Jump to content
IGNORED

Dekriminalizacija i legalizacija


Indy

Recommended Posts

Da ne ulazim u demokratičnost i uređenje Singapura, ne misliš li da je malo besmisleno porediti ovakve stvari kod zemalja sa toliko drugačijom istorijom, kulturom, geografskim položajem...?
Singapur nije zemlja, vec 1 grad pod benevolentnom diktaturom. Singapur moze da se poredi sa Hong Kongom (i obratno), i to bi bilo to.Ovde imamo slucaj odsustva bilo kakve svesti kod jednog broja forumasa da postoje veoma ozbiljne polemike i argumentovane inicijative za legalizaciju droga (i ne, inicijatori nisu narkomani). Ali, stara nasa prica iz vica, "parlez-vous francais - ne, no ces me ti ucit'."Ne postoji nikakav "konsenzus" niti "opste poznato" stanoviste o ovoj temi.(Imam fine linkove da ovo ilustrujem, ali necu. Sto da se ja mlatim, kad niko ne pogleda linkove ionako).
Link to comment
Iako po zakonu ne smeju?
kom zakonu, kada i gde?
A da me nisi ti mozda pomesao sa nekim ko je za legalizaciju tog, kako ti kazes "horsa"? Ja sam za dekriminalizaciju. Jel' shvatas da je razlika izmedju legalizacije i dekriminalizacije sustinska? Ovo prvo podrazumeva slobodnu prodaju, ovo drugo samo podrazumeva da se korisnici ne ganjaju krivicno, i nista vise.
ne shvatam. ovde svako ima svoju verziju liberalizacije i dekriminalizacije. a ova poslednja je valjda "dekriminalizacija posedovanja manje kolicine zabranjenih psihoaktivnih supstanci namenjenih licnoj upotrebi". protiv toga generalno nemam nista protiv, mada olaksava dilovanje. mozda bi bilo bolje resenje izdati pandurima smernice da ne drkaju registrovane narkomane ili nesto slicno. da nisi ti mene mozda pomesao sa nekim?
:blink: "Da, da... znamo mi takve: kazu Kastro, a misle Hitler".
ko je uveo severnu koreju u pricu i zasto?
Po toj logici su svi lekovi koji se izdaju na recept zabranjeni jer se ne izdaju bez recepta, kao ustalom i heroin u ovom primeru. Lekove koji se izdaju na recept ne mozes da ih kupis u slobodnoj prodaji, njihovo posedovanje bez potvrde da su izdati na osnovu recepta je zabranjeno, a smeju da ih koriste samo bolesnici koji imaju simptome koje ti lekovi lece. Ono sto je jednom bolesniku lek, nekom drugom bolesniku ili zdravoj osobi moze biti stetno. Jel' treba da navodim primere lekova koji su stetni ako ih ne uzima osoba koja ima simptome koje taj lek leci, ili je ovo dovoljno ocigledno?
nisu po toj logici lekovi zabranjeni- niko te nece uhapsiti ako ti na gajbi nadju vecu kolicinu rekawana, a ne bolujes od tog sta on vec leci. ili ako prenosis 2-3 kutije preko granice. takodje ne moras da nabrajas lekove koji se izdaju na recept i dokazes... nesto. izdavanje heroina odredjenoj grupi korisnika je samo uzuzeto od krivicnog gonjenja, bas kao sto postoje neki izuzetci kod ostalih krivicnih dela. npr. mozes da ubijes nekog u nuznoj samoodbrani, ili provalis u stan da bi ugasio pozar.
Link to comment
Uzeo si za primer SAD i Veliku Britaniju koje imaju oštru kaznenu politiku, ali fingiraju borbu protiv narko mafije. Hapse se sitni dileri i plene se pošiljke koje predstavljaju zanemarljiv procenat ukupne potrošnje, sve u cilju da se prikaže kako, eto, postoji ozbiljna borba protiv ovog poroka.Zašto to ne rade istinski i sistematično? Pitaj Radeta Markovića i bivšeg direktora Komercijalne banke, na primer.
Kao da sam znao da ces uzeti primer Singapura. Na stranu sta su ti vec ostali odgovorili, ali, da li ti mozes da zamislis kako se singapurska praksa smrtne kazne za pola kile trave ili 10 godina za bilo kakvo posedovanje iste moze sprovesti u liberalnim drzavama zapadne Evrope ili SAD? O jacim drogama da i ne govorim. To se moze sprovesti samo uvodjenjem totalitaristickog sistema i ja mislim da je to previsoka/neprihvatljiva cena.Singapur je specifican slucaj jer sa jedne strane imas fasizovani-korporativni drustveni sistem a sa druge cela drzava zavisi od liberalnih ekonomskih principa trgovine, ekonomske saradnje, finansija, obrazovanja itd. Velike (manje vise samodovoljne) drzave su mnogo manje zavisne od Singapura u tom pogledu i zato bi bez tog ekonomsko-liberalnog sidra otplovile u cist totalitarizam i policijsku drzavu.
