Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

26 minutes ago, Skyhighatrist said:

kornfleks 200 g
ovsene pahuljice 50 g
pečeni susam 100 g
mleveni lan 1 kašika
pečeni suncokret 2 kašike
seckani badem 50 g
suve kajsije 100 g
kokosovo ulje 6 kašika
med 7 kašika
puter 50 g
voda 5-6 supenih kašika

 

Kokosovo ulje, med i puter blago zagrejem u mikrotalasnoj iz nekoliko puta po 15-20 sekundi, (dok se sve ne otopi da može lepo da se izmeša).

Ovsene pomešam sa pet kašika vode i ostavim malo da se ovlaže. Iseckam kajsije na sitno. Sve suvo izmešam, dodam kajsije i ovsene, i malo izgnjavim rukama da se kornfleks malo usitni i da se sve polepi po komadićima kajsije.

Sipam ono tečno (ulje, med i puter) i izmešam, pa izlijem u pleh između dva papira za pečenje. Ohladim u fridžu malo i seckam.

 

U principu možeš da staviš šta ti volja (urme, suve šljive, smokve...) ja više volim onaj "napumpani" kornfleks, moji više vole regularni.

Snajka pravi slično ovome samo čokoladno, moram da joj tražim tačne mere, al' vrlo je slično...

 

Hvala! Dobro mi dodje ova ideja za smesu. Samo se pitam, zasto ti treba i puter tu? I da li bi moglo totalno bez tog kornfleksa sa vise neceg drugog, nisam neki ljubitelj. Ovo sta sam kupila mi se bas zato i svidelo sto ima malo ovsenih pahulja.

Link to comment
14 minutes ago, aram said:

bez svežeg korijandera kao i ovog puta...

 

Капирам. Мој бураз не може да једе коријандер, мада су му симптоми другачији. Каже да има трип да једе зачинску биљку натопљену детерџентом...

Link to comment
11 minutes ago, I*m with the pilots said:

zasto ti treba i puter tu?

Da bi se više steglo, a i zbog ukusa (stvar ukusa, naravno :happy: ). Kapiram da je to zamena za palminu mast iz ovog tvog. Maltodekstrin je neki praškasti UH, znala bi @darling da nam kaže da je tu :cry:

10 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ovo sta sam kupila mi se bas zato i svidelo sto ima malo ovsenih pahulja.

Ček, ne bi kornfleks, ne bi ovsene, pa šta bi? :D

 

Link to comment
39 minutes ago, rezwalker said:

 

Капирам. Мој бураз не може да једе коријандер, мада су му симптоми другачији. Каже да има трип да једе зачинску биљку натопљену детерџентом...

persun na koji je sletela smrdibuba, u mom slucaju.

Link to comment
1 hour ago, aram said:

Vrlo mi se dopalo, ješće se to često u mojoj kući. 

 

Богме и у мојој. Хвала Араме...

 

Иначе, најитерсантнији детаљ овог јела ми је дефинитивно Niter kibbeh.

Link to comment
12 hours ago, Skyhighatrist said:

Imaš berbere u SpiceUp-u :)

 

 

e meni u nekom porucivanju sa iHerba pre tri godine ostane mesta u porucbini pa ubacim ovo u korpu

i kada je stigao bio mi preljut i zaboravim na njega dok ga pre nekoliko nedelja nisam pronasla i probala kad ono spektakl!

mada mi je u medjuvremenu i prag za ljuto otisao malo gore...sve u svemu odlicna mesavina!u svasta je stavim,odlicna!

 

 

81NjdJnN43L._SL1500_.jpg

Link to comment
19 hours ago, aram said:

Vrlo mi se dopalo, ješće se to često u mojoj kući. Sa batacima i karabatacima sledeći put umesto belog mesa, bez svežeg korijandera kao i ovog puta, ne podnosim ga, pravi mi neki metalni ukus na jeziku, a za sledeći put ću nabaviti i fenugreek i naučiću da pravim i Injera lepinjice. Vredi truda, među prva tri recepta sa piletinom koja znam...

 

Vaistinu dobra piletina .Indjera treba da je nakisela ,mislim da dva tri dana traje dok se spremi testo.Jeo kod kolege iz Eritreje i po Etiopskim restoranima.Odlicna im je hrana

 

Link to comment

Evo, kad sam već napisao taj Doro Wat recept:

 

