Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

Bitno je da salo obavezno zamrzneš na bar 48 sati. Posle ga odmrzni i što bolje umuti. Testo je lako. Elem, napraviš klasično dizano testo, uz dodatak jedne čašice rakije, pustiš da naraste, pa ga razvaljaš na cm debljine, i premažeš penasto umućenim salom. Preklopiš testo, pustiš da malo odstoji, pa ponovo premažeš, pa sve tako dok ima sala. Posle filuješ u oblik kakav želiš, ja pravim male trouglove.
ma nikad nisam pravila lisnato testo, a eto imam ambiciju da sad pravim salčićenego, vidim po netu ima dosta recepata koji nisu sa kvascem kakva je razlika ?šta, imaš alergiju na orahe ?
Link to comment

Alergija, da :( Otekne mi jezik i nepce da ne mogu da dišem. Pravio sam ja i bez kvasca, onda u testo ide sirće i žumanca, ali ovo klasično lisnato sa kvascem mi je kud i kamo lepše i ukusnije.

Link to comment

e mučen ti, kakve su ti sve slastice uskraćene :cry: verujem ti da su ti starinski bolji, mada mi nekako deluju i komplikovaniji za napraviti ... ili ne ? jel' problem da se kvasno testo razvija na oklagiju? nisam ja neki stručnjak za ta testa :cry:

Link to comment

Generalno ne ide na oklagiju, ali ovde može, jer se testo "odmara" mosle svakog premazivanja. Nije komplikovano, ali treba dosta vremena. Znači ovako, jedan kvasac u deci mleka sa šećerom, 1.5 deci tople vode, jedno celo jaje, čašica rakije i lagano zamese da se ne lepi. Kad se skroz podigne istrasi na radnu površinu, pa rukama (ili oklagijom razvuci na 1 cm debljine) pa premaži, pa ostavi 10-15 minura, pa sve u krug...

Link to comment
Generalno ne ide na oklagiju, ali ovde može, jer se testo "odmara" mosle svakog premazivanja. Nije komplikovano, ali treba dosta vremena. Znači ovako, jedan kvasac u deci mleka sa šećerom, 1.5 deci tople vode, jedno celo jaje, čašica rakije i lagano zamese da se ne lepi. Kad se skroz podigne istrasi na radnu površinu, pa rukama (ili oklagijom razvuci na 1 cm debljine) pa premaži, pa ostavi 10-15 minura, pa sve u krug...
ok hvala, ne zvuči komplokovano :)
Link to comment

Nema šta da bude komplikovano :) Ja uvek tvrdim da u kulinarstvu ništa nije komplikovano. Znači samo ne zaboravi da zamrzneš salo, i da ga posle dobro umutiš

Link to comment
čoko-šljiva! :s_w: <i čoko kasjija>
Najbolja stvar na svetu, al sto samo na aerodromu moze da se kupi (za 7 evra, al zato u metalnoj kutiji)? Jel ima negde neko pakovanje koje nije de luxe, al za manje para?
Link to comment
Najbolja stvar na svetu, al sto samo na aerodromu moze da se kupi (za 7 evra, al zato u metalnoj kutiji)? Jel ima negde neko pakovanje koje nije de luxe, al za manje para?
Nisam zagledao cenu, ali jedna od radnji sa zdravom hranom preko puta senjačke pijace ima ove poslastice koje se prodaju rinfuzno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...