Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

izasao interesantan clanak o ruskoj salati (koji se zavrsava receptom) u gardijanu pa ga prenosim ovde jer mi je interesantan i clanak i recept. znam, znam, jedna je ruska al cini mi se da bi ovo moglo biti zanimljiv tvist. 

 

https://www.theguardian.com/food/2020/aug/05/how-to-make-the-perfect-russian-salad-felicity-cloake

 

For the homemade mayonnaise (alternatively, use 2-3 tbsp ready-made)
2 egg yolks
1 tsp dijon mustard
1 generous pinch salt
250ml groundnut or sunflower oil
25ml extra-virgin olive oil
1 tbsp white-wine vinegar
, or lemon juice

For the salad
200g waxy potatoes (ie, about 4 small ones)
100g carrots (ie, 1 medium one)
100g turnip (about half a medium one, or 2 extra potatoes, if you prefer)
50g green beans
75g frozen peas
2 eggs
2 large gherkins
, plus 2 tbsp of their pickling liquid
1 tbsp salted capers, rinsed
50g ham or tongue (optional)
1 small bunch dill or chives, finely chopped

Link to comment
  • 3 weeks later...

Napravio supu od "otpada" koja je ispala fenomenalna

 

Skuvao prvo brokoli za ručak, u tu vodu stavio rebra i ledja od pečenog pileta (meso izjeli juče, ovo taman da se iskoristi a da malo ukus kao da je kuvana pacetina). Dodao sitno iseckan 1 krompir, nekoliko listova blitve i zelja, i 2 cele šargarepe sa sve lista (ovo je bio ključni faktor).

Kad se skuvalo, skinuo meso s kostiju, izvadio zeleniš i ispirirao ga i vratio nazad, isključio šporet i dodao malko svežeg sitno seckanog bosiljka

 

List šargarepe daje baš fin ljutkast ukus, ali mora da se pirira inače bude veoma vlaknast. Moraću da pravim još štošta od njega, ovo je otkrovenje koliko je dobra stvar

Link to comment
21 minutes ago, Zverilla said:

Napravio supu od "otpada" koja je ispala fenomenalna

 

Skuvao prvo brokoli za ručak, u tu vodu stavio rebra i ledja od pečenog pileta (meso izjeli juče, ovo taman da se iskoristi a da malo ukus kao da je kuvana pacetina). Dodao sitno iseckan 1 krompir, nekoliko listova blitve i zelja, i 2 cele šargarepe sa sve lista (ovo je bio ključni faktor).

Kad se skuvalo, skinuo meso s kostiju, izvadio zeleniš i ispirirao ga i vratio nazad, isključio šporet i dodao malko svežeg sitno seckanog bosiljka

 

List šargarepe daje baš fin ljutkast ukus, ali mora da se pirira inače bude veoma vlaknast. Moraću da pravim još štošta od njega, ovo je otkrovenje koliko je dobra stvar

zvuci super, posebno ovaj bosiljak na kraju.

 

ja tako cesto pravim od ostataka, pogotovo kad ostane delova od piletine /junetine od juce. a da bi malko pojacao ukus mesa, prvo ga malko przucnem pa onda nalivam i dodajem povrce. i uvek bude super. al nisam stavljao lisce od mrkve i bosiljak, moram probati kad kupim mrkvu sa zelenilom. to obicno kupujem kad pravim grasak, onu mladu s dosta lisca. tu mi najbitnije. e, da - i u ribljoj corbi.

 

ako ostane janjetine - a pogotovo na kostima - pravim belu corbu po istom principu. przucnem janjetinu, nalijem vodom, dodam povrce, prokrckam, zacinim i na kraju umutim jaje s pavlakom ili grckim kiselim (ovo imam cesce) i lagano umesam u corbu koja je pre jedno 5-6 minuta skinuta s ringle. limun, persun, biber - milinica.

Link to comment
  • 3 weeks later...

pravio brazilski fish paprikas, zove se moqueca, izgovara mukeka ako se ne varam. odlican, nezahtevan, brz, vrlo ukusan. moze od razne ribe, samo da je malo cvrsca. ja koristio bakalar i ubacio nekoliko pronasa da bude zanimljivije. delim, mozda se jos nekom svidi.

 

recept nasao ovde  https://www.recipetineats.com/brazilian-fish-stew-moqueca-baiana/

 

sastojci

 

riba

500g cvrsce ribe po izboru

1 supena kasika soka od limete

1/4 kasicice soli

bibera po ukusu

1 supena kasika mulja

 

sos

1 1/2 supena kasika mulja

2 cena bluka, iseckati

1 omanji cluk, iseckati

1 oveca paprika, iseckati

1 1/2 kasicica secera

1 supena kasika kumina

1 supena kasika aleve

1 kasicica kajena/tucane ljute - moze i vise ko voli

1/2 kasicice soli

1 konzerva seckanog paradajza

1 konzerva kokosovog mleka

1 sholja od 2dl supe - moze riblja, moze pileca. ja koristio pilecu kocku, to imao. mislim da ne bi bio problem ni s kockom od povrca

 

ribu iseci na kockice, otprilike kao meso za gulas. dodati ostale sastojke (limeta, so, biber, mulje) izmesati i ostaviti jedno pola sata u frizider da se prozmu ukusi. posle pola sata ribu baciti na vreo tiganj da porumeni sa svih strana. odloziti sa strane i krenuti na pravljenje sosa. u serpu mulje, kad se ugreje dodati luk, proprziti da sljone, dodati bluk da pusti miris a ne zagori (do minut), dodati papriku i zajedno prziti uz mesanje jedno pet minuta. zatim dodati ostale sastojke za sos, dobro promesati i krckati jedno 15-20 minuta. ubaciti ribu, krchkati jos jedno pet minuta da se riba fino ugreje i ukusi sjedine - uz pazljivo mesanje da se riba ne raspadne. ako koristite kozice/racice/gambore ubaciti na kraju i kuvati dok ne porumene.

 

sluziti s barenom rizom. nacediti limetu i posuti seckanim korijanderom pri sluzenju. ja ne volim korijander pa nisam al sam limete nacedio fino. ozbiljno ukusno.

 

inace ovo je jedini recept za ovo jelo koji kaze da se riba proprzi pre ubacivanja u sos tako da cenim da moze i bez toga. mozda nece biti tako ukusno al eto, nekad se nema vremena za nijanse. al marinirati se mora, to svi recepti koje sam gledao navode.

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
17 hours ago, adam said:

 

al marinirati se mora, to svi recepti koje sam gledao navode.

 

Osim ukusa, mariniranje u soku od limete/limuna ili obicnog sirceta ima za cilj da se riba ne raspadne prilikom kuvanja.Mesanje no no , drmusanje cele serpe ok i riba ostane cela :) fala za recept,mozda prigotovim jedared

Link to comment
1 minute ago, Haralampije said:

Osim ukusa, mariniranje u soku od limete/limuna ili obicnog sirceta ima za cilj da se riba ne raspadne prilikom kuvanja.Mesanje no no , drmusanje cele serpe ok i riba ostane cela :) fala za recept,mozda prigotovim jedared

u pravu si. doduse, ja sam pazljivo meshao jer su komadi relativno sitni i laki za eskivirati i nije doslo do raspada. kad pravim brudet, komadi su krupniji, sos redji pa drmam serpu. al ovaj sos je dosta gust, ima i kokos i kumin i alevu pa hoce da lepi za dno. zato sam odabrao meshanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...