Jump to content
IGNORED

Beograd


Amelija

Recommended Posts

 

5 hours ago, Zabalujev said:

Okej je lik, što se tiče odnosa prema Domovinskom ratu, za hrvatske pojmove je čista Nataša Kandić, ako shvatate šta hoću da kažem... 

 

Evo pročitah na Autonomji intervju s njim, slažem se - grad je ružan i to pričam strancima koji me pitaju. I sve je mučniji za život. A za taj duh itd. sumnjam da je ikada postojao. Možda te lude dvadesete, možda... 

 

Mene iznenadilo koliko se digla krugodvojkaska kuka i motika, i vidjeniji twiterashi i neka moja gospoda sa fejsbuka (kojoj sam btw. slutio lokalshowinizam)... ne pljuje se po Splitskom Ustaši seljačkim psovkama ispod šajkače, jok more, sve finim rečima se komifo komifo ne dopušta da se divni Beograd pljuje, neka piše o svom primorskom selu, vukojebini (a on piše svakako)... ne kažem da me je previše iznenadilo ali me je ipak iznenadilo taman toliko koliko me uvek iznova iznenadjuju stvari po Srbiji, valjda zato što ne mogu da ih prihvatim kao fakat.

 

Inače sve te kritike Dežulovića su promašaj, delom zbog njegovog lokalno hrvatskog angažmana, delom zbog primese gorčine čoveka nekada zaljubljenog u Beograd. Mislim da je tekst o ljudima pre svega, o pasivnosti, zato termin kasaba ima smisla i dobar je opis. Inertnost jednog sela dok ga mafija rastače, nema svesti, nema otpora, nema Grada jer niko se ne buni dok mu bukvalno menjaju panoramu i ukidaju infrastrukturu, kite ulice svetiljakama i postavljaju megalomanske customize-ovane spomenike iz Rusije.

 

Mislim se, sta to cini grad jbg, jesu li to samo Madera i Jugoslovensko Dramsko ili ima nesto i do prljave zeleznicke, bivse zanatske savamale, borchanske kanalizacije, da li je Zrenjanin grad ili kasaba ako već godinama ne može sebi da obezbedi pijaću vodu koja ne vuče na braon i ne gori kada se prinese upaljač? Ko to živi u tom Zrenjaninu ako se ne buni zbog toga iako su pare već odavno date, gradjani ili otupljeni žitelji kasabe?

 

Sve je Splićanin pogodio u centar, a onda mu je besna Beogradska čaršija nehotice objasnila zašto je pogodio u centar. I Kapor bi imao šta da mu otpiše, i Bora Čorba bi da mu mozak nije sasvim skuvan od alkohola, i svi ostali gradski likovi koji ne razlikuju dželata od žrtve.

 

Čekam sad samo Bobić Mojsilović da ga urniše :heart:

 

 

Edited by Caligula
Link to comment
2 hours ago, Caligula said:

 

 

Mene iznenadilo koliko se digla krugodvojkaska kuka i motika, i vidjeniji twiterashi i neka moja gospoda sa fejsbuka (kojoj sam btw. slutio lokalshowinizam)... ne pljuje se po Splitskom Ustaši seljačkim psovkama ispod šajkače, jok more, sve finim rečima se komifo komifo ne dopušta da se divni Beograd pljuje, neka piše o svom primorskom selu, vukojebini (a on piše svakako)... ne kažem da me je previše iznenadilo ali me je ipak iznenadilo taman toliko koliko me uvek iznova iznenadjuju stvari po Srbiji, valjda zato što ne mogu da ih prihvatim kao fakat.

 

Inače sve te kritike Dežulovića su promašaj, delom zbog njegovog lokalno hrvatskog angažmana, delom zbog primese gorčine čoveka nekada zaljubljenog u Beograd. Mislim da je tekst o ljudima pre svega, o pasivnosti, zato termin kasaba ima smisla i dobar je opis. Inertnost jednog sela dok ga mafija rastače, nema svesti, nema otpora, nema Grada jer niko se ne buni dok mu bukvalno menjaju panoramu i ukidaju infrastrukturu, kite ulice svetiljakama i postavljaju megalomanske customize-ovane spomenike iz Rusije.

 

Mislim se, sta to cini grad jbg, jesu li to samo Madera i Jugoslovensko Dramsko ili ima nesto i do prljave zeleznicke, bivse zanatske savamale, borchanske kanalizacije, da li je Zrenjanin grad ili kasaba ako već godinama ne može sebi da obezbedi pijaću vodu koja ne vuče na braon i ne gori kada se prinese upaljač? Ko to živi u tom Zrenjaninu ako se ne buni zbog toga iako su pare već odavno date, gradjani ili otupljeni žitelji kasabe?

