Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

evo to s ruzmarinom preciznije:
2-3 čena bluka i kašičicu krupne soli istucaj u avanu, dodaj dve kašike mulja i dve kašike sito seckanog ruzmarina u to i namelji u to onako krupnije bibera koliko voliš. u plek raširi oveći komad alu folije, stavi butić na to, izbodi ga štapićem za ražnjiće kroz najdeblji deo desetak puta i prelij lagano ovom smesom, gledaj da se fino rasporedi. pobacaj okolo još grančicu-dve ruzmarina, pa podigni foliju tako da prekrije meso, ali ne treba da je zatvaraš, mora vazduh da cirkuliše. e sad, 3 kile, ja bih to jedno 2 sata i 30 minuta na 190°C, ali znaće renne bolje. onda otvoriš foliju, preliješ fino sokom koji se napravio, pa rkneš još pola sata u rernu, da dobije finu boju. pre sečenja ostaviš da stoji ovlaš pokriveno folijom jedno 20-25 minuta. Od onog soka od pečenja skini višak masnoće, prespi iz pleha u neki tiganj, dodaj u to jedno 2,5 deci belog vina i mešaj dok ne postane fino sirupasto. probaj, dodaj soli i bibera ako treba i prespi u zagrejanu posudu za sos. ja volim da napravim i hladan sos od ribizli i vinskog sirćeta. mislim, ne hladan iz frižidera, nego hladan u smislu nije topao. tri kašike džema od ribizli i tri kašike crvenog vinskog sirćeta se lagano zagreju uz mešanje, samo koliko dok se masa ne ujednači. umeša se u to dobra veza listova sveže nane, rukom iscepkanih i so i biber lepo se promeša i ostavi da odstoji par sati, taman dok se butić ispeče...

edit: visinu u rerni gađaj tako da but bude u centru, znači spusti pleh malo... 190°C je bez ventilatora, ne volim da ga koristim za pečenje mesa, isuši ga.

Edited by aram
Link to comment
10 hours ago, JakeBlues said:

Kupio u Lindi svinjsku plecku, komad od svega 1kg, ali takvih bili... Hteo bi da ispecem tako u komadu, pa reko da pitam ima li ko neku ideju za neku smešu začina kojom da je tretiram (a da nije sa smeđim šećerom :) )

Prošli put sam muljao senf, soja sos, biber, beli luk... i nije loše ispalo. Al bi da probam i nešto drugačije, ako ima predloga.

 

 

Mojim navikama ne odgovara upotreba senfa, ili soja sosa prilikom pečenja svinjskog mesa, pa su se sa godinama iskristalisala dva metoda:

-osnovni set suvih začina koji se najčešće svodi samo na so i biber, uz eventualne varijacije koje uključuju papriku, kajenski biber, ili korijander. Ovde je akcenat na osnovnom ukusu mesa uz dobro zapečenu i začinjenu koru,

-meso snažno aromatizovano aromom luka, sporije pečeno, uz dodatak vode i najvećim delom ispod folije, meko, idealno za drpanje. Luk se dodaje kasnije, kada je meso već dopola ispečeno, važno je da ne izgori i ne poprimi ružnu aromu i to veće količine: dve-tri glavice crnog, ukoliko su prevelike isečene na pola i puna šaka, ili još i više čenova belog luka. Po pečenju, sa ispasiranim lukom imaš odličnu osnovu za sos, koji bi bilo dobro uravnotežiti nekim svežim začinima (peršun,...).

Edited by Ras
Link to comment
24 minutes ago, rođeni said:

to znam i ja, nego vreme, temperatura, visina u rerni, u šta, voda ne voda, zalivanje trtmrt

tri kile, četiri i po sata

Podlij vodom i pivom odmah na početku, peci poklopljeno tri sata, onda otvori da se uhvati korica.

Ne treba podlivanje, hidriraće se od piva i vode dovoljno

Link to comment
 
Mojim navikama ne odgovara upotreba senfa, ili soja sosa prilikom pečenja svinjskog mesa, pa su se sa godinama iskristalisala dva metoda:
-osnovni set suvih začina koji se najčešće svodi samo na so i biber, uz eventualne varijacije koje uključuju papriku, kajenski biber, ili korijander. Ovde je akcenat na osnovnom ukusu mesa uz dobro zapečenu i začinjenu koru,
-meso snažno aromatizovano aromom luka, sporije pečeno, uz dodatak vode i najvećim delom ispod folije, meko, idealno za drpanje. Luk se dodaje kasnije, kada je meso već dopola ispečeno, važno je da ne izgori i ne poprimi ružnu aromu i to veće količine: dve-tri glavice crnog, ukoliko su prevelike isečene na pola i puna šaka, ili još i više čenova belog luka. Po pečenju, sa ispasiranim lukom imaš odličnu osnovu za sos, koji bi bilo dobro uravnotežiti nekim svežim začinima (peršun,...).
Kad spomenu "drpanje", kakav bi but bio za to?

