Jump to content
IGNORED

Dekriminalizacija i legalizacija


Indy

Recommended Posts

Uzrok u svakom slucaju nije to sto droge postoje. I da ne postoje, pojedinci bi imali potrebu da otupljuju svoja cula, makar udaranjem ciglom u glavu. Ja sam vec naveo glavni uzrok, a to je da je zivot kucka, a onda umres. A posebno je kucka prema nekima, jel'te.
upravo. zato sam i reagovao na andruilov scenarij po kom bi meleoniprikupljeni od legalizacije droge bili upotrebljeni za nekakve programekoji bi magično iskorenili same uzroke narkomanije.ko što kažeš, life is a drag, neizlečiva boljka, i nikakvi programi tu neće pomoći,ljudi će od njega bežati klanjanjem slikama, pucanjem u venu, lupanjem ciglevo glavu. point, nemam niš protiv legalizacije ako će to nekome pomoći. reagovaosam samo na bajkovitu idealizaciju. Edited by Gonzo
Link to comment
Uzrok u svakom slucaju nije to sto droge postoje. I da ne postoje, pojedinci bi imali potrebu da otupljuju svoja cula, makar udaranjem ciglom u glavu. Ja sam vec naveo glavni uzrok, a to je da je zivot kucka, a onda umres. A posebno je kucka prema nekima, jel'te.
Bitan uzrok uzimanja driga u adolescenciji je puko imitiranje društva i problemi tipa stidljivosti ili nekih kompleksa, a to su problemi koji nakon 5 godina izgledaju smešni a ne life is a beach problemi. Naravno određeni procenat ljudi je iz raspadnutih porodica sa majkom alkoholičarkom.Pogledaj npr ovohttp://www.drugfree.org/Portal/About/NewsR...School_PressureIma interesantna tabela na početku 20.te strane, pa ćeš videti da je gomila razloga nešto što sa 25 god postaje banalno ali je i te kako bitno kad imaš 15 (drugs help you loose weight - 43%, improving athletic performance - 54%, to feel adventurous - 48%, to look cool - 65%!!!). Sem toga, ako je glavni uzrok uzimanja droga to što je life bitch, onda bi masovni početak u uzimanju droga trebalo pre da budu četrdesete i pedesete godine kad ljude stigne taj life- bitch momenat, a ne klinci od 14, 15.
three main motivators for teen abuse of drugs:One is the experience of getting high, feeling adventurous, and having fun.The second includes purposeful reasons centered on regulating their lives, to deal with thepressures and stress of school, to help them feel better about themselves, to help kids dealwith problems at home, to relax, to improve their athletic performance, to help you loseweight, to improve their physical appearance, and to help them study better.The third is to establish an identity to look cool.
Edited by Evi
Link to comment
Nisam sigurna da je glavni uzrok, jedan od bitnih, ali možda zastupljeniji uzrok uzimanja droga u adolescenciji je imitiranje društva i problemi tipa stidljivosti ili nekih kompleksa, a to su problemi koji nakon 5 godina izgledaju smešni a ne life is a beach problemi. Naravno određeni procenat ljudi je iz raspadnutih porodica sa majkom alkoholičarkom, ali po onima koje a poznajem, a narkomani su, nije im pozadina bitno drugačija od moje ili porodice nekih mojih prijatelja.
preusko gledas na lajf iz bic izraz. mozda je preciznije life is meaningless beach.edit: eh sad si promenila, al nema veze Edited by ruskabajka
Link to comment
preusko gledas na lajf iz bic izraz. mozda je preciznije life is meaningless beach.edit: eh sad si promenila, al nema veze
Pa bolje kraće, i preciznije ;) Ljudi većinom ne misle da je life meaningless, oni koji to misle uglavnom se ne gnjave drogama nego ostave pismo i upucaju se. Droga služi da se kvalitet života popravi - zaborave brige, dobije malo više adrenalina, zaizgleda cool, smrša... takve stvari.