 

Sve je Splićanin pogodio u centar, a onda mu je besna Beogradska čaršija nehotice objasnila zašto je pogodio u centar. I Kapor bi imao šta da mu otpiše, i Bora Čorba bi da mu mozak nije sasvim skuvan od alkohola, i svi ostali gradski likovi koji ne razlikuju dželata od žrtve.

 

Čekam sad samo Bobić Mojsilović da ga urniše :heart:

Generalno se slažem. Krug dvojke je ovu kritiku doživeo lično zato što je Dežulović eksplicitan - nisu Beograd uništili dođoši, izbeglice, seljaci koji preskaču šine i silaze kod komšije ako im nešto upadne u vc šolju, nego su Beograd uništili beograđani, i to konkretna grupa njih, ljudi posebnog profila, "prvosveštenici njegovog asfalta" i "vrlo gradski otpad". To ruši sneška raznim dulima nedeljkovićima, ajajungovima i ostalim petokolencima. 

 

I drugo, ruši sneška svima koji misle da je Beograd nešto posebno otvoren grad, metropola, šta god. Kako to i Dežulović poentira, kada kaže da su reakcije na njegov istup potvrdile ispravnost izrečenog. Velegradi bi trebalo da ovakve krtiike, kada ih bude i bez obzira da li su osnovane ili ne, apsorbuju odnosno iskoriste šta god i koliko god u kritici da je ispravnog izrečeno. Dežulović je ovde dovoljno dugo živeo da mu se mora dati kredit i ako nije u pravu, a naročito je pogodio poentu sa Handkeom - komentar o Beogradu sa strane je poželjan samo ako je afirmativan i ako nas utvrđuje u predrasudama i uverenjima onih iz prvog pasusa. 

 

I na kraju, ovo. Nema potrebe tumačiti Dežulovića kad ume da kaže od reči do reči kako treba. Beograd će ponovo biti veliki grad kada ovakve ljude bude privlačio a ne terao od sebe. 

 

Quote

 Niti Beograd, niti ijedan grad nije ogledalo svojih stanovnika: on jest svoje stanovništvo. Beograd nije bio velegrad zbog svoje arhitekture, Beograd je – evo vam još malo vatre za lomaču – zapravo ružan grad, on nikad nije oduzimao dah, on ga je onako živ i rastvoren dodavao. Ono što ga je činilo ozbiljnom europskom metropolom i zbog čega smo ga voljeli bili su divni, različiti ljudi sa svojim divnim, različitim idejama, a ne zgrade zadužbina i ambasada. Kao što ga danas ne čine oni čudovišni betonski hangari i lažni brončani baroni Minhauzeni koje gospodin zamjenik selonačelnika vidi kao moju hrvatsku ljubomoru. Kako je glup. Pa takvih Nemanjića i Imanjića mi u maloj, lažnoj seoskoj Hrvatskoj imamo za Skoplje i Beograd zajedno. I još nam ostane bronce za Tuđmanjiće.

 

 

Edited by pacey defender
  • +1 9
Link to comment
On 13.12.2020. at 4:18, ragasto said:

Privatnici su počeli valjda 1996. i po tadašnjim cenama je za litar dizela trebalo prodati 1 ili 2 karte, tako nešto. Bila je to jako dobra zarada u početku, i relativno brzo je većina turističkih autobusa (bilo je i dabl dekera koji su kretali sa Z. Venca, čini mi se na 52ci) zamenjena tim nemačkim polovnjacima, sa sve CG tablicama. Pošto su se borili za svakog putnika, bilo je dogovora sa vozačima GSPa a i povremenih čekanja sa štanglama na okretnicama...po onome što znam, mogla bi da se snimi solidna serija.

 

Nekoliko godina kasnije su počeli malo ozbiljnije da se nameštaju tenderi, i u poslu su ostali samo oni koji su se na vreme udružili.

 

Uvek se rado setim  buseva palma i crnogorac expres.

Link to comment
22 hours ago, Tsai said:

Au al se digla kuka i motika, sto gradžanskatm sto nacoshka po tviterima i fejsbucima da napada djubre ustasko. Kako volim kad ih ovako nesto okine pa se autuju jedni za drugim, od silvane do nirvane, od dalisesecaskakobilonamjepre do repetitora. 

 

Jebi ga, kad oni sami gade Beograd je sasvim OK, ali kad im neko sa strane kaže surovu istinu onda odjednom nije.

  • +1 1
Link to comment
On 20.1.2020. at 15:37, D11 said:

Ma sta bre oce taj dezulovic. Samo nesto sere. Mozda niste znali ali taj pljue i po svojima. Aj sto pljuje po nama, nije cudno hrvat je, ali kako moze po svom narodu. Pa kakav je to covek?  Njega su i turci iz svojih novina izbacili. Nesto im srao oko alaha. Svaka im cast. Ja ih bas nevolim, ali bravo. Sta on njima ima da pise o njihovom alahu.

