Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

Nije rekla-kazala, posedujem izvesne eksperimentalne dokaze o štetnosti šećera, iz literature, iz ličnog iskustva, kao i iz brojnih iskustava mojih kolega po pčelama, dakle, posmatrao sam delovanje šećera na životinje, pčele, kroz više pčelinjih generacija. Međutim, na forumskim prepucavanjima, gde su svi ukopani u svoje rovove, predviđam da će sigurno neko da ospori moju metodologiju kao nenaučnu. Ali bilo kako bilo, poenta je sledeća: ako pčelama dajem prirodan med, a ne šećer, jer im želim zdravlje i kondiciju, kako da preporučim ljudima šećer? Da li bi to bilo moralno? Da ne bi skretali sa teme, ako nekada bude tema o pčelarstvu tu ću detaljnije obrazložiti o čemu se radi. Veruj mi na reč, pčelari koji hrane svoje pčele šećerom (zbog pohlepe, da bi mogli da uzmu više meda za prodaju, a daju pčelama jeftinu zamenu ), imaju pčele podložnije bolestima i uginućima. Nažalost većina pčelara tako radi, zbog profita, pa je lako dokazivo ovo o čemu pričam, pojava masovnih uginuća je prisutna na velikom broju pčelinjaka. Toliko od mene na temu šećera.

Link to comment

druze, to meni samo govori da pcelama vise odgovara med, sto mu dodje logicno jerbo ga, da izvines, seru :Dprilicno sam ubedjen da kravama bas ne bi bio omiljena hrana :)

Link to comment

super mi je što antišugar poredi organizam pčele sa organizmom homo sapiensa.eto, složićeš se da je beli luk zdrav za čoveka. što ga ne daš pčelama malo? biće bolji med, ko voli, ima fino da mu tukne med na beli lukac.

Link to comment

To je zabluda, pčele izbacuju izmet van košnice, tokom pročisnih letova.Krave su travojedi, i da je tako ostalo ne verujem da bi bilo aflatoksina u mleku.Ljudi su svaštojedi, jedu raznovrsno, ali u to raznovrsno spada samo prirodna hrana. Dobro si pomenuo krave, idealno zdrava čokolada bi trebala da bude ne samo bez industrijskog šećera, nego i bez industrijskog mleka, već od mleka dobijenog od krava travojeda. Ako težimo savršenstvu.

Link to comment

sad sam se pogubio, sta ti je sad to industrijsko mleko, ono se sta, pravi u fabrikama?mislim kapiram ja i postujem tu bio-organik varijantu, ali se bojim da bi prvo trebalo da nekako pobijemo tri cetvrtine covecanstva, a onda od ostatka 80% posaljemo da cuva krave po planinama bogatim runolistom, eda bismo svi imali "prirodno" mleko.edit: a i cini mi se da si i ti nesto propustio, aflatoksin je, koliko sam shvatio full organik, potpuno prirodna stvar.

Edited by aram
Link to comment

Dear Sweet tooth,Honey actually contains the same basic sugar units as table sugar. Both contain glucose and fructose. Granulated table sugar, or sucrose, has glucose and fructose hooked together, whereas in honey, fructose and glucose remain in individual units. Fructose is sweeter than glucose, which is one of the reasons fructose is used in so many food products today. However, fructose does not convert to energy as efficiently as glucose. As a result, processed foods containing granulated sugar high in fructose convert to fat stores more easily than honey.Caloric content of honey differs from that of table sugar. One teaspoon of table sugar contains 16 calories, while one teaspoon of honey has 22 calories. While honey may have more calories, people may actually use less of it, since it is both sweeter and denser than table sugar. This being said, you actually may take in about the same amount of calories that you would with sugar or perhaps even less.Some nutrition experts say honey, unlike table sugar, contains small amounts of vitamins and minerals and that honey can aid in digestion. Researchers are currently looking into antioxidant levels of honey to see if they also can improve one's health.In addition, pure sucrose, or table sugar, is highly processed, while honey has only one processing step. (The honey is heated to prevent crystallization and yeast fermentation from happening during storage.) This has implications on the environment and on people who believe that minimally processed foods are healthier. Vegans, who don't use animal products, do not include honey in their eating plans because it is produced by bees.As far as "unmediated pure sugar," usually called unrefined sugar, goes, most researchers believe it to be a tad healthier than the processed form. The refining process, which is used to get us our good-ol' table sugar, removes all naturally occurring trace minerals from the sugar plant, leaving us with "empty calories." Moreover, unlike refined sugar, unrefined sugar has more fiber in it, which provides an added health bonus. Unrefined sugar's calories are identical to that of table sugar (16 calories/teaspoon).http://goaskalice.co...which-healthierKoliko ja kapiram ovaj tekst dali su neku malu prednost medu u odnosu na secer.edit: i ovi su na istoj linijihttp://www.fitday.co...is-natural.htmledit 2: najbolji tekst na ovu temu koji sam pronasaohttp://www.buzzaboutbees.net/honey-vs-sugar.html

