Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Као што сам себи обећао, поново сам прочитао Еганов "Distress". Не знам који би ту превод најбоље пасовао (опасност, невоља, жалост, туга, немаштина.... скоро ниједан), пошто реч у књизи означава један синдром, који се насумично шири земљом, без икакве епидемиолошке правилности.Роман прича новинар, у првом лицу, поприлично ожичен, тако да у себи има Сведока (који на заповест почиње да снима све што он види и чује, и понекад му мало набуџи очи ради квалитета снимка) и још нешто софтвера. Лептоп се купује на трафици.У првом делу књиге су изложене три епизоде, које он ради за своју новинску кућу, а које су вероватно првобитно изашле као засебне приче, бар тако делују. Једна је о полицијској истрази са буђењем леша као јединог сведока, да би се сазнало ко је убица. Друга о богаташу који је изменио ДНК себи и породици и има сасвим други метаболизам - једе старе аутомобилске гуме и скроз је нечитак за постојеће вирусе, бактерије и осталу гамад (и сумњив је да хоће да пусти нешто опако да само он и његова незнана братија преживе). Трећа је о аутистима као мањини која хоће права, плус полуаутистима који хоће да се оперишу и прикључе им се.Што су све само кулисе, стражњи зид позорнице спрам кога се онда догађа све остало - одлази, по сопственом избору (да не би морао да гледа случајеве оне болести), на Бездржавно (Stateless), вештачко острво од биоинжењерског плутајућег корала, у међународним водама, које не признаје патенте и копирајт на геноме и организме. Зато су под трајним ембаргом. Тамо се одржава велика физичарска конференција, на којој треба да се изнесе коначна Теорија свега. По тезама неких од фанатика који се скупљају око конференције, само изрицање те теорије мења свемир... па онда разне групе имају разне интересе, након чега почиње политички трилер у крајње необичној околини - само острво је скоро лик за себе, и невероватни скуп неизречених (и неписаних) правила на којем то безвлашће функционише упркос ембаргу је поприлично надреалан амбијент за бурне догађаје.Осим неколико фино упакованих филозофских погледа на то шта би изрицање Теорије могло да учини од свемира, и шта би могло да настане, целој причи додатну боју даје Еганов сексуални систем. Људи више нису само мушког и женског пола, него и бесполни, и још неколико варијанти (ојачане или ослабљене особине свог или супротног пола). Еган иде дотле да измишља и неутралну заменицу трећег лица (ve, vis, ver), што помаже да се о трећим лицима размишља без полне разлике.Епилог, педесет година касније, делује врло оптимистично.Ево и нешто линака:Greg Egan, DistressDistress (novel)SF REVIEWS.NET: Distress / Greg Egan ½И Dark Planet: Nonfiction: A Review of Greg Egan's Distress, где каже

Distress is a look at Vinge's Singularity from a very different perspective. Egan's imagination never flags: a constant flow of ideas, rich and strange, layered in baroque complexity.
Link to comment
...На Скрибду је ово део текста неког Ирвинга Валаса, у "саветима писцу", мада мислим да он ту само цитира Чендлера. Али помињање Гугла још током педесетих, свака част на видовитости :D.
Možda ne preterano bitno, ali kad se već pominje Irving Valas i vidovitost, napisao je knjigu "Mister Prezident". Šta bi bilo, da je predsednik crn!? U nesreći ginu predsednik i potpredsednik, a na funkciji koja ih po ustavu može zameniti je crnac. S obzirom da je napisana 1964, dosta je uzburkala duhove.Irving WallaceIrving Wallace, još malo"The Man", kod nas izdato kao Mister PrezidentPardon. ^_^ Edited by C žeton
Link to comment
  • 2 weeks later...

Za sve one koji su poeziju zavoleli zahvaljujuci Vogonima, izashao je 6. i poslednji nastavak "Vodicha" - "And another thing". Autor je Eoin Colfer ( "Artemis Fowl" serial). Na Demonoidu se knjiga mozhe skinuti u mp3 formatu (audio knjiga).

Link to comment
Za sve one koji su poeziju zavoleli zahvaljujuci Vogonima, izashao je 6. i poslednji nastavak "Vodicha" - "And another thing". Autor je Eoin Colfer ( "Artemis Fowl" serial). Na Demonoidu se knjiga mozhe skinuti u mp3 formatu (audio knjiga).
?!?Edit: a ja, evo, pišem prikvel Edited by Vapad
Link to comment
  • 2 weeks later...
Alastair Reynolds verovatno. Meni je takva hard space opera sasvim zadovoljavajuca bez obzira na Dozoisovu rampantno slepilo. Posedujem sve iz Revelation Space niza.
Дошло и то на ред. Прочитао прву књигу, па причу "Галактички север", па сад прелазим на други роман.Што јес јес, добар је. Врло занимљив свемир, врло уверљив, скакање са сцене на сцену је таман довољно јасно да не збуњује а одржава напетост, ликови су уверљиви (фуј, почео сам да ређам по списку ко прави амерички студент)... посебан мајсторлук је преламање времена, и како се ствари догађају кад пола учесника нестане (спавајући на путу) па се опет појави педесетак година касније, кад су други учесници оматорили. Ко шта памти, ко је шта заборавио, шта је код кога исто а шта се променило. И како се у слојевима слаже неколико векова технологије; нема више да ствари застаревају за годину две - и машине од пре триста година се и даље користе, или држе при руци.Такође, мера величине је и то како мења свој свемир из књиге у књигу (мада нисам још доста прешао да то могу да проценим), као што је Херберт Дину мењао како се мењало време. Шта остаје, шта се мења. Добро промишљено.Изостављам овде уобичајени инвентар књиге, има на википедији отприлике исто што бих и сам набројао, само опширније.
Link to comment
  • 1 month later...