Link to comment
nekima oce sigurno. al ideja je da usput masi drugih ne odmogne. bar se nadam. sta smo do sada imali? likove koji se zalazu za legalizaciju da bi se kvalitetnije radili za vikend, one koji misle da slobodno trziste svega resava sve, i one koji se za to zalazu jer je kao urbano i kul. pa zajedno pokusavaju da prodaju aksiome poput "legalizacija ce pomoci narkomanima, a smanjice se procenat istih nekako il se bar nece povecati zbog necega" i "treba suzbijati uzrok (koji ne znamo koji je, al sta ima veze), a ne posledice" i "ko nije za deljenje heroina za dz je malogradjanin i podrzava popa sa lopatom". jako.
kako je lasno pojednostavljivati stvari
Link to comment
kom zakonu, kada i gde?
Zakon o prometu i prodaji cigareta, koji je donela drzava. Koja? Svaka koja dozvoljava prodaju cigareta. Kada? Od kada se prodaju cigarete. Nigde nije dozvoljeno prodavati cigarete detetu od 6 godina, a skoro svugde, pa i u SFRJ/SRJ/SRB je starosna granica 18 godina.
ne shvatam. ovde svako ima svoju verziju liberalizacije i dekriminalizacije. a ova poslednja je valjda "dekriminalizacija posedovanja manje kolicine zabranjenih psihoaktivnih supstanci namenjenih licnoj upotrebi".[ mozda bi bilo bolje resenje izdati pandurima smernice da ne drkaju registrovane narkomane ili nesto slicno. da nisi ti mene mozda pomesao sa nekim?
Nije "valjda", to je to. Pandur nece da te hapsi ako ti nadje kolicinu za licnu upotrebu - ali te hapsi ako ti nadje 2-3 kesice necega. Ne mozes da "izdas smernice pandurima", jer kad se promeni vlast, nova vlast moze prosto da nalozi pandurima da se oglusi o smernice i onda opet Jovo nanovo. Mora da se napravi zakon da prodje kroz Skupstinu jer je onda i obaranje zakona teze izvodljivo od "reko mi ministar da ono od prosle godine vise ne vazi".
da nisi ti mene mozda pomesao sa nekim?
S' obzirom da sam vec jednom direktno tebi pre 3-4 dana rekao da sam sa dekriminilizaciju, a ti se pravis blesav i opet mi trljas na nos da sam sa legalizaciju, odgovor je: ne nisam te pomesao sa osobom koja pazljivo cita sta pise i trudi se da razume napisano.
ko je uveo severnu koreju u pricu i zasto?
Ja, a spomenuo sam i Kubu i DDR, cisto da ti dam primere zemalja koje su pobedile narkomaniju i u kojima nema droga. Zasto? Zato sto si pricao o prodaji droge. Nema prometa ljudi, nema prodaje, nema droge.
nisu po toj logici lekovi zabranjeni- niko te nece uhapsiti ako ti na gajbi nadju vecu kolicinu rekawana, a ne bolujes od tog sta on vec leci.
Haha. Znao sam da cu morati i ovo da ti objasnjavam, lek po lek. Naravno da hoce ako ti nadje recimo Somu, ili neki drugi (genericki) muscle relaxant a da nije u bocici na kojoj je ime lekara koji ti je izdao recept i apoteke koja ga je izdala. Soma se inace prepisuje kada istegnes misic. Prilicno bezazlen lek... ako ga ne uzimas redovno + uz alkohol. Zato te panduri i hapse ako ti ga nadju bez recepta. Valijum? Oxycotton? Isti djavo. Ovo je samo klasa painkiller-a, hocemo neke druge lekove, recimo stimulante? Nema problema. Ajde recimo ritalin, koji se daje osobama koje boluju od ADD (attention deficit disorder) da bi ih smirile i naterale da se fokusiraju. Ritalin ima potpuno suprotan efekat ako ga uzima osoba koja nema ADD - hiperaktivnost, ubrzan rad srca, itd. Ritalin se u slengu zove "legal speed", jer crystal meth ima bas takav efekat na ljude: smiruje hiperaktivne, a od letargicnih pravi kucne pomocnice koje glancaju stan do besvesti.
takodje ne moras da nabrajas lekove koji se izdaju na recept i dokazes... nesto. izdavanje heroina odredjenoj grupi korisnika je samo uzuzeto od krivicnog gonjenja...
Pa naravno da moram da nabrajam da bih ti pokazao da postoje klase lekova koje su upravo kao heroin u Nemackoj: zabranjene za posedovanje, osim odredjenoj grupi korisnika.
Link to comment

