Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

E da, zaboravio sam da pomenem koliko je puta Portman zaplakala :ph34r: Kao da je plaćaju milionče po litru, jebote. Negde u drugoj polovini je imala blackout zbog kog nismo videli šta joj se desilo, kad smo se uključili - ona zapomaže i roni suze gorke! Onda se polako pribere, shvati da zbog amnezije ni sama ne zna zašto plače, i produži dalje kao da ništa nije ni bilo :D 

Link to comment

Odakle ti to da je bio samo jedan tim pre njih? Takođe nisam stekao utisak da su ih poslali, više su volontirale. I kako dođavola uopšte znaju šta je pretnja pre nego što uđu?

 

Nije da se generalno preterano slažem sa tvojim načinom kritike koja se prilično bavi isključivo zapletom, niti se slažem da je bitno gde je u odnosu na izvorni materijal, niti da je preterano bitno koliko uproste nauku da bi dočarali poentu...ali ajd da kažem makar ovo očigledno. :fantom:

Link to comment

Meni je sc fi omiljeni žanr i ne propuštam bilo šta iole pristojno. Film nije sranje ali je daleko i od nečeg posebnog što će trajati u glavi malo duže od 5 minuta posle gledanja. 

Link to comment
21 minutes ago, Ruxin said:

Odakle ti to da je bio samo jedan tim pre njih? Takođe nisam stekao utisak da su ih poslali, više su volontirale. I kako dođavola uopšte znaju šta je pretnja pre nego što uđu?

 

Nije da se generalno preterano slažem sa tvojim načinom kritike koja se prilično bavi isključivo zapletom, niti se slažem da je bitno gde je u odnosu na izvorni materijal, niti da je preterano bitno koliko uproste nauku da bi dočarali poentu...ali ajd da kažem makar ovo očigledno. :fantom:

 

Čini mi se da je Asajj Ventress pomenula nešto tako, da je muž od Amigdale otišao prvi. Možda grešim, ali u svakom slučaju nisu nam to predstavili kao da je otišlo stopedeset ekspedicija, da je projekat dosadio i državi i ljudima, i da se sad praktično zajebavaju pa šalju koga stignu da vide šta će da im kaže kad i ako izađe.

 

Ništa nije "preterano bitno", samo ilustrujem koliko je tragično glupo raditi adaptaciju makazama. Isečem element X jer mi ne treba, a ostavim element Y koji bez X nema smisla. Ako su hteli akciju i pucnjavu, zašto ih nisu učinili delom nekakve vojne ekspedicije koji onda ginu jedan za drugim, Aliens style? A ne ovako, pet naučnica naoružane mitraljezima nesposobne da se odbrane od jebenog stealthy medveda! Posle kao, pojeo nam meda jednu ali idemo dalje... i ne preduzimamo nikakve mere predostrožnosti, bukvalno nikakve - mislim, neće valjda meda da nam dođe dve noći za redom, da se popne uz stepenice i sve nas raskomada na spavanju?

 

Ako su hteli psihotriler gde članovi naučne ekspedicije pucaju jedan za drugim, tonu u paranoju i psihozu (što bih ja pozdravio), onda zajebi mitraljeze i aligarkule i medvede. Jedini detalj koji su u tom pravcu tresnuli u film takođe štrči, ono kad luda Latina nekako na spavanju savlada tri koleginice bez da se ijedna probudi i digne uzbunu, a onda ih veže za stolice i krene da tutumrači o tome što joj nisu rekli da je ova bila u braku sa onim :isuse: 

Link to comment

Uh, ovo sam preskočio:

 

36 minutes ago, Ruxin said:

niti da je preterano bitno koliko uproste nauku da bi dočarali poentu...

 

Daj molim te, kakva se poenta dočarava lupetanjem o tome kako smo svi potekli iz jedne te iste praćelije? Ili o refrakciji DNK?

 

U kakvoj je vezi sa bilo kakvom poentom ono kaniš-li-pobjediti bulažnjenje o ukidanju starenja kao putu ka večnoj mladosti?

 

Živa šteta što su isekli onaj biser "Ti proučavaš životne cikluse ćelija, a ja životne cikluse zvezda, tvoji su kratki a moji su dugi."

Link to comment

Turam u spojler

Spoiler

 

Vini svaka adatpacija se radi makazama, filmovi nemaju ni približno istu količinu vremena da ispričaju svoje. Tako da se neki delovi skroz odbace, neki koncepti uproste jer osim ako nisi šejn karut i ne snimaš primer naravno da želiš da tvoj film pogledaju i ljudi bez 4 PhD-a predznjanja, nekad se oslonimo na visual storytelling (biljke koje rastu u obliku ljudi npr :fantom: )...poenta je da ono što ostane radi kao film. Meni ovo što je ostalo radi kao film. Ako je knjiga bolja kul, nemam problem da bude tako.

