Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

1 hour ago, Milosh76 said:

pod uslovom da je primio poziv...

Ne. Pod uslovom da organ koji vodi postupak ima podatak o njegovom postojanju i svojstvu naslednika. Nije potrebno da je uredno pozvan. 

1 hour ago, ultra plasticni said:

Da li neko od kolega ima info o tome da je u peeiodu od 2007-22. godine izvrsena neka vrsta reorganizacije Drzavne geodetske uprave Hrvatske?

Radi se o tome da u resenju o nasledjivanju su nekretnine oznacene npr KO Kruševo zk. ul. 499 : čest. zem. 2918, a prema njihovoj elektronskoj evidenciji, kada se ukucaju ovi gore podaci izbacuje posjedovni list i broj katastarske cestice, a ne čes.zem i zk.ul?

 

Pa razmisljam da nisu i oni kao i mi formirali javnu evidenciju gde su promenili oznake i podatke?

Ja sam juče bio u Hr i u Katastru i u ZK odeljenju općinskog suda posto je to kod njih i dalje odvojeno.

 

Koliko shvatam oni više nemaju zkul, a kat. čestica je kat. parc. Ako su i menjali nešto, menjali su pre više godina.

  • Hvala 1
Link to comment
15 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne. Pod uslovom da organ koji vodi postupak ima podatak o njegovom postojanju i svojstvu naslednika. Nije potrebno da je uredno pozvan. 

Ja sam juče bio u Hr i u Katastru i u ZK odeljenju općinskog suda posto je to kod njih i dalje odvojeno.

 

Koliko shvatam oni više nemaju zkul, a kat. čestica je kat. parc. Ako su i menjali nešto, menjali su pre više godina.

Jeste. 

Napravili su jedinstvenu evidenciju prema katastarskim podacima kroz postupak izlaganja na javni uvid podataka o nepokretnostima.

S tim da to ide etapno pa negdje još uvijek postoje 2 evidencije.

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Pod uslovom da organ koji vodi postupak ima podatak o njegovom postojanju i svojstvu naslednika. Nije potrebno da je uredno pozvan. 

E onda je mene notar zajebao, posto moja sestra nije dobila poziv i samim tim ga nije prihvatila. Ona zivi u inostranstvu prijavljena u BG i slali su poziv na BG.

 

Notar je smatrao da se ona nije prihvatil nasledstva, samim tim sto joj postar nije urucio poziv i ona potpisala da je poziv za ostavinu primila.

 

Posto njoj poziv nije stigao, morala je da daje izjavu notaru da se prihvata nasledstva i odrice prava na zalbu i svasta nesto prvom prilikom kad je dolazila  u BG.

 

I tek posle toga je ostavina uspela da bude zavrsena a ja sam morao da zamolim ljude iz Doma za stare gde mi je bio tata, da fejkuju njegov potpis da je primio taj poziv za ostavinu iza moje majke. Naravno njih dvoje se nisu pojavili, ja jesam i to je to. Samo sto smo morali da cekamo da prodje rok za zalbu, posto se cale nije odrekao prava zalbe.

A nisam mogao da dovodim notara da da izjavu, posto je bila korona, a on bas i nije bio u stanju da komunicira u to vreme (duga i druga prica).

 

Tako da, mora da potpise postaru da je primio poziv za ostavinu i tek onda notar smatra da je ta osoba prihvatila da bude naslednik, iako se ne pojavi na ostavinskoj raspravi.

 

To je moje iskustvo.

Link to comment
5 minutes ago, Milosh76 said:

E onda je mene notar zajebao, posto moja sestra nije dobila poziv i samim tim ga nije prihvatila. Ona zivi u inostranstvu prijavljena u BG i slali su poziv na BG.

 

Notar je smatrao da se ona nije prihvatil nasledstva, samim tim sto joj postar nije urucio poziv i ona potpisala da je poziv za ostavinu primila.

 

Posto njoj poziv nije stigao, morala je da daje izjavu notaru da se prihvata nasledstva i odrice prava na zalbu i svasta nesto prvom prilikom kad je dolazila  u BG.