Link to comment
point, nemam niš protiv legalizacije ako će to nekome pomoći.
nekima oce sigurno. al ideja je da usput masi drugih ne odmogne. bar se nadam. sta smo do sada imali? likove koji se zalazu za legalizaciju da bi se kvalitetnije radili za vikend, one koji misle da slobodno trziste svega resava sve, i one koji se za to zalazu jer je kao urbano i kul. pa zajedno pokusavaju da prodaju aksiome poput "legalizacija ce pomoci narkomanima, a smanjice se procenat istih nekako il se bar nece povecati zbog necega" i "treba suzbijati uzrok (koji ne znamo koji je, al sta ima veze), a ne posledice" i "ko nije za deljenje heroina za dz je malogradjanin i podrzava popa sa lopatom". jako.
Link to comment
U Americi je dovoljno da imaš 21 godinu, pokažeš bilo kakav ID i na licu mesta popuniš neke formulare (razlikuju se od države do države). Kod nas je procedura složenija i restriktivnija.
Hm, mislim da ćeš teško naći oblast života za koju procedura u Srbiji nije složenija i restriktivnija.Gasio sam jebeni tekući račun nedelju dana, i još nisam siguran da sam ga ugasio.
Link to comment
upravo. zato sam i reagovao na andruilov scenarij po kom bi meleoniprikupljeni od legalizacije droge bili upotrebljeni za nekakve programekoji bi magično iskorenili same uzroke narkomanije.ko što kažeš, life is a drag, neizlečiva boljka, i nikakvi programi tu neće pomoći,ljudi će od njega bežati klanjanjem slikama, pucanjem u venu, lupanjem ciglevo glavu. point, nemam niš protiv legalizacije ako će to nekome pomoći. reagovaosam samo na bajkovitu idealizaciju.
Nisam shvatio Andurilov i druge argumente kao idealizaciju.Argument koji upotrebljavamo je surovo prost i osetljivim dusama zvuci nehumano jer se svodi na cost-benefit analizu (a koja ne znaci umanjenje narkomanije). Protivnici uglavnom proturaju pricu pod parolom "ne znas ti to", "ne zivis u stvarnosti", "da ti ja objasnim".Stavise, ako zelim da nategnem paralelu, po tom didaktickom i patronizirajucem* tonu je slicna onima koji na pinovanom topicu bran lopatanje.A Indy je lepo objasnio, legalizovao/zabranio nema veze, narkomanije, alkoholizma, sekti... you name it ce uvek biti.*ne mogu trenutno da se setim odgovarajuce srpske reci
Link to comment
Bitan uzrok uzimanja driga u adolescenciji je puko imitiranje društva i problemi tipa stidljivosti ili nekih kompleksa, a to su problemi koji nakon 5 godina izgledaju smešni a ne life is a beach problemi. Naravno određeni procenat ljudi je iz raspadnutih porodica sa majkom alkoholičarkom.Pogledaj npr ovohttp://www.drugfree.org/Portal/About/NewsR...School_PressureIma interesantna tabela na početku 20.te strane, pa ćeš videti da je gomila razloga nešto što sa 25 god postaje banalno ali je i te kako bitno kad imaš 15 (drugs help you loose weight - 43%, improving athletic performance - 54%, to feel adventurous - 48%, to look cool - 65%!!!). Sem toga, ako je glavni uzrok uzimanja droga to što je life bitch, onda bi masovni početak u uzimanju droga trebalo pre da budu četrdesete i pedesete godine kad ljude stigne taj life- bitch momenat, a ne klinci od 14, 15.
Ta tabela se poglavito odnosi na marihuanu.Ima i druga (strana 12), da 83% tinejdzera percipira redovnu upotrebu kokaina kao visoko rizicno (oko 50% ako se proba jednom-dvaput).Cak i reklamiraju kako su edukativne kampanje uspesne.Pa, onda tabela gde je 7.7m tinejdzera barem jednom u zivotu probalo marihuanu naspram 2.2m kokain i 0.9m heroin.
Link to comment
Uzrok u svakom slucaju nije to sto droge postoje. I da ne postoje, pojedinci bi imali potrebu da otupljuju svoja cula, makar udaranjem ciglom u glavu.
To je, u stvari, čitava priča.