Prvo, skuvajte jaja na tvrdo, onoliko jaja koliko osoba ima. Zatim pripremite piletinu. Ja sam imao pileće grudi, mada bi bolje išli bataci ili karabataci. S kostima i kožom ili bez, kako volite, to će uticati samo na dužinu kuvanja. Ja sam iseckao pileće grudi na kockice od 2cm, pa je sve išlo dosta brzo. Dakle, posoliti piletinu i iscediti na nju pola limuna, ostaviti da odstoji jedno pola sata.
Vrlo bitan sastojak je etiopijski začinjeni klarifikovani puter, niter kibbeh. Originalni je vrlo teško napraviti jer prosto nema nekih sastojaka, ali evo prilično pristojne kombinacije: za 250 grama putera iseckajte jednu malu glavicu luka, dva čena belog luka, oko dva cm đumbira. Pripremite još dva zrna indijskog crnog kardamoma, ako nema onda 4 zrna zelenog blago tostirajte i ovlaš pritisnite koliko da puknu. Tostirajte i štapić cimeta, dva karanfilića, pola kašičice semena korijandera, fenugrika (piskavica), kumina i najkvirca. Trebaće vam i četvrt kašičice kurkume i muskatnog oraha, pola kašičice suvog oregana i 3-4 lista bosiljka. Sad, etiopljani koriste nešto što ustvari nije bosiljak i mnogi savetuju da se običan ne koristi, kad već nema tog njihovog (besobela se zove) jer kao imaju bitno različit ukus, a vi kako vam volja. Puter se istopi na tihoj vatri, skida se pena sa površine dok god je ima, onda se dodaju svi začini i pusti se da se kuvaju u puteru dobrih sat vremena. Vrlo paziti da se puter ne pregreje jer će biti gorak i nema popravke. Isto važi i za ono tostiranje začina, treba samo da zamirišu i odmah istresti iz tiganja na tanjir! Puter na kraju procediti kroz gazu i sipati u teglu, u frižideru može da stoji dobrih šest meseci.
Drugi važan sastojak je berberska mešavina začina. Opet, ima ih koji se ne mogu naći osim ako imate dobar african shop u komšiluku, pa evo koju sam ja varijantu napravio: dve kašike cayen pepper, dve kašike dimljene paprike, dve kašike obične mlevene paprike, kašika granulata belog luka, kašika čili flekica, kašika suvog bosiljka, kašičica belog bibera, kašičica kardamoma, kašičica kumina, po pola kašičice cimeta, muskatnog oraha i fenugrika. Što nije samleveno, blago zagrejati na tiganju, pa samleti i sve dobro izmešati.
E stigosmo najzad i do recepta za doro wat 1f642.png
Istopiti dve kašike niter kibbeha u šerpi sa debelim dnom, dodati u nju jednu narendanu glavicu luka (ili iseckanu do pirea u nekom super-secku, ja to nemam). Dodati i kašiku maslinovog ulja i pržiti uz mešanje dok ne počne da karamelizira, dakle do svetlo braon boje. Onda dodati kašiku svežeg đumbira i kašiku sitni seckanog belog luka. Ako treba dodati još putera i prodinstati kratko. Smanjiti vatru na najtiše, dodati još dve kašike začinjenog putera i jednu ipo kašiku berberske mešavine. Dinstati uz povremeno mešanje 15-tak minuta. Paziti da ne počne da zagoreva! Ako se desi da počne da se lepi za podlogu dolivajte po koju kašiku pileće supe! Dolijte u to 400ml pileće supe i piletinu (kad budem sledeći put pravio koristiću batake sa kožom, pa ću prvo njih propržiti malo na puteru, da porumene, pa ih sad samo vratiti u šerpu). U jedan dl belog vina umešati kašiku meda (u nedostatku etiopijskog slatkog vina Tej) pa i to sipati u šerpu, doterati količinu začina po potrebi i ostaviti da se kuva jedno pola sata. Jaja iseći na polovine, ubaciti i njih i dodati sok od one druge polovine limuna. Fino protresti šerpu, tako da se jaja lepo oblože sosom i kuvati još deset minuta. Tu sad idu sveži listovi korijandera naseckani ozgo, ja to nikako ne mogu, odmah osetim gorak metalni ukus u dnu jezika. Neki kažu nikako peršun kao zamena, ja stavio, volem , šta ću 1f642.png
Ovo se jede sa Injera palačinkastim hlebom, ali toliko baš nisam bio spreman da se trudim ovog puta, prošlo je sasvim ok i uz običan pirinač...

Link to comment
  • 3 weeks later...
13 hours ago, Caligula said:

 

Imaš li neki recept za pocetnike?

 

Može i na kulinarstvu

Za oko 6 litara kotlića treba ti oko 1kg mešane rečne ribe, za početnika je najbolje kupiti već gotove mikseve ribe za čorbu.

Iseckaš tri glaviće cluka, tri čena bluka, dve veće šargarepe, dve paprike, dva paradajza, i onda dinstaš, posoliš, pobiberiš, i posle oko pola sata laganog dinstanja propasiraš (štapni mikser, blender, secko, šta god) da dobiješ gustu masu.

Naliješ vodu, dodaš lovorov list, tucanu ljutu papriku po želji i kuvaš nekih pola sata.

Tada dodaš ribu, krčkaš još oko pola sata i to je to.

Možeš da jedeš sa lebom ili barenim špeclama

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...