Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

10 hours ago, maheem said:

Je l ima neko recept ili ideju za supu od blitve?

 

ja onako najbazičnije volim, posebno kad je ta mala, mlada blitva kakvu imaš

 

iseckam sitno jedno četiri čena belog luka, bacim ih na puter i nežno propržim. nalijem supom (kakvu imam smrznutu, kokošija ili juneća), oko litar i dva deci, pa kad proključa, dodam iseckanu blitvu. listove sečem na trake od pola santimetra, a stabljike sitnije iseckam. kad prokuva, legiram mešavinom jedne vršne kašičice brašna, dve kašike kisele pavlake, malo hladne vode i jednog žumanceta (može i bez žumanceta. prvo izmutiš brašno sa pavlakom i vodom, da ne bude grudvica. onda žumance, pa još razrediš vodom da bude tečno, da se lako sipa u čorbu)

doteram so, prokuva još dva minuta i to je to.

Link to comment
6 hours ago, banatjanin said:

 

Hvala, metnuo sam malu glavicu cluka, malu mrkvu, jedan krompir, celer u štapu, stabljike, 1.5l bujona, pred kraj ubacio listove i na samom kraju mix brasna, pavlake i žumanceta. Pizdarija je ispalo. I ukus i vizuelno.

Edited by maheem
Link to comment

Zavisi koliki je. Ako staje u rernu, zaseci ga sa obe strane do kičme na 1cm razmaka i puni ureze komadićima msnate dimljene slanine i belog luka. Posoli, a u trbuh mu stavi veliki krompir presečen na pola i postavi šarana uspravno u pleh. Ugrej malo putera, prelij ribu i stavi u rernu zagrejanu na 210 stepeni. U pleh sipaj malo vode. Posle pola sata ribu preliješ sa deci belog vina. Pečeš dok dobro ne porumeni, možeš da prelivaš saftom povremeno. 

 

Drugo je fiš paprikaš, treće potkovice u masti, a četvrto - i najbolje - šaran na rašljama, za šta verovatno nemaš logistiku trenutno. 

 

Inače, nema ukusnijeg ribnjačkog šarana od ečanskog (ljuskavi, ne golać). Nije previše mastan, meso slatko i ukusno 

Link to comment
3 hours ago, banatjanin said:

Zavisi koliki je. Ako staje u rernu, zaseci ga sa obe strane do kičme na 1cm razmaka i puni ureze komadićima msnate dimljene slanine i belog luka. Posoli, a u trbuh mu stavi veliki krompir presečen na pola i postavi šarana uspravno u pleh. Ugrej malo putera, prelij ribu i stavi u rernu zagrejanu na 210 stepeni. U pleh sipaj malo vode. Posle pola sata ribu preliješ sa deci belog vina. Pečeš dok dobro ne porumeni, možeš da prelivaš saftom povremeno. 

 

Drugo je fiš paprikaš, treće potkovice u masti, a četvrto - i najbolje - šaran na rašljama, za šta verovatno nemaš logistiku trenutno. 

 

Inače, nema ukusnijeg ribnjačkog šarana od ečanskog (ljuskavi, ne golać). Nije previše mastan, meso slatko i ukusno 

super je sve što si predložio, hvala ti!

 

fiš paprikaš je obožavan, ali juče smo jeli nešto crveno na kašiku, rašljama bi se neko drugi bavio, ne ja, sve i da ima logistike :)

meni se u stvari već neko vreme traži samo šaran bez ičega, kao ove tvoje potkovice u masti, samo šaran i leba, te sam ukrstila predloge i punila useke pastom od masti i belog luka

super je i ova fora sa krompirom za uspravan stav, nisam to znala do sada :)

zalivam vinom i močom
 

ko želi priloge, biće reširani prokelj, prethodno blanširan, mariniran i uvaljan u prezlu, i na isti način zapečeni komadi paziluka koji je ostao da vene usamljen u frižideru

+ krompir salata, ko onomad sa adamom što smo raspredali

Link to comment

Šaran mora glavom dole, kao za stav na šake, odnosno oslonjen na prednje noge. Varijacija ovoga je da se šaranu odfikari glava, pa postavi da balansira na krompiru.

 

Edited by Ras
Link to comment

:D o, jbt!

 

sad ozbiljno, kad ga položiš jednom stranom na pleh, ta strana bude kao kuvana i slanija od gornje, jer se sve cedi dole, a često se i zalepi za pleh i raspada.

Kad se podigne uspravno, onda bude ravnomerno pečen.

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Kupio u Lindi svinjsku plecku, komad od svega 1kg, ali takvih bili... Hteo bi da ispecem tako u komadu, pa reko da pitam ima li ko neku ideju za neku smešu začina kojom da je tretiram (a da nije sa smeđim šećerom :) )

Prošli put sam muljao senf, soja sos, biber, beli luk... i nije loše ispalo. Al bi da probam i nešto drugačije, ako ima predloga.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...