Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

jedan od komentara

Quote

Građani Srbije su na aprilskim izborima odlučili da se sve ružne i stare zgrade ruše a umesto njih podignu velelepne kladionice i kockarnice bratije iz Bosne.Šta vam nije jasno?

 

  • +1 2
Link to comment

Moram priznati da me bas zabole za stare kafane. Zao mi je ako je lep objekat ili sto ce nici neka zgradurina ili trzni centar gde im mesto nije, ali taj momenat ubijaju nam kafane, stari duh beograd kog vise nema, boemi i Goran Sultanovic - nula emocija

  • +1 6
  • -1 5
Link to comment
1 hour ago, Lezilebovich said:

Moram priznati da me bas zabole za stare kafane. Zao mi je ako je lep objekat ili sto ce nici neka zgradurina ili trzni centar gde im mesto nije, ali taj momenat ubijaju nam kafane, stari duh beograd kog vise nema, boemi i Goran Sultanovic - nula emocija

Moram priznati da ako ti je prva asocijacija na Beograd koga više nema, boemštinu i kafane Goran Sultanović, nije ni čudo što imaš nula emocija.

 

Neki volimo kafane i boemštinu, ti voliš F1 i Fantasy. Svakom svoje.

 

Neka cveta hiljadu cvetova.

  • +1 5
Link to comment

ja se samo naivno nadam da je sruseno neko parce sto je dozidano u poslesnjih 30 godina.

naravno, svestan sam da je mogucnost tako necega jednaka nuli.

nemam vise snage da kukam nad urbicidom mog nekadasnjeg grada. odbrojavam godine i mesece koje mi je ostalo da provedem u gradu u kojem sam rodjen i stvoren. digao sam ruke od toga pre par godina kada sam shvatio da je to borba protiv vetrenjaca. nema dela, kraja, urbanisticke celine, ulice koja je sigurna pred ovim skakavcima. to je realno stanje. ovako ostalo mi je da tesim sebe da je ostalo jos samo 2 godine i 11 meseci do odlaska.

pre tri godine kada smo zena i ja kupovali mansardu u predratnoj zgradi nadali smo se da smo napravili nas 'mansarda, mali stan', nasu oazu ili babl, kako vec ko hoce da tumaci. protekle 3 godine su nas samo zacementirale u odluci da odemo. 'mansarda, mali stan' ce se koristiti 2 meseca godisnje, beograd ce se 'koristiti' isto dva meseca godisnje. nije ovo vise nas grad, a nema ni promil sanse da se mi naviknemo na ovo u sta se pretvara.

 

jednoj ljubavi je dosao kraj. zajedno smo jos samo zbog deteta. boje lep razvod nego los brak.

ovo poslednje se, srecom, odnosi na zenu, mene i nas grad. zena i ja smo, hvala bobu, super. zato i odlazimo. dve godine i 11 meseci left.

  • +1 3
  • Tužno 3
Link to comment

Jednostavno je, ovim urbicidom ustvari obavljaju džentrifikaciju i tako leče neke svoje komplekse ili ni sam nmp šta već.

Znam dosta ljudi koji su u protekloj deceniji napustili Beograd u svojim poodmaklim godinama, naročito u poslednje 3,4...baš sa obrazloženjem da to više nema veze sa starim Beogradom, ali i da će biti još gore.

Da se razumemo, svaki grad teži svom razvitku i napredovanju u svakom smislu...radio je to i ovaj grad od kada postoji, ali ovo, ovo što se dešava poslednjih nekoliko godina je jedno surovo silovanje i Beograda i svih koji žele da budu Beograđani.

Rekoh već jednom negde, da imam gde otišao bih istog trenutka sa stavom da se više nikada ne vratim.

Ali, "malo" mi je kasno za takav poduhvat nažalost.

  • +1 5
Link to comment

da, odlaze ljudi u, kako si rekao, poodmaklim godinama. ljudi koji su dosta toga videli, preturili preko glave i ovo sto se sada radi im preliva casu. jednostavno se ne osecaju ni prijatno ni pozeljno u 'svom' gradu.

odlaze svuda, na selo, u vikendice, u rodne krajeve nekih predaka gde nikada nisu ni proveli vise od obilaska neke babe pre 30 godina. naravno, odlaze i u pravu emigraciju, inostranstvo ali ih je puno koji odlaze tu po okolini, samo da se sklone iz grada u kojem im je neprijatno.

valjda je to ta dzentrifikacija, ne znam?

ali brojim sitno, 2god i 11mes. lakse je kada je 3 nestala.  :) kao u vojsci.

  • +1 4
Link to comment

Nezgodno je što je kod nas veza naselja koja su relativno blizu grada, ,a u koja bi se eventualno moglo pobeći očajno povezana sa gradom.

 

Prevoz očajan, pa otprilike svaki član porodice mora imati auto, a to onda može biti cimanje i dodatni troškovi.

