Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Dva izlaska u potrazi za smrckom rezultirala jednim krpeljom :) inace, da li je kasno za smrcaka u Podunavlju? Tj u nizim krajevima.

Od pecuraka ovde gde sam trazio gomila lentinus tigrinus, mislim da nema panja na kom ih nema. 

Nasao I jednu lepista personatu. 

I jos neke, ne znam koje. 

Inace, livade pune vlasca. 

IMG_20210425_102153-01.jpeg

IMG_20210425_100258-01.jpeg

IMG_20210419_164325-01.jpeg

Link to comment

ove poslednje su neki coprinopsis..

 

slabo sa smrčcima u podunavlju uopste ove godine...ako imas negde borovu,bagremovu ili neku mesanu sumu sa jasenom,leskom,belom topolom bolje probaj tamo...

 

a u podunavlju mozda ima i jablanovaca...a uskoro ce i sumsko pile i sampinjoni..

 

ja sam nasla djurdjevace(Cliticybe gambosa) na Fruskoj u zbunju trnjine :) i jedan smrcak (Morchella semilibera)

Link to comment

trebalo bi da jesu. koliko sam procitao, problem sa starijima je sto su zilave. i zovu je valjda vrbina zilavka. kazu i da moze da se susi i koristi kao zacin. imaju prijatan miris.

 

a ova druga lepista bi isto trebala da bude jestiva, ali koliko sam video njeno vreme je jesen, u prolece je redja. isto bas lep miris ima.

Link to comment

da Lepista personata je jestiva...mozes pojesti jednu ali vise u jelu bas preovlada taj miris,meni se ne svidja..

dok mi je njena rodjaka Lepista nuda medju omiljenim...a plode one kad im se svidja...i Nude navodno plode u kasnu jesen a nalazila sam ih u prolece,nema pravila

 

ova kisa celog proleca je genijalna...bice odlicna sezona!!!

Link to comment
  • 4 weeks later...

piletina, mlada :)

 

koji je najbolji nacin cuvanja sumkog pileta? mariniranje, susenje, zamrzavanje? ono sto sam nasao na netu  je bas raznoliko, neki blansiraju, kuvaju prvo, neki ne...

 

 

 

 

IMG_20210524_164637_HDR-01.jpeg

IMG_20210524_160751_HDR-01.jpeg

Link to comment

bas je lepo :)

 

pa uobicajno misljenje kod nas je da bi je trebalo prvo obariti 10tak min...mada vidim da Ameri ne bare ali gljiva je takva da joj barenje nista ne steti a sirova bi mogla da izazove mucninu tako da ja obarim....i mozes ga cuvati u zamrzivacu to je najlakse 

 

a moze i ukiseljeno i usoljeno ali ja to jos nisam probala..

 

sad ga vec ima i u sumi i sa divlje tresnje je 10x bolje nego sa vrbe :) 

 

Link to comment

@ivy pa to, kod amera sam i video to, da se ne bare. jedan mali deo sam obario i zamrzao. ili je bolje da se ostavlja sirovo?

 

bice isprobane sve kombinacije :)

 

Link to comment

ne,ne.. obari se i spremi(isece/samelje) za koriscenje i zamrzne

 

super je mleveno(zajedno sa malo slaninice) za lazanje/musake/burgere a moze se staviti tako mleveno i na pizzu

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...