Procitao Rollback (Robert J. Sawyer). Dobar je. Prvi kontakt, SETI scenario, radio poruke, sta uopste moze da interesuje vanzemaljce, podseca malo na Saganov Kontakt ali je bolji! Cist hard SF, nema brze od c, ali nema ni medjuzvezdanih brodova. Donekle resenje fermijevog paradoksa. Ima i podmladjivanja (rollback is naslova: sta radis ako te sa 78god vrate u bioloskih 25). Ja zadovoljan (eh jos samo da je kraj boje odradjen).Imam par knjiga na listi za citanje, pa ako je neko citao bacite komentar:Camouflage (Joe Haldeman)Seeker (Jack McDevitt)The Mote in God's Eye (Larry Niven and Jerry Pournelle)The Forge of God (Greg Bear)Accelerando (Charles Stross)E da, i ne znam sta da mislim o Neal Stephensonu...

Edited by Antares
Link to comment
Imam par knjiga na listi za citanje, pa ako je neko citao bacite komentar:
Ево редом, шта сам већ читао:Camouflage (Joe Haldeman) - разочарао ме грдно. Халдемана сам ценио као писца од раније, и не знам шта му би, овај ментални испрдак је једва за целу епизоду неке серије; танко, срећом кратко (али је коштало као цела књига), недоречено, натегнуто али не и одапето.The Mote in God's Eye (Larry Niven and Jerry Pournelle) - ово су ми толико пута препоручили да сам већ почео и да читам, ал' ми је некако деловало сувише милитаристички до места где сам престао. Можда ћу наставити једном. Обећава грандиозан заплет, како то већ Нивен уме, а Пурнел је иначе колега из струке, дуго сам читао његове уводнике из Писи часописа.Accelerando (Charles Stross) - и све остало што је написао, чак и оне раније радове из области страве & ужаса (које баш не марим, али које он пише као акциони СФ), препоручујем, преповечеравам, и преподоручкујем. Види узводно у овој теми, писао сам о њему...
E da, i ne znam sta da mislim o Neal Stephensonu...
... и о њему, иста препорука. Стивенсон је можда нешто сликовитији, и уме да га запетља и отпетља феноменално, а и да (д)очара ликове, боље него да су живи. Нарочито у "Дијамантском добу", ма као да сам гледао како хвата белешке кад се то догађало.
Link to comment
Moze li neko da preporuci neke novije (npr poslednjih 20god) knjige sa prvim kontaktom. (ovde par mojih preporuka)
Баш у "Акцелеранду" имаш врло особиту врсту првог контакта... какав је ретко ко направио.
Link to comment
Дошло и то на ред. Прочитао прву књигу, па причу "Галактички север", па сад прелазим на други роман.
У ствари сам свратио да пријавим да сам прочитао и "Барку искупљења" и "Јаз опроштења" (Redemption ark, Absolution gap).Једна од узбудљивијих свемирских опера, још мало па у рангу са Хербертом, осим што ипак није толико слојевито, дубоко итд. Свеједно, врло занимљива космологија, вођење радње на релативистичким растојањима (и синхронизација догађаја распоређених током више деценија, јер се брзина светлости замало достиже, али не прелази), са ликовима старим између 20 и 400 година, тј рођеним пре толико, а субјективно старим много мање. Догађа се након каквог-таквог опоравка од некакве нано-куге, неодређеног одбеглог вируса који је скембечио 90% постојеће технологије. Нова, отпорнија, се тек развија, старија, од пре куге, се брижљиво одржава. У трећој књизи се као битан чинилац радње појављује и религијски вирус, опет наномашина која утиче на домаћина да му се привиђају витражи, оргуље и хорска музика, анђели итд... и, наравно, неколико добрих обрта који окрећу радњу замало наглавачке, и све се опет мајсторски сложи до краја.Јер Рејнолдс је ту мајстор, да разграна и заплете радњу преко више деценија и звезданих система, више огранака људске врсте и неколико нељудских врста, и да опет држи конце у рукама од почетка до краја. И да, притом, мења свемир и понашање људи у њему, како већ радња на све то утиче.Све у свему, прочитао сам ових 2000 страна упркос томе што је Гарднер Доз~~~ (и даље не знам како се чита, ај нек буде Дузојс) претерано протежирао Рејнолдса.
Link to comment
Camouflage (Joe Haldeman) - разочарао ме грдно. Халдемана сам ценио као писца од раније, и не знам шта му би, овај ментални испрдак је једва за целу епизоду неке серије; танко, срећом кратко (али је коштало као цела књига), недоречено, натегнуто али не и одапето.
U medjuvremenu procitah ovu kamuflazu. I nema sta, mozda je "mentalni isprdak" teska ocena, ali u najboljem slucaju je prosecna knjiga. Nekako je sve, hmmm, nedoreceno i nepovezano. Srecom nije dugacko...Sad sam uzeo Accelerando :)A inace se slazem da je Reynolds veoma interesantan. I dalje mi je najbolja prva knjiga, no i ostale su mi itekako drzale paznju (doduse nisam jos odradio prefekta).
Link to comment

Evo dobre vesti:

Philip K Dick journals to be published next yearThe journals of sci-fi author Philip K Dick will be published next year.The Exegesis, much anticipated by fans of the writer, will come out in autumn 2011, publisher Houghton Mifflin Harcourt revealed.Dick, who died in 1982 at the age of 53, had 44 novels published. His first was Solar Lottery in 1955.He is best known for works including The Man in the High Castle and Do Androids Dream of Electric Sheep? - the basis of 1982 film Blade Runner.Other films based on Dick's books include Total Recall and Minority Report.Dick's journals include descriptions of a series of "visions and auditions" he says he experienced.
Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...