 

Super je dok su deca mala, ali kad se treba u srednju školu, ili na faks, ili na treninge, ili aktivnosti, opet problemi.

 

Vrčin je recimo super naselje, a evo sad danima nemaju vodu.

 

Ja sam živela i u soliteru i u zgradi i u kući U BG-u i ne bih se nikad vratila u kuću, bez obzira na sve.

 

Nema nigde više mira u gradskim uslovima, čak ni u kući, jer ti komšija pored npr. može biti divljak i idiot i džaba ti onda.

 

Jedino negde u šumu, ili na Dunav, da se ode, gde su kuće baš mnogo udaljene jeda od druge, ako doživimo penziju.

 

Do tada trpimo džentrifikaciju što kaže @foto :)

 

I pomalo da žalimo za sretnim danima.

 

Moj otac je bio boem i ja  sam praktično odrasla u kafani, jer su tada kafane bile mesta za druženje kao danas kafići, pa smo stalno išli ''da ne smetamo mami dok reduši po kući vikendom'', a posle se meni svidelo, pa sam ga terala da me vodi i uveče kad je muzika, pa sam zato sad  pomalo sentimentalna.

 

Danas bi me verovatno socijalna služba oduzela roditeljima :D

 

 

 

 

Link to comment

ne znam kako da kažem, da neko ne shvati pogrešno. beograd je moj rodni grad. gepratova je moj zavičaj. smatram da svako treba da kada dođe, doseli se negde prihvati način života i ponašanje "domorodaca". od devedesetih, kada je ovaj cirkus nastao ovde su došli oni koji su smatrali da imaju pravo da bude beograđani onako kako su to zamislili. svejedno da li su bili bogati ili siromašni. bogati su napravili kasabu ™ od ovog grada. potplaćivanjem ili nasiljem.

 

sin mi je, kada smo se iseljavali iz gepratove,  rekao da će centar grda da prestne da bude mesto za stanovanje, da će da postane poslovni i zabavni deo grada. naravno da sam znao to, imam "silikonsku dolinu" na dorćolu, kafiće u prizemljima stambenih zgrada..........otišli smo u rakovicu ali i to mi je višak.

 

foto me provalio. ovde na selu, u kući (videli ste je na "vocapu" koja po načinu korišćenja više nije "vikendica" našao sam mir. maločas me žena zvala, da dolazi u ponedeljak, da je sačekam, pitam je zašto ne ostaje do srede, odgovarada nije luda. čovek, ovde, prodao je kuću, pitam ga (pošto je zemunac) da li planira da kupi stan u beogradu. kaže da nije lud, koji će mu qrac beograd - njegove reči. gledaće ovde negde da pazari. aranđelovac, topola, ljig, lazarevac, belanovica čak, jer mu je ostalo nešto ovde.

 

tako da, moja preporuka svima je da ako mogu odmah, ako ne, neka prave "rezervni položaj" negde van grada. obezbediće mir, manje stresa i više vremena.

Link to comment

@Ptica trkacica ustanovio sam da su ovi mali gradovi koje sam pomenuo (dobro, ljig je baš mali) pristojno mesto za život. da su prodavci daleko uslužniji, da su ljudi manje nervozni kada čekaju nešto (redovi), da s kraja na kraj možeš ladno pešice. teže je ovo gde sam ja. gde stvarno teško da možeš bez kola, nema prevoza.

Edited by djordje geprat
  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, Lezilebovich said:

Moram priznati da me bas zabole za stare kafane. Zao mi je ako je lep objekat ili sto ce nici neka zgradurina ili trzni centar gde im mesto nije, ali taj momenat ubijaju nam kafane, stari duh beograd kog vise nema, boemi i Goran Sultanovic - nula emocija

ne keca bih ti lupio thumbs down, ali mislim da ne citam dobro tvoj post.

 

ja vol kafane (stare, nove, dobre i lose) meni se, recimo, jebalo za ruskog cara ili ono govno pored meka na terazijama, ali oba objekta nisu srusena. u skadarliju zalazim po kazni u poslednje vreme i nista mi se ne svidja, ali ima i onaj svetli primer kako su neke generacije (a to je bukvalno 7-77 pa ne znam koju da pohvalim) od jednog prosecnog objekta, hotela toplice, kasnije rojala, napravili dobru kafanu. i dalje ne znam da li su to kelnerice i kelneri iniccirali , ili vlasnik, ali tu je bio hipsteraj i narodnjaci, rokenrol i klasicni gubitnici, a svi zajedno piju voups za 100 kinti i jedu pomfrit za 150. kasnije i one klub sendvice.

ima jos slicnih i lepih primera, uzice i zuta greda.

  • +1 4
Link to comment
10 minutes ago, nenad said:

po postavci stvari, za pretvaranje beograda u ovo sto je sada, vise su krivi starosedeoci od dodjosa.

ajde.

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...