 

Mitraljezi imaju smisla u okviru logike priče, nije mi ni palo na pamet da preispitujem. Pričamo o naučnicama koje su provele između 2 meseca i 3 godine gledajući tim za timom vojnika (puštao sam opet film da bih ovo mogao tačno da citiram pošto ti nisi pratio pažljivo :sleep:) kako odlaze i ne vraćaju se. Pre nego što su odlučile da volontiraju za praktično suicide mision, svaka iz svojih razloga, i generalno iz znatiželje i osećaja beznađa jer to svakako raste i na kraju će progutati sve i niko ne zna kako da ga zaustavi i aukurac. Naravno da će poneti oružje, koliko je teško obučiti nekog da puca jebenim mitraljezom. Nije kao su prikazane kao supervojnici. Jedina koja zaista zna šta radi je ona koja je bila u armiji.

 

Under the dome je već druga priča, noćna mora iz koje niko nije ni očekivao da se vrati. Tako sam ja to pročitao, a i ljudski nagon za samouništenjem je jedna od glavnih tema filma. Tako da mi opet u okviru logike filma ima smisla što nisu uvek reagovale racionalno i što nisu preduzimale previše mera predostrožnosti kako bi ostale žive. Niti su bile racionalne unutra, niti su to očekivale da vrate, svesno ili podsvesno.

 

 

Edited by Ruxin
Link to comment

neko od vas pomenu recenicu “malignant. like tumors “ ili tako nesto. samo sam prevrnula ocima na izvaljenu glupost. i da, setih se odakle me cvece ljudski oblici podsecaju...po LA imaju baste gde su zbunja osisana u raznim oblicima: od slonova i zirafa do ljudi i kornjaca. mislim da je fikus u pitanju

 

 

ovaj film je buckuris svega i svacega i zato nije dobro ispao. za arrivals jedino pamtim izgled onog broda sa poljane. toliko koliko mi se svideo. 

Edited by mustang
Link to comment

Ruxi, fundamentalno se ne slažemo. Adaptacija ne sme da se svede na seckanje, moraš da razmotriš to što ti ostaje i onda ga nadogradiš, povežeš ga tako da ima smisla, a ne da ostane da lebdi u vazduhu prepuno rupa. (Ovo nema veze sa zapletom, objašnjavam™ koliko je tematski šuplje.) Ako izbaciš sve što priču obogaćuje a ostaviš samo evil fungi from outer space - plus dodaš akciono upucavanje i malo science for dummies - onda će ti rezultat biti isprazna trešina dostojna SyPhi kanala.

 

"Ljudski nagon za samouništenjem" predstavljen u dve rečenice je potpuno nelogičan motiv ako ti se priča bavi heroinom koja žarko želi da ubije Darth Annihilatora i vrati se mužu kog je, grešna, varala. Taj motiv je još jedan zaostatak iz originala gde Biološkinja jedina prihvata novu stvarnost i odlučuje da ostane sa one strane granice, dakle jedan kroz ono što je u filmu prikazano.

 

Sastavljanej ekspedicije isključivo od autodestruktivnih ludača nema nikakvog smisla, to je trope preuzet iz decenija i decenija akcionih filmova u kojima gledamo a ragtag band of brothers, dvanaest zajebanih žigosanih tipova koji su autodestruktivno pristupili nekakvom suicide squadu. To je ovde bez ikakvog opravdanja, plus kompletni je amaterizam tu motivaciju predstaviti gledaocima u pola minuta veslanja: "Ova je alkos, ona ima rak, ova se seče, moja ćerka umrla od leukemije, a tebi je zaginuo muž. Bring on the bears!" 

Link to comment

Gledati do pola sata pred kraj, onda demonstrativno izaći iz bioskopa. Usput im pustiti ovo sa telefona:

 

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
3 hours ago, Weenie Pooh said:

Ruxi, fundamentalno se ne slažemo. 

 

+1

 

Ne slažemo se u startu šta smo uopšte gledali, ja većinu stvari o kojima pišeš nisam uopšte tako pročitao. Tako da se nećemo previše natezati i spojlovati ljudima koji nisu gledali (a treba svi da gledaju!), nego što se ono kaže agree to disagree. I onako si realno suviše tvrdoglav da te izvedem na jedini pravi put. :sleep:

Link to comment
17 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Čini mi se da je Asajj Ventress pomenula nešto tako, da je muž od Amigdale otišao prvi. Možda grešim, ali u svakom slučaju nisu nam to predstavili kao da je otišlo stopedeset ekspedicija, da je projekat dosadio i državi i ljudima, i da se sad praktično zajebavaju pa šalju koga stignu da vide šta će da im kaže kad i ako izađe.

 

 

Grešiš, to su pomenuli na samom početku, da 3 godine tamo sede i da su poslali sve živo i mrtvo unutra, a bez rezultata. Nisu doduše spominjali da je svet propao, mada ne vidim da bi to nešto bitno promenilo, bar što se tiče filma.

 

Quote

Ako su glavna pretnja ajkulo-krokodoko-medvedi, zašto šalješ antropologe i biologe i psihologe? Zašto ne zaliješ sve napalmom, pa posle neka ide ekspedicija?

 

Ni ovo nema smisla, pošto sve vreme govore da ne znaju šta se dešava unutra, samim tim ne mogu ni znati šta je glavna pretnja.

 

PS: Arajval odličan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...