Mislim to je ono baš jak mišić, jednom sam ga pekao i bio je baš "stegnut", pojelo se naravno, ali ja to knjiżim kao omašku.
Keva je znala da mu doaka, al kad nisam gledao i zapisivao, no samo jeo ;(



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
21 minutes ago, rođeni said:

to znam i ja, nego vreme, temperatura, visina u rerni, u šta, voda ne voda, zalivanje trtmrt

Temperatura 180 stepeni, mada ne mora to bas tacno, ja sa jagnjetinom nikada ne prelazim 180 stepeni. Sto se tice visine to zavisi u cemu peces tj kako to provodi toplotu, ono sto teze provodi toplotu ide nize, ali recimo da ono sto svi imamo sredina je idealna.Ja parktikujem da odignem od dna posude, posto na selu imam i grozdje za to koristim grane od loze (ali to je nebitno, neko mi nekad rekao da daje bolji ukus mada bice da je lovacka prica). 

 

Ja vodu ne dodajem, natopim dobro maslinovim uljem, i ubacim celu grancicu ruzmarina i 3-4 cela cena belog luka, nakon 30-ak min dolijem vino,i onda nakon 30 min prelivam sosom koji se stvorio od pecenja i to je to.Beli luk ne seces samo lupis nozem i to je klasika neka. Mozes da postujes i ono pravilo 1kg/1h pecenja mada ja imam onaj termometar pa ga bodem time.I nemoj u zagrejanu rernu da ubcacis da zadrzis socnost. 

Link to comment
1 minute ago, Frank Pembleton said:

Kad spomenu "drpanje", kakav bi but bio za to?

 

Ne znam, zaista. Preskačem ga kada kupujem svinjetinu za pečenje i koristim baš plećku (iz istih razloga koje spominješ, da ne ostane krto i suvo meso).

Link to comment
 
Ne znam, zaista. Preskačem ga kada kupujem svinjetinu za pečenje i koristim baš plećku (iz istih razloga koje spominješ, da ne ostane krto i suvo meso).
Pa to.
Al to ti je ono prokleto, ja ću sad pametnije od svih...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
1 hour ago, aram said:

evo to s ruzmarinom preciznije:
2-3 čena bluka i kašičicu krupne soli istucaj u avanu, dodaj dve kašike mulja i dve kašike sito seckanog ruzmarina u to i namelji u to onako krupnije bibera koliko voliš. u plek raširi oveći komad alu folije, stavi butić na to, izbodi ga štapićem za ražnjiće kroz najdeblji deo desetak puta i prelij lagano ovom smesom, gledaj da se fino rasporedi. pobacaj okolo još grančicu-dve ruzmarina, pa podigni foliju tako da prekrije meso, ali ne treba da je zatvaraš, mora vazduh da cirkuliše. e sad, 3 kile, ja bih to jedno 2 sata i 30 minuta na 190°C, ali znaće renne bolje. onda otvoriš foliju, preliješ fino sokom koji se napravio, pa rkneš još pola sata u rernu, da dobije finu boju. pre sečenja ostaviš da stoji ovlaš pokriveno folijom jedno 20-25 minuta. Od onog soka od pečenja skini višak masnoće, prespi iz pleha u neki tiganj, dodaj u to jedno 2,5 deci belog vina i mešaj dok ne postane fino sirupasto. probaj, dodaj soli i bibera ako treba i prespi u zagrejanu posudu za sos. ja volim da napravim i hladan sos od ribizli i vinskog sirćeta. mislim, ne hladan iz frižidera, nego hladan u smislu nije topao. tri kašike džema od ribizli i tri kašike crvenog vinskog sirćeta se lagano zagreju uz mešanje, samo koliko dok se masa ne ujednači. umeša se u to dobra veza listova sveže nane, rukom iscepkanih i so i biber lepo se promeša i ostavi da odstoji par sati, taman dok se butić ispeče...

edit: visinu u rerni gađaj tako da but bude u centru, znači spusti pleh malo... 190°C je bez ventilatora, ne volim da ga koristim za pečenje mesa, isuši ga.

ako nešto znam to je onda da pečem jagnjetinu, udata za hercegovca sa planine :D

 

oko začinjavanja neću da se mešam, to svako po ukusu, može ovo, može ono

 

ali

jagnjetina je suvo meso, naročito but

to MORA da bude pod folijom i to apsolutno zadihotvano i tako na niskoj temeperatur (ja stavim na ca 160-170) 2,5-3 sata

onda se otvori, kosti mora da same ispadaju, viljuška mora kroz meso lagano, i onda se otvori folija i digne temperatura da se što pre zapeče i da dobije boju

 

i to je to

 

ovo je generalno dobar pristup za pečenje svakog mesa, pogotovo onog što se peče u većem komadu

 

 

Edited by dùda
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...