Link to comment
Nisam shvatio Andurilov i druge argumente kao idealizaciju.Argument koji upotrebljavamo je surovo prost i osetljivim dusama zvuci nehumano jer se svodi na cost-benefit analizu (a koja ne znaci umanjenje narkomanije).
koju, bre, cost-benefit analizu? iznosite nekakva mastanja, parole i lepe zelje. kad pricam sa narkomanima, izgledaju mnogo smisleniji i konzistentniji od vas dvojice. reci brzo sta koristite, pa da to ukinemo- a za heroin cemo se vec dogovoriti.
Uzrok u svakom slucaju nije to sto droge postoje. I da ne postoje, pojedinci bi imali potrebu da otupljuju svoja cula, makar udaranjem ciglom u glavu. Ja sam vec naveo glavni uzrok, a to je da je zivot kucka, a onda umres. A posebno je kucka prema nekima, jel'te.
jeste, istina. samo to nikako ne dokazuje da se heroin mora legalizovati. stetan je po korisnika, okolinu, drustvo. mnogo. imas sasvim dovoljno otupljujucih sredstava koja su dozvoljena/ manje stetna po sve, koj ce ti kurac bas on? jel svaki otrov koji se proizvede u nekoj laboratoriji mora da se legalizuje, ne bi li se udovoljilo tvom pogledu na svet? Edited by Miralem
Link to comment
Hm, mislim da ćeš teško naći oblast života za koju procedura u Srbiji nije složenija i restriktivnija.Gasio sam jebeni tekući račun nedelju dana, i još nisam siguran da sam ga ugasio.
:lol: U pravu si, al' to je samo zato što smo nesposobni do zla boga. Doduše, ima i zakona koji su namerno skrojeni tako da budu krajnje neefikasni, čime se podstiče korupcija...
A Indy je lepo objasnio, legalizovao/zabranio nema veze, narkomanije, alkoholizma, sekti... you name it ce uvek biti.
Naravno da će narkomanija uvek postojati, samo je pitanje u kojoj meri. Ovde se nameće lažna dilema da li država treba da podstiče ta sranja ili da ih onemogući. :frust: Eventualna legalizacija i liberalizacija narkotika (čitaj: veća i lakša dostupnost) bi svakako podstakla taj porok, a štetu bi pretrpeli i sami uživaoci i društvo u celini. Kraj priče.
Link to comment
To je, u stvari, čitava priča.
Ne mislim da je to chitava pricha. Mozhda oko pitanja dekriminalizacija da ili ne, ali oko pitanja kada i da li u drushtvu kao shto je Srbija u ovome momentu, mislim da nije.Ostavicu na trenutak po strani teshke droge zato shto ne poznajem, niti sam chuo za nekog uzhivaoca teshkih droga a da pre toga nije koristio lakse.Pretpostavimo da se sutra legalizuje trzhishte lakih droga. Zar ima netko tko ne misli da bi to u drushtvu duboko korumpiranom kao shto je nashe omogucilo krshenje/probijanje svih mogucih restrikcija koje bi postojale u vezi prodaje lakih droga. Pri tome bi nestala ona osnovna komponenta koja zaustavlja najveci broj dece da u najranijoj dobi kushaju iste a to je stigma koju nose droge. Nashe drushtvo je po meni daleko od spremnosti da istrpi jedan takav udarac. Proshirivanjem baze korisnika lakih droga proshirio bi se i broj korisnika teshkih. Edited by cedo
Link to comment
Ovde se nameće lažna dilema da li država treba da podstiče ta sranja ili da ih onemogući. :frust:
"We're from the government and we're here to help". Kad drzava treba nesto da o(ne)moguci, put do toga nije bas tako linearan kako neki zamisljaju. Moze da se osnuje 40 komisija, grupa i odeljenja za borbu protiv narkomanije, da se potrose milioni (stotine miliona) i da nista manje narkomanije ne bude. Stavise, tako i jeste.Oni koji se zalazu za dekriminalizaciju ili legalizaciju se uopste ne zalazu za "podsticanje narkomanije". Za podsticanje narkomanije se valjda jedino zalaze narko mafija, i mozda neki odgajivaci sirovina za droge.
Link to comment
ako ništa, barem džankija ne manjka.
(Osim ako se ne salis, u kom slucaju zanemari ovo) cenim da ti mislis da su oni na forumu koji su za dekrim./legalizaciju "dzankiji"? A valjda su i pobornici gej prava svi homo? Pokusaj ponovo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...