Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Hvala svima, koliko sam ja razumeo , njoj je jasno da je ona "kriva" tj. da je dugovala samo je ona u panici da ce ovaj izvrsitelj da joj bapne na vrata.Mislim da joj cak i nije problem da plati neke troskove izvrsitelja, ali da to ne budu neke ogromne cifre.

Dakle ako ona stupi u kontakt sa tim izvrsiteljem jel moze ona da kaze :

Ja sam  platila dug koliki su vasi troskovi do sada da platim i to je to....

Link to comment

Kako je poverilac po rešenju o alimentaciji maloletan i roditelj mu je zakonski zastupnik, na čiji račun se uplaćuje alimentacija, dječinji ili zastupnikov? Ili kako piše u rešenju?

Link to comment

Koliko mi je objašnjeno za jedan stan, onaj posle tebe neće moći da plati porez na prenos apsolutnih prava dok ga ti ne platiš...

Meni su nudili tako jedan stan da prodaju i kao bilo je moguće da ga kupim, ali...

Link to comment

Starački dom svoje usluge naplaćuje putem penzije korisnika. Ugovorom je definisano da staraoc uplaćuje nedostajući deo, tj. razliku izmedju penzije korisnika i pune cene smeštaja. Medjutim, starački dom svakog meseca ispostavlja račun na pun iznos cene smeštaja. Staraoc nema uvid u iznos penzije korisnika smeštaja i ne zna koji iznos treba da uplaćuje. To je trajalo godinama. Nakon smrti korisnika smeštaja, starački dom se pojavljuje sa potraživanjem, i to usmeno saopštavaju staraocu. Staraoc je u prethodnom periodu, za života korisnika tražio i molio da mu se dostavljaju računi na stvarno zaduženje, tj. na razliku koju se obavezao da plaća, što se nije dogodilo. Staraoc prihvata da isplati rečenu sumu, od oko 100.000 dinara na račun staračkog doma (što i čini nakon sahrane), iako mu nije izdat nikakav dokumenat koji će to da potvrdi. Dva meseca kasnije dobija opomenu za dug zaključno sa datumom smrti korisnika, u istom iznosu koji je uplatio posle tog datuma. Epilog svega jeste sudski spor gde je angažovan veštak, koji je svojim izveštajem potvrdio da taj dug postoji, iako je on već platio, tj. ukupan dug je bio 200.000 dinara, staraoc uplatio 100.000 i ostalo još 100.000! Pitanje: potrebna pomoć oko primene važećih zakonskih propisa, na koje bi staraoc mogao da se pozove, pre svega jer je doveden u zabludu pogrešnim fakturisanjem usluga (verovatno obligaciono pravo?) Takodje, da li postoji odredjena forma primedbi na nalaz veštaka, tj. način pisanja istog u smislu nekog sudskog pravila, ili se piše poput neke izjave? Veštaku i tužiocu, staračkom domu, je trebalo skoro godinu dana da sudu obezbede i dostave nalaz veštaka, iako je rok po zakonu 60 dana. Da li se u tom slučaju može pozvati na bitnu povredu odredaba parničnog postupka? Hvala.  

Link to comment

Primedbe na nalaz vestaka nemaju neku posebnu formu. Bitno je navesti sta nije dobro u nalazu, ne ulazeci u pravna i procesna pitanja. Dakle, ukoliko je vestak pogresno obracunao dug, to se moze osporavati sa stanovista ekonomije, odnosno da su pogresno utvrdjene cinjenice na osnovu kojih je vestacio (visina penzije, datum uplate, metodologija obracuna...), odnosno da nalaz nije uradjen po pravilima struke. Primedbe se po pravilu ne mogu odnositi na pravna pitanja (da li je ispravno fakturisano, da li je bila neophodna opomena...). Stranka moze angazovati drugog vestaka koji ce dostaviti nalaz kojim se se osporiti prvobitno vestacenje. Cinjenica da je nalaz dostavljen po proteku roka nije bitna povreda postupka.

Ako dug postoji, pogresno fakturisanje usluga ne moze uticati na obavezu tuzenog, jer je ugovorom sve regulisano, a pre pokretanja spora je tuzilac putem opomene dostavio ispravno fakturisan preostali deo obaveze.

 

Edited by Uskebasi
Link to comment

Treba pokušati pozvati se na zastarelost - za potraživanja starija više od tri godine unazad od podnošenja tužbe. Zastarelost se primenjuje samo ako se dužnik pozove na nju.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Znam da je uvedena prinudna članarina u tzv. Privrednoj komori Srbije, i da taj beskorisni šljam sada to naplaćuje. Ali, podnesena je inicijativa da se to oglasi neustavnim. Jel zna neko da li je o tome odlučivano ili ne još uvek?

Sad šalju i neka preteća pisma, stoka.

Link to comment
Znam da je uvedena prinudna članarina u tzv. Privrednoj komori Srbije, i da taj beskorisni šljam sada to naplaćuje. Ali, podnesena je inicijativa da se to oglasi neustavnim. Jel zna neko da li je o tome odlučivano ili ne još uvek?
Sad šalju i neka preteća pisma, stoka.
Marko Čadež preti zbog članarine!
Pa hit!




...shiit has hit the fan...

Link to comment
4 minutes ago, Frank Pembleton said:

Marko Čadež preti zbog članarine!
Pa hit!




...shiit has hit the fan...
 

Da, da, Smrdež preti zbog članarine.:D Sad, da li su čuli da će biti proglašeno neustavnim, pa ono da navataju koga mogu dok se ne objavi, ili šta već....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...