Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

Pa ne znam, jebem ga...

 

Ja nisam imao taj problem, u mojoj porodici je običaj da se sve razdeli za života... Ali ni moje dede nisu ostavili isto svoj deci, ali se niko nije bunio, svi su znali zašto je to tako...

 

Kontam da i ovde svi znaju zašto je deda to uradio, ali se prave ludi... Polazim od toga da ako budem pravio testament, ne bih voleo da ga onaj kome sam namenio svoju imovinu, sam obara...

 

Eto, možda imam neke pogrešne pretpostavke, ali pričamo, forum je ovo...

Link to comment
Pa ne znam, jebem ga...
 
Ja nisam imao taj problem, u mojoj porodici je običaj da se sve razdeli za života... Ali ni moje dede nisu ostavili isto svoj deci, ali se niko nije bunio, svi su znali zašto je to tako...
 
Kontam da i ovde svi znaju zašto je deda to uradio, ali se prave ludi... Polazim od toga da ako budem pravio testament, ne bih voleo da ga onaj kome sam namenio svoju imovinu, sam obara...
 
Eto, možda imam neke pogrešne pretpostavke, ali pričamo, forum je ovo...
Ma ne sporim ja sve to nego odnos prema tom "nekretninama " ...
Ako ne misli da se koristi time, a treba da plaća "održavanje", porez, onda bolje da se toga ratosilja...
Inače velika stvar je kada roditelji to obave za života i reše....
Govorim iz sopstvenog iskustva jer ja sam na onoj minus strani...




...shiit has hit the fan...

Link to comment

Da malo dobacim uporednog prava... U Federaciji su pokloni regulisani kantonalnim propisima (deset kantona - deset propisa).

 

Tako se, recimo, u USK porez u slučajevima gdje brat/sestra daruje bratu/sestri ne plaća, pod uslovom da se poklonjeno ne otuđuje u roku od tri godine (to uključuje i poklone trećim licima, prodaju, zamjenu i tsl). U Sarajevu je porez 10 posto. U Posavskom kantonu je uslovljeno sa 5 godina neotuđivanja.

Link to comment

u rs je porez na promet nepokretnosti ukinut, ali zato ima porez na kapitalnu dobit. taj se harac kod ugovora o poklonu placa tako sto poreska obracuna vrijednost poklona u momentu kad ga je poklonodavac stekao a onda obracuna vrijednost poklonau momentu prenosa, pa na tu razliku obracuna 10 posto.  sve u svemu gore od poreza na promet😠

Link to comment
22 hours ago, Bogotac said:

Ma,naravno,nego je bas zategnuta situacija u familiji trenutno

 

Zajeban bio deda

 

Aj sto mi je  ostavio sve,calu i tetki nista:D

 

Ovo je povreda pravila o nužnom nasleđivanju kao vrata. Ne znam u kakvim si odnosima sa ocem i tetkom, ali ako nisi u dobrim, i ako niste sproveli ostavinski postupak, možeš vrlo uskoro da očekuješ tužbu zbog povrede pravila o nužnom nasleđivanju, gde ćeš se oprostiti sa po 1/4 od nasledstva po svakom od njih ko te bude tužio.

Link to comment
14 hours ago, BWA said:

u rs je porez na promet nepokretnosti ukinut, ali zato ima porez na kapitalnu dobit. taj se harac kod ugovora o poklonu placa tako sto poreska obracuna vrijednost poklona u momentu kad ga je poklonodavac stekao a onda obracuna vrijednost poklonau momentu prenosa, pa na tu razliku obracuna 10 posto.  sve u svemu gore od poreza na promet😠

 

S tim da u RS-u ima i porez na nepokretnost kojeg u FBiH (još uvijek) nema.

Link to comment

napredniji entitet :fantom:

 

sto se tice "pravicnih deda"

kapiram da je lepo biti na pravoj strani kad se otvori testament, ali ne bih se ja toliko uzdao u dede i babe sa npr 80godina i izvodio zakljucke kako je to sigurno zasluzeno, ko od naslednika jeste ako nije ok i ostalo

Link to comment

ima tu istine oko baba i djedova, ali to je njihova imovina i njihova volja je kome ce to ostaviti. zato mi je inace muka od ponistenja npr. ugovora o dozivotnom izdrzavanju. treba postovati volju primaoca izdrzavanj kakva je da je.

Link to comment
ima tu istine oko baba i djedova, ali to je njihova imovina i njihova volja je kome ce to ostaviti. zato mi je inace muka od ponistenja npr. ugovora o dozivotnom izdrzavanju. treba postovati volju primaoca izdrzavanj kakva je da je.
Pa, ne možemo "na neviđeno" znati kakvi su slučajevi u pitanju, možda ima zloupotreba...
A i ne znam koliko su uspešni ti pokušaji obaranja tih ugovora...




...shiit has hit the fan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...