Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

Mislim da je prilično sulud način na koji se sve odvija i iako bih rekao "ma to su predizborna lupetanja" bojim se da će ipak nešto početi da se pomera. Ovo sve odaje utisak da preko noći hoće da se postavi makar šta na tom prostoru i bojim se da će zbog tog jurišniog pristuoa napraviti mnogo veću štetu nego da ostave prostor neiskorišćenim. Ne znam, meni je to sve malo zastrašujuće.
Ono sto jeste najopasnije je da se zapocne nesto megalomanski i ne dovrsi se (pukne finansijsko-investitorski bubble pre kraja) pa dobijemo jos jedan Paspaljev (bese) akva park iz Blokova samo sad na enti.
Prirodno sam nepoverljiv prema ekspresnim predizbornim megaplanovima, i verujem da je Beograd na zejtinu i vodi, ista kategorija kao sto je i Europolis, Prokop, itd.Ipak, kako pojam "bubble" postaje sve vise i nama poznat, nije iskljuceno da se nesto cak zaista i zapocne. To ce biti predstava ipak za siroku medjunarodnu publiku (cave sa lovom), i mi cemo mu doci samo kao primamljiv mamac (juzna Evropa, reka, luka u blizini, itd) sto sve moze da pridoda atraktivnosti kuglice pod jednom od kutija sibica...Zato je ovo nezgodna prica: nas Sasa Belopoljanski ce tu samo da potpise, i to je to. Neko ce da ode sa lovom, velikom, posle svega, a mi cemo da ostanemo sa nekim arhitektonsko-urbanistickim cudovistem, a la Istocna / Zapadna Kapija Beograda, koje niti cemo moci da sklonimo niti cemo se ikada navici na takav ubod u oko svaki put kad pustimo pogled ka reci...
Link to comment

Pravi način već postoji i zove se Generalni urbanistički plan koji vredi još 7 godina. On veli da se ima raspisati međunarodni konkurs za lokaciju i na njemu doneti masterplan (na srpskom detaljni urbanistički plan) i da se tek onda pristupa gradnji.Pa nek bude šesnaest šoping molova jedan na drugom, nije nikakav problem. Ali nek izvole poštovati minimum procedure. Osim ako neće da kažu "ako je mogao Dulić da daje stadione po Jerkoviću, što ne možemo mi solitere na pešakom keju?"

Link to comment
Ne verujem čak ni da će biti neke velike urbanističke štete jer će to nešto, što treba da uveri birače da je vrhovni vođa ozbiljan lider a ne prolupala vulva, sasvim izvesno biti minimalnog opsega i gabarita. Jedan hotelčić i eventualno jedna stambena petospratnica, uz najavu novog Menhetna u narednim fazama. Za glasačko telo u Beogradu, više nego dovoljno.
Ovo bi na kraju bio odličan scenario. Samo da pri tome ne poruše neku od vrednijih zgrada pošto, koliko čujem, radi se brojci od čak 4 (četiri) koje imaju biti sačuvane, a tamo ih ima malo više.
Link to comment

Ovaj Rupar nije normalan. :lol:Ovo je u rangu sa Moravskim kanalom definitivno, ako ne i luđe.I na oju foru on dve godine radi na projektu? Ko je njega postavio tu?A dobro pitanje je i šta je to Đilas potpisivao sa Vučićem oko Beograda na vodi pre nego što je nogiran.

Edited by McCabe
Link to comment
A dobro pitanje je i šta je to Đilas potpisivao sa Vučićem oko Beograda na vodi pre nego što je nogiran.
Па то већ сви знају.Шабански урбанистички пројекат којим се маше очас посла ће се претворити у концентрациони логор.Зар нико овде није уочио сличност између куле Старог сајмишта и нове Сауронове куле?Ценим да сваки искрени левичар-ппп-овац зна да је и ономад зли краљ градио сајмиште знајући да учествује у финансирању будућег логора.Саруман је већ направио мост-кулу око које се мотају и злопате анонимни хобити маштајући о бистрим потоцима свога Округа.едит: 17_1_14.gif Edited by pere urban x
Link to comment
Kako stvari stoje ovaj scenario je najizvesniji. S tim što ne možemo biti sigurni da će stvari pući ali mislim da nikakvoj neizvesnosti nije mesto kod ovakvih akcija.Ono što mene najviše izluđuje je što nije bilo međunarnodnog konkursa (što GUP predviđa) i što niko nije stao imenom ili prezimenom iza ovoga, kao i što se projekta uopšte ne bavi nekim hroničnim pitanjima koja se postavljaju u vezi sa lokacijom.Šta je sa prugom? Ako se ostavlja, da li će biti konvertovana u beovoz/bg:voz/s-bahn? Ako se izmešta, da li je to prošlo kroz proceduru? Da li će onda biti obesmišljena petlja u Radničkoj? Koji vid javnog transporta će biti korišćen u Amfiteatru?Ista stvar i sa ovim pešačkim mostom. Hoće li on biti pokretan ili će zatvarati plovni put? Čemu uopšte taj most ukoliko je sa druge strane zelena površina i naselje sa kućama. Mislim, razumem ja da će ovo da se gradi zgradu po zgradu ali čemu onda ovako precizan master plan?To sve pod uslovom da postoji ekonomija koja ovo može da održava.
Zašto ste nervozni gospodine McCabe? Nadjite vi 3,1 milijarde eura pa onda raspisujte tendere i konkurse.
Link to comment
Čemu sve ono što naši stručnjaci rade, praktikuju, ako sede i iz fotelje posmatraju televizijske vesti, pročitaju po neki članak u novinama o događajima koji treba da se dese tu ispred njih ali bez njihovog učešća. Šta da radi naša arhitektonska i inženjerska te kulturna i druga inteligencija, čemu da se nada? Smatram da većina njih nije srećna ni zadovoljna sa par informacija serviranih na vrhu kašičice. To nije ni u duhu stvaranja zajedničke bolje i lepše Srbije jer ona ne može da se gradi sa nemuštim građanima, nemuštim inženjerima i nepoznatim kreatorima prostora u kojima treba da živimo i mi i naša pokolenja. Struku i građane treba uključiti aktivno u proces kreiranja "Beograda na Savi" ne na neki poseban način već uobičajeno: organizacijom konkursa za ideje, tribinama, javnim diskusijama, direktnim angažovanjem relevantnih srpskih i stranih institucija i stručnjaka, onako kakva je praksa u modernoj Srbiji od 19 veka do danas. Aktivno učešće građana se podrazumeva i izuzetno je značajno za demokratičnost donošenja odluka i našu budućnost.
Predsednik Udruženja arhitekata Srbijedr Igor Marić, dipl.inž.arh. Edited by bergasa19
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...