Edited by katamaran
Link to comment
Just one more thing before you go......A honey bee only makes 1 twelfth of a teaspoon of honey in its life time. In other words, honey is to be treasured and valued, and should never be a commodity.
:cry:
Link to comment
krave u prirodi nikad ne bi jele kukuruz
otkud ti to? krave obozavaju kukuruz, cuvo ja krave kod tetke ubosni, najveci je problem spreciti ih da ulete u kukuruz, posebno dok je mlad. aj sto pojedu, nema veze, nego sto polome... Edited by aram
Link to comment
Kao što verovatno znate postoje različite vrste meda, sa različtim jačinama arome, neke vrste se približavaju toj neutralnosti o kojoj pišete, mada naravno, koliko znam, nijedan med nije u potpunosti neutralnog ukusa.
I tu je kraj price o medu i seceru i zasto med nikada ne moze biti glavni zasladjivac bilo kog konditorskog proizvoda, bez obzira koliko on sam po sebi bio kvalitetniji od najprostijeg belog secera...potrebna je totalna neutralnost i tacno onakva slatkoca koja nikada nece uticati na glavnu aromu proizvoda...secer kao secer, uopste ne vidim cemu tolika frka oko njega, on svoj primarni posao savrseno odradjuje...
Kolika je tržišna cena tog superzdravog kakao-a? Pretpostavljao sam, prema cenama, da ne može biti reči o kvalitetnom kakao-u na domaćem tržištu, pošto su cene oko 0,5 evra za 100 grama. Možete li kakao prah, kao i kakao puter(koji je valjda sastavni deo kakao praha) podeliti po klasama, kao što ste podelili čokolade? Takođe zanima me, postoji li bar jedan paker kakao praha u Srbiji sa pristojnim kvalitetom? Tražeći po internetu informacije, nailazio sam na hvalospeve nigerijskom i holandskom kakao-u, ali su se takođe mađarski i bugarski kakao pakeri visoko kotirali. Šta je od svega toga istina, teško je razlučiti nekome ko nema nikakva predznanja o kakao sirovini. Šta bi trebalo da piše na deklaraciji kakao praška (koji sadržaji, koliko butera, koliko ovoga, onoga) da bih mogao zaljučiti da je reč o sirovini pristojne klase?
Cena kvalitetnog kakao praha krece se oko 2.5 do 3 evra za 100 grama...ne mogu pojedinacno da se dele sirovine po klasama, vec kao sto sam napomenuo dosta tih vrhunskih proizvodjaca cokolada prodaje i svoj kakao prah, pa tako bilo koji kakao prah koji je pod brendom neke kompanije koja pripada A ili B klasi je automatski to sto trazis (znaci uglavnom Callebaut, Valrhona i Pernigotti, do njih je najlakse doci u odnosi na neke druge)...ne postoji nijedan paker kakao praha u Srbiji sa pristojnim kvalitetom...slobodno odbaci te hvalospeve koje si citao o nigerijskom, holandskom, madjarskom i bugarskom kakap prahu, bukvalno je isti kao i ovaj sto se prodaje na nasim prostorima...fora je u tome sto u Nigeriji i Holandiji postoje brojne firme koje obradjuju kakao zrna i onda pojedinacne sirovine salju direktno proizvodjacima cokolade, ali sva ona losija kakao zrna koja ne zadovoljavaju zacrtani kvalitet, uopste se ne bacaju vec se salju nekim malim lokalnim firmama koje od njih prave kakao prah koji se kasnije prodaje po celom svetu, taj kakao prah, koji se dobija od zrna koja su toliko losa da ih niko ne zeli, upravo