Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

za termalnu i ostale potencijalne turoniste:nadjoh jedan recepat na španskom, i tu kažu da se ne kuva posebno šećer i med, nego da se prvo prokuva med pa se u njega onda ubaci šećer pa se zajedno prokuvaju dok ne postanu sirupasti, pa se ondak ubace bademi (i samo i jedino bademi!) i umućeno belanceda li je to trik za tvrdoću ili nije ne znam, ali za turon više verujem Špancima nego englezolikima :P te smatram da vredi probati (i probaću!)a obaška što ne spominju ni temperaturu šećera :lol:ako neko razume španski evo dikrektno:http://www.directoalpaladar.com/postres/dulces-de-navidad-receta-de-turron-de-alicante

Link to comment

pravila ponovo ovu tortu.naravno, zanemarila glupi ajsing (kojeg ionako nema na slici, ne znam šta će im u receptu).umesto tog traženog likera skuvala jaku nes kafu i sunula viskozu u istutmkore poprskala ceđenom pomorandžom a srednju namazala pekmezom od kajsija.uzela neku teglu iz ostave i ispostavilo se da je pekmez doživeo alkoholno vrenje.onda pogledam i ostale tegle, kad ono isto.sve ubacila u rernu i prekuvala cca 1 sat, alkohol izlapeo ali ostao neki divan šmek i pekmez je bio poprilčno kiseo.torta ubiva koliko je ispala dobra, sočna, a taj kiseo pekmez je savršen kontrast čokoladi (u količini od skoro po kila)i da, umesto tog famoznog olivio spreda, običan puternajtoplija preporuka, svi koji probaju traže recept.

Link to comment
  • 3 weeks later...

e treba mi mala pomoć ?jel' ima ovde neko ko pravi orasnice na redovnoj bazi tj. da ima iskustva sa istimatm ima dosta recepata po netu ali se razlikuju a i oko pečenja ima nedoumica

Link to comment

Ouuuhh, sto ja volim orasnice. Podsecaju me na detinjstvo, kad bi keva vikendom isterala tatu i mene iz kuce, pa bi me tata odveo sa sobom na BASK gde je on u nekoj kafani kod stadiona igrao preferans sa tadasnjim komunistiskim direktorima, a za nekim od stolova sedeo i Vladanko Stojakovic koji bi se smilovao na mene smorenu u oblaku dima i pivsko/spricerskih isparenja pa me ucio tablicu mnozenja. U restoranu tacno preko puta me znale kuvarice i davale mi orasnice u salvetu. :D

Link to comment

ne, ne zelim da zamislim te scene.nego, jel moze neko da preporuci slasticarnu ili prodajni objekat u kome ima vrhunska vasina torta. moze i neka keva koja pravi za pare.

Link to comment

orasnice ne pravim, pošto ne jedem orahe (pojedem nešto oraha na godinu dana pa bolujem tri, četiri dana). A salčiće umem, to ti je bar lako, ako si ikada pravila lisnato testo

Link to comment

Bitno je da salo obavezno zamrzneš na bar 48 sati. Posle ga odmrzni i što bolje umuti. Testo je lako. Elem, napraviš klasično dizano testo, uz dodatak jedne čašice rakije, pustiš da naraste, pa ga razvaljaš na cm debljine, i premažeš penasto umućenim salom. Preklopiš testo, pustiš da malo odstoji, pa ponovo premažeš, pa sve tako dok ima sala. Posle filuješ u oblik kakav želiš, ja pravim male trouglove.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...