Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

zahvaljujem se u kevino ime :)kakav si ti car. nije tu u pitanju samo tema o okoj pises i gomila informacija koje iznosis vec pre svega nacin na koji pises. mene valko rolat uopste ne zanima zato sto nisam ni cuo za njega ali kada sam dosao do ovog dela
Medjutim, ipak sam usao u trag samom Valko proizvodu, preko nekih osoba koje su slucajno uletele u celu pricu...pre Drugog svetskog rata u jednom malom slavonskom gradu (udaljenom nekih 25 km od Osijeka) koji se zove Valpovo, osnovana je mala pekara koja je bila prepoznatljiva po svom hlebu i kolacima
...jednostavno sam morao da nastavim da citam cak i da si napisao 50 stranica. fenomenalno :) Edited by kojot
Link to comment
hm, preprican keksijev tekst u najkracim crtama. ni blizu originalu, ko linolada kinderladi :fantom:
Svejedno... treba da se radisha i frhost izbore tamo da imamo neki © za ppphorum. Ako treba, nek pomogne Milobluff i ostali pppravni team.Sledece sto cu da znam, neko ce da ukrade moje tri tacke, a ceo zivot sam ulozio u njih.
Link to comment
zahvaljujem se u kevino ime :)
Nema na cemu...ako nesto znam (ili ako mogu to da saznam), uvek cu da pomognem :)
http://www.telegraf....smo-imali-videomoze ovo i na temu iz foruma u medije, al' je svakako jadan rip-off keksijevog carskog posta o kinderladi.
Carevi...ajde sto im je trebalo dobrih 6 meseci da krenu da kopiraju, ali sto vole da prenose pogresne informacije kad se one kose sa istinom...
Ovaj krem je možda i jedina stvar za koju sa sigurnošću možemo reći da je “svetski, a naš (jugoslovenski)”. Naime, nastao je, sva je prilika, upravo za ovdašnje tržište
A veoma lepo i jasno pise u onom mom tekstu gde je pocela da se pravi Kinder Lada i na kom je trzistu prvo registrovana (izdvojio sam ta tri pasusa)...

http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=3562&st=600&do=findComment&comment=2103213

Pocetkom 80-ih pocinje da se pravi Kinder PrimaCrema i to u glavnoj fabrici Ferrera smestenoj u Albi, medjutim iz zelje da se ne ugrozi trzisna pozicija Nutelle u Italiji, Kinder PrimaCrema pocinje da se isporucuje samo malim i lokalnim distributerima i nikada nije pustena ni u jedan veci prodajni lanac u Italiji...Posto je novi krem naisao na odusevljenje svih onih koji su imali priliku da ga probaju (a njih je bilo veoma malo u Italiji), Ferrero odlucuje da premesti proizvodnju ovog krema u svoju francusku fabriku smestenu u Villers-Écalles, na samom severu Francuske, tada pocinje i zvanicna prodaja ovog krema u zapadnoj Evropi...iako je u Italiji registrovan pod imenom Kinder PrimaCrema, Ferrero odlucuje da ga registruje u Francuskoj i Belgiji pod imenom Kinder Lada...I to je sam nastanak svima nama omiljenog krema iz detinjstva, za koji i dan danas vecina misli da je nastao za podrucje nase zemlje i da nikada nije bio prodavan u ostatku Evrope, medjutim slucaj je potpuno obrnut, i Francuska se u svim zvanicnim beleskama vodi kao zemlja gde je nastao ovaj krem pod bas ovim imenom...dUvG4PR.jpguo7Vg0P.jpg023Pliq.jpg

Link to comment

ovako je to izgledalo.- Uuuuuu sto sam na jednom forumu nasao odlican post o Kinderladi!- Mogao bi ti to da napises za portal, ono, najjugoslovenskiji krem. Vole ljudi da citaju te jugonostalgicarske stvari.- Ali u postu pise da mu je geneza...- Ne filozofiraj, jel ga jela cela Jugoslavija, jeste. Stavi ti to tako. - Pa dobro....ali post je jako dugacak i slozen...- Prepricaj u kratkim crtama na 2.000 karaktera i eto ti teksta za 15 minuta.- (kud me guja ujede da pricam sta sam citao po forumima...)