je ono sto se najcesce vidja po rafovima supermarketa...oko 90% kakao praha u svetu je taj bezvezni prah o kojem pricam, tako da nema sta da preterano gledas deklaracije i i trazis sta treba da pise na pakovanju, svi su oni isti jer dolaze s istog izvora...ponavljam, jedino kakao prah koji se prodaje od strane ovih najjacih cokoladnih kompanija je ono sto ti zelis...takve stvari je jedino moguce kupiti u inostransrtvu ili naruiciti preko nekog specijalizovanog sajta, ali kad se uracunaju troskovi porudzbine, to moze biti previse skupo...
Keksi krem je pomenuo neutralnost u pogledu arome kao prednost šećera, ali to nije nikakav plus u ishrani za potrošača.
Kako nije plus za potrosaca...valjda kapiras da bi svi slatkisi imali veoma slican ukus kada se ne bi koristio secer (koji jedini ima potrebnu neutralnost), vec neki drugi zasladjivac koji bi potpuno poremetio osnovnu aromu odredjenog proizvoda i koja bi onda svrha bila da neko kupi npr "cokoladu s lesnicima" ako bi dominirao zasladjivac, a ukus kakao zrna i lesnika pao u drugi plan...mozda nisi svestan koliko je komplikovano napraviti vrhunski konditorski proizvod cija je aroma toliko superiorna u odnosu na neke druge da ce ljudi rado pristati da daju dva-tri puta vecu sumu za taj odredjeni proizvod, lako je pisati parole o tome kako je secer zlo i smirt i ko zna sta sve, ali u realnosti ne postoji savrseniji zasladjivac od njega i bez njega slatkisi bi bili toliko jednolicni da bi brzo svima dosadili...naravno ovde pricam samo o pravilnoj upotrebi secera...
Dobro si pomenuo krave, idealno zdrava čokolada bi trebala da bude ne samo bez industrijskog šećera, nego i bez industrijskog mleka, već od mleka dobijenog od krava travojeda. Ako težimo savršenstvu.
Kad ovako nesto napises stvarno se zapitam zasto uopste gubim vreme na tvoje postove...kako mozes ti da kazes sta je "idealna cokolada"...u industriji koja postoji vekovima i gde se obrcu milijardse dolara, ti stvarno mislis da tu rade ljudi koji su pali s marsa i ciji je jedini cilj da truju narod s industrijskim secerom...ne mozes da stavljas sve u isti kos, to sto postoji gomila kompanija koja uglavnom radi na snizavanju troskova proizvodnje i gleda samo profit, tako postoje i druge kompanije koje ulazu neverovatne svote novca u razne kakao plantaze da bi napravili sto je moguce savrseniju cokoladu...cena uzgajanja criollo zrna i vanile je toliko visoka da se nijedna kompanija iz te price ne bi kockala sa secerom da on nije toliko savrsen u kombinaciji sa ovim osnovnim sastojcima cokolade, vec bi koristili najsuperirorniji mogu zasladjivac koji postoji...a koji je to zasladjivac, pa kao sto sam vec napisao, sirovi secer iz secerne trske...upotrebi malo logiku i batali te price kako secer nema svoje mesto u konditorskoj industriji, on je kralj jer svoj posao obavlja savrseno i tako ce uvek biti...kakao zrno je toliko aromaticno da bi njegovo mesanje sa bilo kojim drugim zasladjivacem ubilo gotovo svu aromaticnost iz njega...pricam o criollo i trinitario kakao zrnima... Edited by keksi krem
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...