Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

52 minutes ago, Tribun_Populi said:

 


Svojevremeno, dok je VKS bio sud, postojalo je usaglašeno pravno stanovište da uslovljavanje bilo čega u postupku plaćanjem takse predstavlja povredu prava na pristup sudu, i da se smatra nezakonitim i nedozvoljenim.

Od 2014. naovamo svaki državni organ, pa i sudovi, je postao institucija parafiskalnog karaktera i važi primarni princip da se naplati a da se ne plati.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 

 

 

Pa ovo je jedan od fundamentalnih problema srpskog poimanja države, to shvatanje da je cilj države da bude profitabilna, a ne da najadekvatnije organizuje društveni život. Otuda i fokus na razne kazne, poreze, takse i rigidnu kontrolu finansijskog i deviznog sistema zemlje, hvaljenja budžetskim suficitom (iako je budžetski suficit često više loša nego dobra vest, jer on često znači da je realna privreda ili neki segment društva zakinut za neka sredstva koja bi im dobro došla), nepriznavanje očiglednih dugova države u sudskim postupcima, maksimalno otežavanje pokretanja parničnih i izvršnih postupaka protiv države sa slanjem nekakvih prethodnih dopisa, itd. Suštinski, srpska država ogroman deo svoje energije troši na to kako da bude profitabilna, i onda se uopšte ne bavi time kako da se uredi društveni život na najbolji način za građane, a naročito ako to nešto košta. Naravno da država u finansijskom delu ne treba da se ponaša kao Grčka ili Argentina, te da troši kao da sutra ne postoji, a ne bavi se uopšte naplatom prihoda, ali ni druga krajnost nije baš dobra za društvo.

Link to comment
20 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Bio onaj magarac u pok. V sudu Roman nešto koji je odbacivao tužbu ako se ne uplati taksa.  I valjda nazdravljao kad su ubili Djindjića…

Roman Savić. Taj je odbacivao npr. 3/4 tužbi koje dođu do njega i tako rešavao priliv predmeta, pa šta mu se vrati iz Okružnog vratilo se - a dosta se ne vrati, pa tako u sumi ima manje da radi. Za ovo za Đinđića ne znam, doduše ja sam počeo da radim u sudu tek dva meseca posle atentata.

Link to comment
2 minutes ago, Ayatollah said:

Roman Savić. Taj je odbacivao npr. 3/4 tužbi koje dođu do njega i tako rešavao priliv predmeta, pa šta mu se vrati iz Okružnog vratilo se - a dosta se ne vrati, pa tako u sumi ima manje da radi. Za ovo za Đinđića ne znam, doduše ja sam počeo da radim u sudu tek dva meseca posle atentata.

Ja sam bio u vojsci u tom trenutku. Znam da su ljudi povlacili tužbe kad ga dobiju pa podnosili ponovo…

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

maksimalno otežavanje pokretanja parničnih i izvršnih postupaka protiv države sa slanjem nekakvih prethodnih dopisa, itd. 

Ovo im bas i ne donosi prihod, jer se taj dopis tretira kao obrazlozeni podnesak i tarifira po AT i prunidno naplacuje. A u min. fin. na prijemu tih dopisa radi jedna osoba i mislim da cak i ne prosleđuju dopise onome ko treba da plati

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Pa ovo je jedan od fundamentalnih problema srpskog poimanja države, to shvatanje da je cilj države da bude profitabilna, a ne da najadekvatnije organizuje društveni život. Otuda i fokus na razne kazne, poreze, takse i rigidnu kontrolu finansijskog i deviznog sistema zemlje, hvaljenja budžetskim suficitom (iako je budžetski suficit često više loša nego dobra vest, jer on često znači da je realna privreda ili neki segment društva zakinut za neka sredstva koja bi im dobro došla), nepriznavanje očiglednih dugova države u sudskim postupcima, maksimalno otežavanje pokretanja parničnih i izvršnih postupaka protiv države sa slanjem nekakvih prethodnih dopisa, itd. Suštinski, srpska država ogroman deo svoje energije troši na to kako da bude profitabilna, i onda se uopšte ne bavi time kako da se uredi društveni život na najbolji način za građane, a naročito ako to nešto košta. Naravno da država u finansijskom delu ne treba da se ponaša kao Grčka ili Argentina, te da troši kao da sutra ne postoji, a ne bavi se uopšte naplatom prihoda, ali ni druga krajnost nije baš dobra za društvo.

Delimično se slažem, ali ako norma nema sankciju ili je ima a ne sprovodi se i to svi znaju onda je u pitanju lex imperfecta i slabije će se poštovati. To je ono kad te klijent pita a jel sme to i to a ti kažeš ne sme ali to niko ne proverava i ne kažnjava. I onda bude, pa dobro rizikovaću i neću poštovati tu odredbu jer ne moram.