Link to comment
ovo posle keksija citam drugim ocima i razumem jadne musterije. globalizacija ostavlja pustos za sobom na polju industrijskih slatkisa. keksi, dal kod nas fizicko lice moze negde da kupi blok od 5 kila radne cokolade callebaut, na primer? ako da, koliko to kosta. i ako ne, isto koliko kosta :)
Link to comment

Keksi, kad si vec spomenuo Lino Ladu i razlicite verzije, mozes li ukratpko da napises o tome posto sam sa bas dosta ljudi komentarisala da je ukus dosta drugaciji sad od onog kad se tek pojavila na trzistu. Sad ima ukus otopljenog margarina i bas mi tesko pada na zaludac, mada vec duze vreme izbegavam da je kupujem.

Link to comment
ovo posle keksija citam drugim ocima i razumem jadne musterije. globalizacija ostavlja pustos za sobom na polju industrijskih slatkisa.keksi, dal kod nas fizicko lice moze negde da kupi blok od 5 kila radne cokolade callebaut, na primer? ako da, koliko to kosta. i ako ne, isto koliko kosta :)
Ovo gore za Cadbury je postala standardna stvar i za ostale cokolade...u zadnjih desetak godina se intenzivno radi na obaranju cene proizvodnje i sve svakodnevne komercijalne cokolade su vremenom postajale sve losije i sladje (manje kakao delova, a vise secera) i takodje znatno tanje (svima je skinuto 10-20 grama)...to se radi po jednom veoma lukavom principu gde se na svakih nekoliko meseci prave najminimalnije promene u sastavu, i to moze da potraje nekoliko godina, sve dok se ne dodje do zacrtane cene proizvodnje za koju se veruje da ce doneti mnogo veci profit u buducnosti...ovakvo "neprimetno" menjanje originalnog sastava kroz duzi vremenski period naravno ima za cilj da koliko-toliko prikrije samu cinjenicu da je doslo do promene, a vecina potrosaca nikada ni ne primeti da njihova ominjena cokolada danas ima mnogo losiji ukus nego pre desetak godina...kao sto si gore napisala, globalizacija je kriva i zalosno je da danas jedemo mnogo losije proizvode nego generacije od pre 20-30 godina, iako je danasnja konditorska industrija nikad jaca i savremenija...sve se vrti oko profita, a kompanije ionako znaju da ih niko ne moze optuziti da su menjali originalni recept jer se procenti svih sastojaka nikada javno ne objavljuju (poslovna tajna), pa na ambalazi gotovo uvek isto pise...mada se i same ambalaze menjaju samo iz dva razloga (pad prodaje ili neka sitna izmena u sastavu kada se dodaje jos neki sastojak, to vec mora biti zabelezeno, ali kada se menjaju procenti raznih sastojaka koji su vec bili tu, onda se to ne prijavljuje)...Sto se tice radnih Callebaut cokolada od 5kg, one se naravno ne mogu kupiti ovde kod nas, jedino da ti ih neko donese iz inostranstva (ili sama ako ides negde preko) ili da ih narucis preko nekog inostranog sajta (mada takve stvari ne preporucujem jer se tu uglavnom radi o trecim licima koji ih po pravilu nabavljaju na sumnjive nacine i ko zna u kakvim ih uslovima cuvaju, plus dodatni nepotrebni troskovi)...u zemljama zapadne Evrope postoje razne specijalizovane prodavnice koje prodaju te velike profesionalne cokoladne table (Callebaut i Valrhona su najpopularnije, i medju profesionalcima, i medju obicnim potrosacima)...cena jedne table od 5kg veoma varira od prodajnog mesta...crna, mlecna i bela Callebaut tabla od 5kg kosta izmedju 30 i 50 evra...dok na primer cokolateri koji imaju saradnju sa njima (kao ovaj nas Adore), oni placaju jednu takvu tablu oko 15-20 evra...a neki celebrity kuvari imaju unosne sponzorske ugovore pa ih dobijaju besplatno (Jamie Oliver ->Valrhona, Thomas Keller ->Amedei, Lorraine Pascale ->Green & Black's)...
Keksi, kad si vec spomenuo Lino Ladu i razlicite verzije, mozes li ukratpko da napises o tome posto sam sa bas dosta ljudi komentarisala da je ukus dosta drugaciji sad od onog kad se tek pojavila na trzistu. Sad ima ukus otopljenog margarina i bas mi tesko pada na zaludac, mada vec duze vreme izbegavam da je kupujem.
