Jump to content
IGNORED

Samo SF


расејан

Recommended Posts

Verovatno, Bill on the planet of robots slaves.Sumnjam da su kod nas vise od toga objavili.
da, mislim da su kod nas heroj galaksije i ova jedine objavljene. citao sam i nesto sa neta. mnogo dobro, u rangu autostoperskog vodica, steta sto je manje poznat od adamsa. ima li jos sf autora koji pisu parodije? taj podzanr je nekako slabo zastupljen? postoji li nesto novije?
Link to comment

Najbolje što sam pročitao u tom žanru je "Nije vreme za heroje" od Sema Lundvala. Objavljeno je u Kentauru pre tridesetak godina, ima je po antikvarnicama. Vredi svakog trena provedenog u sjajnoj izvedbi i zabavi. Čitao sam od istog autora još par knjiga ali je ova jedina istinski pogodak u centar.

Link to comment
da, mislim da su kod nas heroj galaksije i ova jedine objavljene. citao sam i nesto sa neta. mnogo dobro, u rangu autostoperskog vodica, steta sto je manje poznat od adamsa. ima li jos sf autora koji pisu parodije? taj podzanr je nekako slabo zastupljen? postoji li nesto novije?
Ne ljubim nešto parodije, ali ako te zanima ne baš spejs opera u duhovitom tonu (dakle, znam da nije ono što si tražio, ali opet... :) ), probaj Martinov Tuf Voyaging. Ima humora, a tu se nedvosmisleno vidi zašto je čovek važio za kralja SF priče pre nego što je promenio žanr i izraz. Njegov Nightflyers jeste spejs opera u malo drugačijem tonu. Ima ponegde humora, ali je svakako drugačije napisan podžanr. Edited by Lrd
Link to comment
da, mislim da su kod nas heroj galaksije i ova jedine objavljene. citao sam i nesto sa neta. mnogo dobro, u rangu autostoperskog vodica, steta sto je manje poznat od adamsa. ima li jos sf autora koji pisu parodije? taj podzanr je nekako slabo zastupljen? postoji li nesto novije?
Ту је, наравно, Прачерж. С тим што он пише магију по правилима СФа, као да и без тога није довољно луд :).Не пада ми од новијих нико на ум, а од матораца Роберт Шекли. Није неки домет, узео сам једну његову збирку само да га видим на гомили, јер ми се оно што је некад излазило по Свиријусурж побркало са свима осталима. Занимљиво, није му застарела наука толико, више му је застарео хумор. Оно што је било смешно педесетих и шездесетих данас напросто није довољно смешно. Но, тројка за труд, треба имати петљу па развући добар виц на тридесет страна.
Link to comment
Ту је, наравно, Прачерж. С тим што он пише магију по правилима СФа, као да и без тога није довољно луд :).
uopšte nisam bio svestan da pračet ima humora. otpisao sam ga odavno bez čitanja. potpuno sam nezainteresovan za epove, opere i magiju.
Link to comment

Ja sam od Pratchett čitao 15-tak disksvet knjiga, kamionce, krilce i buldožerce te kooperaciju sa Gaimanom - Good Omens.On ume da smori ponekad, preskačem sve sa vešticama a pratim Rinsvinda, Koena, Stražu, Smrt. Kod nas ga izdaje laguna, poslednji prevodi su bili lošiji, a i onako dobar deo fora zasniva na igri rečima pa se dosta gubi u prevodu... Štanca knjige, i preteruje malo.No, njegov humor meni odgovara, parodije su mu sjajne (pa on samo parodije i radi), Good Omens, Pyramids, Small Gods, Moving Pictures, Guards! Guards!, Reaper Man, Soul Music, Interesting Times... sve odlični i zanimljivi, BBC radio dramatizacije njegovih knjiga su vrhunske, apsolutno preporučujem njihove Small Gods i Guards! Guards!.Crtani po Wyrd Sisters, mislim, nisu nešto, gledao sam i bbc filmove, nisu mi dojmili, on je savetovao na tim delima i kapiram da se njegova i moja vizija disksveta razlikuju, moja je veselija.Uglavnom, da vredi malo truda, vredi, zahvalan i beskrajno simpatičan univerzum sa zabavnim likovima.