Tako i mi trebamo, idi brate pisi o svom Bogu, ostavi se naseg. Ali ne, mi moramo tudje da kopiramo u nase novine i forume. Uvek nama tudje govno lepse. A imamo svojih odlicnih novinara. A ima i ovde ljudi koji dobro pisu. Nisam bas zapamtio, ali znam ima ovaj sa preko 40 hiljade poruka, pa onaj drugi sa 23 hiljade, mislim da ima i jedan oko 15 hiljada poruka. A da nezaboravim onog malog, oko 6ipo, nije mnogo ali neka ga trudi se. Takve trebamo da kopiramo, a ne tamo neke dezulovice, jos ni u svog Boga neveruje i ne voli. Pa sta takav misli o nama, kad o svojima ne misli dobro.

Ma više poštujem pravog crnog ustašu ili mudžahedina nego sve anacionalne antifašiste, nezavisne intelektualce i odnarođene građane sveta i mundijaliste. PU!

Ajd zdravo

 

E raskrinko sam ja tog dezulovica, jos pocetkom godine,evo gore dokaz, kad nas je isto nesto pljuvo, kao mi nesto nevaljamo. I to mu nije dosta nego se opet javlja. Izgleda da taj ima neki zadatak da nas bas napada oko nove godine, kad su nam Slave pa nova godina jedna i druga pa Bozic... Ima li taj malo poznati lik o necemu drugom da pise, pitam se dal je nekad nesto i pisao, neke tekstove, romane, pesme, nista taj ne zna. Samo da nam praznike ogadi.

Mogao bih da pitam gugl, svasta taj gugl nadje, al ne mogu brate da citam ili slusam taj hrvatski. Da je taj malo poznati dezulovic iz Finske ili bar Estonije, pa da se malo i potrudim, ovako vise volim da pisem na forumu.

A to sto pitate za oluju, pa taj je zajedno sa svojim nekim pajtosima iz tamo nekakvih bednih novina sve isao iza ustasa da kolje sve sto su ovi propustili. A tudjmanu iz dupeta nisu izlazili, ovaj ih valjda dobro placao. Sve to meni pricao teca sad na Slavi, doduse preko maske, ali sve sam upamtio. 

A ovo za Beograd, netreba nama niko da prica sa strane. Sve mi znamo, mozda smo u govnima i mozda su ovi sto nas vode MALO krivi za to (mi sigurno nismo), al neka ih, bar su nasi. Pa kad smo turke mogli 500 godina da trpimo, mozemo nase bar 50. I ako treba da ih branimo kad ih tamo neki napadaju.

Ziveli NASI Vesici, Vucici, Vucevici, Vucicevici, Vucelici, Vulini (jebote sve na V, ko neka sekta, jos samo Vuk D. da se povampiri).

    

  • Haha 1
Link to comment

 

 

9 hours ago, pacey defender said:

I na kraju, ovo. Nema potrebe tumačiti Dežulovića kad ume da kaže od reči do reči kako treba. Beograd će ponovo biti veliki grad kada ovakve ljude bude privlačio a ne terao od sebe. 

 

Bravo.

 

Jedna stvar koja se zaboravlja (od ovih koji kao ja pamte to vreme) je da je Beograd bio centar kulture srpskohrvatskog govornog područja. I da su zbog toga Hrvati, Crnogorci, Bošnjaci.... dolazili u Beograd, da tu žive i pišu, glume, slikaju. I da su se osećali prihvaćeno u toj sredini bez obzira na poreklo. Tada je valjda u najvećoj meri koja može da se zamisli na Balkanu u toj sredini vladala meritokratija.

 

I mislim da je to razlog zašto je Dežulović ogorčen: SFRJ je bila naša Amerika a Beograd naš Njujork, grad u kome je sve (što nije moglo negde drugo) bilo moguće. A sada je grad kao bilo koji drugi na Balkanu, propo ko Klivlend. 

  • +1 1
Link to comment

ne sećam seda li je to jednom davno napisao kapor ili tirke (moraću ponovo da dohvatim "beograd za početnike"). parafraziram:

 

"beograd taman postane velegrad a onda dođe rat i razjebe sve"

 

valjda tada talog, postojeći i novopristigli, ispliva i ustanovi ova pravila.

Link to comment

Katastar uveo online dostavu resenja! Ohmg!
A kaze teta iz katastra da javni beleznici JOS OD 2018. kod kupoprodaje nekretnina sve salju od papira gde sta treba, da se narod ne cima i ne ceka po salterima.
Kad se sad nisam slogirala.

Link to comment
8 minutes ago, Jumanji said:

Katastar uveo online dostavu resenja! Ohmg!
A kaze teta iz katastra da javni beleznici JOS OD 2018. kod kupoprodaje nekretnina sve salju od papira gde sta treba, da se narod ne cima i ne ceka po salterima.
Kad se sad nisam slogirala.

da, lepo su resili ulaz i izlaz papira iz katastra. jos kad bi postupanje ubrzali, gde bi im bio kraj.:rolleyes:

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...