Krenulo u okruzhenju: "Trava" je službeno ljekovita, čeka li nas uskoro i legalizacija?POSJEDOVANJE i proizvodnja nešto manje od 70 grama trave je "beznačajno djelo", odlučio je Vrhovni sud Republike Hrvatske kad je hrvatskog branitelja K.D. koji je u svom vrtu u žubrici kraj Virovitice zasadio dvije stabljike kanabisa. Bivši je branitelj pred sudom obrazložio da pati od PTSP-a i da mu samo marihuana pomaže; onda je zapravo njegov "aspirin".Ranija zatvorska kazna od godinu dana na koju ga je osudio niži sud nakon prijave Državnog odvjetništva je odbačena, te je stvoren vrlo zanimljiv presedan: "trava" je od danas samo "napola zabranjena". Džoint za vlastite potrebe (isključivo u medicinske svrhe, naravno) više ne bi trebao biti razlog da se završi iza rešetaka.Ostatak teksta:

"Vlada je protiv dekriminalizacije droga bilo koje vrste"Vjerojatno je premijeru Sanaderu prisjelo dok je čitao jutarnje novine. Cijelu je predizbornu kampanju (i ovu i prošlu) galamio protiv komunista koji će legalizirati lake droge i ukinuti vjeronauk, a sad ga je njegovo vlastito pravosuđe iznevjerilo i proglasilo posjedovanje i proizvodnju trave "beznačajnim"."Vlada je protiv dekriminalizacije droga bilo koje vrste", požurila je objasniti Jadranka Kosor uz napomenu kako se Kazneni zakon zbog ove odluke suda neće mijenjati. "Vjerujemo da je svaka droga štetna, a to su pokazala i znanstvena istraživanja", kaže Kosor, zaboravljajući pritom na neka druga istraživanja koja tvrde da se marihuana može efektivno koristiti kao lijek. A bilo je svojevremeno i znanstvenika koji su tvrdili kako marihuana nije ništa štetnija od cigareta, koje su nam i dalje dozvoljene, iako uz određena ograničenja zahvaljujući ministru Milinoviću."Marihuana se može koristiti u medicinske svrhe"Vrlo neugodno ostali su iznenađeni i u Vladinom Uredu za suzbijanje zlouporabe opojnih droga. Predstojnik tog ureda Dubravko Klarić otvoreno je ustvrdio kako je Vrhovni sud u krivu jer, smatra, kazneno djelo posjedovanja i proizvodnje trave nikako ne može biti beznačajno. Klarić također kaže kako nije dobro da sud po vlastitom nahođenju odlučuje kolika količina trave je za osobnu uporabu, a kolika za preprodaju.Čak je i voditelj Centra za ovisnosti o drogama zagrebačke Kliničke bolnice Sestara milosrdnica Slavko Sakoman morao priznati da se marihuana može koristiti u medicinske svrhe. "Kao liječnik nemam ništa protiv da marihuana dobije status kakav ima morfij", rekao je Sakoman, ali odmah dodao kako je Vrhovni sud ipak prekršio zakon jer nema pravo donositi takve odluke već to mora prepustiti medicinskoj struci. No, presedan je ipak donesen - sviđalo se to medicinskoj struci ili ne.

Link to comment
"Vlada je protiv dekriminalizacije droga bilo koje vrste"Vjerojatno je premijeru Sanaderu prisjelo dok je čitao jutarnje novine. Cijelu je predizbornu kampanju (i ovu i prošlu) galamio protiv komunista koji će legalizirati lake droge i ukinuti vjeronauk, a sad ga je njegovo vlastito pravosuđe iznevjerilo i proglasilo posjedovanje i proizvodnju trave "beznačajnim".
"Njegovo vlastito pravosudje"? Helou? Sudstvo i treba da bude odvojeno od vlade i skupstine, kako ce drugacije da donosi odluke o ustavnosti nekog zakona ili nedajboze presude?Ali 70 grama? Mnogo je, kume.
Link to comment
Ali 70 grama? Mnogo je, kume.
Ma nije toliko bitna kolichina, koliko presedan. Sada vishe nece moci zatvoriti nikoga za posedovanje. Barem ne uchesnika rata.Ne znam jel Rodjer ima pravo na posedovanje :lol:.
Link to comment
  • 2 weeks later...

zamišljam sistem u kome se sva droga prodaje legalno, poput alkohola, duvana ili kokakole. uvoznici su delta, merkator ili bilo koji anex-manex PP DOO, naplaćuju se carine i akcize, prodaje uz fiskalni račun. propadaju razni narkodileri od eskobara do petnaestogodišnjaka iz BGD OŠ.... odgovornost pada na konzumenta i njegovu porodicu. država se (licemerno?) ogradi stavom da odvikavanje i lečenje ne obuhvata plaćena zdravstvena zaštita.... na TV reklame sa onim sitnim brzočitanim tekstom..... novi svet?

Link to comment

E, kad vec uvaljujemo na kvarno neke druge price, samo da pitam: ako se ja iscimam i kupim 3 paketica od dilera da bih te castio na svojoj zurci, da li me to cini narkodilerom?

Link to comment

pa ne, ali se na sudu uzima kao otežavajuća okolnost to što si omogućio još nekome uživanje.ali ako te pandur uhvati sa više od jednog paketa, batine ne ginu: -"Aha, znači diluješ!"

Edited by Biohemija
Link to comment
E, kad vec uvaljujemo na kvarno neke druge price, samo da pitam: ako se ja iscimam i kupim 3 paketica od dilera da bih te castio na svojoj zurci, da li me to cini narkodilerom?
naravski da te čini. školski primer navlačenja na korišćenje droge poklanjanjem. već je napisano da je to investiranje u budućnost.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...