greje celu kucu, dovoljan joj je sprat ili cak pola sprata, TA pec ili dve. I da trosi dodatnih 10k na struju mesecno, to ce biti 60k za sezonu. Toliko kosta tona i po peleta, nekih stotinak dzakova. Sto dzakova je mozda dovoljno za decembar i januar.

Link to comment



Ovde je trenutno 350 eur/t. Meni nije jasno koja je fora sa tom cenom peleta i kako drzava ne moze da izregulise to trziste pred nastupajucu krizu.


Nije da ne može, nego neće.

Jedina mera koju su od kraja maja na tom planu preduzeli jeste da se privremeno zabranjuje izvoz drvne mase za proizvodnju peleta tj. sirovine, ne i samog peleta. Cenu nisu ograničili, iako je bilo najave.

Proizvođači i trgovci koriste situaciju i strah građanstva da se bogate preko svake mere, iako im sirovina (drvo) nije poskupela u odnosu na prošlu godinu, a energija jeste tek delimično.

Indikativno je stanje kod trgovaca, koji imaju pelet na skladištima, ali neće da prodaju, čekaju cenu.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

  • +1 3
Link to comment
Ovde je trenutno 350 eur/t. Meni nije jasno koja je fora sa tom cenom peleta i kako drzava ne moze da izregulise to trziste pred nastupajucu krizu. Toliki ljudi presli na pelet i ti ih sad vracas na struju, koje jebeno nema i nece je biti? Mi iz nefinansijskih razloga presli na pelet prosle godine, ali ove godine keva planira da se greje na struju. Ne mora vise da greje celu kucu, dovoljan joj je sprat ili cak pola sprata, TA pec ili dve. I da trosi dodatnih 10k na struju mesecno, to ce biti 60k za sezonu. Toliko kosta tona i po peleta, nekih stotinak dzakova. Sto dzakova je mozda dovoljno za decembar i januar.
Kako da reguliše, nema teorije , pošto su korisnici sirovina čitaj proizvodjači i šumske uprave političke linije uglavnom . Sav bh pelet je otišao za Srbiju jer je Srbija pored veće cijene plaćala i prevoz. Što je bio hit prozvodjačima jer su uglavnom imali svoje kamione . Paralelno je otišla cijena i drveta , jer nema radne snage koja će to da reže i da se bavi time .

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 16.12.2021. at 22:50, Roger Sanchez said:

To je to, ostatak Europe može se igrati renewables igara dok god postoji Francuska koja tera nuklearke 24/7 - stabilni fundus mreže zapadne Europe.

Bez nuklearne energije nema smanjenja CO2 emisija u situaciji u kojoj imamo modernu civilizaciju, Njemačka čim ostane bez sunca ili vjetra vraća se u začađenu prošlost i dimi kao parnjača. Ili uvozi iz Francuske.

 

A sada vesti sa planete Zemlje:

Francuska u pola godine uvezla više struje nego što je izvezla

 

Germany was the second largest net exporter at 15.4 TWh, double the levels recorded halfway through 2021, as power generation in the country responded to the import demand from France, the data showed.

 

Za update stanja u Diznilendu čekamo Rogera.

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Iz istog teksta:

 

Quote

Sweden overtook France as Europe's largest net power exporter in the first half of 2022...

 

Most of Sweden's electricity supply comes from nuclear, hydro and biofuels, with wind supply growing in the country as oil-fired generation declines...

 

Unless France can increase its output of nuclear power, it is unlikely to be able to help Germany over the peak demand winter months...

 

To boost supply, France's nuclear power regulator on Monday extended temporary waivers allowing five power stations to discharge hot water into rivers

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...