Link to comment
uopšte nisam bio svestan da pračet ima humora. otpisao sam ga odavno bez čitanja. potpuno sam nezainteresovan za epove, opere i magiju.
Ово је контра зајебанција - јесте то као магија, али се понаша као наука, штавише чаробњаци имају универзитет и понашају се потпуно академски - са све ождеравањем, чудацима и лудацима у својим редовима, хакерима и шепртљама међу студентима. У ствари СФ, само што су магији и науци замењена места, а онда следи лудница.Него, на ту тему сам потпуно смео с ума једног другог маторог зајебанта, Френка Херберта. Пре неку годину сам се био заинатио да прочитам све што могу да нађем од њега, и ту се издвоји серија о Џорџу Мекију (Jorj Mckee), из БиСаба (бироа за саботажу). Почетна поставка је да је власт постала ефикасна, и да онда долази до разноразних претеривања; брљотке власти су раније биле подношљиве јер је јавашлук отупљивао оштрицу. За то отупљивање је сад задужен Биро, а Меки је 'пецијални агент. Има неколико књига о њему, и још прича приде. Свака може да се чита као кримић (јер има и те какву криминалну радњу, истрагу и тајанство), као СФ (јер је особље само делом људско, остали су, хм, другачији, укључујући и једну петополну врсту), као сатира (нарочито гледе правних система потпуно другачијих од других) и као полигон за разрађивање неких идеја за Дину, нарочито "Експеримент Досади". Досади је планета где су прилике за живот јако тешке, што није случајно - до краја књиге се види у чему је ствар, да не офирам.Живот унутар Бироа је ко ће кога - свако сваком покушава да подвали, смести, подметне, јер ко наседне, бива ражалован, коме успе, напредује. А ко успешно смести великом штрумфу, постаје калиф уместо калифа. Херберт то све прича мртав ладан, ал' сам се свеједно на неким местима разваљивао од смеха.пјафрж: Е, исправка - пише се McKie, а дела у којима се спомиње су:причеTactful SaboteurA Matter of TracesроманиWhipping starThe Dosadi Experiment Edited by расејан
Link to comment

Pre nekog vremena pročitah Smrt Trave Dž.Kristofera, pa da priupitam načitanije od sebe:Jel' može malo preporuka na temu sličnih, recimo, antiutopija, a voleo bih da pročitam i nešto s alternativnom istorijom...

Link to comment
Dan Trifida, ista edicija, to mi prvo pade na pamet.
Dan trifida gledah filmsku i (čitah) strip adaptaciju, a (Hvala Musharafu) Millera ću probati da pronađem.Invasion of the Body Snatchers je takođe ok.
Link to comment
Pre nekog vremena pročitah Smrt Trave Dž.Kristofera, pa da priupitam načitanije od sebe:Jel' može malo preporuka na temu sličnih, recimo, antiutopija, a voleo bih da pročitam i nešto s alternativnom istorijom...
Ово сад испада алтернативна историја... "Кроз стварно време" Вернора Винџа, што се у ствари догађало у будућности, али је један њен део већ прошао... наиме, то су два романа ("Мировни рат", "Насукани у стварном времену") и једна новела између њих ("Безвласни"), прича која се наставља, али тако да се неки ликови из првог, и неки из другог, срећу у трећем, а практично сви из првог прескачу други... јер је таква природа стазисног поља."Мировни рат" је објавио 1984, а догађа се педесет година након великих ратова из далеке 1997, кад се није знало ко пије а ко плаћа, па су након нукли (nuke :) ) почели да се фрљају вирусима и остаде на Земљи шака јада, једва да су успели поново да почну да се размножавају. Земљу пази Мировна власт, нека мутна шкљ фирма, која се за длаку провукла да их не раскринкају у последњим сатима рата, искористила гужву и отад утерује мир. Утерује га тако што строго пази да нема возила, јаких извора енергије, и биотехнологије (дакле оружја из претходног рата). Цела прва књига се врти око тога како ће безвласни петљароши (еснаф без државе, без власти) да им доакају.У новели "Безвласни", опет педесетак година касније, недржавна територија Канзаса осујећује освајање у које креће фашистичка демократска држава Новог Мексика (при чему обе држе и делове Тексаса итд - има много празног земљишта около, 1% некадашњег становништва).У "Насуканим" се радња помера још педесет... милиона година у будућност. Промениле су се и географија, и флора и фауна, еволуција опет испробава све редом па шта прође прође, а људи је остало неколико стотина, и цела књига се врти као истрага око једног убиства насукавањем - без стварног убиства, напросто је неко остављен ван мехура кад је кренула још једна селидба у будућност, и уместо да се извиђа сваке три недеље, неко је чачнуо софтвер и подесио то на сто година. Жртва је преживела само четрдесет година у дивљини, без игде иког.Ово Винџу спада у раније радове, али је само технолошки оскудније. Ликови су врло опипљиви, предели јасно предочени, заплет запетљан а опет се лако прати, и на крају има неколико обрта као у правом кримићу. Когод је био сумњив, није, а после можда и јесте, и обратно - до краја се не зна.Објављујем налаз драгуља - Винџ је један од ретких који се усудио да замишља друштво ван класичне тројке (феудализам као на Дини, свевлашће корпорација као у Ролерболу или Рекламократији, тоталитарна држава као у 1984, Бразилу или ТНХ-1135). И за разлику од укрштених мини-држава/франшиза какве има Стивенсон (у "Дијамантском добу", например), његови безвласни заиста немају власт, него им судство и полиције држе независне фирме, па код кога уплатиш тај ти је надлежан, а међусобне спорове решавају уговорима. И свима се нешто гади идеја да би неко опет могао да пожели да оснива државу.

Докторова баталио... делује ми као мало промашен... миссим отац планина, брат острво а кева веш машина? ајде... и то без икаквог покушаја да објасни откуд, а с друге стране петља са технологијом... мислим на "Неко долази у град, неко одлази из града". Тј прочитао до краја, и још неколико причица, и нећу више, радије ћу поново да читам Хербертова друга два циклуса.

Edited by расејан
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...