Do 2009. godine Podravka je pravila samo jednu verziju Lino Lade u tri razlicite varijante (duo, milk, nougat)...Duo ima 12% lesnika i 15% mleka, Milk ima 21% mleka, Nougat ima 13% lesnika...te tri varijante se i dan danas prave za hrvatsko trziste i takodje se izvoze (u veoma malim kolicinama) u inostranstvo (zemlje EU, Australija, i nekim sporednim putevima USA)...za komercijalne uslove, sva tri krema su veoma dobra...Za podrucje Srbije, BiH i Makedonije pravi se posebna verzija Lino Lade u iste tri varijante (duo, milk, nougat)...Duo ima 3% lesnika i 7% mleka, Milk ima 14% mleka, Nougat ima 3% lesnika...kao sto vidis u pitanju su drasticne razlike i kvalitet ove verzije koja se prodaje u nasim supermarketima je za izbegavanje...zalosno je sto je ova verzija u istom rangu sa nasim domacim kremovima, ali ovo je i dalje cist bezobrazluk...Sta je pozadina cele price...prosto i jednostavno, Podravka je mislila da ce Lino Lada biti neverovatno popularna u Srbiji jer se sirila prica kako je to ustvari i dalje Kinder Lada ali pod drugim imenom...veliki broj ljudi se zaista i primio na tu pricu pa je u 2006. godini sve sto je stizalo kod nas bilo ekspresno prodavano, mada su u pitanju bile manje kolicine...Podravka je malo smetnula s uma da je prva kupovina uvek probna, a druga odlucujuca...umesto da i dalje pazljivo distribuiraju svoj krem, oni su odlucili da sklope velike ugovore o distribuciji sa nasim trgovcima gde bi sama Podravka imala veci udeo u ukupnom profitu od celokupne prodaje, ali je i preuzela rizik da ce preuzeti nazad sve proizvode kojima istekne rok trajanja (bili su uvereni da do toga nece doci)...e sad dolazimo do glavnog problema, neki su samo probali Lino Ladu i shvatili da to ipak nije Kiner Lada pa su prestali da je kupuju, drugi su ili i dalje verovali u te bajke ili im se jednostavno svideo ukus pa su nastavili da je kupuju (ukus jeste bio sasvim dobar)...tadasnja cena Lino Lade je bila visa od nasih domacih kremova, a tek malcice niza od Nutelle...kako je prolazilo vreme tako je sve vise ljubitelja Lino Lade kod nas prestalo da je kupuje jer im je bilo mnogo isplatljivije da uzimaju Eurocrem, a ovi koji tek s vremena na vreme vole ovakve proizvode, oni uglavnom radije novac trose na Nutellu...u tom periodu od neke tri godine otkako je Podravka isporucila ogromne kolicine ovog krema, skoro 60% je vraceno nazad jer im je istekao rok trajanja...a inace Podravka je mogla od pocetka da forsira nizu cenu (slicnu onoj u Hrvatskoj), ali su mislili da ce se ljudi primiti da je to Kinder Lada, pa nece stedeti...Onda stize njihovo revolucionarno resenje da prave posebnu verziju Lino Lade za ove "nezahvalne drzave" gde ljudi nikako da ukapiraju da je njihov krem isti Kinder Lade (bez obzira sto nije) i da su oni toliko dobri da ni sam Ferrero ne pravi tako dobar slatki namaz...tvrdoglavo su gurali tu premium cenu i to im se na kraju obilo o glavu, plus davali su laznu nadu da je njihov krem reinkarnacija jednog od najomiljenijih proizvoda svih ljudi sa ovih prostora...malo sujeta, malo bes zbog pretrpljenog poslovnog gubitka, i Podravka krece da pravi verziju Lino Lade koja je toliko osiromasena da je njena proizvodnja gotovo tri puta jeftinija od originalne...zatim 2009. godine krecu tu sramnu verziju da distrbuiraju u pomenute tri drzave, a posto je proces proizvodnje toliko jeftin, postignut je primarni cilj (finalna cena je uglavnom niza ili bar jednaka sa svim domacim kremovima u supermarketima)...od tada ih bas briga kako se taj jeftiniji krem prodaje jer su u najgorem slucaju na nuli, mada ipak beleze odredjeni minimalni profit jer i dalje postoje ljudi (sada vec u manjini) koji misle da je to ta Kinder Lada koju su ranije jeli (ili o kojoj su toliko lepih stvari culi, a sada imaju priliku da je probaju)...u svakom slucaju, sve je to bilo nepotrebno jer je Podravka i sa originalnim kremom mogla da napravi dobar rezultat da nije pokusala za kratko vreme da ostvari ogroman profit, a i da nisu sirili lazne informacije i time kasnije razocarali neke ljude koji su samo iz jednog razloga jeli taj krem...da je neko tada probao Lino Ladu bez prethodnih informacija o njoj, mislio bi da je veoma dobar krem...ali posto su ljudi uglavnom uzimali Lino Ladu jer su culi da je to Kinder Lada, to je vec potpuno druga percepcija u pitanju, pa im je i razocarenje bilo vece...Podravka je sama pogresila i umesto da su na pravi nacin tu gresku ispravili, oni resili da naprave jeftino djubre od krema kao alternativu... Edited by keksi krem
Link to comment