 

I tek posle toga je ostavina uspela da bude zavrsena a ja sam morao da zamolim ljude iz Doma za stare gde mi je bio tata, da fejkuju njegov potpis da je primio taj poziv za ostavinu iza moje majke. Naravno njih dvoje se nisu pojavili, ja jesam i to je to. Samo sto smo morali da cekamo da prodje rok za zalbu, posto se cale nije odrekao prava zalbe.

A nisam mogao da dovodim notara da da izjavu, posto je bila korona, a on bas i nije bio u stanju da komunicira u to vreme (duga i druga prica).

 

Tako da, mora da potpise postaru da je primio poziv za ostavinu i tek onda notar smatra da je ta osoba prihvatila da bude naslednik, iako se ne pojavi na ostavinskoj raspravi.

 

To je moje iskustvo.

To je neko notarevo tumačenje. Строго формално, ако није уредно позвана не може никако да утврди да ли се прихватила или није. Како ју је приморала да се одрекне права на жалбу?! Који је то нотар? Да није Говедарица?

Link to comment
To je neko notarevo tumačenje. Строго формално, ако није уредно позвана не може никако да утврди да ли се прихватила или није. Како ју је приморала да се одрекне права на жалбу?! Који је то нотар? Да није Говедарица?
Sa Palilule, prvo ona sto je umrla 2020(zaboravih prezime), pa sad Jovanka Jovanovic koja je preuzela. S tim da je ona skroz korektna, idem opet u septembru kod nje istim povodom.


Nije primorala ni na sta, to je sestra napisala u naslednickoj izjavi. A iza caleta nije htela Jadranka tj njen saradnik da prihvati naslednicku izjavu.
A kod njih radili iza mame.



Sent from my 21081111RG using Tapatalk


Link to comment

Kad smo već kod ostavina i notara:

Ostavina iza moje nane je završena i sve je proteklo ok. Mami (i tetki) je stiglo rešenje u kome se utvrđuju kao naslednici.

Ali više stvari je upalo u oči:

-Naplata takse se zove "nagrada" za notara. Prvi put čujem taj termin- Nagrada. Iznos koji treba da uplate sadrži "nagradu notaru za sastavljanje smrtovnice, nagradu za pokretanje postupka i troškove". (Ne piše šta su troškovi).

Notara koliko shvatam niko ne bira, on je tu po službenoj dužnosti.

 

-Dat je rok za plaćanje te nagrade, troška, takse whatevah 15 dana od uručenja rešenja, ali nigde baš ne piše kada je uručeno. Koverta na kojoj nema nikakvog datuma, bila je u poštanskom sandučetu. Na koverti je kao odlepljena ona nalepnica, ali nigde ni naznake datuma ili dokaza da je primljeno. Majka je mogla da ne vidi koverat npr. do oktobra.

 

-I jedno čisto teorijsko pitanje- kada je jedini naslednik na primer neki penzioner sa minimalnom penzijom od koje se  jedva nahrani, a nasledio je recimo porodičnu kućicu u kojoj i sam živi celog života, šta radi on sa tim troškovima koji su viši od njegove mesečne penzije? Ako ne uplati, ne nasleđuje ništa? Sigurna sam da u današnjoj Srbiji ovakvih slučajeva bude dosta.

Link to comment
3 minutes ago, Tihajeza said:

Kad smo već kod ostavina i notara:

Ostavina iza moje nane je završena i sve je proteklo ok. Mami (i tetki) je stiglo rešenje u kome se utvrđuju kao naslednici.

Ali više stvari je upalo u oči:

-Naplata takse se zove "nagrada" za notara. Prvi put čujem taj termin- Nagrada. Iznos koji treba da uplate sadrži "nagradu notaru za sastavljanje smrtovnice, nagradu za pokretanje postupka i troškove". (Ne piše šta su troškovi).

Notara koliko shvatam niko ne bira, on je tu po službenoj dužnosti.

