Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

u ogromnoj vecini slucajeva su neuspjesni. da zloupotreba ima, ima ih ali mnogo manje nego sto se misli.
I ja mislim da ih ima mnogo manje nego što se misli. E sad onima koji su oštećeni je to mnogo...




...shiit has hit the fan...

Link to comment
2 hours ago, pbg12345 said:

napredniji entitet :fantom:

sto se tice "pravicnih deda"

kapiram da je lepo biti na pravoj strani kad se otvori testament, ali ne bih se ja toliko uzdao u dede i babe sa npr 80godina i izvodio zakljucke kako je to sigurno zasluzeno, ko od naslednika jeste ako nije ok i ostalo

 

Zavisi od slučaja do slučaja. Nekad djedovi stvarno štite unučad od užasnih roditelja. Gledao sam Ugovor o doživotnom izdržavanju u kojem djed prebacuje imovinu na unuku, kćerku njegovog sina koji je malu napravio i zdimio negdje da ni danas ne znaju gdje je. Unuka je platila pozamašan porez nakon djedove smrti, ali su nekretnine sad na njoj.

 

S druge strane, znam za slučaj gdje je djed završio u staračkom domu, prebacio nekretnine na ženu koja drži starački dom po Ugovoru o doživotnom izdržavanju, a nasljednicima je rekao da će zemlju prodati "kome im je najmrže".

 

Ili, gdje je djed za života odbijao podijeliti zemlju uz riječi: "Najvolio™ bih da se poslije mene pokolju za zemlju."

Link to comment
6 minutes ago, ArleKino said:

 

S druge strane, znam za slučaj gdje je djed završio u staračkom domu, prebacio nekretnine na ženu koja drži starački dom po Ugovoru o doživotnom izdržavanju, a nasljednicima je rekao da će zemlju prodati "kome im je najmrze".

 

Da nije ovo apsolutno nistav pravni posao, s obzirom na imperativnu odredbu da je zabranjeno da davalac izdrzavanja bude medicinski radnik?

Pitam cisto onako, dosade radi

Edited by ultra plasticni
Link to comment
3 minutes ago, ultra plasticni said:

 

Da nije ovo apsolutno nistav pravni posao, s obzirom na imperativnu odredbu da je zabranjeno da davalac izdrzavanja bude medicinski radnik?

Pitam cisto onako, dosade radi

 

Davalac izdržavanja je vlasnik staračkog doma. :D 

 

Osim toga, kod nas nema te odredbe u Zakonu o nasljeđivanju.

Link to comment
Just now, ultra plasticni said:

To je u SRB clan 196 Zakona o nasledjivanju

ima ta odredba u zon rs. ne znam sad napamet koji je clan, ali je doslovno ista kao i u srbiji.

Link to comment
moras kod notara [emoji3]  

imas i porez od 2.5% od vrednosti zemljista koju procenjuje poreska uprava na osnovu tabela koje imaju.

 

1,5% kod poklona u drugom naslednom redu (roditeljima, braći i sestrama).
Jos vredna zemlja,na Zlatiboru  

Deda preminuo i niko nije znao da je sastavio testament,ostavio mi sve,pola familije ne prica izmedju sebe zbog toga[emoji3]

 

Odraće te tu i notar. Nego ostavi ti to lepo testamentom bratu, kao deda.[emoji16][emoji869]
ovo znam. ne važi. otac je sinu prvo koleno, a sin ocu nije [emoji3] al zato mislim da braća i sestre jesu prvo koleno, jedino se ne razumem u te prenose prava o kojima se piše...

kad dete poklanja roditelju plaća se porez a može da se oslobodi plaćanja u slučanju težeg siromaštva koje se dokazuje gomilom papirčina, ali u to ne bih ulazila pošto ne verujem da na forumu ima sirotilje.

 

Stepeni srodstva, ne kolena, računa se ukupni broj rođenja izuzimajući zajedničkog pretka. Kolena su generacijski nivoi, važe samo za crkveno pravo, država i njeni zakoni ih ne poznaju. Ujak i sestrić su treći stepen srodstva (pobočne linije), a drugo koleno.

 

Za svrhu ove priče to nije važno, pošto se poreska oslobođenja i olakšice odnose na nasledne redove, pa tako taj porez na nasleđe i poklon ne plaća naslednik i poklonoprimac iz prvog naslednog reda (sin/kćer i unuci), dok ga oni iz drugog naslednog reda (otac/majka, braća i sestre i njihova deca) plaćaju po nižoj stopi od 1,5%.

 

u rs je porez na promet nepokretnosti ukinut, ali zato ima porez na kapitalnu dobit. taj se harac kod ugovora o poklonu placa tako sto poreska obracuna vrijednost poklona u momentu kad ga je poklonodavac stekao a onda obracuna vrijednost poklonau momentu prenosa, pa na tu razliku obracuna 10 posto.  sve u svemu gore od poreza na promet[emoji34]

U Srbiji nema poreza na KD ako si to što si prodao stekao nasleđem, ili ako je od sticanja do prodaje prošlo više od 10 godina. Kod poklona nema kapitalne dobiti inače. 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

 

Link to comment
On 2.7.2019. at 11:44, Frank Pembleton said:

I ja mislim da ih ima mnogo manje nego što se misli. E sad onima koji su oštećeni je to mnogo...




...shiit has hit the fan...
 

U tome i je stos sto zakon tu ne vidi da je neko ostecen. Dve strane sklopile ugovor i ispunile sta su obecale. To sto izdrzavani ima nasljednike je nebitno. 

Link to comment
U tome i je stos sto zakon tu ne vidi da je neko ostecen. Dve strane sklopile ugovor i ispunile sta su obecale. To sto izdrzavani ima nasljednike je nebitno. 
Ja sam mislio kad se pokreće jer jedna strana nije ispunila obaveze iz ugovora, ili ovi što smatraju da su oštećeni tvrde da je ostavilac "navučen" od strane onoga kome se nešto ostavlja...




...shiit has hit the fan...

Link to comment
38 minutes ago, Paul Gompitz said:

U tome i je stos sto zakon tu ne vidi da je neko ostecen. Dve strane sklopile ugovor i ispunile sta su obecale. To sto izdrzavani ima nasljednike je nebitno. 

Pa i realno niko i nije oštećen, ostavilac za života može da radi šta hoće sa svojom imovinom i nigde ne piše da je dužan da je čuva za svoje naslednike. Sa druge strane ovaj ugovor se najčešće potpisuje kada naslednici ne brinu o ostaviocu.

Link to comment
Sa druge strane ovaj ugovor se najčešće potpisuje kada naslednici ne brinu o ostaviocu.


Ili kad se obilaze striktna pravila o zakonskom nasleđivanju i nužnom naslednom delu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Link to comment


Ili kad se obilaze striktna pravila o zakonskom nasleđivanju i nužnom naslednom delu.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 pomoću Tapatoka

Pa čekajte, znači da ugovor o doživotnom izdržavanju je "neoboriv" sa strane tog "nužnog naslednog dela"?




...shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...