meni je to bio jedan fantastican socioloski eksperiment. gomila ljudi koje poznajem se primila na pricu o jednakosti kinder i linolade, a siguran sam da ipak imaju barem neko culo ukusa.dont bliv da hajp.

Link to comment

Vec duze vreme mi se cinilo da neke kod nas popularne cokolade padaju kvalitetom (sto keksi i tvrdi), ali to sam uglavnom tumacio time sto bih vremenom probao sve vise onih boljih cokolada. Pa, kao fora, izostrio se ukus. Ali, nisam lud, znam kako sam leta 1996. kao tajfun tamanio Kit Kat u Engleskoj, a vidim koliko sam danas ravnodusan prema toj cokoladi. I ima jos primera, pa na kraju krajeva i sama Milka. Skoro da se secam ukusa mlecne milke sa kraja 80-tih i nije isto kao danas da ga jebes.

Edited by Kampokei
Link to comment

a keksi, reci nam kako je to regulisano, fakat se cesto desava da se rapidno promeni sastav, a ime ostane isto.kako je uopste to dozvoljeno? valjda kad registrujes kakav proizvod, registrujes i njegov sastav, ili ne?

Link to comment

hrvatska lino lada, ona koja se onomad prodaval i kod nas, možda nije ista, ali je neverovatno slična kinder ladi.to mi niko nije rekao, sam sam zaključio kad sam je probao. tek kasnije sam čuo priču od nekog Tamo zaposlenog da je je tehnologija ista, zadržali je kad je izgubljeno pravo da se pravi Kinder.e sad, baš me briga da li je to istina ili ne, tek, Lino lada (ona HR varijanta) jako liči na Kinder ladu i po ukusu i po kvalitetu. tako da se tvoji prijatelji Tony nisu primili bez razloga.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...