 

-Dat je rok za plaćanje te nagrade, troška, takse whatevah 15 dana od uručenja rešenja, ali nigde baš ne piše kada je uručeno. Koverta na kojoj nema nikakvog datuma, bila je u poštanskom sandučetu. Na koverti je kao odlepljena ona nalepnica, ali nigde ni naznake datuma ili dokaza da je primljeno. Majka je mogla da ne vidi koverat npr. do oktobra.

 

-I jedno čisto teorijsko pitanje- kada je jedini naslednik na primer neki penzioner sa minimalnom penzijom od koje se  jedva nahrani, a nasledio je recimo porodičnu kućicu u kojoj i sam živi celog života, šta radi on sa tim troškovima koji su viši od njegove mesečne penzije? Ako ne uplati, ne nasleđuje ništa? Sigurna sam da u današnjoj Srbiji ovakvih slučajeva bude dosta.

Nagrada notaru (i izvršitelju) zamenjuje taksu koja se ranije plaćala sudu i takođe nije bila zanemarljiva. Beležnici rade ostavine da bi se rasteretio sud i ubrzao postupak. Nagrada je zakonski termin za ono što se plaća beležniku i utvrđuje se na osnovu Javnobeležničke tarife.
 

Rok se računa od kada je rešenje primljeno - on i ne može pisati na koverti. Po pravilu, neko potpiše dostavnicu pa se zna rok. U svakom slučaju nije tih 15 dana nešto presudno.

 

Beležnik neće da stavi klauzulu pravosnažnosti bez plaćanja, ali iz glave ovako verujem da bi to moglo da se istera. Rešenje je pravosnažno kada istekne rok za žalbu. Sa ili bez klauzule i plaćanja. I od tog trenutka je naslednik i vlasnik, ali to verovatno beležnik ne šalje u katastar dok ne dobije pare.

 

Teoretski, beležnik bi mogao prinudno da naplati taksu, ali nisam čuo da je to neko nekada radio. Ništa ne sprečava naslednika da taksu uplaćuje u 10 rata npr. 

  • Hvala 1
Link to comment

E ovo me zanimalo kakve su posledice ako neko to ne uplati za 15 dana nego npr. za mesec-dva.
Koliko kapiram uglavnom je to da notar ne "procesuira" u katastar i nije pravosnažno dok se ne uplati..



....shiit has hit the fan.

Link to comment
3 hours ago, Tihajeza said:

-I jedno čisto teorijsko pitanje- kada je jedini naslednik na primer neki penzioner sa minimalnom penzijom od koje se  jedva nahrani, a nasledio je recimo porodičnu kućicu u kojoj i sam živi celog života, šta radi on sa tim troškovima koji su viši od njegove mesečne penzije? Ako ne uplati, ne nasleđuje ništa? Sigurna sam da u današnjoj Srbiji ovakvih slučajeva bude dosta.

u teoriji, ako nemaš za nagradu i takse, treba da se odrekneš nasledstva. onda nema nikakvih troškova.

moja majka je pre desetak godina nasledila osminu kuće u pizdi materini od svoje pokojne sestre. tad još nisu bili notari. kad je stiglo rešenje da se plati taksa, oko 20 hiljada, morali smo da dignemo kredit da to isplatimo... njena penzija je u to vreme bila 15 hiljada. tako ti je to...

Link to comment
E ovo me zanimalo kakve su posledice ako neko to ne uplati za 15 dana nego npr. za mesec-dva.
Koliko kapiram uglavnom je to da notar ne "procesuira" u katastar i nije pravosnažno dok se ne uplati..



....shiit has hit the fan.
U teoriji može i prinudno da se izvrši, u smislu naplate preko izvršitelja. Nisam još čuo za to, uglavnom svi kukaju pa na kraju izvade pare i plate.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
19 hours ago, slepa živana said:

u teoriji, ako nemaš za nagradu i takse, treba da se odrekneš nasledstva. onda nema nikakvih troškova.

moja majka je pre desetak godina nasledila osminu kuće u pizdi materini od svoje pokojne sestre. tad još nisu bili notari. kad je stiglo rešenje da se plati taksa, oko 20 hiljada, morali smo da dignemo kredit da to isplatimo... njena penzija je u to vreme bila 15 hiljada. tako ti je to...