Link to comment
 
Čisto za nepravnike, kratka lekcija iz opšte pravne kulture - sticanje svojstva pravnosnažnosti nekog akta nema apsolutno nikakve veze sa uplatom bilo kakve takse bilo kome. Pravnosnažnost je svojstvo pravnog akta koje on stiče kada se protiv njega više ne mogu izjavljivati redovni pravni lekovi (žalbe, prigovori, zavisno od postupka), pa takav akt počne da proizvodi dejstvo u pravnom saobraćaju. Sticanje tog svojstva zavisi samo od procesne situacije u konkretnom predmetu, i skroz je nezavisno od uplate bilo kakve takse. Druga je stvar što organi koji vode postupak obilato koriste mogućnost da davanje potvrde pravnosnažnosti uslovljavaju plaćanjem takse, to je po meni baš granična situacija sa zloupotrebom ovlašćenja u postupku.

Izvinjavam se na unošenju zabune.
Hvala na pojašnjenju.



....shiit has hit the fan.
Link to comment

Dobio sam rešenje o promeni podataka na objektu koji treba da legalizujem.
Jel treba da čekam da istekne rok za žalbu pa da onda idem da predam zahtev za legalizaciju?



....shiit has hit the fan.

Link to comment

Možeš i da se odrekneš prava na žalbu da bi rešenje brže postalo pravnosnažno. Za to se zakazuje poseban termin u katastru preko servisa eZakazivanje.

Edited by napadaj
Link to comment

Već kad smo tu (bar ja) da priupitam samo dal na ostavinskoj raspravi moja majka posle smrti mog ujaka može da prebaci svoj deo nasledstva na mene (nisam u listi naslednika) ili može samo da prihvati pa se prepisuje posle u drugom odvojenom procesu? Primila bi i druge delove nasledstva od drugih naslednika.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk



Link to comment
Možeš i da se odrekneš prava na žalbu da bi rešenje brže postalo pravnosnažno. Za to se zakazuje poseban termin u katastru preko servisa eZakazivanje.

Mislim da ću pustiti da prođe.samo mi je dilema da li da idem da predajem zahtev za legalizaciju odmah po isteku 8 dana ili da čekam da se pokavi u onom onlajn spisku.
Ono:
Da prvostepena odluka nije konačna.



....shiit has hit the fan.
Link to comment
1 hour ago, mlatko said:

Već kad smo tu (bar ja) da priupitam samo dal na ostavinskoj raspravi moja majka posle smrti mog ujaka može da prebaci svoj deo nasledstva na mene (nisam u listi naslednika) ili može samo da prihvati pa se prepisuje posle u drugom odvojenom procesu? Primila bi i druge delove nasledstva od drugih naslednika.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk


 

Ako je tvoja majka naslednik, onda si i ti. Ako se ona ne prihvati, po samom zakonu prelazi na tebe i druge njene naslednike. 

Mnogo je jednostavnije da se prihvati, pa da ti pokloni. 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:


Mislim da ću pustiti da prođe.samo mi je dilema da li da idem da predajem zahtev za legalizaciju odmah po isteku 8 dana ili da čekam da se pokavi u onom onlajn spisku.
Ono:
Da prvostepena odluka nije konačna.
....shiit has hit the fan.

 

Ako tek predaješ zahtev za legalizaciju, a ne podnosiš dopunu već podnetog zahteva, kako sam ja skapirao, slobodno predaj kad god ti bude odgovaralo. Dok legalizacija to uzme u rad, davno će rešenje katastra postati konačno.

Edited by napadaj
Link to comment
 
Ako tek predaješ zahtev za legalizaciju, a ne podnosiš dopunu već podnetog zahteva, kako sam ja skapirao, slobodno predaj kad god ti bude odgovaralo. Dok legalizacija to uzme u rad, davno će rešenje katastra postati konačno.

Krećem od nule jer nije mogla da pokrene legalizaciju dok ne promenim podatke u katastru.



....shiit has hit the fan.
Link to comment
Ako je tvoja majka naslednik, onda si i ti. Ako se ona ne prihvati, po samom zakonu prelazi na tebe i druge njene naslednike. 
Mnogo je jednostavnije da se prihvati, pa da ti pokloni. 
Ja kao naslednik nižeg reda bi platio veći porez na nasledstvo? Znači na ostavinskoj raspravi sud ne može da obrađuje, uknjižuje taj evt. poklon?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
11 minutes ago, Frank Pembleton said:


Krećem od nule jer nije mogla da pokrene legalizaciju dok ne promenim podatke u katastru.



....shiit has hit the fan.

 

Ako ti traže list nepokretnosti, moraš da sačekaš da se podaci promene i da bude uklonjena naznaka da rešenje nije konačno. Ako ne traže, podnesi zahtev već sada, pošto će u vreme kad im predmet dođe na red u katastru stanje svakako biti u skladu sa tim rešenjem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...