Ma nije. Nasledi se i ima se dug prema notaru kao bilo koji dug. Notari imaju razne sitne taktike da uticu na ucesnike u postupku i ishoduju da im bude placeno (npr. kada govore strankama sta ih ceka u postupku mogu da kazu nesto kao "dogovorite se kako hocete da nasledite, kad vas predmet dodje na red mi zakazemo, dodjete svi, odreknete se prava na zalbu, donese se pravosnazno resenje, platite taksu, i onda mozete sa tim resenjem ici gde treba..."  -- vecina ljudi ce da shvati to kao da je placanje takse jedan od koraka u postupku koji mora biti ispunjen da bi dobili to sto zele, iako notar to nije ni rekao). Ipak, when push comes to shove, moraju da vode i zavrse postupak.

Link to comment
23 hours ago, Frank Pembleton said:

E ovo me zanimalo kakve su posledice ako neko to ne uplati za 15 dana nego npr. za mesec-dva.
Koliko kapiram uglavnom je to da notar ne "procesuira" u katastar i nije pravosnažno dok se ne uplati..

....shiit has hit the fan.

 

Čisto za nepravnike, kratka lekcija iz opšte pravne kulture - sticanje svojstva pravnosnažnosti nekog akta nema apsolutno nikakve veze sa uplatom bilo kakve takse bilo kome. Pravnosnažnost je svojstvo pravnog akta koje on stiče kada se protiv njega više ne mogu izjavljivati redovni pravni lekovi (žalbe, prigovori, zavisno od postupka), pa takav akt počne da proizvodi dejstvo u pravnom saobraćaju. Sticanje tog svojstva zavisi samo od procesne situacije u konkretnom predmetu, i skroz je nezavisno od uplate bilo kakve takse. Druga je stvar što organi koji vode postupak obilato koriste mogućnost da davanje potvrde pravnosnažnosti uslovljavaju plaćanjem takse, to je po meni baš granična situacija sa zloupotrebom ovlašćenja u postupku.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
 
Druga je stvar što organi koji vode postupak obilato koriste mogućnost da davanje potvrde pravnosnažnosti uslovljavaju plaćanjem takse, to je po meni baš granična situacija sa zloupotrebom ovlašćenja u postupku.


Svojevremeno, dok je VKS bio sud, postojalo je usaglašeno pravno stanovište da uslovljavanje bilo čega u postupku plaćanjem takse predstavlja povredu prava na pristup sudu, i da se smatra nezakonitim i nedozvoljenim.

Od 2014. naovamo svaki državni organ, pa i sudovi, je postao institucija parafiskalnog karaktera i važi primarni princip da se naplati a da se ne plati.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
1 hour ago, Ayatollah said:

 

Čisto za nepravnike, kratka lekcija iz opšte pravne kulture - sticanje svojstva pravnosnažnosti nekog akta nema apsolutno nikakve veze sa uplatom bilo kakve takse bilo kome. Pravnosnažnost je svojstvo pravnog akta koje on stiče kada se protiv njega više ne mogu izjavljivati redovni pravni lekovi (žalbe, prigovori, zavisno od postupka), pa takav akt počne da proizvodi dejstvo u pravnom saobraćaju. Sticanje tog svojstva zavisi samo od procesne situacije u konkretnom predmetu, i skroz je nezavisno od uplate bilo kakve takse. Druga je stvar što organi koji vode postupak obilato koriste mogućnost da davanje potvrde pravnosnažnosti uslovljavaju plaćanjem takse, to je po meni baš granična situacija sa zloupotrebom ovlašćenja u postupku.

Bio onaj magarac u pok. V sudu Roman nešto koji je odbacivao tužbu ako se ne uplati taksa.  I valjda nazdravljao kad su ubili Djindjića…

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...